ماجرای اسارت و مرگ وزیر نفت جمهوری اسلامی از زبان دختر صدام

جماران : دختر صدام مدعی شد که پدرش دستور داده بود با شهید تندگویان در اسارت رفتار مناسب شود و از تحت فشار گذاشتن و بازجویی‌های مکرر نیروهای امنیتی عراق با او جلوگیری کرده بود.
 
رغد صدام حسین، دختر بزرگ صدام بعد از قریب سه دهه با انتشار دستنوشته‌ای از صدام، پرونده شهید محمد جواد تندگویان، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران را که بر اثر شکنجه‌های رژیم بعث در زندان‌های عراق به شهادت رسیده بود، دوباره گشود.
محمد جواد تندگویان، دومین وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در ۲۴ خرداد ۱۳۲۹ در منطقه خانی آباد تهران به دنیا آمد . او فارغ‌التحصیل مهندسی نفت از دانشکده نفت آبادان و کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی از مرکز مطالعات مدیریتی ایران است.
 
او در آبان ۵۹ در حالی که یک ماه از وزارتش می گذشت، برای بازدید از پالایشگاه آبادان عازم جنوب کشور شد ولی در جاده ماهشهر به آبادان به اسارت نیروهای عراقی در آمد و بعد از ۱۱ سال اسارت، در سال ۷۰ در جریان تبادل اسرا، پیکر مطهر این شهید که بر اثر شکنجه شهید شده بود، تحویل ایران شد و در تاریخ ۲۵ آذر ۷۰ در خاک میهن به خاک سپرده شد.
 
رغد صدام حسین مدعی شده است که پدرش دستور داده بود با شهید تندگویان در اسارت رفتار مناسب شود و از تحت فشار گذاشتن و بازجویی های مکرر نیروهای امنیتی عراق با او جلوگیری کرده است.
 
این دستنوشته مربوط به تاریخ ۲۴ دسامبر ۸۲ است (۳ دیماه ۶۱) است که در آن صدام دستور داده است: «با وزیر نفت ایرانی اسیر شده، رفتار خوبی شده و تمامی نیازهایش از جمله تماس با خانواده اش فراهم شود و هرگز نباید به طور مستمر از او بازجویی کرد...باید همه اینها متوقف شوند و هر ماه یک گزارش در این خصوص برای من ارسال شود.»
 
رغد با انتشار اصل دستنوشته، کوشیده است که چهره جنایتکار دیکتاتور پیشین عراق را بیگناه جلوه دهد در حالی که در خاطرات مربوط به سال ۶۹ آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی آمده است که «عراقی‌ها از طریق صلیب سرخ جهانی در سال ۶۸ به او اطلاع دادند که شهید تندگویان در حین اسارت فوت کرده است.»
 
دستنوشته صدام متعلق به آغاز اسارت شهید تندگویان است اما رغد درباره شکنجه‌هایی که شهید وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران بعد از این تاریخ با آن در زندان عراق مواجه شد، توضیحی نداده است و انتظار نمی‌رود که او درباره این جنایت و همچنین جنایت‌های رژیم بعث در حق ملت ایران، عراق و کویت توضیح دهد.
+42
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  گور پدر هر سه تا تون!
  24
  107
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  پس مشخصه تندگویان بر اثر شکنجه کشته نشده و اینم یکسری داستان سرایی و سوء استفاه حکومت دروغگویان از دلسوزان این کشور هستش. الان توجه کنید همین داستان یافتن شهدا و کشته های جنگ توسط سپاه چند میلیارد بودجه در سال میگیره؟ کجا و کدوم منبع موثق این استخوانها رو بررسی کرده و متوجه شدند که اینها متعلق به کشته های ایرانی هستند؟ یک عده کلاش با بودجه های میلیاردی میرن استخوانهایی که هست حالا عراقی یا ایرانی جمع میکنند میارن و بعد با تریلی و کلی هزینه های دیگه مراسم میگیرن و هدفشون فقط و فقط اینه که یک شو و یکسری نوحه و گریه راه بیاندازند و به قول خودشون خانواده های شهدا رو نگه دارند از این جهت که سالهاست خانواده های شهدا هم از این رژیم فاسد دل بریدند و اینها برای اینکه اینا رو تو صحنه نگه دارند این شو ها رو با میلیاردها تومان منفعت برگزاری این شو ها برگزار میکنند.
  15
  28
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  سوال اینه اخه این مردک کی بوده و چی بوده که بزرگش میکنید و چی داشته که از اون بازجویی کنند، این هگم شد حکایت یا علی گفتن خامنمه ای که از ننش افتادهه بود، جنع کنید، شما از صدام بترید صدام از شما بدتر و مزدوری مثل این تند گوییان از هر دوتاون
  24
  20
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴
  ۴۶
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  سوال مهمی پیش میاد اونم اینکه خاطرات پشمکی اکبرشاه معتبرتره یا دستخط صدام حسین؟
  16
  18
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  عجب گیری کردیم ها، آپولو رفت کره ماه و خاکبرداری کرد و رسید به زمین ولی هنوز این جانقوز به بهشت نرسیده دنیا در حال پیشرفت است ما هم دنبال استخوان و حرم و زیارت
  10
  29
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۱
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. وقتی تو می گوی وطن، من خاک بر سر می کنم
  29
  11
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. غیر از آن هم انتظاری از شما نمیره. حالا خاک کدام وطن؟ عراق یا سوریه؟ شاید هم سواحل مدیترانه.
  3
  24
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۴
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا:کدوم سه تا؟کجای کاری دادش از 30هزارنفر هم بیشترن.
  1
  0
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  از همان اول انقلاب ،اداره ها، وزارت خانه ها ، سفارت خانه ها را به یک مشت نادان حزب الهی دادند ، یکی از دوستان پدرم در وزارت امور خارجه تعریف می‌کرد که حتی آداب غذا خوردن سر یک میز را بلد نبودند ، این بی شرف ها بجای مدرن کردن صنعت نفت سدهای غیر اصولی ساختند و یا میلیاردها دلار را برای پروژه شوم هسته ای به باد دادند ،
  1
  3
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. شیخ منتظری می‌‌گوید. حمله اعراب به ایران یک نعمت برای ایران بود.خمینی بعد از ۴۰ سال گفت. هیچ اساسی به ایران ندارم. علی‌ گفت "در اصفهان". هرگاه یک عرب در کوچه قدم می‌‌زند و یک عجم در روبرو آمد. عجم باید بر سرش زند و فریاد زند و گوید سلام سلام. امان امان و کنار رود تا عرب رد شود.و در اینجا سخن از وطن؟ می‌‌دانی هفته گذشته در دزفول مقبره یعقوب لیث صفاری .رویگر سیستانی .فرزند ماهان .با بلدزر خراب کردند؟ به بهانه اینکه پول ندارند برای تعمیر. ولی‌ برای مقبره یک عرب. که ۱۵۰۰ سال پیش جنگ قدرت با پسر عمو داشت پول دارند . اسم لیث صفاری را شنیده. قبله مسلمین در بغداد با شنیدن نامش از ترس در رختخواب خواب نداشتن.هنوز در اینجا وطن بطن؟ برای کسی‌ که حرفی‌ برای گفتن ندارد. حرف زیاد می‌‌زنید.
  0
  1
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰
  نظر شما چیست؟