تی آر تی: چرا امارات از همراهی با ترامپ علیه ایران عقب نشینی کرد؟

انتخاب: جورجیو کافیرو در  تی آر تی نوشت: هم زمان با تشدید تنش ها بین ایران و آمریکا، نگرانی کشورهای منطقه در مورد بروز یک درگیری خطرناک در خلیج فارس افزایش یافته است. رهبران امارات در ابتدا از کمپین فشار حداکثری ترامپ علیه جمهوری اسلامی حمایت می کردند. اما به نظر می رسد که ابوظبی در مورد تاکتیک های خود برای مقابله با ایران تجدیدنظر کرده است.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: امارات در ماه های اخیر تلاش کرده است که از تشدید تنش ها با تهران پرهیز کند. بعد از آنکه چندین نفت کش تجاری در نزدیکی دریای عمان مورد هدف قرار گرفتند، مقامات اماراتی از مقصر دانستن تهران امتناع کردند. امارات همچنین در هفته های اخیر نیروهای نظامی خود را به تدریج از یمن خارج کرده است. این موضوع نشان می دهد که ابوظبی در حال تغییر دادن برخی مواضع خود در حوزه سیاست خارجی است.
 
رهبران امارات به طور ویژه نگران بروز یک جنگ تمام عیار با ایران هستند. چنین سناریوی ترسناکی عواقب اقتصادی و ژئوپلیتیکی اجتناب ناپذیری به دنبال خواهد داشت که به طور جدی به منافع امنیتی و اقتصادی کشور آسیب وارد می کنند.
 
در صورتی که درگیری در منطقه بروز پیدا کند، امارات احتمالا در بین اولین اهداف ایران قرار خواهد داشت. در چنین سناریویی اروپایی ها و آمریکایی های فعال در امارات در بین اولین کسانی قرار خواهند داشت که این کشور را ترک می کنند.
 
اما در ارتباط با قضیه یمن سیاست مداران اماراتی به این نتیجه رسیده اند که مداخله نظامی مستقیم در این کشور جنگ زده هزینه زیادی به آن ها تحمیل خواهد کرد.
 
البته ابوظبی تقریبا 90 هزار جنگجوی یمنی را در جنوب یمن آموزش داده است. این نیروها منافع مشترکی با امارات دارند. در نتیجه، رهبران امارات همچنان به دنبال دست یابی به اهداف خود در یمن هستند، اما در شرایط کنونی ترجیح می دهند که در مقایسه با گذشته از استراتژی های متفاوتی بهره بگیرند.
 
ظاهرا اماراتی ها برای کاهش تنش ها در منطقه تصمیم گرفته اند که حداقل از برخی جهات از رویکرد دولت ترامپ فاصله بگیرند. البته ابوظبی همچنان جمهوری اسلامی را به عنوان تهدیدی بزرگ برای خود تصور می کند و از تلاش های واشنگتن برای جلوگیری از گسترش نفوذ تهران در منطقه حمایت خواهد کرد.
 
از نقطه نظر اماراتی ها ایدئولوژی جمهوری اسلامی، حمایت این کشور از گروه های نیابتی شیعه در عراق، لبنان و یمن و همچنین برنامه های هسته ای و موشکی تهران تهدیدات بزرگی برای خاورمیانه هستند. اما باید به یاد داشته باشیم که خاورمیانه منطقه ای بزرگ و پیچیده است. ما نمی توانیم این منطقه را به کشورهای حامی و ضد ایران تقسیم کنیم. دولت ترامپ متاسفانه درک درستی از دنیای عرب ندارد.
 
در ماه های اخیر این باور مشترک در بین تحلیلگران سیاسی وجود داشت که کشورهای عربی خلیج فارس و اسرائیل در حال سوق دادن ترامپ به سمت جنگ با ایران هستند. اما رویکرد جدید امارات نشان می دهد که برداشت های ما اشتباه بودند.
 
ابوظبی در واقع هرگز از اقدام نظامی آمریکا علیه تهران حمایت نکرده است. آن ها تصور میکردند که تلاش های واشنگتن برای منزوی و تهدید کردن تهران در نهایت به تسلیم شدن رهبران ایران منجر خواهد شد، بدون آنکه شاهد جنگی فاجعه آمیز باشیم که عواقب آن بدون شک دامن امارات را خواهد گرفت.
 
حملات خرابکارانه علیه نفت کش های تجاری در سواحل امارات در ماه مه نشان دادند که کمپین فشار حداکثری ترامپ چه خطراتی می تواند داشته باشد. گفتنی است، هر گونه اقدام نظامی واشنگتن امارات را در معرض اقدامات تلافی جویانه ایران قرار خواهد داد.
 
ما باید از تغییر رویکرد امارات در قبال سیاست خارجی استقبال کنیم. محمد بین زاید، ولیعهد ابوظبی به این نتیجه رسیده است که کشورهای عربی خلیج (فارس) چاره ای جز کنار آمدن با ایران نخواهند داشت. البته رقابت منطقه ای تهران و ابوظبی در آینده نزدیک ادامه خواهد یافت، اما رهبران امارات این واقعیت را پذیرفته اند که باید استراتژی های جدیدی را برای مقابله با رفتار ایران در منطقه اتخاذ کنند.
 
ابوظبی در این دوره حساس مصمم است که ریسک تقابل با تهران را کاهش دهد. از دهه 1980 شاهد چهار جنگ بزرگ در خلیج فارس بوده ایم. آن ها نمی خواهند عواقب فاجعه بار جنگی دیگر را تحمل کنند.
 
