انتشار گازکربنیک: سهم سیمان بیشتر از مجموع کامیون‌های جهان

دویچه وله :با تولید یک تن سیمان، دست‌کم نیم تن گازکربنیک آزاد می‌شود. این رقم بیشتر از انتشار CO2 توسط یک خودروست که مسیر برلین تا مسکو را طی می‌کند. راه‌حل چیست؟ کارشناسان به انرژی پاک و به خفه‌کردن این گاز زیر خاک هم فکر می‌کنند.
 
سیاست‌های اقلیمی برای کاهش آلاینده‌هایی مانند کربن دی‌اکسید، حالا پس از دو منبع اصلی تولید کننده این گاز، یعنی بخش خودرو و حوزه انرژی، متوجه تولید‌کنندگان سیمان شده است.
 
آمار تازه آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که ۹ / ۶ درصد از کل گاز دی‌اکسیدکربن منتشرشده در هوا در جهان، با صنعت سیمان‌سازی در ارتباط است. این رقم به روشنی بالاتر از مجموع انتشار این آلاینده از طریق تمامی کامیون‌های موجود در جهان است. سهم کل کامیون‌های جهان در انتشار گازکربنیک ۶ / ۱ درصد تخمین زده می‌شود.
 
در راستای سیاست‌گذاری برای کاهش انتشار این آلاینده در هوا و حذف منابع انتشار دی اکسید کربن، سال‌ها نگاه‌ و توجه به بخش انرژی و خودرو محدود می‌شد و فعالیت‌ها در این زمینه بود. اکنون این عرصه‌ی مواد و مصالح ساختمانی است که برای کاهش انتشار دی اکسید کربن در فضا مورد توجه قرار گرفته است. صنایع و شرکت‌ها، مدت‌هاست که به دنبال راه‌‌حل‌های عملی می‌گردند، مشتریان این صنایع اما بیم آن دارند که با تغییرات در این حوزه، هزینه‌های اضافی گریبانگیرشان شود.
 
به نوشته بلومبرگ، ینز دی‌بولد، مدیر بخش توسعه پایداریشرکت سوییسی "لافارژ هولسیم"، از "تقاضای بسیار کم برای مواد و مصالح پایا"، سخن می‌گوید. "لافارژ هولسیم" یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد و مصالح ساختمانی در جهان به شمار می‌رود.
رابطه سیمان و گازکربنیک چیست؟
توجه معماران و دست اندرکاران ساخت و ساز، در حال حاضر بیشتر بر روی انرژی مصرفی ساختمان‌هایی است که بنا می‌کنند. اما در واقع این مواد و مصالح به کار رفته در ساختمان‌ها هستند که منجر به انتشار بخش بزرگی از گاز دی اکسید کربن می‌شوند. نقش سیمان در این میان، به دلیل پروسه‌های شیمیایی که در روند تولید محصول ضروری‌اند، بسیار زیاد است.
 
سوزاندن سنگ آهک باعث آزاد شدن تقریبا دو سوم گازهای گلخانه‌ای می‌شود که در نتیجه تولید سیمان آزاد می‌شوند. برای این منظور کوره‌ها تا بیش از ۱۴۰۰ سانتی گراد گرم می‌شوند. در درون کوره، کربن به دست آمده از سنگ آهک با اکسیژن ترکیب می‌شود و به این ترتیب گاز کربنیک تولید شده و آزاد می‌شود.
 
برپایه آمار انجمن سیمان اروپا، در حین تولید یک تن سیمان، دست کم نیم تن گازکربنیک تولید می‌شود.این رقم بیشتر از  انتشار CO2 توسط یک خودروست که مسیر برلین تا مسکو را طی می‌کند؛ مسیری بیش از۱۸۰۰ کیلومتر. موضوع وقتی جالب تر می‌شود که در نظربگیریم، برای ساخت یک ساختمان معمولی اداری، صدها یا حتی هزاران تن سیمان نیاز است.
 
به گفته مدیر توسعه پایدار شرکت"لافارژ هولیسم"، این شرکت، برای مدتی کوتاه، مواد و مصالحی بدون تولید گازکربنیک وارد بازار کرد که برای تولید آنها از روش‌های دیگری بهره گرفته شده بود. اما به گفته مدیران این شرکت، این محصولات به دلیل قیمت تمام شده، با استقبال مشتری‌ها روبرو نشد.
 
بر پایه تحقیقات انجام شده، تولید انواع دیگر سیمان (با خروجی کمتر CO2) می‌تواند قیمت مصالح را تا سه برابر هم بیشتر کند.
انرژی پاک و محبوس کردن CO2 زیر خاک
تولیدکنندگان سیمان در اروپا تلاش می‌کنند در تولید گرما در کوره‌ها از سوخت‌های فسیلی صرف‌نظر کنند. انجمن سیمان اروپا می‌گوید، تولیدکنندگان عضو این اتحادیه، هم اکنون ۴۴ درصد انرژی مورد نیاز تولید را از منابع پاک به دست می‌آورند. سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در این عرصه به گفته کارشناسان این حوزه تا سال ۲۰۵۰ به ۶۰ درصد خواهد رسید.
 
راه دیگر برای کاهش انتشار گازکربنیک، محبوس کردن این گاز در محفظه‌هایی در زیر خاک است. این فناوری اما هنوز نه در سطح گسترده‌ای قابل دسترسی است و نه مقرون به صرفه است. اما گفته می‌شود که این روش می‌تواند انتشار گاز کربنیک را تا نیمه قرن حاضر، تا ۸۰ درصد در این حوزه کاهش دهد.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.