ادعای ظریف: تا زنده‌ام نمی‌گذارم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

فرارو: وزیر امور خارجه تصریح کرد: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند.
 
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (چهارشنبه) به وقت محلی در بدو ورود به اسلو در جمع ایرانیان مقیم نروژ حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: ایران، امروز روی پای ایرانی ها ایستاده و هیچ چیز جز ایرانی، ایران را نگه نداشته است؛ این خیلی سخت است، ولی سختی شیرینی است.
 
وی توضیح داد: اینکه هیچ قدرتی نیست که از شما حفاظت کند، هیچ قدرت خارجی نیست که به شما کمک کند. وقتی در صحنه بین المللی حضور می یابید، تقریبا هر کاری که دارید باید خودتان انجام دهید. فرد، قدرت و کشور دیگری این کار را برای شما انجام نمی دهد و این سخت است.
 
ظریف افزود: ایرانی هایی که در خارج از کشور هستند بعضی وقت ها این احساس را می کنند، ولی اگر نگاه دقیق تری کنیم می بینیم که در مقایسه با سایر ملیت ها، ممکن است غربی ها رابطه سیاسی شان با عربستان بهتر باشد و با کشورهای عربی منطقه ما رابطه تجاری بیشتری داشته باشند، ممکن است حتی یک شهروند سعودی راحت تر رفت و آمد کند و پاسپورتش کمتر ویزا بخواهد، ولی شاهدید وقتی می گویید ایرانی هستم با احترام بیشتری با شما نگاه می کنند.
 
ظریف با بیان اینکه تبلیغات علیه کشور خیلی زیاد است، یادآور شد: ولی در همه تبلیغات و فشارها نشانه ای از عظمت مردم ماست. اینکه کشوری با 82 میلیون نفر جمعیت 40 سال است تحریم و فشار را تحمل کرده، هشت سال جنگ تحمیلی بود، هیچ زمانی، هیچ قدرت خارجی از این کشور حمایت نکرد، ولی امروز وقتی راجع به ایران صحبت می کنند، راجع به کشوری قوی صحبت می کنند که پهپاد آمریکایی نمی تواند نزدیک خاک آن کشور شود.
 
وزیر خارجه بیان کرد: ما همسایه ای داریم که سلاح هسته ای دارد، ولی پهپادهای آمریکایی به راحتی در داخل قلمرو آن کشور رفت و آمد می کنند و حتی آدم می کشند. کشورهایی در منطقه داریم که چندین برابر ما برای تسلیحات هزینه می کنند و برای خرید سلاح های پیشرفته سرمایه گذاری می کنند، ولی همه می دانند این سلاح ها در روز مبادا به کارشان نمی آید. خود غربی ها هم می دانند.
 
وی گفت: این یک سختی شیرینی است، اینکه وقتی با شما صحبت می کنند نمی گویند اگر یک هفته از شما حمایت نکنیم، شما به زبان عربی صحبت می کنید ولی به کسان دیگری می گویند اگر یک هفته از شما حمایت نکنیم، شما زبان فارسی صحبت می کنید. اینها به خاطر این است که ما 40 سال است روی پای خود ایستادیم و مردم ما همه کاره بودند.
 
وزیر خارجه با اشاره به حضورش در موسسه سیپری در سوئد گفت: امروز صبح در سیپری بودم یکی از نمایندگان مجلس گفت شما مردم را سرکوب می کنید، من گفتم ما خودمان بیشتر از شما نسبت به وضع حقوق بشر خودمان انتقاد داریم و معتقدیم وضع حقوق بشر ما باید بسیار بسیار بهتر باشد، چون معتقدیم اگر مردم ما نباشند ما نیستیم.
 
