جزییات عجیب پرونده جاسوسی یک مامور سابق سیا که به کشورش خیانت کرد

فرارو: مامورانی که در مورد کوین مالوری تحقیق کردند و او را به اقدام به جاسوسی محکوم کردند در ۶۰ دقیقه می‌گویند چطور این پرونده به سرانجام رسید.
 
به گزارش فرارو به نقل از سی بی اس، کوین مالوری مامور سابق سیا بد شانسی آورد. او به مردی نزدیک شد که وزارت دادگستری آمریکا او را جاسوس چینی می‌دانست. ماموران می‌گویند هدف اولیه چین استخدام مالوری بود. او بیکار بود، سه ماه وام عقب مانده و هزاران دلار بدهی داشت. اما مالوری جیمز باند نبود. 
 
وزارت دادگستری آمریکا موافقت کرد نشان دهد چطور کوین مالوری را دستگیر کرده است و چرا فکر می‌کند استخدام او بخشی از کمپین مخفی بزرگ چین برای سرقت اسرار امنیت ملی، اسرار تکنولوژی و صنعتی آمریکا بوده است.این عکس همان چیزی است که ارتکاب به جاسوسی به نظر می‌رسد. مردی که در سمت راست و با لباس زرد ایستاده است کوین مالوری است؛ زمانی که او در سیا و سازمان امنیت دفاعی کار می‌کرد، اختیارات فوق محرمانه داشت. 
 
در آوریل ۲۰۱۷ یک دوربین مدار بسته در فروشگاهی در ویریجینیا تصویر او را در حالی که آماده می‌شد تعدادی پرونده طبقه بندی شده که روی یک رم موبایل کپی شده بود را تحویل کسی دهد، ضبط کرده است.
 
رایان گینر: این یک لحظه نادر است. درست در جریان تحقیقات روی یک پرونده جاسوسی، از فردی که محتویات طبقه بندی شده را برای انتقال به یک سرویس امنیتی خارجی آماده می‌کرد یک تصویر ویدیویی دیدیم. 
 
ما نوار ویدیویی را با گینر که مامور ویژه نظارت اف بی‌ای در پرونده مالوری بود و جنیفر گلی که از طرف بخش امنیت ملی وزارت دادگستری پرونده را پیگیری می‌کرد، تماشا کردیم. آن‌ها می‌گویند کوین مالوری اسرار امنیت ملی را با استفاده از یک دستگاه ارتباطی مخفی به یک جاسوس چینی داده است. 
 
جنیفر گلی: خب! شما اینجا او را در حالی می‌بینید که با مغازه دار در مورد اسکن مدارک صحبت می‌کند؛ و کل مدت این ویدیو شما چیز‌های کوچک زرد رنگی را می‌بینید. تکه‌های کوچک کاغذ زرد که وقتی او پرونده‌ها را نشان می‌دهد برق می‌زنند. این برای ما مهم بود. پرونده‌ای که او تحویل داد، شامل قطعه‌ای کاغذ سفید تایپ شده بود که اطلاعات طبقه بندی شده داشت. همراه آن دو برگه کاغذ زرد با دست خط خودش وجود داشت. اینجا شما می‌توانید ببینید..
 
اندرسون کوپر: اینجا را می‌گویید؟ آن‌ها برگه‌های زرد هستند؟
 
جنیفر گلی: می‌توانید ببینید برگه‌های زرد اسکن می‌شوند.
 
ماموران می‌گویند برخی از اطلاعاتی که مالوری ارسال کرد می‌تواند هویت زوجی که مخفیانه برای آمریکا از چین جاسوسی کرده اند را افشا کند. این یک خیانت بسیار شخصی بود. مالوری چند سال قبل بر این زوج نظارت می‌کرد.
 
اندرسون کوپر: او به مردم خیانت می‌کرد. زندگی این افراد در خطر است.
 
جنیفر گلی: درست است. این‌ها پرونده‌هایی بود که به ویژه در مورد حقوق بشر در آن‌ها بحث شد. جان افرادی در خطر بود.
 
