نماینده مجلس ایران: بی‌عرضگی و ناکارآمدی خودمان را به پای تحریم‌ها نگذاریم

العربیه :مصطفی کواکبیان نماینده مجلس ایران، یکشنبه 18 اوت 2019 تنها بخشی از محرومیت‌ها را مربوط به تحریم‌ها دانسته و تاکید کرد که نباید «بی‌عرضگی و ناکارآمدی» مسئولان را به پای تحریم‌ها گذاشت.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران در مجلس ایران، با اشاره به اینکه محرومیت‌هایی که جامعه می‌کشد، بخشی مربوط به تحریم‌ها است، گفت: «بی‌عرضگی و ناکارآمدی و کاربلد نبودن خودمان را به پای تحریم‌ها نباید بگذاریم. اینکه هویج و سیب‌زمینی گران می‌شود به ترامپ مربوط نمی‌شود.»
 
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه 1398 به 40.4 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (37.6 درصد) 2.8 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 1.3 درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» 3.5 درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییرات شاخص قیمت در تیرماه 1398 نسبت به تیرماه سال قبل، برای این دو گروه به ترتیب 71.8 و 38.4 درصد است.
 
کواکبیان از دستگاه قضایی خواست هنگام صدور حکم برای کارگران دستگیر شده در روز کارگر، مشکلات آنها را در نظر بگیرد و از دستگیری عده ای در این روز، انتقاد کرد.
فساد و اختلاس دیگر برای مردم قابل تحمل نیست
 
این نماینده مجلس، اختلاس‌ها، رشوه‌ها، فسادها و رانت‌خواری‌ها را دیگر برای مردم غیرقابل تحمل دانست و بر لزوم مجازات هر کسی که بخواهد غارت کند، تاکید کرد.
 
نمایندگان کارگران نیز پیش از این، بارها بر تاثیر فساد داخلی در اقتصاد ایران بیش از تحریم‌ها، تاکید کرده بودند.
 
فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای ایران، با اشاره به تاثیر تحریم بر وضعیت اقتصادی ایران به ویژه معیشت کارگران، به خبرگزاری ایلنا گفت: «این وضعیت باعث می‌شود در مواردی با تعدیل نیرو و در مواردی دیگر با حذف اضافه‌کاری رو‌به‌رو باشیم. همه می‌دانیم اضافه‌کاری در ایران برای بسیاری از افراد ضروری است زیرا شکاف میان هزینه و درآمد افزایش یافته و بسیاری از کارگران با اضافه‌کاری این شکاف را پرمی‌کنند.»
 
او با مطرح کردن این پرسش که در چنین شرایطی کارگران کسری درآمد خود را چگونه جبران کنند؟ گفت، در شرایطی که حتی دولت به دلیل اینکه فروش نفت ایران نصف شده و ممکن است به صادرات 500 هزار بشکه نفت در روز برسد، نمی‌تواند کمک مالی به کارگران بکند و خود با کسری بودجه مواجه است.
 
او با بیان اینکه کاهش هزینه‌ها و کنترل گرانی شدنی است، خواستار حذف رانت‌ها شد.
 
توفیقی از وجود رانت و امضاهای طلایی در شرایطی که اقتصاد ایران دوران سختی را می‌گذراند ابراز تاسف کرد و از تاثیر آن بیش از هر زمان دیگر بر زندگی و معیشت کارگران خبر داد.
+20
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  مسلمانی یعنی بی عرضگی. وقتی به جای فکر کردو و تلاش کردن همه چی را به خدا نسبت میدن و عقلشون را به کار نمی اندازند و از سیره محمد که دهه ها پیش بوده پیروی میکنند. وقتی مردان سرزمین ایران چشم به واقعیات بسته و هرچی ملا میگه گوش میکنند یعنی بی عرضگی و بی لیاقتی
  0
  4
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.