وی گفت: رعایت حقوق مردمی که همه چیز ما از آنهاست، یک ضرورت امنیت ملی است. وقتی می گویید ما مردممان را سرکوب می کنیم، پس چگونه زندگی می کنیم. چطور است هشت سال در جنگ به صدام کمک کردید ولی از سوراخ درش آوردند و اعدامش کردند ولی ما هنوز سرپا هستیم. چطور است شما 40 سال ما را تحریم کردید، ولی مردم ما هنوز حضور دارند. انواع سختی ها را مردم ما تحمل می کنند، ولی 73 درصد مردم در انتخابات شرکت می کنند.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود:درست است ما کاستی، کمبود و اشتباه داریم، ممکن است در جاهایی زیاده روی، کندروی داشته باشیم. حتما داریم، ولی مردم می دانند که اگر اشتباه، کمبود و کندروی هست، همه از خودشان و از داخل خودشان است، بچه های خودشان هستند، از بیرون نیست.
 
ظریف گفت: همسایه های ما را نگاه کنید، هم از ما بیشتر هزینه می کنند، عربستان پارسال 68 میلیارد دلار سلاح خرید و امارات 22 میلیارد دلار.
 
وی افزود: وظیفه ما در وزارت خارجه این است که خدمت کنیم و باری از دوش مردم بردایم، چون ما سر سفره مردم نشستیم. ما حقوقمان را از مردم می گیریم، ولی مهمتر این است که قدرتمان را از مردم می گیریم. اگر می توانم با همکارانم در برابر شش قدرت بزرگ بنشینم و توافقی را مذاکره کنیم که ترامپ می گوید بدترین توافق دنیاست به خاطر این است که احساسمان این است که وقتی پشت میز می نشینیم 82 میلیون ایرانی پشت سر ما هستند و برای آنها کار می کنیم. قدرتی که 82 میلیون ایرانی علیرغم همه سختی ها و اختلاف نظرها به ما دادند با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست.
 
ظریف ادامه داد:تعدادی هم خارج از کشور هستند که درصد کوچکی از آنها وابسته هستند، ولی بقیه دلشان برای ایران می تپد، زمانی که ایران بودند رفتند برای ارتش صدام جنگیدند و با صدام معامله کردند و کردهای عراقی را به خاطر صدام کشتند، ولی الان جرات نمی کنند پایشان را در عراق بگذارند چون مردم عراق از آنها متنفرند. به استثنای یک گروه خیلی کوچک، بقیه ایرانی ها همه فرهیخته ترین، موفق ترین و باسوادترین گروه های مهاجر خارجی هستند که در کشورهای غربی و شرقی سکونت دارند. اینها نمایندگان خوب یک فرهنگ غنی هفت هزار ساله هستند و هر زمان نامشان برده می شود با احترام از آنها سخن می گویند.
 
وی گفت: ما نمایندگان خوبی هستیم، برای مردمی که خیلی خوب هستند و خیلی سختی تحمل کردند و حقشان نبوده این قدر سختی تحمل کنند. ما که کارمند همین مردم هستیم، وظیفه داریم بیشتر از اینها به آنها خدمت کنیم. واقعیت را فراموش نکنیم، در نهایت امر با همه کاستی ها و ضعف ها، کشور متعلق به همه مردم است. امام (ره) فرمودند مردم ولی نعمت ما هستند، مقام معظم رهبری بارها فرمودند که رای مردم حق الناس است، یعنی آنها هستند که برای ما تعیین تکلیف می کنند، امروز اگر سیاست های ما را بپسندند ما را انتخاب و اگر نپسندند دولت دیگری را انتخاب می کنند.
 
ظریف بیان کرد: تفاوت دولت ها در ایران واقعی است، صوری نیست. کسی نمی تواند دولت قبل را با دولت کنونی مقایسه کند، ولی هر دو محترم هستند، چون برآمده از مردم هستند. ممکن است بنده با دولت قبلی اختلاف دیدگاه اساسی داشته باشم، ولی انتخاب مردم است و باید این را بپذیریم.
 
به گفته وزیر خارجه این نقطه قدرت ماست که مردم ما انتخاب می کنند یعنی مردم ما صاحب اختیار ما هستند.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: مردم ما قیم نمی خواهند، خودشان مردم فرهیخته و سربلند و بزرگواری هستند. بچه نیستند، خودشان تصمیم می گیرند، تا به حال خودشان تصمیم گرفتند و بسیار خوب کارشان را پیش بردند و در آینده نیز چنین می کنند.
 
