مسئله سفر به بریتانیا و سفر به اتحادیه اروپا با برگزیت بدون توافق چگونه خواهد بود؟

یورونیوز :دولت بریتانیا اعلام کرده که به زودی قوانین ورود و خروج آزاد اتباع اتحادیه اروپا به این کشور را تغییر خواهد داد. هر چند هنوز جزئیات این تغییرات اعلام نشده ولی بر اساس اشاره‌های برخی مقامات دولت، بریتانیا قصد دارد بازرسی‌های و بررسی‌های جنایی در مورد مسافران خارجی را افزایش دهد.
 
لذا مسافران از هم اکنون در حال آماده کردن خودشان برای معطلی‌های طولانی در بندرها یا سالن فرودگاه‌های بریتانیا هستند البته شاید هم کار به همین سرعت فعلی پیش برود ولی نام خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا چنان غیرشفاف و ترسناک شده که فعلا بیشتر مردم از آن می‌ترسند و به نتایج آن بدبین هستند.
 
مردم احساس می‌کنند توجه به شرایط سفرهای آنها در لابه‌لای مذاکرات سنگین تجاری سیاستمداران گم شده ولی در اروپا و در هر دو سوی مرزهای بریتانیا نقش گردشگری در رشد اقتصادی کتمان شدنی نیست.
 
با این حال زمان زیادی به ۳۱ اکتبر باقی نمانده است و تا به امروز شواهدی مبنی احتمال شکل‌گیری توافقی تازه میان اتحادیه اروپا و بریتانیا وجود ندارد.
 
در واقع هر چه از ۱۵ ژانویه که مجلس بریتانیا پرونده توافق ترزا می، نخست وزیر سابق و اتحادیه اروپا در خصوص برگزیترا بست، فاصله گرفتیم، شانس خروج بدون توافق بریتانیا افزایش یافته است. به ویژه با آغاز دوران نخست وزیری بوریس جانسون، اتحادیه اروپا بیش از پیش خود را برای اجرای برگزیتبدون توافق آماده کرده است.
 
با این وجود برخی کارشناسان حمل و نقل معتقدند که اولین گره‌های برگزیتبدون توافق در این بخش خودنمایی خواهد کرد. زمانی که برگزیتاجرا شده ولی توافقی در مورد نحوه رومینگ خطوط تلفن همراه شکل نگرفته و خطوط هوایی و شرکت‌های بیمه دو طرف چشم‌اندازی از آینده همکاری خود ندارند.
 
در مقابل هستند کارشناسان خوش‌بینی که تاکید دارند با توجه به این که دو طرف به نقش اساسی برقراری پروازهای تجاری در مسائل فرهنگی و اقتصادی آگاه هستند، شرایطی ناگواری رخ نخواهد داد و حتی نرخ بلیت‌ها هم افزایش نمی‌یابد.
 
اما مشکل به همین جا ختم نمی‌شود. ابهام دیگری که در مورد سفرهای اروپایی مطرح شده این است که آیا یک شهروند بریتانیا که دارای پاسپورت این کشور با قید «اتحادیه اروپا» است همچنان می‌تواند آزادانه به کشورهای اروپایی سفر کند؟
 
البته در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی کمیسیون اروپا اعلام کرده بود که در صورت اجرای برگزیتبدون توافق، شهروندان بریتانیا و سایر کشورهای اتحادیه اروپا همچنان قادر خواهند بود تا بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.
 
در عین حال مصوب شده که از سال ۲۰۲۱ میلادی شهروندان بریتانیا برای سفر به اتحادیه اروپا باید رقم ۷ یورو برای دریافت آنلاین اجازه ورود پرداخت کنند. همچنین دولت بریتانیا نیز به شهروندان این کشور توصیه کرده که پس از برگزیتبه هنگام سفر به اتحادیه اروپا توجه کنند که اعتبار پاسپورت‌شان بیش از ۶ ماه باشد. این مدت زمان در حال حاضر ۹۰ روز است.
 
اما مشکل بعدی بی اعتبار شدن کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) برای مسافران بریتانیایی است. در حال حاضر ، مسافرانی که نیاز به استفاده از خدمات درمانی دارند می‌توانند برای دسترسی به مراقبت‌های پزشکی رایگان در هر کشور اتحادیه اروپا از کارت بیمه سلامت اروپا استفاده کنند. با توجه به این هنوز بریتانیا و اتحادیه اروپا در این خصوص توافقی نداشته‌اند، هزینه بیمه سلامت برای مسافران بریتانیایی می‌تواند پس از برگزیتافزایش یابد.
 
این افزایش هزینه سفر در دو بخش دیگر نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. اول این که پس از اجرای برگزیتبدون توافق، بریتانیایی‌ها برای سفر زمینی با خودروهای شخصی به اتحادیه اروپا نیازمند اخذ گواهی‌نامه بین‌المللی خواهند بود و دوم این که هزینه استفاده از تلفن همراه در طول سفر شهروندان دو طرف می‌تواند افزایش یابد.
 
یا حتی این نگرانی وجود دارد که پس از برگزیتارزش برابری پوند در برابر یورو به گونه‌ای رقم بخورد که هزینه سفر به بریتانیا یا اروپا افزایش یابد.
 
با وجود این که دو طرف در تلاش هستند تا با پایان دادن به شایعات مختلف از جمله وقوع کمبود مواد غذایی در بریتانیا مقابله کنند ولی نگرانی از تبعات برگزیتبدون توافق همچنان برای فعالان صنعت گردشگری اروپا و بریتانیا باقی است و اگثر آنها امیدوارند تا در روزهای باقیمانده تا ۳۱ اکتبر توافق روشنی میان دو طرف شکل بگیرد.
+17
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  mehrdad cross - بروکسل، بلژیک
  زودتر جدا بشید به کله دنیا گندزدید
  2
  15
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۴
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  خاک عالم تو سر خرفتتون کنند که بزرگترین خوبی اینجا یعنی امکان سفر و زندگی بدون ویزا و بیزنس و صادرات واردات بی دردسر با اینهمه کشور اروپایی رو هم از خودتون و ما گرفتید. طبق آمار افراد هوشمند و تحصیلکرده همه به ماندن رای دادن و رای جدایی مال قشر تو سری خورده و کارگر بدبخت که همه مشکلاتش رو میخواد به گردن مهاجران بندازه و نتیجه موج سواری بعضی سیاستمدارها روی این احساسات قشر بیسواد جامعه (که طبق آمار ۶۰ درصد انگلیس هستن) بود.
  3
  10
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
  ۴۱
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  اگر کسی برای بازید و کار و تحصیل می اید هیچ مشکلی نخواهد داشت . این مسایل برای چهار میلیون گدا و گرسنه ای است که برای استفاده از خدمات دولتی در انگلستان زندگی می کنند. و تمام فرصتهای شغلی و مسکن و خدمات اجتماعی و بهداشتی را از ساکنان انگیس گرفته اند. در سایه ورود رومانی ها و بلغار ها نرخ جرم و جنایت بیشا از 70 درصد افزایش پیدا کرد. این رومانی ها ر... اند به تمام محله های لندن. اگر من هم جای انگیسی ها می خواستم از اروپا خارج شوم. انگلیس فقط چند سالی سختی می کشد و در عرض چند سال تمام این گدا و گرسنه ها را بیرون می کند و تبدیل می شود به کشور قدرتمند و موفق خارچ از ارتحادیه اروپا. اینها انگلیسی هستند اگر می توانند تمام دنیا را گنترل کنند پس می تواند در کشور خودشان را هم کنترل کنند
  6
  4
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
  نظر شما چیست؟