۱۲۰ کیلوگرم طلاکاری در پرده تازه کعبه

 آماده‌سازی پرده تازه کعبه در کارگاهی در عربستان سعودی رادیو فردا : جمشید چالنگی
هر ساله در جریان برگزاری مناسک حج، رسانه‌های منطقه گزارش‌هایی درباره کم و کیف این مناسک مذهبی مسلمانان و رویدادهای مرتبط با آن منتشر می‌کنند.
 
این رسانه‌ها به نقل از مسئولان عربستان خبر داده‌اند که در مراسم حج امسال حدود ۲.۵ میلیون زائر یا به طور دقیق‌تر دو میلیون ۴۹۸ هزار و ۴۰۶ نفر شرکت کرده‌اند.
 
از این میزان تنها نزدیک به ۶۳۵ هزار نفر از ساکنان عربستان سعودی هستند و بیش از یک میلیون و ۸۵۵ هزار تن از دیگر کشورها در این مراسم شرکت کرده‌اند. البته ۶۷ درصد از زائران داخلی شهروندان دیگر کشورهایی هستند که در عربستان اقامت دارند.
 
تعداد زنان در این مراسم بیش از یک میلیون و ۱۰۴ هزار نفر و تعداد مردان بیش از یک میلیون و ۳۸۵ هزار نفر اعلام شده و مسئولان مراسم به رسانه‌های سعودی گفته‌اند که امسال تعداد زائران نزدیک به ۱۱۸ هزار تن بیش از شمار زائران مراسم سال گذشته است.
 
وزارت بهداشت عربستان می‌گوید، در جریان مراسم عرفات نزدیک به ۲۷ هزار زائر از خدمات پزشکی بیش از هزار و ۵۰۰ گروه پزشکی در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های برپا شده در عرفات، بهره‌مند شده‌اند.
 
امسال در صحرای عرفات حادثه‌ای گزارش نشده است.
 
همزمان در جریان مناسک امسال، در مراسمی ویژه، پرده پیشین از کعبه از آن برگرفته شد و جای خود را به پرده‌ای تازه داد. در پرده جدید کعبه که چون پرده‌های پیشین چهار جانب این مکان را می‌پوشاند، ۶۷۰ کیلوگرم ابریشم خام به کار رفته و از ۱۲۰ کیلوگرم طلا و ۱۰۰ کیلوگرم نقره برای تزئین و نوشتن آیات قرآنی بر آن، استفاده شده است.
 
به نوشته روزنامه سعودی عکاظ، ۱۶۰ هنرمند در ساختن پرده جدید همکاری کرده‌اند.
آیین نصب پرده جدید کعبه در ۱۹ مرداد امسال در گذشته پرده کعبه برای چند سال در مصر تولید می‌شد، ولی اکنون این پرده در مرکزی ویژه در عربستان تولید می‌شود.
 
تا کنون رسم بر این بوده که «اداره امور حرمین» در عربستان پرده پیشین را به قطعه‌های مختلف تقسیم کرده تا هر قطعه از آن را با نظر مسئولان دیگر در دولت عربستان، به مقامات دیگر کشورهای اسلامی، هدیه داده شود.
 
در عین حال همزمان با مراسم حج امسال «موزه نساجی مصر» در قاهره در نمایشگاهی قطعه‌ای از پرده قدیمی کعبه را نیز به نمایش گذاشت که در سال ۱۹۴۰ میلادی به فرمان ملک فاروق پادشاه وقت مصر در قاهره تولید شده بود و به عربستان هدیه شد.
 
آن سوتر، به مناسب حج، موزه هنرهای اسلامی در قاهره نیز اشیایی مربوط به کعبه را به معرض تماشا گذاشته است. از جمله این اشیا یک کلید کعبه است که تاریخ ساختن آن به سال ۱۳۶۴ میلادی باز می‌گردد. همچنین قبله‌نمایی که ساخت آن به حدود ۲۰۰ سال پیش در دوران عثمانی مربوط می‌شود از دیگر اشیا به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه است.
+3
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران

  کعبه حاضرت ابراهیم مورد احترام و ستایش ! این رو گفتم که تهمت بی‌ دینی نزنین ،اما ۱۲۰ کیلو طلا می‌تونه خیلی‌ از کودکان مریض رو کمک کنه ! چون پول ندران خیلی‌ از کودکان که بیماری سرطان یا تومور مغزئ دارن در کشورهای فقیر نمی‌تونن مورد معالجه قرار بگیرن !! فکر می‌کنم خدای که من میشناسم از این طلا و این پرده‌های گرون خوشش نیاد ،کعبه یک سنگ نشانیست که ره گم نشود ،،،، حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست
  0
  23
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.