وزیر خارجه ادامه داد: تنها دوره ای که 40 سال است یک وجب از خاک ایران کم نشده، دوره جمهوری اسلامی است، چون دوره جمهوری اسلامی دوره مردم بود ،دوره نگاه به بیرون نبوده و هر چه گرفتیم از مردم گرفتیم.
 
وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به انتقاداتی که در بحث دریای خزر مطرح می شود، گفت: خوشحالم که مردم اینقدر روی دریای خزر حساس هستند. تا زمانی زنده باشم و مسئول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب دریای خزر را از ما بگیرند.
 
ظریف در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان کرد: متاثر می شوم که برخی می گویند ایران خلیج فارس را به چین واگذار کرده است، نباید اجازه دهیم قبح این حرف های خلاف ریخته شود.
+10
رأی دهید
-88

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  کسی می داند زرشک کیلویی چند است؟ یابوی ماله کش اعظم خود روس ها میگند سهم ایران ۲۰ درصد است
  2
  75
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  از کدام ایران و ایرانى صحبت میکند؟! از کدام عزت و اقتدار؟! اصولا تعریف این دون مایگان از افتخار چیست؟ از جایگاه اقتصادى داخلى و خارجى کدام است؟ جایگاه پول شما در میان پولهاى خارجى کجاست؟ میانگین درآمدهاى ماهانه یک ایرانى چقدر است؟ در گذشته کره اى و فیلیپینى به ایران میامدند براى کارکردن، امروزه ایرانى به عراق و ترکیه و امارات میرود براى کولبرى و کارگرى! از اعتبار خارجى میگوئید؟ جایگاه پاسپورت ایرانى بین پاسپورتهاى دنیا کجاست؟! از فرهنگ ایرانى چه بر جاى گذاشتید؟ روضه و نوحه براى بیگانگان و خرافات و دورویى و زندگى دوزیستى را فرهنگ میدانید؟! اساسا کارى کرده اید که فقط با خودتان قابل مقایسه اید! حتى مبدأ و منشأ آیین و فرهنگتان که عربستان باشد از شما تبرى میجوید! و خلاف جهت شما، که رو بسوى هزار و چهار صد سال پیش است، حرکت میکند! در نهایت، خود گویى و خود خندى، عجب مرد هنرمندى!
  1
  68
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  مطمئنم که خود این بیوجدان دروغگو سند تسلیم خزر را امضا کرده. تجربه نشون داده هر وقت حرفهای اینجوری میزنن 180 درجه برعکسش عمل کردن و میکنن
  3
  68
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  kata1379 - مشهد، ایران

  سلام . تمام افرادی که به نحویی در حال فروش وطن . و حتی شرف خود برای کسب منفعت هستند همین طور فریاد عدالت خواهی سر می دهند و خود را پیشرو در رعایت حق و احیا اون میدانند . جناب ظریف . این فریاد های شما شکم منو سیر نمی کنه . شماره معتادین و سرقت و هزار بلاییی که شما سر مردم در اوردید . را کم نمیکنه . خوب هر روز اختلاس و تجاوز از زیر سر همین کسانی که به تقوا و گزینش مذهبی بکار گمارده شدند . اشکار میشه . احمق خودتی و ماله کشهایی همانند باور عمیق و یا فاطمه و تفکر
  2
  47
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  behran - کردستان، ایران

