مسئول پرونده دستگیرشدگان «ترور دانشمندان هسته‌ای ایران» به اسرائیل فرار کرده

عبدالله شهبازی، پژوهشگر و تاریخ‌نگار نزدیک به علی خامنه‌ایایران اینترنشنال - عبدالله شهبازی، پژوهشگر و تاریخ‌نگار نزدیک به علی خامنه‌ای و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، از نفوذ دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل در نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد و گفت: مسئول پرونده دستگیرشدگان در خصوص «ترور دانشمندان هسته‌ای ایران» به اسرائیل فرار کرده است.
 
شهبازی در کانال تلگرام خود نوشت: «برخی شایعات حاکی از آن است که مسئول پرونده دستگیرشدگان متهم به ترور دانشمندان هسته‌ای، که مستند جنجالی "کلوپ ترور" را بر اساس اقاریر اجباری دستگیرشدگان از جمله مازیار ابراهیمی و دیگران ساخت و پخش کرد، به اسرائیل گریخته است.»
 
این تاریخ‌نگار و پژوهشگر مورد علاقه خامنه‌ای در ادامه نوشت: «این پرسش مطرح است که چرا مسئولین مربوطه درباره چنین مطالبی اطلاع‌رسانی نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند با انداختن تقصیر گردن این و آن برخی اقدامات عجیب و غیرقابل توضیح تاریخ اطلاعاتی ایران را استتار کنند.»
 
شهبازی در یادداشت خود پرسیده است: «آیا اعلام نفوذ اسرائیل آنقدر سنگین است که ترجیح می‌دهند اعتماد عمومی به سیستم اطلاعاتی کشور مخدوش شود ولی نپذیرند که اسرائیل، یا هر جای دیگر، در این سیستم نفوذی داشته و گاه رفتارهایی دیکته شده که منشاء آن دشمن بوده است؟»
 
او خواهان «اصلاح و نوسازی» دستگاههای امنیتی جمهوری اسلامی شد و نوشت: «آیا پذیرش واقعیت‌، اولین گام ضروری برای اصلاح و نوسازی نیست.»
اعترافات اجباری و فرجام نامعلوم پرونده ترور دانشمندان هسته‌ایمازیار ابراهیمی و شمار دیگری از کسانی که اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود در ایران به اتهام دست داشتن در «ترور دانشمندان هسته‌ای» بازداشت شدند بعد از چند سال زندان اکنون آزاد شده‌اند. مازیار ابراهیمی که به آلمان مهاجرت کرده است فاش کرد که در جریان این بازداشت وی و شماری دیگر از بازداشت شدگان تحت شکنجه، تهدید و ماه‌ها حبس در سلول انفرادی به «اعترافات اجباری» واداشته شدند.
 
حاصل آن اعترافات اجباری در صدا و سیمای جمهوری اسلامی و تحت عنوان فیلمی به نام «کلوپ ترور» پخش شد که در آن این افراد براساس نظر مسئولان پرونده و بازجویان خود از سفر به اسرائیل و آموزش در آنجا سخن می‌گفتند اما حالا قطعی شده است که همه آن سخنان، سناریوی نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی بوده و واقعیت نداشته است.
 
اکنون این پرسش حتی در میان طیفی از مسئولان جمهوری اسلامی وجود دارد که «ترور دانشمندان هسته‌ای» از سوی چه کسانی انجام شده است.
محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی هفته گذشته و بعد از افشاگری مازیار ابراهیمی، با «طرح سوال» از وزیر اطلاعات پرسید: «مازیار ابراهیمی» که در فیلم پخش شده از صدا و سیما «صریحا به نقش خود در فرماندهی عملیات ترور دانشمندان هسته‌ای اعتراف کرده بود، آزاد شده و در کشور آلمان مقیم شده، توضیح دهید: آیا فرد یاد شده واقعا همان کسی است که اعترافات او از صدا و سیما پخش شد؟ مبنی آزادی او چه بوده است؟ آیا ادعای او مبنی براینکه تحت شکنجه مجبور به اعتراف شده صحت دارد؟» و «رسیدگی به پرونده دانشمندان هسته‌ای به کجا منتهی شده است؟»
 
محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، هنوز برای پاسخ دادن به سوالات در مجلس حاضر نشده است، اما علی ربیعی، سخنگوی دولت، که خود از بنیانگذاران وزارت اطلاعات و پس از آن هم سال‌ها از معاونان حسن روحانی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بود، تایید کرد که اعترافات پخش شده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی دروغین و مازیار ابراهیمی و دیگر بازداشت شدگان در «پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای» بی‌گناه بوده‌اند.
 
ربیعی البته تاکید کرد که «این اتفاق در این دولت رخ نداده است» و «اطلاعات کلی که در این زمینه دارم این است که به جز یک مورد در بقیه موراد کار کارشناسی صورت نگرفته است، همان موقع از این افراد دلجویی و عذرخواهی شده است، کارشناسان ضد جاسوسی در این پرونده حضور نداشتند و کارشناسان دیگری در این پرونده دخیل بودند.»
 
یک سال بعد از رونمایی اسرائیل از اسناد هسته‌ای ایرانانتشار خبر «نفوذ اسرائیل» در دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی از سوی عبدالله شهبازی، درحالی منتشر شد که یک‌سال قبل در شامگاه دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با حضور در وزارت دفاع این کشور طی یک کنفرانس رسانه‌ای از آنچه «اسناد و مدارک پیشرفت محرمانه هسته‌ای ایران» نامید، رونمایی کرد.
 
نتانیاهو گفت که این اسناد نشان می‌دهد ایران بعد از برجام نیز جامعه جهانی را با «بی‌شرمی فریب داده» و برنامه اتمی خود را به برخی مراکز پنهانی خارج از سایت‌های هسته‌ای منتقل کرده است.
 
او تاکید کرد که اسرائیل از چند هفته پیش «بیش از نیم تن مدرک شامل ۵۵ هزار سند که روی ۱۸۳ سی‌دی ذخیره شده را در خصوص پروژه عماد، یک پروژه تحقیقات هسته‌ای مخفیانه ایران، در اختیار گرفته است.»
 
نتانیاهو گفت که اسرائیل در این اسناد به اطلاعاتی دست پیدا کرد که نشان می‌دهد ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای تلاش می‌کرده و پس از امضای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ همه اسناد مربوط را در یک مرکز محرمانه در حومه تهران مخفی کرده بود.
 
با آنکه مقام‌های جمهوری اسلامی ابتدا واکنش صریحی، جز جملاتی به کنایه در این خصوص نداشتند، اما تیر ۱۳۹۷ محمدجعفر منتظر، دادستان کل کشور، با اشاره به «برخی اخبار منتشرشده مبنی دسترسی اسرائیل به اطلاعات هسته‌ای ایران»، به طور ضمنی این خبر را تایید کرد و گفت: «ما هر چه هشدار می‌دهیم که مراقب نفوذی‌ها باشید که یک دسته آن‌ها می‌توانند تحت دوتابعیتی‌ها برنامه خود را اجرا کنند، می‌گویند دوتابعیتی نداریم. ما لیست می‌دهیم و می‌گوییم احتیاط این است که در مراکز مهم از دوتابعیتی‌ها استفاده نکنیم.»
 
تاریخ‌نگار نزدیک به خامنه‌ای کیستعبدالله شهبازی، که اکنون از «فرار مسئول پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای به اسرائیل» و نفوذ اسرائیل به دستگاه‌های اطلاعاتی امنیتی جمهوری اسلامی خبر داده است، در دوران انقلاب۱۳۵۷ از اعضای حزب توده بود که در جریان‏‎ ‎برخورد با این حزب و بازداشت رهبران آن در اوایل دهه۶۰‏‎ ‎دستگیر شد و بعد از آزادی ‎به یکی از همکاران دستگاه‌های امنیتی و پس از ‏‏تشکیل‎ ‎وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به‎ ‎یکی از همکاران این وزارتخانه تبدیل شد.
 
