چندین دانشگاه اروپایی با دانشگاه تربیت مدرس ایران قطع همکاری کردند

بی بی سی :محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس ایران، گفته است طی شش ماه گذشته تعدادی از دانشگاه‌های اروپایی به دلایلی مرتبط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کرده‌اند با این دانشگاه قطع همکاری کرده‌اند.
 
رئیس دانشگاه تربیت مدرس دلیل قطع همکاری این دانشگاه‌ها را نداشتن "اراده و قدرت کافی" در مقابل تحریم ایران دانست و گفت که این دانشگاه‌ها "قراردادهای مشترک علمی و آموزشی"خود را با ایران قطع کرده‌اند.
 
آقای احمدی نامی از دانشگاه‌هایی که با ایران قطع همکاری کردند نبرده است.
 
رئیس دانشگاه تربیت مدرس به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که برخی دانشگاه‌های چین و فرانسه با وجود "تهدیدهای ناشی از تحریم" همچنان به همکاری خود با دانشگاه تربیت مدرس ادامه می‌دهند. او از راه‌اندازی مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته باستان‌شناسی ملکولی و سلولی بین ایران و فرانسه در سال آینده خبر داده است.
 
موضوع قطع همکاری موسسات آموزش عالی خارجی با دانشگاه‌های ایران موضوع جدیدی نیست و در اسفند سال گذشته هم رئیس دانشگاه تهران از قطع ارتباط و همکاری مشترک دانشگاه لوون بلژیک با این دانشگاه ایرانی خبر داده بود.
 
محمود نیلی احمد آبادی دلیل قطع همکاری دانشگاه بلژیکی را "بازداشت استاد ایرانی - بلژیکی" آن دانشگاه اعلام کرده بود.
 
رئیس دانشگاه تهران توضیحی درباره هویت این استاد دانشگاه نداد اما گفت که "دانشگاه‌های آن کشور(بلژیک) به این بازداشت اعتراض کردند و این موضوع برای جامعه دانشگاهی آنها بسیار اهمیت دارد."
هفته گذشته نیز خبر بازداشت کامیل احمدی، مردم شناس و پژوهشگر ایرانی-بریتانیایی از سوی خانواده وی اعلام شد.
 
اتهام آقای احمدی اعلام نشده و مشخص نیست چه نهادی او را بازداشت کرده است.
 
پیش از این هم بازداشت چهره‌های دانشگاهی دو تابعیتی یا مقیم خارج از کشور در ایران خبرساز شده است.
 
احمدرضا جلالی، استاد دانشگاه مقیم سوئد، از جمله این چهره‌های دانشگاهی است که به جرم جاسوسی در ایران به اعدام محکوم شده است.
 
آقای جلالی علاوه بر سوئد در دانشگاه‌های بلژیک و ایتالیا هم تدریس می‌کرد. او که حدود سه سال پیش به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵ دستگیر و زندانی شد.
 