اندرسون کوپر: اگر آن‌ها به چین سفر می‌کردند ممکن بود بازداشت شوند.
 
جان دمرز: وقتی او اطلاعات را به افسر امنیتی چین می‌داد، می‌دانست این زوج می‌خواهند به چین سفر کنند.
 
یکی از مقامات رده بالای بخش امنیت ملی وزرات دادگستری است. این بخش مسئول حافظت از آمریکا در برابر تروریسم و حمله سایبری و جاسوسی را به عهده دارد. دمرز می‌گوید به کارگیری کوین مالوری فقط یکی از اقدامات پرشمار وزارت امنیت دولت چین یا ام اس اس است که از آمریکا جاسوسی می‌کند.
 
اندرسون کوپر: ام اس اس چیست؟
 
جان دمرز: خب ام اس اس سازمان امنیتی اصلی دولت چین است و به عبارتی چیزی شبیه ترکیب اف بی آی با سی آی‌ای است.
 
قابیت آن‌ها در کلاس جهانی است. آن‌ها توانمندی‌های سایبری دارند و در به کار گرفتن افراد متبحرند. آن‌ها تمام ابزار‌ها و تخصص مورد نیاز یک سازمان اطلاعاتی قوی را دارند.
 
جان دمرز می‌گوید کوین مالوری در ۵ سال اخیر برای هیچ سازمان اطلاعاتی آمریکایی کار نکرده بود، اما هنوز مورد توجه چین بود. او به زبان ماندرین صحبت می‌کرد، وضعیت مالی بدی داشت و به اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی داشت که ممکن بود مایل باشد آن‌ها را بفروشد.
 
جان دمرز: شما به دنبال افرادی می‌گردید که به یک دلیل خاص برای شما کار کنند. خیلی آرام شروع می‌کنید. شروع می‌کنید ببینید آن‌ها چه اطلاعاتی دارند که عموما مایل اند آن را با شما به اشتراک بگذارند؛ اول اطلاعات غیرحساس. سپس ممکن است چیزی حساس‌تر و حساس‌تر شود. روابط در طول زمان گسترش می‌یابد. این یک فرآیند صبورانه است.
 
اندرسون کوپر: این فرایند نوعی آمادگی برای کسب اطلاعات است.
 
جان دمرز: این یک آمادگی یا تمرین است و همچنین یک آزمایش دائمی است تا بفهمند یک فرد مایل است چه کاری انجام دهد.
 
چین مثل فیلم‌ها کوین مالوری را در یک کوچه تاریک پیدا نکرده است. آن‌ها با او مثل هر کارفرمای دیگری ارتباط برقرار کرده اند، آن‌ها برای او در سایت کاریابی اینترنتی لینکدین پیام فرستادند.
 
اندرسون کوپر: چینی‌ها با خواندن صفحه پروفایل او در لینکدین چه اطلاعاتی به دست آورند؟
 
رایان گینر: وقتی شما به صفحه لینکدین او سر می‌زنید کاملا مشخص است که او در امنیت ملی کار کرده است. او سوابقی داشته که سرویس اطلاعاتی چین بیشترین علاقه را به آن دارد.
 
اندرسون کوپر: او در صفحه شخصی خود عنوان کرده در امنیت ملی، روابط نظامی بین الملل، مقابله با تروریسم، دسترسی به اسناد و حل اختلاف توانایی دارد. این یک نشانه است که: «من یک مامور سابق امنیتی هستم!»
 
رایان گینر: و کار به همان جایی می‌رسد که انتظارش را دارید.
 
مالوری مردی که خود را مایکل یانگ می‌نامید و ادعا می‌کرد کارمند یک اندیشکده چینی است ارتباط برقرار کرد. 
 رایان گینر: ما معتقدیم او یک افسر اطلاعاتی چینی بود و از آن مهم‌تر وقتی آقای مالوری با او ملاقات می‌کرد می‌دانست با یک افسر اطلاعاتی حرف می‌زند.
 
