بازماندگان یک شهروند سعودی مازراتی با نام«شاه ایران» را در نیویورک به حراج گذاشت

العربیه :بازماندگان یک شهروند سعودی، نسخه‌ای کمیاب و قدیمی از یک خودروی مازراتی جی‌تی 5000 را در نیویورک به حراج می‌گذارند. این مدل از مازراتی با نام «شاه ایران» نیز شناخته می‌شود.
 
یک شهروند سعودی به نام «ربیعان الربیعان» نزدیک به 6 دهه پیش یک نسخه از خودروی مازراتی جی‌تی 5000 کوپه را خرید. از این خودرو که در سال 1961 ساخته شده، تنها 34 دستگاه تولید شد. با گذر زمان مازراتی این شهروند سعودی از کار افتاد و او آن را برای چند دهه در کنار خانه‌اش رها کرد. گذر زمان سبب فرسوده شدن این مازراتی کمیاب شد و ربیعان الربیعان با رنگ روی آن نوشت: «قراضه».
پس از مرگ این شهروند سعودی، بازماندگانش تصمیم گرفتند مازراتی قراضه به ارث رسیده را به مزایده بگذارند. شرکت «ساوث‌بی» که یک شرکت بریتانیایی-آمریکایی متخصص در زمینه برگزار کردن حراجی است، مازراتی جی‌تی 5000 خانواده الربیعان را با قیمت اولیه حدود 500 تا 700 هزار دلار در نیویورک به مزایده گذاشت ولی پیش‌بینی می‌شود این نسخه کمیاب از خودروی مازراتی با قیمتی به مراتب بیشتر به فروش برود.
اولین خودرو از سری 103 مازراتی تحویل محمدرضا شاه پهلوی شد. او به شدت شیفته مازراتی 3500 بود و از این رو از گولیو آلوری، سرمهندس مازارتی خواست که یک نسخه سبک با موتور 5 لیتری از مازراتی 450S را روی مازراتی 3500GT بنشاند. شرکت کاروزیرا تورینگ سوپرلگرا یک مدل کوپه دو سرنشین آلومینیومی تولید کرد و در سال 1959 با نام «شاه ایران» در سالن dell'automobile di Torino شهر تورین عرضه کرد.
+91
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  hovakhshatare - تهران، ایران

  الان هم لگن بیمار با نام خامنه‌ای تولید می‌کنند.
  6
  115
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۲
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  در سرزمینِ شاهان، شاه هرگز نمیمیرد جاوید شاه
  15
  104
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این مازارتی بود یا مازپرتی؟!
  20
  16
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خمینی هم داده بود یه گله خر سفارشی براش درست کرده بودن، اسمش رو گذاشتن "امت" ٢٢ بهمن دنبالش راه افتادن و عکسش رو هم تو ماه دیدن.
  6
  53
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۸
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  خدا بیامرزتش شاه ایران . ببینید چه گوهری داشتیم و قدرش ندانستیم . آهن غراضه اش هم ارزش داره . ولی اینا پول و اقتصاد و ابهت ایرانی از بین بردند
  4
  34
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. چی شده ساندیس خوران تغییر عقیده میدهید و از خمینی و سیدعلی سگ دست یهویی جاوید شاه میگی و چرخش قهرمانانه و خلاصه فکر کنم جیره و مواجبت را قطع کردند که تغییر عقیده داده ای و یا بوی سقوط به مشامت خورده و از ترس ضد رژیم شدی
  0
  10
  ‌سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  نظر شما چیست؟