در هفته های اخیر رهبران امارات تلاش کرده اند که دوباره روابط دیپلماتیک با تهران را از سر بگیرند. کاخ سفید نیز می تواند از این فرصت برای اتخاذ رویکردی مصلحت آمیز برای حل اختلافات خود با تهران استفاده کند.
 
البته هنوز مشخص نیست که دولت ترامپ چه واکنشی نسبت به استراتژی جدید امارات نشان خواهد داد. شاید مقامات آمریکایی، ابوظبی را به عنوان یکی از بازیگران ضعیف در بین متحدان منطقه ای خود تصور کنند یا اینکه از فرصت پیش آمده برای کاهش خطر بروز جنگ تمام عیار با ایران بهره برداری کنند.
 
در هر صورت، اگرچه کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس همچون واشنگتن معتقدند که ایران تهدید بزرگی برای ثبات و امنیت منطقه است، اما آن ها ضرورتا منافع ملی خود را برای حمایت از کمپین فشار حداکثری ترامپ کنار نخواهند گذاشت.
+31
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان

  آیا میدانید اگر جنگ علیه ایران شروع بشهف امارات در وارد کردن آب شرین به مشکل بر میخورد؟ امارات آب شیرین ندارد و آب مهم تر از نفت است . حساب کردن کل امارات با 16 ابرموشک سپاه نیت و نابود میشه. همچنین اگر واردات اب به امارات مختل بشه اماراتی ها منقرض میشن. پس بهتره سعودی و امارات نرمش قهرمانانه نشان بدن و بازیچه انریکا و اسرائیل نباشن. در نهایت ایران ایران است که ابرقدرت منطقه و خلیج فارس است. اعراب به خوبی میدونن ایران هنوزم قدرت اینو داره که زندگی رو به کامشون تلخ کنه پس اعراب باید دست به عصا راه برن تا شیر آریایی خشمگین تر نشه
  83
  32
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۴
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  من فکر می کنم چنین تحلیل آبکی درست نباشد چون نه آمریکا بدنبال جنگ است نه آخوندا قدرت جنگ کردند را دارند آمریکا با تحریم هایش اقتصاد آخوندها را فلج کرده که با جنگ چنین ضربه ای نمی توانست بر آخوندا بزند و در این میان کشورهای حاشیه خلیج فارس به این فکر افتادند که همخوابی با آمریکا گردش با آخوندا و هر طرف پیروز شد منافع خودش را از دست ندهد مثلا نقش کشور بیطرف را بازی می کند همان کاری که آلمان و انگلیس و فرانسه می کند
  13
  78
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳
  ۴۶
  dariush-alman - فرانکفورت، آلمان

  کاملا درسته.امارات جرات در افتادن با ایران رو نداره،یه مشت عرعره عقب مونده،کشورشون رو خارجی ها میچرخونن.از خودشون هیچی ندارن.[::bozurgmehr - لندن، انگلستان::].
  54
  20
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::dariush-alman - فرانکفورت، آلمان::]. یا همان ذال خودمان هستی‌ .که شودی داریوش . یا اینکه پسر خاله ذال .به هرحال خیلی‌ شباهت داری. ولی‌ بد نیست. از ذال شروع کردی .به داریوش رسیدی. همنیجوری پیش روی . به رضا شاه می‌‌رسی. ببین این برای فاطی تنبان نمی‌‌شود. برو فیلم پورنو بگیر از. شهدا زنده دولت امام زمان. نانش بیشتر است. اینجا در افتادن با کافران . زیاد بیزینس اسلامی نیست
  7
  23
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
  ۳۵
  kadash - استکهلم، سوئد

  [::bozurgmehr - لندن، انگلستان::]. این حرفهات کاملا درسته.اما شیر آریایی کجا بود.باید میگفتی کفتار شیعه اخوندی.
  2
  29
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
  ۴۶
  dariush-alman - فرانکفورت، آلمان
  واقعا که خیلی.....هستی.عقل .....بیشتر از تو کار میکنه.مردیم از خنده....[::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::].
  24
  11
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  [::dariush-alman - فرانکفورت، آلمان::]. یک سرهنگ اوسکل داشتیم احتمالن آن باشد به هر حال سادیسخوری تو ذات شان است و کاری نتوان کرد
  11
  1
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  آیا میدانید اگر جنگ علیه ایران شروع بشه امارات در وارد کردن آب شرین به مشکل بر میخورد؟ امارات آب شیرین ندارد و آب مهم تر از نفت است . حساب کردن کل امارات با 16 ابرموشک سپاه نیت و نابود میشه. همچنین اگر واردات اب به امارات مختل بشه اماراتی ها منقرض میشن. پس بهتره سعودی و امارات نرمش قهرمانانه نشان بدن و بازیچه انریکا و اسرائیل نباشن. در نهایت ایران ایران است که ابرقدرت منطقه و خلیج فارس است. اعراب به خوبی میدونن ایران هنوزم قدرت اینو داره که زندگی رو به کامشون تلخ کنه پس اعراب باید دست به عصا راه برن تا شیر آریایی خشمگین تر نشه
  0
  3
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۶
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  تشیع همان زرتشت پخان است. و هیچ شیعه ای ، مسلمان نیست. سنی ها هم حق دارن که میگن شیعیان اسلام ناب محمدی را منحرف میکنن. تشیع شیر آریایی است. شیعه گری همان زرتشت با روکشی از ظاهر اسلامی است.
  0
  3
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷
  نظر شما چیست؟