امضاکنندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای به براندازی متهم شدند

برخی از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای رهبر ایران پس از آن بازداشت شدند که در حمایت از کمال جعفری یزدی مقابل ساختمان دادگستری مشهد تجمع کرده بودند بی بی سی :اداره کل اطلاعات مشهد و استانداری خراسان رضوی در اظهاراتی مشابه ۱۲ نفر از امضا کنندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای را مرتبط با سازمان‌های امنیتی خارجی و "برانداز" دانستند.
 
بیانیه اداره اطلاعات و بیانیه استانداری خراسان رضوی تاکید کرده‌‎اند که بازداشت امضا کنندگان این نامه ارتباطی با نامه به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران ندارد.
 
اداره اطلاعات مشهد در بیانیه خود نوشته که دستگیرشدگان اخیر در مشهد از "جریانات ضد انقلاب خارج نشین خط می‌گرفتند" و ماموریت‌شان "طراحی و اجرای توطئه و فتنه جدیدی بوده که این توطئه با حضور عوامل نفوذی کشف و خنثی شد".
 
برخی امضاکنندگان نامه درخواست استعفای رهبر ایران پس از آن بازداشت شدند که در حمایت از کمال جعفری یزدی یکشنبه ۲۰ مرداد، مقابل ساختمان دادگستری مشهد تجمع کرده بودند. این تجمع با حمله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و شماری از تجمع‌کنندگان بازداشت شدند.
 
کمال جعفری یزدی از مجروحان جنگ ایران عراق و از امضا کنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ نفر به اتهام "توهین به رهبری" به ۱۳ سال حبس محکوم شد. او اخیرا به علت سکته‌ مغزی در بخش آی‌سی‌یو بستری شده است.
 
اداره کل اطلاعات مشهد نوشته بازداشت‌شدگان "با تحریک احساسات اقشار مختلف جامعه به ویژه ایثارگران و جانبازان انقلاب اسلامی و تحریک اقوام و مذاهب ضمن برپایی تجمعات اعتراضی قصد داشتند با همکاری رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای معاند، به تدریج فضای جامعه را ملتهب کنند".
 
این نهاد همچنین مدعی شده که بازداشتی‌ها "در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قصد داشتند با برقراری ارتباط برنامه‌ریزی شده با نامزد‌های منتقد فضا را برای ایجاد آشوب و درگیری‌های داخلی" پیش ببرند.
معاون استانداری: هنوز اعتراف نکرده‌اند که قصدشان انتخابات بوده
همزمان با بیانیه اداره کل اطلاعات، حسن جعفری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در گفتگو با ایسنا گفت: "اقدام و طراحی آن‌ها در مرحله بازجویی است و هنوز اعترافی نکردند که هدفشان کاندیدا‌ها و انتخابات بوده است. آن‌ها قصد ایجاد ناامنی داشتند".
 
این اخبار در حالی منتشر می‌شود که نزدیکان امضاکنندگان نامه می‌گویند آنها به خاطر نامه تحت فشارند.
 
در موارد قبلی نیز نویسندگان نامه‌های انتقادی به آیت‌الله خامنه‌ای با زندان و فشار نهادهای امنیتی مواجه بوده‌اند.
 
امضاکنندگان این نامه که تعدادی از فعالان مدنی‌ و سیاسی در داخل ایران هستند، خرداد امسال خواهان استعفای رهبری جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی ایران شده بودند.
 
اما به عقیده معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی "افرادی که هفته گذشته در مشهد دستگیر شدند با خارج کشور مرتبط بوده و قصد براندازی داشتند و دستگیری آنها هیچ ارتباطی با نامه آنان به رهبری ندارد".
 
نویسندگان نامه پس از انتشار آن احضار شده بودند.
 
محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، هاشم خواستار، گوهر عشقی ، عباس واحدیان‌شاهرودی، حوریه فرج‌زاده ، کمال جعفری‌یزدی، محمد مهدوی‌فر، جواد لعل‌محمدی، رضا مهرگان، محمدرضا بیات، محمد کریم‌بیگی، زرتشت احمدی‌راغب و محمدحسین سپهری، امضا کنندگان این نامه بودند.
+8
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  این بی بی سی همیشه جواز اول ورود به هر دادگاهی رو دارد.
  3
  29
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.