او از بنیانگذاران ‏‏«مرکز پژوهش‌های‎ ‎سیاسی» وزارت اطلاعات در دوران وزارت‎ ‎‏علی فلاحیان است و بیش از ده سال یکی از مدیران ‏ ‎آن بود.
 
شهبازی پس از تاسیس این مرکز برای وزارت اطلاعات، به گفته خود با حکم ‏رهبر‎ ‎جمهوری اسلامی ‏در «موسسه‎ ‎مطالعات تاریخ معاصر ایران» وابسته به بنیاد مستضعفان‎ ‎رفت و مدت‌ها نیز در این موسسه فعالیت می‌کرد. او تا اواسط دهه هشتاد همکاری‎ ‎نزدیکی با شماری از چهره‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی در کیهان و مرکز‎ ‎اسناد انقلاب اسلامی داشت.
 
از اواسط دهه هشتاد اما در جریان اختلافات درونی که به افشاگری شهبازی علیه محی‌الدین حائری شیرازی و روح‌الله حسینیان منجر شد، برای مدتی بازداشت و سپس آزاد شد.
 
افشاگری شهبازی در نهایت منجر به برکناری حائری شیرازی از نمایندگی ولی‌فقیه در استان فارس و امامت جمعه شیراز شد.
 
شهبازی ارتباط نزدیکی با شخص علی خامنه‌ای و اعضای دفتر او و در سال‌های اخیر با برخی از فرزندان رهبر جمهوری اسلامی دارد.
+51
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  ببین اسرائیل دیگر چه غولی بوده که در وزارت اطلاعات آخوندی نفوذ کرده
  1
  59
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن

  بابا اینها همشون دست نشانده اروپا و امریکا هستند فقط دعوا سر بخور بخور هست از غنیمت گرفته شده از دست مردم ایران و اون غنیمت نفت و گاز و معادن ایران هست و کمی هم میدن به مردم اونم بخور نمیر تا صداشون در نیاد اگر هم بیاد میزنن لت وپار میکنن
  2
  55
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
  ۴۶
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  عجب خرتوخریه در جمهوری اسلامی سگ صاحب خود را نمی شناسد‬‎
  1
  58
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳
  ۳۵
  ali1g - اوسلو، نروژ

