ابر نفتکش «آدریان دریا ۱» به سوی بندر مرسین در ترکیه تغییر مسیر داد

دویچه وله :ابرنفتکش‌ "آدریان دریا ۱" پس از مخالفت یونان با پهلو گرفتن این شناور، مسیر خود را به سوی بندر مرسین واقع در جنوب ترکیه تغییر داده است. دولت آمریکا و همچنین ترکیه هنوز درباره این موضوع اعلام موضع نکرده‌اند. 

دولت آمریکا به یونان و قبرس هشدار داده بود که از همکاری با نفتکش "آدریان دریا ۱" خودداری کنند. آمریکا کمک‌رسانی به این نفتکش که در اجاره سپاه پاسداران است را حمایت و پشتیبانی از یک سازمان تروریستی می‌داند. یونان در واکنش به تهدید آمریکا، اعلام کرده بود که به نفتکش "آدریان دریا ۱" اجازه لنگر انداختن در سواحل خود را نخواهد داد.
 
حال خبرگزاری آسوشیتد پرس (AP) روز شنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) با انتشار گزارشی از دوبی، از تغییر مسیر نفتکش "آدریان دریا ۱" به سوی بندری در جنوب ترکیه خبر داده است.
 
سیستم‌های ناظر بر رصد تردد کشتی‌ها حکایت از آن دارند که این نفتکش مسیر خود را به سوی بندر مرسین در جنوب ترکیه تغییر داده است.
 
همین خبرگزاری در ادامه گزارش خود نوشته است که تماس با مسئولان دولت آمریکا برای مطلع شدن از مواضع آن کشور نسبت به تغییر مسیر این نفتکش بی نتیجه بوده است.
 
از سوی دیگر، دولت ترکیه نیز تا لحظه انتشار این خبر، درباره تغییر مسیر این نفتکش به سوی بندر مرسین سکوت کرده است.
 
مقصد نهایی نفتکش؟
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود نوشته است که تغییر مسیر نفتکش "آدریان دریا ۱" به معنای آن نیست که این نفتکش حتما در بندر مرسین لنگر خواهد انداخت.
 
بندر مرسین حدود ۲۰۰ کیلومتر از پالایشگاه بانیاس در سوریه فاصله دارد. ابرنفتکش "آدریان دریا ۱" روز چهارم ژوئیه به اتهام حمل نفت به این پالایشگاه توسط نیروی دریایی جبل‌الطارق و در همکاری با نیروی دریایی بریتانیا توقیف شده بود.
 
بریتانیا حمل نفت به پالایشگاه بانیاس را نقض تحریم‌های سوریه می‌داند. تحریم‌هایی که از سوی اتحادیه اروپا تعیین شده‌اند. این در حالی است که ایران موضوع انتقال نفت به بانیاس را رد کرده بود. نفتکش یاد شده در هنگام توقیف با نام "گریس ۱" و با پرچم پاناما درحرکت بود.
 
نفتکش "آدریان دریا ۱" حامل دو میلیون و یکصد هزار بشکه نفت خام به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار است. دادگاهی در آمریکا روز دوشنبه ۱۹ اوت و پس از رفع توقیف این نفتکش از سوی مقامات قضایی جبل‌الطارق حکم توقیف مجدد آن را صادر کرده بود.
 
آمریکا گفته است که درآمد ارزی فروش نفت این شناور در خدمت فعالیت‌های تروریستی سپاه پاسداران بوده و از این رو، این کشور خواستار توقیف این نفتکش و ضبط محموله آن است.
 
اطلاعات منتشر شده حکایت از آن دارد که نفتکش "آدریان دریا ۱" در صورت حفظ سرعت خود، تا یک هفته دیگر به بندر مرسین در ترکیه خواهد رسید.
+7
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  همیشه بعلت تعصبات شدید اسلامی یک نوع روابط پنهان امنیتی بین اخوندها و امنیه چی های ترکیه وجود داشته است و بهمین دلیل مطلقا ترکیه مکان مناسبی برای مخالفان ایرانی نیست
  0
  7
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.