عربستان ممنوعیت سفر بدون مجوز زنان را حذف می‌کند

یورونیوز :خبرگزاری رسمی عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد نوشت که دولت پادشاهی عربستان در حال اصلاح مقررات و حذف محدودیت‌های سفر زنان در این کشور است تا از این پس زنان بزرگسال سعودی بتوانند بدون نیاز به اجازه شوهر یا پدر خود به مسافرت بروند.
 
دولت ریاض تاکنون به دلیل اعمال مقررات محدودکننده و سختگیرانه برای زنان، با انتقادهای شدید مجامع بین‌المللی روبرو بوده است. سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند که با زنان در عربستان اغلب به مثابه شهروندان درجه دو رفتار می‌شود زیرا بر اساس قوانین و مقررات این کشور، زنان سعودی در هر سنی که باشند برای گرفتن تصمیم‌های مهم در زندگی باید از یک سرپرست ذکور در خانواده خود اجازه بگیرند.
 
تصمیم‌های جدید دولت عربستان برخلاف نظام «قیمومیت مردان» است که براساس آن زنان مانند کودکان در طول زندگی خود نیاز به «قیم» دارند. تاکنون در عربستان پدر، شوهر، جد پدری یا حتی برادر بزرگ تر باید به زنان برای دریافت گذرنامه و خروج از کشور اجازه می دادند.
 
مقام‌های عربستان در سال‌های اخیر به مرور کار حذف و اصلاح این قوانین سختگیرانه علیه زنان را آغاز کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین این اصلاحات لغو ممنوعیت رانندگی برای زنان در سال گذشته بود. در حالی که دولت عربستان به دلیل رفتارش در زمینه حقوق بشر روز به روز بیشتر هدف انتقاد مجامع بین‌المللی واقع می‌شود، مقام‌های این کشور در ماه جاری میلادی چند ابلاغ سلطنتی در چهارچوب همین روند اصلاحی را به اجرا گذاشتند.
 
بر اساس موارد اصلاحی اخیر گذرنامه رسمی عربستان به هر شهروندی که متقاضی آن باشد داده می‌شود و هیچ فرد بالای ۲۱ سال نیز برای مسافرت نیاز به اجازه کسی ندارد.
 
همچنین برای نخستین بار در عربستان به زنان اجازه داده شده است که تولد نوزاد، ازدواج و طلاق را در ادارات مربوطه به ثبت برسانند و مدارک رسمی خانوادگی را دریافت کنند. آنها همچنین می‌توانند برای سرپرستی افراد زیر سن قانونی درخواست بدهند. همه اینها حقوقی است که زن‌ها تاکنون در عربستان از آن منع می‌شدند و تنها مردان اجازه انجام آن را داشتند.
 
خبرگزاری دولتی عربستان به نقل از یک مقام مسئول در وزارت کشور می‌نویسد: «تمامی ادارات مسئول صدور گذرنامه و شناسنامه و نیز شعبات آنها در تمام استان‌ها اعمال اصلاحات اعلام شده در ابلاغیه سلطنتی را آغاز کرده‌اند.»
 
به نظر می‌رسد که اصلاحات ابلاغ شده بی‌درنگ در حال اجراست زیرا یک روزنامه محلی نوشته است که تنها در روز دوشنبه ۲۸ مرداد بیش از هزار زن اهل استان شرقیه بدون اجازه سرپرست از خاک عربستان خارج شده‌اند.
 
شماری از زنان جوان عربستان طی ماه های اخیر ضمن فرار از این کشور از کشورهای دیگر درخواست پناهندگی کرده بودند. آنها مدعی شده بودند که از سوی مردان خانواده شان مورد اذیت و آزار قرار می گرفتند.
+30
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  نظر من بعد ازدواج یا دورانه رابطه فابریکی بدون هم مسافرت تفریحی رفتن اصلا درست نیست. چه با اجازه چه بی اجازه. هرکی رو دیدم این کارو رو کرده چه زن چه مرد به خیانت و طلاق کشیده.
  17
  3
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.