سقوط ارزش ریال ایران: هزار تومان شاهنشاهی امروز چقدر می‌ارزد؟

 اسکناس ده هزار ریالی پیش از انقلاب اسلامی/ ارزش این پول ۱۳۵۰ بار تضعیف شده است. رادیو فردا :در هفته‌های اخیر، صحبت از حذف چهار صفر از پول ملی ایران بالا گرفته است. اگر این تصمیم نهایی شود، هزار تومان (۱۰ هزار ریال) به یک تومان تبدیل می‌شود.
 
رئیس کل بانک مرکزی ایران در توجیه این تصمیم گفت که پول ایران «در ۵۰ سال اخیر ۳۵۰۰ برابر افت کرده است» و حذف چهار صفر از پول ملی که هزار تومان را به یک تومان تبدیل می‌کند «پاسخ به عرف» است، یه این معنی که با افت ارزش پول، دیگر ریال در معاملات روزمره کاربردی ندارد.
ارزش یک اسکناس هزار تومانی
روند کاهش ارزش پول ایران، به دلیل بالا بودن تورم، از اواخر دهه ۱۳۷۰ شدت گرفت. تا سال ۱۳۸۲ درشت‌ترین اسکناس ایران، بدون در نظر گرفتن چک پول‌ها، هزار تومانی بود. اما این اسکناس در مرداد ۱۳۸۹ با معرفی سکه‌های ۵۰۰ تومانی، عملاً به کم‌ارزش‌ترین اسکناس اقتصاد ایران تبدیل شد.
 
نگاهی به روند قدرت خرید یک اسکناس هزار تومانی در چهار دهه اخیر، افت ارزش پول ملی ایران را در این مدت به روشنی نشان می‌دهد.
برای محاسبه، از روش تعدیل کردن ارزش پول با «شاخص قیمت مصرف‌کننده» استفاده شده است. این شاخص درصد تغییر قیمت مجموعه‌ای از کالاها و خدمات مصرفی معمول در جامعه است که هر ماه در بانک مرکزی (و مرکز آمار ایران) محاسبه می‌شود.
 
این محاسبه نشان می‌دهد که یک اسکناس هزار تومانی در سال ۱۳۵۶، به اندازه یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، قدرت خرید داشته است. یعنی در ۱۳۵۷ با یک اسکناس هزار تومانی می‌شد به اندازه یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان امروز در بازار خرید کرد.
 
البته این رقم براساس برآوردهای رسمی و متوسط قیمت‌ها است و امکان دارد که با تجربه شما متفاوت باشد.
ارزش یک دلار آمریکا
تورم به عنوان یک واقعیت در اقتصاد وجود دارد و حتی نبود آن باعث معضل می‌شود. تورم در طول زمان ارزش همه ارز‌های جهان را کم می‌کند. اما آنچه باعث افت قابل توجه ارزش پول می‌شود، ادامه تورم بالا و ناتوانی حکومت‌ها در کنترل آن طی دهه‌های متوالی است.
 
محاسبه افت ارزش دلار آمریکا، به روش مشابه اسکناس هزار تومانی نشان می‌دهد که طی زمان مشابه (۱۹۷۷ تا امروز) قدرت خرید یک دلار آمریکا در سال ۱۳۵۶ برابر با قدرت خرید حدود ۴ دلار امروز بوده است.
​آیا حذف صفر چاره کار است؟
حذف چهار صفر از پول ملی ایران، محاسبات را ساده‌تر می‌کند. و آن طور که رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته، پاسخی به «عرف» است که حتی در اوایل دهه ۱۳۸۰، در محاوره، به یک هزار تومان «یک تومان» گفته می‌شد. از طرفی آن طور که بانک مرکزی می‌گوید، تعویض اسکناس‌ها و سکه‌ها هزینه سنگینی هم برای دولت ندارد.
 
اما تجربه کشورهای دیگر نشان می‌دهد که حذف صفر از پول، اگر در شرایط بحران اقتصادی و تورم بالا انجام شود، دوباره صفرها به پول جدید هم اضافه می‌شوند و باید دولت دوباره صفرها را حذف کند. برای مثلاً در مورد ایران و طبق محاسبات بالا، ارزش یک هزار تومان در سال ۱۳۸۰، معادل ۱۹ هزار تومان امروز است. یعنی در دو دهه از نظر ارزشی یک صفر به پول ملی اضافه شده است.
اسکناس‌های جدید ترکیه پس از حذف صفر حالا در شرایطی که تورم ایران در حال ثبت رکوردهای تاریخی است، حذف صفر از پول، اگرچه در کوتاه‌مدت می‌تواند محاسبات را ساده کند، اما تضمینی برای ظاهر نشد دوباره صفرها نیست.
 
