چمران بخاطر این نامه سرزنش آمیز به خمینی کشته شد!

ایران بریفینگ ،امیر فرشاد ابراهیمی
در اوان جنگ ایران و عراق ، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ضربه جبران‌ناپذیر دیگری را متحمل شدند، با شروع جنگ ایران وعراق مصطفی چمران مرد شماره یک این جنگ بود.
 
سوابق بی‌شمار فعالیت‌های نظامی در پیش از انقلاب و همراهی با امام موسی صدر (که وی نیز ناپدید شد) در تشکیل جنبش امل در لبنان، نزدیکی بسیار به روح‌الله خمینی و وزیر دفاع بودن در دولت مهدی بازرگان و شورای انقلاب، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی و فعالیت در کردستان و میانجیگری با احزاب کرد پیش از جنگ ایران و عراق و از همه مهمتر محبوبیت او در ارتش مضمحل و سپاه تازه تاسیس حالا مصطفی چمران را به مرد شماره یک در جنگ ایران و عراق بدل کرده بود.
 
چمران با شروع جنگ، به اهواز رفت و ستاد جنگ‌های نامنظم را بنیان‌گذاری کرد، گروهی که با تعداد محدود خود عملاً در برابر ارتش و سپاه رخ‌نمایی می‌کرد، از دیگر کارهای مهم وی ایجاد هماهنگی بین نیروهای ارتش، سپاه و نیروهای داوطلب مردمی بود که در منطقه حضور داشتند، ایده بکار گیری نیروهای مردمی و بسیج در لشکرهای سازمان‌یافته سپاه از وی بود.
 
در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ او مصمم به آزادی دهلاویه و رفتن ایران به مرزهای خود می‌شود و برای معرفی و توجیه فرمانده جدید محور به منطقه جنگی دهلاویه می‌رود، در خط مقدم نبرد، از پشت سر مورد اصابت تیر قرار می‌گیرد. کمک‌های اولیه بر روی او در بیمارستان سوسنگرد انجام و درحالی‌که رسم بر انتقال مجروحان فرمانده و ارشد توسط بالگرد به بیمارستان‌های شهرها بود او با آمبولانس به اهواز فرستاده می‌شود ولی پیکر بی‌جان او به اهواز می‌رسد، در کشته شدن چمران نیز چندین روایت وجود دارد از شلیک تیر و منفجرشدن نارنجک تا اصابت ترکش که هیچ‌کدام به‌ درستی معلوم نشد جز اینکه هرچه بود او از ناحیه پشت سر مورد اصابت قرارگرفته.
چمران، بازرگان، ابراهیم یزدی و حافظ اسد، چمران شاخص ترین چهره دفاعی جمهوری اسلامی در سالهای ابتدای حضور این نظام بود اگر چمران زنده می‌ماند بی‌شک با توجه به موفقیت‌های او در آزادسازی مناطق اشغال‌شده امکان استمرار جنگ تا حدود بسیار بالایی مرتفع می‌گردید.
 
سرهنگ سید محمدعلی شریف‌النسب  از جمله ارتشی هایی است که در کنار چمران بود او درباره آخرین روزهای چمران می گوید:
 
در روزهای ابتدایی جنگ فرماندهان ارتشی نمی‌توانستند دستور دهند؛ چراکه برخی می‌گفتند که این‌ها با دشمن همکاری می‌کنند؛ اما حضور سرشار از رحمت «چمران» موجب شد تا ضمن تشکیل ستاد جنگ‌های نامنظم در خوزستان، فرماندهان را جمع کرده و نسبت به ارتش اعتمادسازی کند؛ در واقع کم‌کم با حضور چمران ، ارتشی‌ها قدرت گرفتند و نسبت به آن‌ها اعتمادسازی شد. بر همین اساس ارتشی‌ها گفتند که ما آمده‌ایم جان خود را فدا کنیم و دشمن در حدی نیست که ما نگران آن باشیم؛ اما از پشت سر خود نگران بودیم و حالا که آقای چمران پشت سر ما هستند، نگرانی نداریم؛ در واقع ارتش در شروع جنگ توسط چمران بازسازی شد اما متاسفانه چمران را ارتش از دست داد و نمی دانم تصادفی بود یا حکمت که چمران هم از پشت سر شهید شد !
پیکر مصطفی چمران که از ناحیه پشت سر مورد اصابت تیر قرار گرفته است شریف النسب در همان گفتگو می گوید : «جلال طالبانی» اولین نفری بود که از شهادت «چمران» خبر داشت و هنوز بیت امام خمینی  هم بی‌خبر بود .
 