تا چند هفته بعد مایکل یانگ به مالوری ۲۵ هزار دلار پرداخت کرد تا دو بار به شانگ‌های بیاید. مالوری با همکاران سابقش در سیا ارتباط برقرار کرد تا بتواند با افرادی که در مورد چین اطلاعات داشتند تماس بگیرد. ماموران می‌گویند همکاران قدیمی او مشکوک شدند و به امنیت سیا گزارش کردند تا تحت کنترل قرار بگیرد. 
 
وقتی مالوری از دومین سفرش به چین برگشت، در ورودی فرودگاه شیکاگو جلوی او را گرفتند. او در مورد میزان پول نقدی که حمل می‌کرد، یعنی بیش از ۱۶ هزار دلار، دروغ گفته بود. ماموران جعبه‌ای که یک موبایل در آن بود را کشف کردند. مالوری ادعا کرد این هدیه‌ای برای همسرش است، اما در واقع یک دستگاه ارتباطی مخفی بود که ماموران امنیتی چین به او داده بودند. 
 
اندرسون کوپر: این شبیه یک موبایل معمولی به نظر می‌رسد. چه چیزی آن را به یک دستگاه ارتباطی مخفی تبدیل می‌کند؟
 
رایان گینر: خب این سخت افزار نیست. داخل خود تلفن یک برنامه منحصر به فرد نرم افزاری نصب شده است. این موبایل طوری طراحی شده که اجازه ارتباط امن در شکل متن و بعدا انتقال امن پرونده را به کاربر می‌دهد.
 
ممکن است فکر کنید یک مقام سابق سیا حتما در مورد ارسال پیام‌ها برای یک جاسوس چینی محتاطانه رفتار می‌کند، اما کوین مالوری در پیام هایش به چینی‌ها مستقیما در مورد پولی که به او پرداخته شده و ریسکی که پذیرفته شکایت می‌کرد.
 
او به مایکل یانگ گفت: «هدف شما به دست آوردن اطلاعات است و هدف من، پول گرفتن.»
 
مالوری برای یانگ نوشــت: بعد از اینکه شما دریافت پیام را تایید کنید، تمام سوابق الکترونیکی را نابود می‌کنم. من قبلا سوابق کاغذی را نابود کرده ام. نمی‌توانم این‌ها را پیش خودم نگه دارم بسیار خطرناک است. الان همه خطرات متوجه من است.»
 
جنیفر گلی: سپس او می‌گوید من خطر می‌کنم و بعدا هم واقعا سعی می‌کند اطلاعات بیشتری را برای چینی‌ها بفرستد. 
 
اما این تکنولوژی برای مالوری کاملا مناسب نبود. او به مایکل لانگ شکایت کرد که تلفن خوب کار نمی‌کند: «این سیستم غیر قابل قبول است. خیلی دست و پاگیر است. من همه این پیام‌ها را گذاشتم و شما نمی‌توانید آن‌ها را بخوانید، چون همزمان با من در سیستم نیستید. سیستم ضعیفی است.»
 
در این جا، ماموران می‌گویند مالوری ترسیده بود. جلوی او را در ورودی فرودگاه گرفته بودند و می‌ترسید سیا و اف بی آی به سراغش بیایند. ماموران می‌گویند او تصمیم گرفت یک داستان پوششی بگوید. او به ماموران سیا گفت: فکر می‌کند توسط جاسوسان چینی به کار گرفته شده است. سیا برای مصاحبه با او تماس گرفت.
 
کوین مالوری در سیامالوری در ویدیوی مصاحبه سیا: قضاوتم این است. ما مکالمه‌ای انجام ندادیم؛ که این افراد برای نهاد‌های امنیتی چین کار می‌کنند. پس حس من این است که آن‌ها به دنبال اسرار دولتی بودند: اسرار دولت آمریکا در برخی سطوح.
 
در این جلسه مالوری پذیرفت تلفن، یک دستگاه ارتباطی مخفی بوده است که چینی‌ها به او دادند، اما ماموران می‌گویند او در مورد اسناد طبقه بندی شده که قبلا ارسال کرده است دروغ می‌گوید.
 