  پرتوپلا میگه برای ماله کشی رو جنایتی که از قلب خود جمهوری اسلامی در امده است و هنوز هم می تپد
  1
  29
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  بیشتر ان کسانی که روزی توسط اطلاعاتیهای نظام اخوندی دستگیر شدن قربانی توطئه و ندانم کاریهای و خیانت بازیهای این افراد شده اند!
  1
  19
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
  ۶۱
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  عبدالله شهبازی از توده ایهای خیلی قدیمی و فعال این حزب مردم فروش و خائن به وطن میباشد که با توبه به وزارت اطلاعات و امنیت سپاه با پشتیبانی خامنه ایی که از روسیه پشتیبانی و حمایت میشه وظیفه خودشو مثل همه افراد حزب توده داره ادامه میده که همانا جاسوسی به نفع روسیه و خیانت به ایران و ایرانی میباشد.
  1
  28
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  باز در موردی گند زدند و پای اسرائیل را وسط کشیدند. خاک توی سر شما که انقدر ذلیلید که اسرائیل تا ....شما نفوذ کرده است
  2
  24
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  به نظرم این یارو سناریو نویسشون هستش. این حرف فقط فرار به جلو هستش و مثل همیشه اسرائیل و آمریکا و عربستان بوده؟ قتلهای زنجیره ای چی؟ چی شد که سعید امامی یهو کشته شد؟ اصلا واقعا کی تایید میکنه کشته شده؟ اولا تو هر پرونده ای قاضی مسئول پرونده هستش. این مردک آشغال هم نقشش نمیدونم چیه ولی مشخصه میدونه سناریو چی هستش ولی وزارت اطلاعات فهمیده که اگر خودشون اعلامیه بدهند هیچکس قبول نمیکنه پس توسط یکسری افراد اینطوری موج درست میکنند و تله میگذارند واسه تلویزیون های نوظهوری مثل اینترنشنال و مشخصه برای نجات ماموران خاطی صورت میگیره ولی به نظر من مقصر و متهم اصلی و مجرم اصلی اعترافات اجباری و دروغی شخص قاضی و بعد از او قوه قضاییه هستش. قاضی تمام مراحل بازداشت و زندانی کردن و اعتراف گیری و این چیزها رو زیر نظر داره و تمام این کارها زیر نظر قاضی صورت میگیره و اگر خطایی و اشتباهی باشه اول قاضی پرونده مجرم هستش ولی تو حکومت ولایت دزدی و فساد و دروغ میرن سرباز وظیفه رو میگیرند آخرش متهمان محکوم میشوند که اول اونا فحش دادند و آخرشم سرباز وظیفه میشه سرهنگ و قاضی صلواتی هم صلوات میفرسته
  0
  20
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  این عبواله شهبازی خودش مورد داره و به نظر میاد جاسوس هندی پاکستانی یمنی چیزیه!
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۶
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  امریکا و خیلی کشورای دیگه هم جاسوس میفرستند این کشور اون کشور تو خوده امریکا که هوشیار هستند یارو سالهایه سال برای شوروی جاسوسی میکردویک زن جاسوس برای کوبا جاسوسی میکرد بعضی برای پول بعضی برای انتقام٫اما در ایران با این داستانی که درست کردن و حالا قصه روشده باید بگم که آقایه مازیا عزیز راستی راستی میگم که باز ببین چقدر با انصاف بودن اگه خدای نکرده تو در اون موقعی بودی که خلخالی زنده بود اون حرامی مردم به خاطر یک حرف که گفته بود شاه دیکتاتور بود و بیرونش کردیم وهرکی بخواهد بعد از او هم دیکتاتور باشد باز هم میجنگیم والو اینکه خمینی باشد وبرای همین حرف آقارو گذاشتند پای دیوار وکشتن اون بنده خداز شور انقلابی حرفی از دهانش پرید بیرون بری همین میگم که شما ودیگران خیلی شانس آوردید شما در چنگ آنها بودید هر کاری می توانستند بکونند اگه می خواستند حالا شما شدید سوپر من .
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  امریکا و خیلی کشورای دیگه هم جاسوس میفرستند این کشور اون کشور تو خوده امریکا که هوشیار هستند یارو سالهایه سال برای شوروی جاسوسی میکردویک زن که کارش خیلی مهم بود وتجزیه وتحلیل میکرد اطلاعات امنییتی برای کوبا جاسوسی میکرد بعضی برای پول بعضی برای انتقام٫اما در ایران با این داستانی که درست کردن و حالا قصه روشده باید بگم که آقایه مازیا عزیز راستی راستی میگم که باز ببین چقدر با انصاف بودن اگه خدای نکرده تو در اون موقعی بودی که خلخالی زنده بودتا حالا چند بار اعدامت میکرد اون حرامی به خاطر یک حرف کسی که گفته بود شاه دیکتاتور بود و بیرونش کردیم وهرکی بخواهد بعد از او هم دیکتاتور باشد باز هم میجنگیم والو اینکه خمینی باشد وبرای همین حرف آقارو گذاشتند پای دیوار وکشتن اون بنده خدااز شور انقلابی حرفی از دهانش پرید بیرون بری همین میگم که شما ودیگران خیلی شانس آوردید شما در چنگ آنها بودید هر کاری می توانستند بکونند اگه می خواستند حالا شما شدید سوپر من .
  3
  1
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
  نظر شما چیست؟