شریف النسب نمی گوید چگونه اولین فردی که شهادت چمران را اعلام کرده باید طالبانی باشد و در برابر این سئوال که این موضوع مشکوک نیست؟ می گوید :صحبت‌هایی درباره این شده بود که می‌گفتند شهادت چمران مشکوک است؛ اما من به این موضوع اعتقاد ندارم !
 
شریف النسب معتقد است چمران با ترکش خمپاره سبک کشته شده اما مهدی چمران، برادر او معتقد است : او داخل اتومبیل بوده  و به سوی دهلاویه می رفته و در همان خودرو شروع می کند به نوشتن و این دست نگاشته داخل جیب لباسی بود که با آن به شهادت رسیدند.
 
طبیعتا ترکش خمپاره سبک نمی تواند از داخل خودرو عبور کند و به پشت سر چمران برخورد کند .
 
اما صرف نظر از نحوه کشته شدن چمران دلیل کشته شدن چمران است .
چمران نزدیکترین فرد به امام موسی صدر بود ، او به شدت گلایه مند بود چرا ایران با جدیت مفقود شدن او را پیگیری نمی کند؟ چرا مصطفی چمران کشته شد؟
مصطفی چمران در روزهای پایانی زندگی خود نامه ای به آیت الله خمینی نوشته نامه ای که کمتر منتشر شده و بسیاری درباره آن سکوت کرده اند .
 
ایران بریفینگ پس از اطمینان از صحت نامه اقدام به انتشار آن می نماید که بی شک این نامه دلیل کافی برای حذف و کشتن چمران می تواند باشد.
 
چمران در این نامه تکان دهنده از آیت الله خمینی به دلیل نزدیکی به معمر قذافی، رهبر لیبی، بشدت انتقاد کرده و با لحنی سرزنش آمیز آیت الله خمینی را به دلیل نادیده گرفتن مسأله ربایش آیت الله موسی صدر توسط رژیم قذافی، بشدت مورد انتقاد قرار می دهد.
 
این دست نوشته دردمندانه به دنبال انتشار خبر تجدید روابط ایران با لیبی و سفر عبدالسلام جلود نخست‌وزیر وقت رژیم قذافی به تهران، انتشار یافت اما بازتاب آنچنانی نیافت و آنطور که یکی از نزدیکان مصطفی چمران به خبرنگار روزنامه مهران گفته بود :« مطلع شده ایم شورای عالی امنیت ملی به مطبوعات نامه داده که به این نامه نپردازند»
 
در این نامه آمده است:
 
نمی‌دانم چگونه ممکن است که رهبر انقلاب اسلامی ایران دست خود را در دست مجرمین بگذارد؟ مگر ما به خاطر خدا قیام نکرده‌ایم؟ مگر به راه علی و حسین نمی‌رویم؟ مگر نمی‌خواهیم که ارزش‌های خدایی را استقرار دهیم؟ چگونه می‌خواهیم که انقلاب اسلامی ایران را با کثافات مجرمین آلوده کنیم؟ چگونه می‌توانیم طهارت و اخلاص بی‌نظیر شهدای انقلاب ایران را لجن‌آلود کنیم؟
 
معمر قذافی رئیس دولت لیبی، با کمال بی‌شرفی و بی‌انصافی، هفت ماه پیش رهبر شیعیان لبنان را دزدیده است. دلایل متقن بر این حقیقت وجود دارد و همه دولت‌های مرتبط نیز بر این قضیه گواهی می‌دهند.
 