مصاحبه کننده در مصاحبه سیا: آیا شما با آن تلفن چیزی برای آن‌ها فرستادید؟
 
مالوری در مصاحبه سیا: من آزمایشی چندتا چیز برایشان فرستادم فقط برای اینکه بفهمم می‌توانم درست انجام دهم یا نه. اما نفهمیدم. سردرگم بودم.
 
رایان گینر: او سعی می‌کند داستان را کنترل کند. پس چیزی که شما اینجا می‌بینید تلاشی برای هدایت داستان است تا از توضیح دادن برخی موارد حساس طفره برود. او فعالیت مجرمانه تهیه اطلاعات دسته بندی شده برای یک سرویس امنیتی خارجی را نمی‌پذیرد.
 
جنیفر گلی: ما الان فهرست محتویات طبقه شده که مالوری فرستاد را می‌دانیم. می‌دانیم چه زمانی چند کاغذ سفید طبقه بندی شده را ارسال کرد و سعی کرد چند پرونده دیگر را بفرستد که ناموفق بود.
 
مالوری از آنجایی که مطمئن است تمام پیام‌های او به مایکل یانگ به طور خودکار پاک شده است، پیشنهاد می‌کند تلفن توسط سیا بررسی شود. 
 
اندرسون کوپر: او باور دارد هرچیزی که از این دستگاه ارسال کرده از بین رفته است. به این خاطر است که او می‌خواهد تلفن را بیاورد؟
 
رایان گینر: ما دلایلی زیای داریم که با توجه به آن‌ها می‌فهمیم او در آن زمان فکر می‌کرد تمام تماس‌ها پاک شده است.
 
دو هفته بعد مالوری برای دومین مصاحبه با سیا به هتلی در ویریجینا می‌آید. وقتی به انجا می‌رسد اف بی آی به همراه ماموران جرایم رایانه‌ای منتظر اوست. مالوری قبول کرد به آن‌ها نشان دهد موبایل چطور کار می‌کند. 
 
رایان گینر: وقتی او می‌خواهد موبایل را نشان دهد، بالای صفحه، جایی که انتظار دارد تمام تاریچه مکالمات پاک شده باشد، برخی از سوابق مکالمات ظاهر می‌شود. 
 
اف بی آی جلسه را ضبط کرده است.
فایل صوتی اف بی آی
 
مالوری: من... من تعجب می‌کنم خیلی چیز‌ها را نگه داشته است. 
 
اف بی آی: پس می‌گویید از اینکه این همه پیام اینجاست شگفت زده شدید. 
 
مالوری: درست است. چون شما...، چون این.. درسته.. چون... اوه... قبلا... اوه... ممکنه اندازه صفحه یا چیزی باعث شده دیده نشوند.
 
یکی از مجرمانه‌ترین پیام‌هایی که روی تلفن ظاهر شد نقشه مالوری برای یک سفر دیگر به چین بود. «می‌توانم اواسط ژوئن بیایم. می‌توانم بقیه پرونده‌هایی که دارم را بیاورم.»
 
رایان گینر: باور ما این است که او قصد داشته این کارت حافظه را به چینی‌ها بدهد.
 
اندرسون کوپر: آیا فکر می‌کنید پرونده مالوری از الگوی سازمان‌های امنیتی چین پیروی می‌کند؟
 
جان دمرز: بله. ما الان سه پرونده معلق بر علیه افسران امنیتی سابق داریم که گفته می‌شود برای چین جاسوسی می‌کرده اند.
 
اندرسون کوپر: اینکه سه پرونده مانند این در حال بررسی است خیلی غیر عادی است.
 
بیل اوانینا: برای من این ناامید کننده است و واقعا این اتفاق آسیب می‌زند. من فکر می‌کنم همه باید بدانند ما هنوز افرادی داریم که می‌خواهند برای یک مشت دلار به آمریکا خیانت کنند.
 
