ضرب شست اسرائیل و سکوت جمهوری اسلامی

شبکه رسانه ای بیان ،مجتبی احمدی
دامنه حملات اسرائیل علیه جمهوری اسلامی گسترش یافته و حالا جنگنده‌های اف 35 این کشور به دورترین نقاط عراق می‌روند و پایگاه‌های نظامی رژیم ایران را با بمب‌های هوشمند شخم می‌زنند.
 
به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» طی یکی دو سال گذشته ارتش اسرائیل بارها اهداف و مواضع سپاه قدس پاسداران و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی را در سوریه هدف حمله قرار داده است. هزینه این حمله‌ها برای جمهوری اسلامی بسیار بالا بوده ولی بااین‌حال، این رژیم تاکنون سکوت اختیار کرده و کوچک‌ترین صدای اعتراضی از آن شنیده نشده است.
 
حمله‌های اسرائیل به مواضع سپاه قدس و نیروهای وابسته به آن کمر جمهوری اسلامی را در سوریه خم کرده و به همین خاطر این رژیم طی یک سال گذشته به جای بازیابی موقعیت و توان خود در سوریه، تلاش کرده است خود را در عراق سازماندهی کند؛ اما به نظر می‌رسد اسرائیل به تغییر راهبرد رژیم ایران در منطقه پی برده و حمله‌های اخیر به پایگاه‌های آمرلی، البکر، اشرف و اردوگاهی در شمال بغداد نیز در راستای ایجاد اختلال در این راهبرد بوده است.
 
وبسایت اسرائیلی وای.نت نیز روز هفتم مرداد به نقل از یک افسر اسرائیلی در مصاحبه با ایندیپندنت عربی، بدون ذکر نام او، مدعی شد، کشورش از این پس به عراق نیز مانند سوریه حمله خواهد کرد «تا نگذارد دشمن سلاح‌های با کیفیت در نقاط راهبردی مستقر یا از این نقاط اقدام کند.»
 
تحلیلگران مسائل خاورمیانه بر این باورند که حمله‌های اسرائیل به پایگاه‌های رژیم ایران در عراق نمی‌تواند بدون هماهنگی با دولت این کشور باشد. آن‌ها می‌گویند همان‌گونه که اسرائیل برای حمله به مواضع رژیم ایران در سوریه، با دولت روسیه هماهنگ است، نتانیاهو حملات اخیر را نیز قبلاً به اطلاع دولت عادل عبدالمهدی رسانده است.
 
به نظر می‌رسد دولت عراق هم بدش نمی‌آید دست رژیم ایران از عراق کوتاه و پیوند شوم سپاه قدس با شبه‌نظامیان حشدالشعبی گسسته شود. در دوران پساداعش، شبه‌نظامیان تبدیل به یک چالش برای عراق شده‌اند و به باور مردم و دولتمردان این کشور، آن‌ها مانعی در مسیر صلح و ثبات عراق هستند. چندی پیش، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق طی فرمان 10 ماده‌ای خواستار انحلال حشدالشعبی و ادغام این گروه با ارتش شده بود.
 
بااین‌حال، چه حشدالشعبی منحل و دست سپاه قدس از عراق کوتاه شود یا نه، اسرائیل به حملات خود ادامه خواهد داد. شاید به ظاهر حمله‌های ارتش اسرائیل علیه مواضع رژیم ایران در منطقه مسئله‌ای عادی به نظر برسد؛ اما با توجه به اهداف جمهوری اسلامی در منطقه و رؤیای ایجاد «هلال شیعی»، این حمله‌ها بسیار راهبری و در بلندمدت تعیین‌کننده هستند.
 
نکته قابل‌تأمل این است که اسرائیل به صورت رسمی مسئولیت هیچ‌کدام از حمله‌ها به مواضع ایران در سوریه و عراق را به عهده نگرفته است. این شیوه دست اسرائیل را باز می‌گذارد تا در هر نقطه‌ای از خاورمیانه ضرب شست خود را به رژیم ایران و نیروهای نیابتی آن نشان دهد.
 