چه کسی است در عالم که به جرم لیبی در نابودی موسی صدر آگاه نباشد؟ و تازه اگر کسی تردید داشته باشد، باید تحقیق کند؛ و در حالت شک صلاح انقلاب ایران نیست که خود را به چنین جنایتکارانی آلوده نماید.
 
حضرت آیت‌الله بارها درخواست زیارت معمر قذافی را به ایران رد کرده‌اند؛ و دولت ایران نیز بارها درخواست تجدید روابط دو دولت را موکول به بازگشت موسی صدر کرده است. چطور یک‌باره خبر تجدید روابط با لیبی انتشار می‌یابد و جلود معاون معمر قذافی رهسپار ایران می‌شود؟ مگر تغییری در برنامه و خط مشی بوجود آمده است؟ یا مگر آدم‌دزدی و یا آدم‌کشی دیگر جرم نیست؟
 
راستی حرام است که طهارت انقلاب ما به کثافات این جنایت‌کاران آلوده گردد. راستی حرام است که این مصلحت‌طلبان بی‌دین، انقلاب اسلامی ایران را ملعبه سیاست‌بازی‌های خود کنند تا در دنیای ظلمانی و طوفانی موجود ندای اسلام و انقلاب در دهند و ستمدیدگان محروم و مظلوم را بفریبند.
 
ای محمد (ص)، ای خاتم‌النبیین، ای سرور انسان‌ها، تو کجایی که ببینی چه کسانی رسالت پاک تو را برای خودخواهی‌های خود آلوده می‌کنند و به نام اسلام بزرگترین ضربه‌ها را به اسلام می‌زنند. ای علی (ع)، ای مظهر اسلام راستین، ای رمز انسانیت …
 
چنانکه متن نامه هم گویاست چمران درروزهای پایانی عمر خود حتی احترامات عرفی را با آیت الله خمینی به کناری نهاده وبرخلاف دیگر انقلابیون که وی را با پیشوند امام مخاطب قرار می دادند، وی آیت الله خمینی را نه امام و حتی نه آیت الله العظمی وبلکه تنها آیت الله مخاطب قرار داده است.
 
لحن پرخاشگرانه این نامه حکایت از تجدید نظر عمیق کسانی مانند چمران درباره آیت الله خمینی وانقلابش دارد ومی تواند پاسخ معمای حذف زودهنگام مصطفی چمران از صحنه سیاست درجمهوری اسلامی باشد.
 
همچنانکه این نامه را می توان یکی از مهمترین اسناد همکاری حکومت ایران با رژیم قذافی درجهت حذف آیت الله موسی صدر از صحنه سیاسی لبنان وباز کردن فضا برای فعالیت آزادتر طیف عاملان رژیم مطلقه فقیه درلبنان دانست.
 
لحن کنایه آمیز مصطفی چمران دراین نامه مهر تأییدی براین مدعاست.
همه دلایل کشته شدن مرموز مصطفی چمران را در این نامه می توان یافت ، مرگهای مشکوک فرماندهان نظامی در جمهوری اسلامی اما پایان نیافت و تا امروز نیز ادامه یافته.
+111
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  asal30 - بندرعباس، ایران

  اصلا جای هیچ شکی نیست همه ترور ها و اعدام ها به دستور خمینی و خامنه ایی بوده و هست. بخشی از ترور ها هم کار منافقین و رجوی ها بوده .
  15
  122
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۲
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  امثال این چمرانِ انگل همونایی بودن که با بورسیه ی شاهنشاه به آمریکا و اروپا برای تحصیل فرستاده شدن که تجربه کسب کنن و برگردن به مملکت خدمت کنن ولی برعکس شد و همین انگل ها به شاه و مملکت خیانت کردن و شدن مهره های سازمان امنیت شوروی و در آخر هم مثل پهنِ گاو و گوسفند توسط همون مهره های کا.گ.ب که در راس اون خامنه اییه ملعون بود ، زیر پا لگدمال شدن و به درک واصل شدن
  23
  155
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۹
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن

