صادق زیباکلام :حمایت قاسم سلیمانی از ظریف باعث اختلاف بین تندروها شد

العربیه :صادق زیباکلام چهره سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه‌ای گفته است، با اینکه ظریف به هیچ وجه جلوتر از مواضع نظام حرکت نمی‌کند اما این سوال مطرح است که پس چرا تا این حد مورد بغض و کینه تندروها قرا گرفته است؟!. حالا چه از نظر ساخت سریالی مثل گاندو، چه حملات دیگری که به ایشان می‌شود و اینکه پیشنهاد می‌دهند که باید کنار برود و جلیلی بیاید!
 
زیبا کلام در بخشی از مصاحبه با «خبرآنلاین» با تعریف از طریف گفته است :« متاسفانه از نظر خیلی از تندروها ، انقلابیون و رادیکال ها، وزیر خارجه انقلابی، وزیر خارجه‌ای است که توهین کند. دیگران را تحقیر کند. پرچم آمریکا را وسط مجلس شورای اسلامی آتش بزند. مرگ بر آمریکا بگوید. وقتی قرار است با وزیر خارجه آمریکا یعنی جان کری صحبت کند، به او پشت کند و توهین کند. متاسفانه در جامعه ما ملاک انقلابی گری و ملاک رادیکال بودن، به فحاشی، خلاف نرم عمل کردن و به اینکه شعارهای پوچ و الکی دادن و به رهبران و مسئولان کشورهای دیگر منظما توهین و تحقیر کردن و ژست های انقلابی گرفتن، تقلیل پیدا کرده است. و این خیلی اسباب تاسف است» .
 
زیباکلام تصریح کرد: «البته آنها یک بغض و کینه دیگری هم از ظریف دارند و آن هم به ماجرای آمدن بشار اسد به تهران باز می‌گردد. که ظریف به واسطه اینکه این سفر به او اطلاع داده نشده بود ، چرا استعفا داد؟! ظریف نباید استعفا می‌داد و قس علیهذا. دلیل بعدی این است که تا حدودی میان تندروها از اینکه سردار قاسم سلیمانی اینگونه از آقای ظریف حمایت می کند اختلافاتی بوجود آمده است» .
 
زیبا کلام گفته است برخی از تندروها از سلیمانی هم چندان دل خوشی ندارند، شده است . لذا از آنجا که نمی‌توانند به سردار قاسم سلیمانی چیزی بگویند، تلافی اش را سر ظریف در می آورند.
 
زیباکلام درباره پیشنهاد مطرح شده مبنی بر جایگزین شدن سعید جلیلی به جای ظریف در مذاکرات، گفت: «یک بحث خیلی اساسی در جامعه شناسی مطرح است تحت عنوان بحث ساختار- کارگزار . در خلاصه این بحث این سوال مطرح است که آیا این ساختارها هستند که به مناسبات کلان اجتماعی شکل می‌دهند یا اینکه کارگزارانی که درون آن ساختارها فعالیت و کنش میکنند، دخیل هستند؟».
 
او اظهار داشت:«به زبان ساده‌تر، آیا هرکس که داخل وزارت خارجه ایران باشد، فرقی نمی‌کند چون ساختار سیاست خارجی ایران به گونه‌ای است که مهم نیست کی وزیر خارجه است؟! یعنی اگر محمدجواد ظریف وزیر خارجه است، احیانا سعید جلیلی یا علی اکبر صالحی یا منوچهر متکی وزیر خارجه است هیچ فرقی نخواهد کرد ؟ یعنی هرکس وزیر خارجه باشد، چون سیاست‌های خارجی شاکله سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد، پس همچنان همان سیاست باقی خواهد ماند! اما من در این باره معتقدم که درست است که ساختار نقش دارد و یکسری کلیات است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را می سازد اما اینکه چه کسی درون آن ساختار قرار می‌گیرد، مثلا منوچهر متکی یا سعید جلیلی یا محمدجواد ظریف باشد، خیلی مهم خواهد بود».
 
زیبا کلام افزود: من معتقدم اگر روحانی رئیس جمهور همچنان می‌بودند و آقای ظریف وزیر خارجه نشده بود و مسئولیت مذاکرات برعهده آقای سعید جلیلی می‌بود، محال ممکن بود که آقای سعید جلیلی موفق شوند تا توافق هسته‌ای یا برجام را بوجود بیاورند».
 
زیباکلام اظهار داشت: «چرا که اولین و مهم‌ترین و بنیادی ترین مشکل این بود که سعید جلیلی اصلا نمی توانستند با خارجی ها صحبت کنند».
 
او گفته است که درست است که با خروج ترامپ توافق برجام موفق نشد، اما به گفته زیبا کلام بخشی از برجام که توانست موفقیت آمیز باشد مدیون و مرهون تسلط ظریف به زبان خارجه است.
 
وزارت خزانه داری آمریکا محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.
 
خزانه‌داری آمریکا در اواخر ماه جولای سال جاری محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.
 
این وزارت در بیانیه اعلام کرد دلیل تحریم محمدجواد ظریف این است که او نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی را برعهده دارد و مستقیم یا غیرمستقیم برای او کار می‌کند.
 
استیو منوشن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، جواد ظریف را مجری رویکرد بی‌خردانه رهبر ایران و سخنگوی اصلی رژیم در سراسر دنیا توصیف کرده که با وجود ممنوعیت دسترسی ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی، در حال پروپاگاندا و ارائه اطلاعات غلط در همان شبکه‌ها است.
+4
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تمام این ها عقب افتادگان مذهبی هستند. عده ای مثل سروش و مهاجرانی و ظریف و دکتر شریعتی مدرک دانشگاهی دارند و عده ای مثل سلیمانی زور در بازو دارند. راه تمام این ها بعلت تحجر مذهبی به ترکستان هست و در ماهیت همه سر و ته یک کرباس و عاشق دروغ هائی هستند که در باره ی حُسَین تَشنه لب و طفل افتاده در چاه ساخته اند
  3
  13
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  شما هم ما را خفه کردید.با این تفسیر ها. دست بردارید. تمام شد. افتادید دنبال اصلاح طلب . فکر کردید. علی‌ آباد هم یک شهر است. تمام شد. تنها فرق اصول گرا با اصلاح طلب با در این است. اصول گرا می‌‌گوید. عن عن است. و همیشه عن باقی‌ می‌‌ماند.اصلاح طلب می‌‌گوید. خیر .با آب بشوریم. تمیز میشود
  1
  16
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.