واکنش‌ها به حمله لفظی یزدی علیه آملی لاریجانی؛ مطهری: خصوصی انتقاد کنند

علی مطهری از اینکه محمد یزدی سخنانش علیه صادق آملی را علنی بیان کرده انتقاد کرد و گفت این سخنان «شائبه رقابت» ایجاد می‌کند رادیو فردا :حمله لفظی محمد یزدی، عضو شورای نگهبان، علیه صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در رسانه‌های ایران و شبکه‌های اجتماعی بازتابی گسترده داشته و علی مطهری، نماینده مجلس، و همچنین مرتضی مقتدایی، عضو جامعه مدرسین حوزه، نیز از این سخنان انتقاد کرده‌اند.
 
علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، به وبسایت «اعتماد آنلاین» گفته است: «بهتر است روحانیون انتقادات‌شان را خصوصی مطرح کنند» زیرا به گفته او «مطرح شدن این صحبت‌ها در فضای رسانه‌ای بر روحیه مردم اثر می‌گذارد و شائبه رقابت بین آنها را ایجاد می‌کند».
 
علی مطهری همچنین گفته است وقتی صادق آملی موضوع «رفتن به نجف به دلیل دستگیری رئیس دفترش» را تکذیب کرده «باید اعتماد کنیم». خبرگزاری فارس به نقل از مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گزارش داد که سخنان منسوب به محمد یزدی «سندیت ندارد» و «تنها مرجع اخبار مربوط به آیت‌الله یزدی» وبسایت جامعه مدرسین است.
 
با این حال مرتضی مقتدایی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به اینکه محمد یزدی چنین سخنانی را پیش از این نیز در جلسات خصوصی بر زبان رانده بود و این بار علنی گفته است، از او انتقاد کرد که این حرف‌ها باید در دوره ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه مطرح می‌شد؛ «اگر در آن زمان مطرح نشد و سکوت کردند، باید همیشه سکوت کنند».
 
شماری از روزنامه‌های چاپ تهران نیز که روز شنبه با عناوینی همچون «صدا و سیما مواجهه با لاریجانی‌ها را کلید زدند» به این موضوع پرداخته بودند، روز یکشنبه با تیترهایی مانند «پس‌لرزه‌های اظهارات جنجالی آیت‌الله یزدی» به بازتاب واکنش‌ها پرداختند.
 
با این حال به نوشته ایرنا، این موضوع تنها «مورد توجه رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح‌طلب قرار گرفته اما هیچ‌یک از رسانه‌های منتسب به جریان اصولگرا به این موضوع نپرداخته‌اند».
 
حملات اصولگرایان علیه صادق آملی لاریجانی پس از آن آغاز شد که سخنگوی قوه قضائیه ۲۵ تیر تایید کرد اکبر طبری، معاون امور اجرایی صادق لاریجانی هنگام ریاستش بر این قوه، به اتهام فساد مالی بازداشت شده است.
 
پس از افزایش انتقادها علیه صادق لاریجانی، نامه‌ای منسوب به او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن خطاب به رهبر جمهوری اسلامی تلویحا گفته بود در اعتراض به بازداشت طبری به نجف مهاجرت خواهد کرد.
 
با اینکه روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام چنین نامه‌ای را تکذیب کرد، اما اظهارات محمد یزدی واکنشی به مفاد همین نامه بود.
 
محمد یزدی در یک سخنرانی که یکشنبه گذشته در قم ایراد شده و جزئیات آن را روز شنبه ۲۶ مرداد فرید مدرسی، روزنامه‌نگار حوزوی، منتشر کرد بشدت به صادق آملی لاریجانی تاخته بود.
 
بنابر همین گزارش، محمد یزدی بدون نام بردن از صادق لاریجانی گفته بود: «فلانی می‌گوید اگه این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به‌هم می‌خورد؟ شما در قم بودن‌تان هم خیلی موثر نبود؛ چه رسد که نجف بروید».
 
محمد یزدی همچنین بدون نام بردن از اکبر طبری گفته بود: «رئیس دفتری که ده سال، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟ به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند!... از کجا آوردی ساختی؟» در هفته‌های اخیر شبکه‌های مختلف تلویزیون حکومتی ایران، حملاتی صریح و بی‌سابقه علیه صادق آملی لاریجانی مطرح کرده و به عنوان مثال، از «حوزه علمیه مجلل» او بشدت انتقاد کردند. تاکنون واکنشی از سوی صادق آملی لاریجانی به حملات اخیر منتشر نشده است.
 
صادق لاریجانی پس از ده سال ریاست بر قوه قضائیه به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران منصوب شد.
 
همچنین رهبر جمهوری اسلامی در تیرماه گذشته صادق لاریجانی و محمد یزدی را برای یک دوره دیگر به عنوان عضو گروه فقهای شورای نگهبان منصوب کرد.
+1
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  جنگ گرگ های وحشی، اسلام دین کثیفی است جنایت چپاول مرامش می باشد
  1
  18
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  طوله آخوند آخوند اگر لقمان شود باز هم خر است. چقدر این گنده گ. میکرد. و به این و آن می‌‌پرید و از مجلس دفاع می‌‌کرد. یک کمی‌ گیر دادن به بردار عیال . بهش بر خورد. "آقایون اختلاف خود را زیر پتو رفع کنید" خوب نیست ملت درک کند. ما چه کفتارانی هستیم.". نترس با با نترس. کاری بهش ندارند. تا سپری هم چین ریش مقدس آقا وجود دارد. مثل فولاد. درز لایه مویش نمی‌‌رود. گر سخن از دزدان بغداد می‌‌باشد. دست رسول خود را از دزدی بسته.باید دوباره ظهور و از این‌ها یاد بگیرد
  1
  19
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.