شرایط ورود زنان به ورزشگاه «آزادی» تنها برای «بازی‌های ملی» فراهم شد

 تصویری از ورود محدود و گزینشی زنان به ورزشگاه آزادی برای تماشای دیدار پرسپولیس و کاشیما ژاپن صدای آمریکا :در حالی کمتر از ۱۰ روز تا پایان مهلت فیفا به فدراسیون فوتبال ایران برای برداشتن ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها باقی مانده، معاون وزارت ورزش از فراهم شدن شرایط برای حضور زنان تنها در بازی های ملی فوتبال خبر داد.
 
محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش روز چهارشنبه ۳۰ مرداد در گفت‌وگو با ایسنا بار دیگر تاکید کرد در شرایط فعلی امکان حضور بانوان جهت تماشای« رقابت‌های باشگاهی فوتبال» وجود ندارد و شرایط برای حضور بانوان در« بازی‌های ملی فوتبال» فراهم شده است.
 
بنابر گفته داروزنی احتمالا از اولین بازی تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال زنان در ورزشگاه آزادی حضور خواهند داشت.
 
این مقام وزارت ورزش از تفکیک جنسیتی در ورزشگاه آزادی از جمله ورودی‌های مجزا، محل نشستن و سرویس‌های بهداشتی جداگانه و محل رفت و آمدها جداگانه خبر داده و تاکید کرد شرایط به گونه ای است «هیچ اختلاطی بین حضور بانوان و آقایان وجود ندارد.»
 
پیش از این نیز مسئولان ورزش اعلام کرده بودند که امکان حضور زنان در ورزشگاه ها برای بازی های لیگ وجود ندارد و حتی برخی رسانه ها هم گزارش داده بودند که برای بازی های ملی ظرفیت مشخصی برای زنان در نظر گرفته خواهد شد.
 
مسئولان ورزش در دولت روحانی تا کنون حرف‌های ضدو نقیض بسیاری در رابطه با موضوع احتمال باز شدن درهای ورزشگاه ها بروی زنان عنوان کرده‌اند.
 
لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور ایران چندی پیش تاکید کرده بود که قانونی علیه حضور زنان در ورزشگاه نیست، و برای برداشتن این موضوع «نیاز به هماهنگی» است.
 
با این حال مسئولان ورزش علی رغم درخواست زنان و ضرب الاجل فیفا تا نهم شهریور برای باز شدن درهای استادیوم ها تنها با حضور زنان در بازی های ملی موافقت کرده‌اند. موضوعی که با قوانین فیفا مغایرت دارد و فیفا اخیرا به رادیو فردا گفته بود که «زنان باید اجازه حضور در همه مسابقات فوتبال ایران را داشته باشند.»
 
جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه‌ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است.این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.
 
با این حال در موارد معدودی و برای جلوگیری از محرومیت‌های احتمالی، اجازه حضور محدود و گزینشی زنان در استادیوم‌ها صادر شده است، از جمله در جریان بازی برگشت فینال جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا میان پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن که سال گذشته در استادیوم آزادی برگزار شد.
 
پاییز سال گذشته هیئت حقوق بشر فیفا از این نهاد بین‌المللی خواسته بود که یک زمان مشخص برای رفع این محدودیت تعیین کند و در صورتی که ایران این محدودیت را رفع نکرد، تحریم‌ها و مجازات هایی را در نظر بگیرد.
+7
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.