افزایش دامنه و شدت حملات اسرائیل در حالی است که جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌های نفتی بخش قابل‌توجهی از توان مالی خود را از دست داده و دیگر مانند گذشته قادر به ریخت‌وپاش‌های آن‌چنانی در سوریه، عراق و لبنان نیست؛ بنابراین، در صورت ادامه‌دار بودن حمله‌های اسرائیل به مواضع جمهوری اسلامی در منطقه، احتمال عقب‌نشینی این رژیم وجود دارد.
+102
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان

  قدیمی ها می گفتند مرد آن است که وقتی حرف می زند عمل کند ، تریاکی های جمهوری فاسد شیعه اسلامی چهل سال است که زرت و پورت می کنند که ما اسرائیل را نابود می کنیم ولی می بینیم که گاری گاری جنازه های بی خاصیت ها را از سوریه تحویل گرفتند و عقب نشستند . حالا نوبت در عراق رسیده که جنازهای برادران بسیجی و نیروهای حشری را باز با گاری بیاورند ایران در خبر ها هم می خوانیم که انفجار در پادگانی که چند وقت پیش در ایران اتفاق افتاد حمله اف 35 اسرائیل بوده که چند تا از این بی خاصیت ها رفتند هوا ولی جمهوری اسلامی کاملا سوکت کرده . بهرحال در این چهل سال ایران حتی یک اسرائیلی را هم نتوانسته بکشد ولی صدها بار توسط جنگدهای اسرائیلی مورد حمله قرار گرفته و بی خاصیت ها رفتند هوا هاهاها .
  5
  115
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان

  در ادامه بعد از هزینه میلیارد ها دلار در سوریه برادر روسیه بیلاخ تحویل ایران داد و نیروهای ایرانی از نزدیکی به اسرائیل عقب راننده شدند و عملا قدرت در دست روسیه و حالا در عراق بعد از این همه هزینه می بینیم که دولت برادر شیعه عراق داره به برادران ایرانی بیلاخ بزرگتری تحویل می دهد. بیچاره آنهایی که می گفتند سوریه و عراق مال ما شد ، البته هزینه و کشته ها یش هاهاها
  3
  93
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  این‌ها همه تبلیغات دشمن است. این شهدای راه حرم هستند. داشتن تمیز می‌‌کردند. پایشان روی صابونی لیز خورد. افتادند. شهید شدن.ربطی‌ به اسرهیل سیونیست ندارد
  3
  61
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۲
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  فعالیت های برون مرزی نظام اسلامی فقط و فقط برای بقای خودش است.مطمعنا سران عراق از حضور نظامی سران اسلامی در خاک خودشان ناراضی میباشند و چه بسا باسراییل گرا هم بدهند.فقط پول ملت ایران و جان بسیجی و سپاهی اسلامی در این راه هدر میرود
  2
  53
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  دزدی مبلغی را که دزدیده بود گم می کند آیا میتواند برود پلیس که من پولم را گم کردم؟ جریان ملایان است قاچاقی در کشور بیگانه قرارگاه دایر کرده که محکوم است و صدایش هم نباید در بیاید
  0
  38
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اشتباه نشود , جمهوری اسلامی ایران میخواهد دولت کنونی عراق درگیر جنگ با اسیرائیل شود چون رژیم ایران تنهای غیرت جنگ با اسرائیل را ندارد و نمیخواهد جنگ را به مرزهای ایران بکشاند اخوندهای ایران میدانن در صورتیکه عراق دچار جنگ با اسرائیل شود انگاه رژیم ایران هم به خوبی میتواند رهبری مسلمانان را بعهده گیرد و مسلمانان را برای جنگ با اسرائیل بسیج کند.
  4
  24
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  الان است که وزیر دفاع و وروی سپاه و و کنار داعشعلی و اخر صف قاسم چخان بگه اینبارهم هیچی اگر اسراییل جرات داره یک بار دیگه حمله کنه، تا انوقت ....تا انوقت....دو باره کلی جنازه برگردونیم و بگیم اینها کشته های جنگ جهانی دوم هستند و جنازها را تازه روسها از استالینگراد برام اوردند که در ایران دفن بشن.
  1
  34
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  خوب باد سردار گچکار سلیمانی را خالی کردند ، اسراییل شعار نمیده ، اهل پز دادن هم نیست ، فقط عمل میکنه ،
  1
  36
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  قوچعلی اینجور خبرها اولین کامنتگزار نمیشی و یا کلا عین اون طفل نامعلوم توجمکران غیبت میزنه! البته نرمال هم هست که ادم سیلی بد که میخوره مدت زمانی گیج میشه و جای دوست ودژمنو گم میکنه ولی عمرا ازرو برین !!! راستی از هم اتاقیت دربان چه خبر؟ دلمون براش تنگ شده نکنه تو این بمباران حشرالتلقی با حوریان هفتاد متری بهشت هم اتاقی شده ؟اگه اره حیف شد که بیشراز تو رقص دور آتیش و بلد بود و اداهاش بامزه‌تر بود خدا بیارزدش شهید راه ساندیسو.
  1
  35
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این ها نه میتوانند و نه جرات دارند به اسرائیل لطمه بزنند. حد آخر توانائی این ها حماس و حزب الله لبنان هست که هر وقت اقدام کردند ده برابر توسری خوردند
  1
  32
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۲
  نظر شما چیست؟