وزارت اطلاعات: زاکانی عنصری غافل است که ناجوانمردانه فضاسازی می‌کند

علیرضا زاکانی، نماینده تهران در مجلس نهم، گفته است که باندی متشکل از ماموران وزارت اطلاعات و قوه قضاییه مانع از برخورد با مفاسد اقتصادی شده‌اند رادیو فردا :همزمان با مجادله محمد یزدی و صادق لاریجانی، وزارت اطلاعات و علیرضا زاکانی نیز انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه گرفته‌اند. وزارت اطلاعات در واکنش به اتهامات زاکانی او را عنصری غافل خوانده که خلاف‌واقع سخن می‌گوید.
 
یک مقام مسئول در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، علیرضا زاکانی از چهره‌های شاخص طیف تندرو اصولگرایان را "عنصر غافل" خوانده و او را به "فضاسازی ناجوانمردانه" علیه این وزارتخانه و نیروهای آن متهم کرده است.
 
این مقام امنیتی که نام او اعلام نشده، اظهارات اخیر زاکانی در یک برنامه تلویزیونی را تکذیب کرده و گفته است: «برخلاف ادعای مطرح شده در این برنامه زنده، جلسه مورد اشاره (در سال ۱۳۹۵) به درخواست آقای زاکانی تشکیل شده بود و ایشان به بهانه ارائه اطلاعات در مورد تخلفات اقتصادی در حوزه پتروشیمی، دنبال دفاع و حمایت از یک متخلف در حال تعقیب در یکی از پرونده های مفاسد اقتصادی دارای اقدامات مجرمانه(اخاذی و ارتشاء) بوده است.»
 
علیرضا زاکانی در برنامه زنده سیمای جمهوری اسلامی و نیز نامه‌ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه به افشاگری علیه یک باند فاسد امنیتی دست زده و گفته بود باندی متشکل از ماموران وزارت اطلاعات و قوه قضاییه در فساد مشارکت داشته و با دخالت‌های خود مانع از برخورد با مفاسد اقتصادی شده‌اند.
 
با این همه گفته بود علیرضا زاکانی، نماینده تهران در مجلس نهم، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، که روز ۲۷ مرداد منتشر شد درباره «فساد یک باند امنیتی» متشکل از ماموران وزارت اطلاعات و قوه قضائیه و مشارکت آنها در فساد و همچنین دخالت‌شان برای جلوگیری از برخورد با فساد اقتصادی افشاگری کرده است.
 
زاکانی در نامه خود به صورت اختصاری از سه مامور وزارت اطلاعات نام برده و گفته بود: « آقای «الف»، مدیرکل پیشین انرژی وزارت اطلاعات و آقای «م»، رئیس اداره انرژی وزارت اطلاعات  در حوزه صنایع پتروشیمی دخالت داشته‌اند و با حمایت‌های مغرضانه، رسیدگی به این پرونده‌ها را مختل و با مطلعین و معترضین به این فساد بزرگ هم برخورد نموده‌اند.»
 
او همچنین از محمدحسین شیرعلی، یکی از متهمین اصلی پرونده فساد کلان اقتصادی شرکت بازرگانی پتروشیمی، به عنوان دیگر مدیر وزارت اطلاعات نام برده که به گفته او از کشور متواری شده است.
 
علیرضا زاکانی در یک برنامه تلویزیونی هم گفته بود که معاون وزیر اطلاعات و چند مامور امنیتی را به دفتر کار خودش دعوت کرده و به آنها هشدار داده و گفته است: «ریشه‌تان را می‌کنم.»
 
اما اکنون در واکنش به این سخنان، وزارت اطلاعات بدون آنکه پاسخی در باره سه فردی که علیرضا زاکانی از آنها نام برده بدهد، تاکید کرده که این وزارتخانه در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی به هیچ‌وجه گزینشی عمل نکرده است و « پخش اظهارات فرد مذکور از برنامه زنده سیما مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی بوده که حق پیگیری قانونی برای صیانت از حقوق معنوی این وزارتخانه و کارکنان ارزشی و جهادی آن محفوظ است.»
 