ترکیه به عنوان یک نمونه موفق، در سال ۲۰۰۵ شش صفر از پول ملی خود حذف کرد و در سال‌های بعد موفق شد تورم را زیر ۱۰ درصد نگه دارد. اگرچه این کشورها هم سه سال اخیر شاهد بالا رفتن تورم بوده است.
+28
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حقوق پدر من که بعد از ۴۰ سال خدمت در کوره ده های مملکت به درجه سپهبدی رسیده بود ۱۳ هزار تومان در ماه بود.
  6
  29
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  اسکناسی که عکسِ پادشاه موروثی روی آن باشد،هیچ نمی ارزد.کاش اسم کتابِ "پاسخ به تاریخ"اش را به"فرارِ من" عوض میکرد،اینگونه با کتاب"نبردِمن"آدولف هیتلر لااقل همگون می نمود.طبیتعأ ناخدای کشتی آخرین فردیست که کشتی اش را که در حال غرق شدن است،ترک می کند،اما آن مقام همایونی اولین نفر گریه کُنان عرصه کشتی را تَرک کرد.
  75
  8
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  طفلک بعضی ها چه خوشحال بودند که خودشونو رو میلیونر می پنداشتند و می نامیدند! مورد توجه کاربر میلیونر از لندن! یعنی ایشون رو را باید "صدی" بنامیم؟!
  15
  2
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  خاک بر سرتان و خاک بر سر ما ملت نادان که از شما حیله خوردیم و یک قرن خودمان را عقب انداختیم شرم برما
  14
  40
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  یاد محمد رضا پهلوی گرامی که با بودنش ایران عزت و احترام داشت و لعنت بر خمینی و خامنه ای و قدرتهایی که آخوند تروریست و جنایتکار را به ایران تحمیل کردند
  22
  57
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Bozorgmehr - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  آخوندهای هفت خط شیعه هزار و چهار سال ماتحت آسمان و زمین پاره کردند که عمله ظلم حکومت در غیاب مهدی غصب کردند. خدا را شکر که با جانفشانی ملت گوسفند صفت و نخبگان نادانش به حکومت رسیدند و ایران در فساد و ظلم و دروغ غرق کردند و فهمیدند که حکومت اداری و حفظ ارزش پول ملی به سواد و تجربه نیاز داره و نه شارلاطان بازی و ظلم و فساد و فریبکاری.
  6
  28
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  این بخاطر دزدی هاشون که بگویند دزدی ملیاردی نبوده
  2
  21
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. در تکمیل فرمایش شما ؛ حتی یک کارمند و یا افسر معمولی ارتش توانایی داشتند که فرزندشان را برای ادامه تحصیل به خارج بفرستند . تو گور اون هندی زاده که اقتصاد را شایسته خر میدید
  6
  27
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. پسر کو ندارد نشان از پدر / تو بیگانه خوانش، مخوانش پسر
  28
  4
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان::]. [::آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان::]. خاک بر سر خودت چرا ملت را جمع می بندی! اون موقع نادان بودید الان هم همین طور
  27
  5
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. کاملاً صحیح میفرمایید. همینطور اعتباری که پاسپورت ایرانی پیدا کرده بود باعث میشد که با مسافران ایرانی بسیار با احترام برخورد کنند. روزگاری بود که فقط امکان دارد با به قدرت رسیدن پهلوی دیگری امکانپذیر باشد.
  3
  19
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. حتماً از حکومت بعدی خواهیم خواست که عکس پدربزرگ شما را روی اسکناس ها چاپ کنند تا از شدت عقده حقارت سرکار کاسته شود. ...؟
  7
  20
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. متاسفانه در این مورد با شما موافقم. اگر من هم شهامت، غیرت، میهندوستی و حس ایثار پدرم را در رگهایم جاری داشتم، یک نفر از شما ساندیسخور ها جرات جولان دادن در میهن پدری ما را نداشتید. یا من به هدفم میرسیدم و یا مانند بسیاری دیگر در راه آزادی میهن شهید میشدم.
  2
  19
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان::] تو ....نزن آخوندزاده الکی شلوغش نکن خائن وطن فروش پس مانده اخوندی برو دهنت رو اب بکش .... رضا شاه کبیر و محمد رضا شاه بگی .
  3
  3
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::Zaall - اصفهان، ایران::].تو هم زر نزن آخوندزاده اون شعری را که گفتی در وصف خمینی ملعون و ابله و نادن و دغل باز و خبیث و وطن فروش هست...
  2
  17
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::] تو هم رفتی ترکیه تو ....رفتی مگر تو ترکیه جاهای با صفا و زیبا زیاد هست و مردمش از مردم کشور ما فهمیده تر شدن ولی تو رفتی کجا هذیون میگی .
  1
  9
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::] خانم این مردم امثال (انتی خرافات ) و ( زالزال )محمد رضا شاه و رضا شاه میخوان چکار یه خر مثل خمینی با اقتصاد خرکی از سرشون هم زیاده سربلندی و احترام حالیوشون نیست.
  2
  16
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان::] ..آخوندزاده الکی شلوغش نکن خائن وطن فروش .
  2
  13
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. ۵۰ سال- ۱۰۰ سال- ۲۰۰ سال دیگه ماها نیستیم ولی نسلهای اون موقع با طرز فکر کاملا متفاوتشون٫ نه فقط با تحقیر به امریکا و غرب و روسیه و اتم امروز نگاه میکنن٫ بلکه با تعجب به صفحه مونیتور (یا هر چی که به ذهنشون اطلاعات میده) خیره میشن و با دیدن لاریجانیها و خمینی و مسجد و امامزادهها و صندلی خالی(منتظر ظهور) بغل رییس جمهور یک مملکت٫ احساس میکنن خوشحالن که زمان ماها نبودن!. همینطور که ما نشستیم توجای گرم و نرم و در مورد شکار ماموتها برای غذا و جنگهای هومو ساپینها و نیاندرتالها میخونیم و خوشحالیم اون احتیاجها رو نداشتیم!. به هر چی آخوند لعنت!
  1
  12
  یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. گرامی ، با این ساندیس خوران بحث‌کردن فایده ندارد ، در ضمن هر کسی بر مبنای توان و شرایط خویش با این رژیم اهریمنی مبارزه می‌کند . همین قلم شما بهترین سلاح است ، و یا ترویج سکولاریسم . و افشای اسلام سیاسی
  0
  4
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. نادان شما ساندیس خوران مفت خور هستید که با خون مردم ایران تغذیه میشوید و نادان شما هستید که چشمانتان را بروی اینهمه جنایات بسته اید .برو فیلمهای آقایان مسئول نظام کثیف اسلامی را ببین
  0
  4
  دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.