  بابا من چندین بار گفتم این کارها همش زیر سر خمینی ملعون و دار دستش بود اینها را اوردن برای نابودی ایران هر کسی را که به فکر ایران و مردمش بودن زدن کشتن این بابا دیر فهمید یا از اول کج فهم بوده اقا اینها را نیاوردن ایران را اباد کنن اوردن اینها را با ارباشان اروپا و امریکا چپاول کنن ایران را
  5
  92
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵
  ۴۰
  ANTI-JAHL - هامبورگ، آلمان

  بابا اینقد مزخرف بلغور نکنید که این یارو ۲ زاری تروریست به ارتش نظم و ترتیب داده، واقعا چقدر آدم باید احمق باشه که باور کنه ارتش شاهنشاهی نیازمند یه آدم تروریست آموزش دیده در لبنان جهت جنگ‌های چریکی باشه،!!!! راستی‌ خزر چه خبر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  14
  95
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۶
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  سران تمامیت خواه اسلامی تحمل افراد واقع بین و پرسشگر را نداشته و ندارند
  6
  40
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  گور پدر جفتشون.
  7
  92
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  ای کاش تمام منجمدشده های اسلامی از روی زمین برداشته بشوند
  4
  48
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  اولا چمران برای اهداف عربها ,درجبهه ها بود و من او را ایرانی نمیدانم.دوما,موسی صدر بنا بدرخواست خمینی توسط قزافی سربنیست شد,چون موسی صدر بنابود قبل از خمینی بایران سفرکند و بانقلابیون بگوید که فریب خمینی را نخورید او یک بیوطن خائن وابسطه به فراموسونی هست و دوستی و نزدیکی خمینی به قزافی بخاطر خدمتی بود که او برایش انجام داده بود.تا 50یا60سال اینده این اسناد منتشر خواهد شد.بی شک جنایات رژیم جمهوری اسلامی عملکرد هیتلر را تحت الشعاع قرار خواهد داد
  6
  62
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::ANTI-JAHL - هامبورگ، آلمان::]. همین آدم دوزاری دکتر و فوق دکترای فیزیک پلاسما داشته. فکر کردی حالا ارتشیها و کلا نظامی هاخیلی مخ بودن؟ عده ای شهرستانی که از بیکاری میشدن مفت خور حکومت. الانم همینه.
  44
  15
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. راجع به ارتشی ها و نظامیان دوران شاه صحبت میکنید یا بعد از انقلاب؟
  7
  35
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. هردوش. چون نظامی اسمش روشه. من ندیدم آدمی توانمندی کار مناسبی داشته باشه و بره نظامی بشه. من با خط فکری چمران کاری ندارم. اما از نظر سطح هوش و سواد یکی از بهترینهای ایران بوده و دکتراشو در برکلی گرفته و اولین ایرانی در ناسا بوده و اون بنده خدا میگه چمران در برابر ارتشیها دوزاری بوده.
  35
  12
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۴
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. احتمالا در مورد ارتش قاجارها مینویسه
  1
  29
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. چمران اینقدر مغز متفکر و پیشرفته داشته و به انقلابیون پیوسته؟! شما از شرایط افسر شدن در ارتش شاهنشاهی اطلاعاتی دارید؟
  5
  33
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. واقعاً تعجب میکنم. البته ارتش دوره قاجار همان اسم قشون براش مناسبتر بود. گمان میکنم که وظیفه اصلی قشون در عهد قاجار این بود که بزور قسمت هایی از خاک کشور را به همسایگان ببخشند!!
  2
  25