در پی انتشار سخنان علیرضا زاکانی، بسیاری از ناظران احتمال داده‌اند که او با توجه به ریاست حسین فدایی در دفتر بازرسی رهبر جمهوری اسلامی، به احتمال فراوان در این نهاد کار می‌کند و با اتکا به قدرت «بیت رهبری» به افشاگری علیه وزارت اطلاعات و مسئولان پیشین قوه قضاییه دست زده است.
 
مقابله علیرضا زاکانی به نمایندگی از طیف تندرو اصولگرایان با وزارت اطلاعات همزمان شده با مجادله لفظی شدید محمد یزدی و صادق آملی لاریجانی، دو فقیه منصوب علی خامنه‌ای در شورای نگهبان.
 
مجادله کم‌سابقه و افشاگرانه محمد یزدی، رئیس پیشین قوه قضاییه و مجلس خبرگان رهبری و صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضاییه و رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام، به دنبال انتشار نامه تند صادق لاریجانی، خشم و نارضایتی اصولگرایان را به همراه داشته است.
 
شماری از روحانیون بلندپایه و نیز رسانه‌های اصولگرا روز دوشنبه از محمد یزدی و صادق لاریجانی خواسته‌اند که به این وضعیت پایان دهند.
 
ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید در قم، از هر دو طرف خواسته که «این باب را به کلی مسدود کنید و به آبروی روحانیت و نظام کمک فرمایید.»
 
محمد یزدی و صادق لاریجانی، علاوه بر زیر سوال بردن سطح معلومات فقهی، یکدیگر را به دست داشتن در فساد اقتصادی متهم کرده‌اند.
+3
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  چرا هیچ صحبتی از ۲۰ میلیارد دلار اسکناس لو رفته در تهرانپارس لاریجانی ها نیست؟
  0
  8
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  کدوم ۲۰ میلیارد دلار، وقتی اون ۲ تن سکه طلای سلطان سکه را ملت دیدند این ۲۰ میولیارد دلار را هم میبینند. مگر حسن خرص الله مرده که ملت میخوان صاحب ۲۰ میلیارد دلار بشن...جانان من اندوه لبنان کشت مار، بسک داغ لنگیهای یمن پشت ما را. این علی معلم کدوم گوری جواب بده؟در ضمن اون ۲۰ میلیارد چه ربطی به ملت داره، ملت فقط در وقت انتسابات و جنگ بدرد اخوند میخورن، در زمان صلح ، کاربردشون فقط در لهافکشی صیغها برای لنگیهای یمن و وحشالشعبی عراق است و بس، هر روز جمعه در نماز جمعه
  0
  8
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  ۲۰ میلیارد رفت بحساب علی خامنه ای و مجتبی،یعنی این پول را برای فرارشان کنار گذاته بودند
  0
  7
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  این موضوعات بیشتر برای سردرگم کردن و سرکار گذاشتن مردم هستش. حکومت سرتاپا فاسد هستش نیاز به مدرک و دلیل هم نیست ولی جالبه مثلا رئیسی که عنصر بسیار فعال و همه کاره قوه فسادیه بوده و الانم که رئیس شده انگار یهو برای اولین باره که تو این قوه فاسد آمده و همچین دم از برخورد با فساد میزنه که انگار تا الان کور بوده نمی دیده یا اون یکی دیگه منتظری که دم از فساد میزنه و بعد بحث و عوض میکنه به آمدن زنها به ورزشگاهها و میزنه به صحرای کربلا و یا مدیرکل حراست قوه فسادیه که دم از برخورد بدون خط قرمز میزنه..یکی نیست بگه مرتیکه تو یعنی تو این حداقل 20 سال که تو این پست بودی این فسادها رو ندیدی؟ یک عده فاسد و دزد میخوان خودشون رو بجای کسانی که میخوان با فساد سیستماتیک حکومتی برخورد کنند نشون بدهند در حالی که اینا خودشون گردانندگان اصلی این سیستم فساد مالی و اخلاقی و دزدی های کلان هستند . مثلا فکرش رو بکنید آدم فاسدی مثل محسنی اژه ای دم از برخورد با مفاسد بزنه. جوک هستش
  0
  4
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
  نظر شما چیست؟