در موردی دیگر میمینت حسینی چاووشی، جمعیت‌شناس و پژوهشگر دانشگاه ملی استرالیا، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ بازداشت شد. در آن زمان گفته شد که خانم چاووشی به ظن "نفوذ" دستگیر شده است.
به گفته وکیل این پژوهشگر او بعد از حدود دو ماه از زندان آزاد شد.
علاوه بر چهره‌های دانشگاه تعدادی دیگری از شهروندان دوتابعیتی ایران در سال‌های گذشته بازداشت شده‌اند که پرونده بعضی از آنها مانند نازنین زاغری رتکلیف باعث بروز تنش‌هایی در روابط خارجی ایران شده است.
+37
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  کم کم این عقب مانده های سودجوی اروپایی دارن میفهمن تربیت مدرس در قاموس جمهوری اسلامی یعنی تربیت تروریست
  5
  15
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Liberte - ارومیه، ایران
  به عنوان کسی که لیسانسشو دانشگاه شهیدبهشتی و فوق لیسانششو تربیت مدرس گرفته و در مقام مقایسه بگم، تربیت مدرس بهترین غذاها و میوه ها،رسیدگی و وام دانشجویی و اردوهای خوب تحصیلی و امکانات ورزشی رو برای دانشجوهاش داشت، بدون سخت گیری بهترین نمراتو می گیری و البته سطح علمیش بالاست، برخورد با دانشجوها توسط اسابید و کارمندانش عالیه، اما شهید بهشتی غذاهای بد، برخورد نه چندان خوب با دانشجو، سخت گیری خیلی سخت با نمرات پایین، سربالایی بسیار تند ولی جو خشک تربیت مدرس توش نیست، بیشتر شبیه دانشگاهی غربیه و دختر و پسرها دائما باهم عشقولانه می شن. یاد هر دو دانشگاهمون به خیر.
  4
  10
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  وقتی علم و دانش برای آخوندا ادار شتر باشد چه فرقی برای این پسگراها می کند اینا میخواهند ایران را نابود کنند برای این حیوانات اسلامی وحشی وطن مفهومی ندارد
  11
  6
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. اتفاقا کیفیت غذاهای بهشتی بهتر از مدرسه. الان مدرس به خاطر حکومتی شدن پایینترین دانشگاه دولتی تهران بین دانشگاههای شریف تهران امیرکبیر بهشتی علم صنعت و خواجه نصیر هست. وقتی بی ناموسهایی مثل قالیباف و این استاد حکومتی های خانوم باز به وفور در این دانشگاه هستن همینه. بهشتی هم متاسفانه شده ارث پدر یکسری از استادهای پر ادعای بالاشهرنشین. الان هنوزم دانشگاه تهران در مجموع جذابتر از بقیه اینهاست. دیگه دانشگاههای مطرح ابهت ندارن چون یارو با زدن 4تا درس بین 10 تا 20 درصد توی کنکور سر از این دانشگاهها در میاره. بخصوص رشته هایی مثل ادبیات و تاریخ و معارف که شدن کیس و بهانه زندگی در تهران برای بخصوص خانومهایی که میخوان مقیم تهران بشن و کودنترین آدمها هم فقط برن کنکور بشینن اینارو قبول میشن چون دانشجو کم شده و فقط پزشکی و پیراپزشکی در ایران شغل داره. مهندسی هم پشگل گوسغند شده. در ادارات مهندس هم رده آبدارچی هست و گاهی مزایای آبدارچیها از مهندسها بهتره.
  6
  8
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  یادمه قدیم با رتبه بالای 1000 نمیشد تهران مهندسی قبول شد و بالای 3000کلا مهندسی نمیشد. الان طرف با 70هزار کشوری مهندسی شهرستان قبول میشن. انقدر الکی دانشگاهها رو زیاد کردن و مهندسی بدون کنکور گذاشتن گند زدن به دانشگاه. آخه استان سیستان بلوچستان کلا چقدر جمعیت داره که 10تا دانشگاه دولتی 20تا دانشگاه آزاد درش راه انداختین و یارو با رتبه بوق مهندسی برق روزانه اونجا قبول میشه فزدا میاد میگه به من بگید مهندس. بجای این مخارج مزخرف فقر و بیکاری رو در این مناطق حل کنید. طرف با لیسانس دورقوز آباد در دانشگاههای سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی میشه استاد و هیات علمی!! گند زدن به سط علمی ایران. الان اکثر مهندسا 1 انتگرال ساده که چه عرض کنم یه رابطه کسری رو نمیتونن حل کنن. بعد میان رزومه میدن مهندس برق و مکانیک و کامپیوتر و عمران غیره هستن و آبروی اونی رو هم که چیزی بارشه میرن. دختره تو دانشگاه معروف دولتی تهران به خاطر سایز باسن و سینه شاگرد دوم شد و من گفتم عیب نداره دکترا که نمیتونه قبول بشه. خانوم الان هلند داره دکترای مخابرات رو تموم میکنه. فهمیدم این سایز لامصب همه جا خواهون داره.
  2
  4
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.