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  عقب افتاده های مذهبی با دکترا و هرگونه تحصیلات پیشرفته ته ریششان به لجن وصل هست. در مذهب عقب عدالت و بدعت میگردند و چون مذهب بر پایه اعتقادات جامد و قرون وسطائی ساخته شده و تقریبا لاتغییر هست عاقبت در سراب خودشان غرق میشوند
  3
  24
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. رفیق من متوجه نمیشم، در ضمن قاجارها ارتش نداشتند دلال محبت(اسم محترمانه ...کش)داشتنا که کارسا' این بود مملکت و قاجارها را در اختیار روس انگلیس بگذاره!
  1
  13
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  کسیکه به لطف دولت شاهنشاهی، رفت امریکا با پول ملت ادم بشه که بدتد مملکت بخوره، عوضش مثل نمک بحرومهایی مثل یزدی و قطبزاده وهزاران خوکزاده دیگر یا داسو چکش کشیدن یاد گرفتن یا دنبال یک گله اخوند بی بته و بیهگویت افتادند و مملکجت را به این روز انداختند، جالبه اولین کسی هم قبض، این خانت را بهشون جا کرد ولی نعمتهاشون بودند که دم از اسلام و برابری و کوفت و زهر مار زدند.
  3
  17
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
  ۳۶
  RedBull - تهران، ایران
  من هنوز نفهمیدم چرا هر کی‌ آن زمان رفت آمریکا انقلابی‌ شد ولی‌ بر عکس آن کسانی که اروپا رفته بودند اکثرا افراد معمولی‌ بودند و دو آتشی از آب در نیامدند
  1
  19
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  همون قشون آقامحمدخان قاجار روسیه رو شکست داد عثمانی رو شکست داد یافیهای افغانستان رو شکست داد یاقیهای داخل کشور از جمله زندیه رو شکست داد. قشون مظفرالدین شاه در برابر روسها جنگید. ارتش شاه! فقط بحرین رو تقدیم کردن. رضاخان و پسرش شاه نبودن بلکه گماشته بودن. اون ارتش هم صرفا جهت مفت خوری بود. مثل سپاه الان. همفکری با یه کرد عراقی زاده عقده ای عاقبتی نداره. این بدبخت خودش در سایت ایرانیها پلاسه جهت مالش و خارش ابیاظ فارسها. من اگه طرفداری ولیعهد رو میکنم دلیل بر تایید رضا خان و پسرش نیست چون خود ولیعهد علنا گفت ایرانیها باید یکبار هم شده خودشون حاکمینشون رو تعیین کنن. تمام بدبختیهای امروز ما از بی کفایتی شاه بود که با نخست وزیران خوب خودش دشمنی داشت و مصدق رو به کمک آخوندها و لاتها کله پا کرد. آخرشم حکومت رو به لاتها و آخوندها تقدیم کرد. قاجارها اصالت سلطنتی داشتن و توسط یه کشور دیگه گماشته نشدن. بلکه جنگیدن و قدرتهای اون زمان اطراف ایران رو شکست دادن و سلسله بنا کردن. قبلش هم درباریهای سلسله های مختلف بودن.
  27
  8
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  امیر فرشاد ابراهیمی و امید دانا هر دو ماموران جمهوری اسلامی هستن که دیس اینفورمیشن منتشر میکنند. چمران بر اثر اصابت ترکش خمپاره ۶۰ دشمن از ناحیه سر زخمی شد و بعد درگذشت. ایران بریفینگ یک سایت گمراه کننده هست مراقب باشید
  10
  8
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۳
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  امیر فرشاد ابراهیمی با انتشار اطلاعات جعلی داره همچون روح الله زم و امید دانا عمل میکنه و ایرانیان خارج از کشور رو گمراه میکنه. هر مامور در سطح و شیوه خودش دیس اینفورمیشن منتشر میکنه. چمران توسط دشمن کشته شده و هیچ نامه سرزنش آمیزی برای خمینی ننوشت
  9
  8
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۵