  خیلی وقته از هر نظر مُردی، (دست کم چند دهه)؛ فقط غرق شدن زیادی در فساد باعث شده که بوی تعفن خودتو حس نکنی!
  1
  35
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::Hatef - پاریس، فرانسه::]. شما چرا در این موضوع که دختر ایرانی ارزانتر از دختر تایلندی شده و ایران به عنوان بزرگترین تامین کننده ترریستهایی سکس عراق و پاکستان و هند و یمن و لبنان است شما با این نمیگید پیشرفت و عزت.بعله ی برای واخوند پیشرفت و عزت است و این ماله کش هم باید از ان دفاع کنه!
  0
  32
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. این مگر نمیگفت که ایران زندانی سیاسی نداره!
  0
  27
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  خفه شو بابا . چتزده اعظم !! این بی همه چیز یکی بهوش بیاره خواهشن.
  0
  30
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  همی گویم و گفته ام بارها . روی تو را داشتم میشدم نه خدا که خداهااا
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  یک قطره اب در یا خضر پیشکشت نگذار یک سانتی متر از دریا خزر را از تو ماله کش معروف و نظام بی خودتان بگیرند.
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  (یک هفته از شما حمایت نکنیم شما زبان فارسی صحبت میکنید)با لولو خور خوره کردن نظام اسلامی ، با کشتی های اتمی بمنطقه سرازیر شدند.تمام این بساط بخاطر اینست بازار نفت را کنترل کنند.وخرجش را هم از کشورهای منطقه میگیرند.نظام اسلامی با گفتار(مثل اسراییل باید از بین برود)وکردارش( مثل گرفتن کشتی نفتکش انگلیسی)این آتو را بدستشان میدهد.من فکر میکنم سران نظام اسلامی با باصطلاح دشمنانش گاوبندی دارد
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  به فروشنده ام تو دکون خواربار فروشیم این حرفهای ظریف رو نشون دادم و گفتم چطور مثل این میتونه اجناس بنجل یا در حال بنجل شدنو بفروشه!. فکر کنم گرفت چون قول داد سعی کنه فردا به مشتریها حالی کنه قوطی کنسروهای باد کرده یعنی حسابی محتویاتشون جا افتادن!
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  اه پس معلومه خیلی وقته مردی ! سالهاست خزر را روسها چاپیدن ....دارن میرن برسن چاه بهار ....اون منقلت را بنداز کنار!!!
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  قاجارها جانانه با روسها طی سالیان سال جنگیدند اما نتوانستند در مقابل ابرقدرت دنیا دوام بیاورند اما رضا خان در عرض دو روز کشور را تسلیم انگلیس کرد. و از تهران فرار و ئر اصفهان دستگیر و به افریقا تبعید شد. و این اخوندها هم بدور جنگ و خون ریزی سهم عمده ای از دیای خزر را به روسها واگذار کردند و هفته پیش هم چابهار به اجاره روسها برای مدت طولانی در امد . خدا می داند چه چیزهایی به روسها واگذار شده که بعد از این ملاها روسها شندشان را رو خواهند کرد. در عجبم احمقایی که همیشه برای تسلی خو د و خود راضل نگه داشتن خود از عقب ماندگیهای کشور اسکندر عرب و ترک و مغول و اخوندها مسول بدبختی کشر می دانند و به ترکها از بابت خیلی واقع تاریخی توهیم می کنند چرا در مقابل این کشور فروشی خفه خون گرفته اند
  19
  0
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان::]. اینو برو تو سایت مغلها بنویس نه ایرانیها چرا که خاک کفش رضاه شاه کبیر شرف به کل تویله قاجارهای کره مغول داشت، تو هم انگار از خوانندگان تاریخ قژ و وژ تر و چسی که میگی قاجار با ریس جانانه جنگید، قاجار بیناموس مملکت ایراسن را مثل ناموس خودشون بخاطر یک دوربین عکاسی یا قلیون سلطنتی به روس و انگلیس فروختند، اگر رضاه شاه بزرگ ظهور نکرده بود این ته مانده ایران را هم قاجارهای پست فطرت و مغولزاده مثل ماتحت خودشون به هر کس دستی به لپهاشوین میکشید تقدیم میکردند. مشت نمونه خروار است اینجاست، این پس انداخته حرمسرای قاجارهای انگل یعنی اخوندها در این ۴۰ سال فاجعه اسلامی قطرهه ای از اقیانوس خیانت و جنایات قاجارهای بیبته مغلزاده را به ایرانیان قرن ۲۰ نشان دادند.
  2
  19
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.