بیل اوانینا مدیر اجرایی مرکز امنیتی و ضد جاسوسی ملی (بخشی از اداره امنیت ملی) است. او به عنوان مقام ضد جاسوسی رده بالای دولت آمریکا مشغول به کار است. 
 
اندرسون کوپر: وقتی بحث جاسوسی از آمریکا مطرح می‌شود، چین تهدید بزرگتری است یا روسیه؟
 
بیل اوانینا: چین. چین اصلا با روسیه و ایران و هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست. وقتی که بحث جاسوسی اقتصادی و صنعتی باشد کشور‌های دیگر اصلا به حساب نمی‌آیند.
 
اندرسون کوپر: اکثر مردم وقتی در مورد جاسوسی فکر می‌کنند کسی را تصور می‌کنند که با یک پالتو سعی می‌کند اسرار دولتی را سرقت کند. حالا چه اتفاقی افتاده است که چین غیر از اسرار دولتی، اسرار فناوری را هم می‌خواهد؟
 
بیل اوانینا: درست است. راز‌های تجاری، اطلاعات خصوصی، امنیتی، فناوری‌های نوظهور، نانو فناوری، هیبرید، هرچیزی که آن‌ها آن را "آینده" می‌دانند. ابرکامپیوتر، رمزنگاری و... مسائلی هستند که چینی‌ها به دنبالش می‌گردند. آن‌ها یک فهرست اولویت‌ها دارند که به دنبال ان‌ها هستند و افرادی را برای جمع آوری اطلاعات در این زمینه‌ها اجیر می‌کنند.
 
جان دمرز می‌گوید از ۲۰۱۱ چین در بیش از ۹۰ درصد پرونده‌های جاسوسی اقتصادی که شامل سرقت اسرار در مورد هر چیزی (از اصلاح ژنتیکی برنج تا فناوری توربین بادی) می‌شود، دخیل بوده است.
 
اندرسون کوپر: فکر می‌کنید این یک رقابت دائمی است؟ 
 
جان دمرز: بله. کاملا مداوم و حرفه ای. به خوبی منابع آن تامین می‌شود، بسیار صبورانه است و در ابعاد گسترده‌ای اتفاق می‌افتد.
 
دمرز می‌گوید مقامات چینی تلاش‌ها را برای دستیابی به فناوری‌هایی که برای برنامه رییس جمهور چین به نام " ساخت چین ۲۰۲۵" به کار می‌آید، تشدید کرده اند. 
 
این برنامه یک طرح ۱۰ ساله است که بر اساس آن چین تا سال ۲۰۲۵ در هوافضا، اتوماسیون، هوش مصنوعی، محاسبات کوانتمی و دیگر فناوری‌های پیشرو سبقت بگیرد.
 
اندرسون کوپر: فکر می‌کنم برخی از مردم وقتی این را ببینند گمان می‌کنند خب احتمالا این کاری است که آمریکا هم باید انجام دهد.
 
جان دمرز: جامعه امنیتی آمریکا اسرار تجاری را برای سود شرکت‌های آمریکایی به دست نمی‌آورد. 
 
اندرسون کوپر: اتفاق نمی‌افتد؟
 
جان دمرز: این کاری نیست که ما انجام بدهیم.
 
در حالی که کوین مالوری افسر سابق سیا، همچنان انکار می‌کند که اطلاعات طبقه بندی را به چین فرستاده است. 
 
ژوئن گذشته هیئت منصفه در ویریجینا او را به اتهام نقض " قانون جاسوسی" و دروغ گفتن به اف بی‌ای گناهکار شناخت.
 
در ماه می‌مالوری به ۲۰ سال زندان محکوم شد.
+8
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  این هم کپی داستان گامبوی امریکایی است، احتمالا آن ماموران سیا در ایران اموزش دیده اند که اینطور حرفه ای عمل میکنند، میگید نه، از محسن خل و چل رضایی احمقی نجس و وزیر اطلاعات اخوند علوی بپرسید
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.