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  روحت شاد رضا شاه کبیر که طومار قبیله مغلزاده قاجار را یک بار و برا همیشه جمع کردی و جای پای پوتین مردانت هنوز نقشش رو ماتحت بیهویتهای پس انداخته مغول که در انتظار فرصت بودند که استان اتروپادگان را به طور کامل به روسها تقدیم کنند، مملکت ایران اگر این بزرگ مرد را نداشت الان اسمش مغلسران بود نه ایران یا پرسین یا پرشین بزرگ.اشکالی نداره این مملکت سپاه روم را دید و اسکندر را دید و سپاه مغل را دید هر چند پس افتاده های مثل هنوز مثل کنه به ایران چسپیدن، سپاه قادسیه را دید، ولی دست اخر همه اینها رفتند و پرشین بزرگ سرزمین اقوام اریایی موند، این هم میگذرد ولی بعد از این یک چیز میمونه، ایران سرزمین اقوام اریایی است و غیر از این قوم بقیه یا خودشون گورشون را گم میکنند یا صادفرسون میکنیم چین که ازشون دمپایی چرمی بسازند.تبدیل ریال به پارسه اخرین لکه بجا مانده از مغلزاده ها را هم برای همیشه از نهره ایران پاک کرد. زنده باد پرشین بزرگز
  4
  12
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۴
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  چرا الان این خبرها پخش میشه مثل اینکه همه از فرنگ نشینها وداخل ایران بسیج شدن تا چهره این رژیم را بدتر از همه موقع نشان دهند این خبرها ودزدگیریها از داخل خوده رژیم است تا موقعیکه نفت فروش میرفت این خبرها نبود این همه اتفاق تویه همین دوران تحریمها شروع شده هر چه هست بلا از سر مردم خوب و مهربان و مهمانواز وطنم رد شه.
  0
  6
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. خخخ. تو حیفی. تورو باید تاکسیدرمی کنن بزنن سردر اربیل عراق چون افتخار اکراد هستی. واثعا تو سایت ایرانیها دنبال چی هستی؟ برو با همنژادان کرد خودت لاس بزن. .... دیگران عاقبتی نداره.
  11
  3
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. همشهری بعضیها ارزش بحث کردن ندارند خون خودت رو کثیف نکن اون اشخاص در حد شما نیستند . من هر دفعه در این سایت از نوشته های شما بیشتر و بیشتر میاموزم ولی این آدمها هیچ سوادی ندارند که کسی از اونها یاد بگیرد فقط توی این سایت چمبره زدند که با دیگران درگیر بشوند. یاشاسین
  8
  4
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
  ۳۸
  rahjoo - فریدونکنار، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. درود بر تو،خاستم جواب این ....رو بدم که خودت قشنگ دادی!!زنده باد.
  1
  4
  دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. مخلصم. آزربایجان تغییر یافته قزربایگانه. قز به لاتین کاس (مردمان کهنی که امروزه به واسطه زبانشون تورک نامیده شدن )و در اصل گز به معنی گردش در تورکی و ترکیب گزر یا به معنی کسانی هست که میگردن و ییلاق قشلاقی زندگی میکن یا به معنی مردمان گز یا قز هست. جالبه نام فارسها هم از پارس و پرسه یعنی اونها هم پرسه زن و گردشگر زندگی میکردن میاد. گزر یا قزر میشه خزر (تلفظات تورکها) که همون قوم خزر (نام طوایفی از تورکها در بخشی از تاریخ و بخشی از مناطق تورک نشین) و دریای خزر و خزر میشه هزر (تلفظ بعضی تورکها و در جمهوری ازربایجان هنوز هزر دنیزی میگن) و بعد میشه آزر. آزر+بای (بزرگ و والا)+گان (جان یا گان در تورکی همون خون هست که وارد فارسی شده و به معنی زندگی و زیسته) و معنی کل= محل زندگی مردمان بزرگ قز. و کاسپین لفظ لاتین قزوین و نام دیگر دریای خزر =قز(کاس)+اوین= خانه مردمان قز (به تورکی). به همین راحتی. اون بنده خداهایی که فکر میکنن آزر کلمه فارسیه و به جای زبان تورکی استفاده میکنن نمیدونن آزر اشار به اصل نژاد مردمان تورک هست.
  8
  1
  دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. حیف نشی؟.
  5
  2
  دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
  نظر شما چیست؟