اعتراف دولت به بی‌گناهی متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای

بی بی سی :علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران امروز در نشستی خبری به اظهارات مازیار ابراهیمی یکی از بازداشت شدگان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای در گزارش بی‌بی‌سی فارسی واکنش نشان داد و گفت: "این اتفاق در دولت ما رخ نداده است. من نیز اطلاعی از این پرونده ندارم اما در گفت‌وگوهایی که در این باره داشته‌ام، اعترافاتی از سوی افرادی انجام شده که درست هم بوده است ولی اعترافاتی هم انجام شده که کار کارشناسی درباره آنها انجام نشده است."
 
به گزارش خبرگزاری‌های ایران، سخنگوی دولت ایران بدون اشاره به افراد این پرونده اضافه کرد: "همان موقع هم از این افراد دلجویی و عذرخواهی شده است."
 
 آقای ربیعی همچنین گفت: "کارشناس این پرونده‌ها کارشناس ضدجاسوسی نبوده است و کارشناسان حوزه دیگری بوده‌اند که در این پرونده کار کرده‌اند."
در گزارشی که ژیار گل گزارشگر بی‌بی‌سی‌ فارسی چندی پیش تهیه کرد، مازیار ابراهیمی، یکی از بازداشت شدگان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای از شکنجه و فشار وزارت اطلاعات برای اعترافات ساختگی و همچنین پرونده‌سازی دستگاه قضایی علیه خود می‌گوید.
 
پس از پخش گزارش بی‌بی‌سی محمود صادقی، نماینده مجلس ایران از مسئولان مربوط خواست درباره "کذب یا صدق اعترافات متهمان به ترور دانشمندان هسته‌ای" توضیح دهند.
 
محمود علوی، وزیر اطلاعات دولت ایران هفته پیش وعده داد که در یک کنفرانس خبری به "موارد مطرح شده" درباره پرونده ترور "دانشمندان هسته‌ای" پاسخ دهد اما هنوز این نشست برگزار نشده است.
 
مازیار ابراهیمی هفت سال پیش به همراه ۱۲ نفر دیگر در یک برنامه تلویزیونی به نام "کلوب ترور" که از صدا و سیمای ایران پخش شد اعتراف کرد که به اسرائیل رفته، آنجا آموزش دیده و سپس برای ترور دانشمندان اتمی ایران به این کشور بازگشته‌اند.
مقام‌های ایران می‌گوید در فاصله سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ چهار تن از دانشمندان هسته‌ای ایران کشته شدند و یک دانشمند دیگر نیز از سوء قصد جان به در برده است.
 
ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی:
روایت مازیار ابراهیمی از اعترافات اجباری خود و دیگران، برای نهاده‌های اطلاعاتی ایران روسایی به بار آورده است. اظهارات مازیار ایراهیمی سندی است در بر ملا کردن اعترافات ساختگی در پی شکنجه. بیش از دو هفته از پخش گزارش بی‌بی‌سی می‌گذرد، علیرغم سوال برخی از نمایندگان مجلس ایران و قول محمود علوی، وزیر اطلاعات برای پاسخگویی، هنوز جوابی روشن به این سوالات ارائه داده است. چرا افراد بی‌گناه تا حد مرگ شکنجه و وادار به اعتراف به ترور و جاسوسی برای اسرائیل شده‌اند؟ آیا عاملان و آمران شکنجه و اعترافات ساختگی مجازات شده‌اند؟ و مهمتر چه کسانی پشت ترور دانشمندان هسته‌ای بودند؟
 
علی ربیعی سخنگوی دولت امروز گفته دولت قبلی باید در این باره پاسخگو باشد. او در واقع صحت گزارش بی‌بی‌سی را تایید کرد اما همزمان تلاش کرد موضوع را کوچک و حل شده جلوه دهد. آقای ربیعی گفت "یک سری افراد بودند و اعتراف کردند و درست بوده" اما این با روایت‌های بازداشت شدگان مطابقت ندارد. ما با تعداد زیادی از متهمان به ترورها تماس گرفتیم، به غیر از مجید جمالی فشی (که گفته شد اعدام شده است) همه آزاد شده‌اند.
 
در باره صحت اعترافات و اتهامات مجید جمالی فشی هم سوالات زیادی وجود دارد. هنوز هیچ مقام رسمی در باره پاسپورت جعلی و فتوشاپ شده اسرائیلی او توضیحی نداده که در گزارش صدا و سیمای ایران ادعا شد آقای جمالی فشی با آن به اسرائیل رفته. مجید جمالی فشی دو ماه پیش از دستگیری مازیار ابراهیمی اعدام شد. سوال مهم این است آیا ممکن است یک بی‌گناه بر مبنای اعتراف اجباری اعدام شده باشد؟
+3
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  هزاران نفر را با همین اعترافات ساختگی اعدام کرده اند.جرم این مسیولان نسل کشی(نسل ایرانی) است.خودشان به عرب بودن (سید)افتخار میکنند
  1
  26
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این اراذل و اوباش بیگناهان را چنان شکنجه می کنند تا جرم نکرده را به گردن بگیرند و اعدام شوند تا از درد و رنج شکنجه رهائی یابند. ایرج مصداقی صدها مورد را در کتاب هایش روایت کرده است
  1
  13
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.