چرا سپاه پاسداران از صیغه‌ زن ایرانی با مرد غیرایرانی دفاع می کند؟

ایران بریفینگ :در چند شهر مذهبی ایران همچون قم و مشهد و دیگر نقاط توریستی ایران اخبار تائید شده ای از حضور پررنگ غیرایرانی های زائر یا توریست و سواستفاده از زنان ایرانی دیده شده است.
 
عراقی ها در صدر اخبار هستند ، آنها در شبکه های اجتماعی شان حالا به صراحت تصاویری از سفرها به مشهد و دیگر شهرهای ایران به نمایش می گذارند که در کنارشان زنان و دختران ایرانی مشغول رقص یا میگساری و حتی کامیابی جنسی هستند.
 
روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران با عنوان «یک قدم تا حل چالش ازدواج‌­های شرعی غیررسمی» یادداشتی داشته که صیغه را در این موارد پیشنهاد داده و از ازدواج شرعی (صیغه) غیر رسمی (ثبت نشده) زن ایرانی با مرد غیرایرانی دفاع کرده و آن را راه حل کنترل این نابسامانی ها در شهرهایی چون مشهد دانسته.
 
آیا این مقدمه‌ فحشا و تن فروشی برای مردان بیگانه را فراهم نمی‌کند؟
 
آیا ترویج صیغه‌ غیر ثبت شده‌ زن ایرانی با مرد خارجی به صلاح جامعه و کشور است؟ اسم ترویج این کار واقعا چیست؟
ایران؛تنها کشور اسلامی که صیغه در آن قانونی است!
طبق تحقیقات یک پژوهشگر و مردم شناس در کتاب «خانه‌ای بر روی آب» بیشترین دلیل گرایش مردان به ازدواج موقت با سهم ۶۱ درصدی، نیاز جنسی و در زنان ۳۴/۸۱ درصد نیاز عاطفی و ۳۳/۹ نیاز اقتصادی است.
 
کامیل احمدی به نواقص صیغه از نظر حقوقی و اجتماعی اشاره کرده: ایران تنها کشور مسلمان در دنیا است که صیغه را قانون کرده و می‌توان آن را ثبت کرد، با تمام مشکلاتی که برای حقوق زن در صیغه وجود دارد اما شما افرادی را می‌بینید که از همین وجاهت اندک قانونی و شرعی استفاده می‌کنند برای اینکه رابطه‌شان در یک پوشش قانونی قرارگرفته شود.
 
این پژوهشگر همچنین بر این عقیده است که کلیات صیغه به دلایل مختلف اجتماعی و حقوقی زیر سوال است و تعدادی از روسپی‌گران از صیغه به عنوان یک پوشش قانونی و شرعی استفاده می کنند.
 
ابراهیم فیاض استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران هم قدمت صیغه را به قبل از اسلام مربوط دانست که بعد در اسلام پذیرفته شده است، اما در اهل سنت به دلیل مخالفت عمر حرام اعلام شد، به همین دلیل در حال حاضر صیغه فقط در بین شیعیان وجود دارد.
دفترخانه‌ ها و آلبوم های زنان صیغه‌ ای!
ازدواج موقت، صیغه محرمیت یا هر اسم دیگری، در ایران همواره مورد مناقشه بسیاری بوده است. کامیل احمدی جامعه شناس و مردم شناس مساله صیغه یا ازدواج موقت را از حیث اجتماعی بررسی کرده و در این رابطه به مسائلی چون اشکال جدید صیغه، انگیزه های طرفین رابطه و پیامدهای آن اشاره می‌کند.
 
وی در مورد طیف زمانی ازدواج موقت گفت: در جامعه هدف من، مدت زمان صیغه از نیم ساعت تا یک سال متفاوت بوده، اما عمدتا از یک سال بیشتر نمی‌شد. وی در خصوص سوء استفاده‌هایی که بعضی از دفترخانه از مساله صیغه می‌کنند گفت: دلالی دفترخانه‌ها در این کار به این گونه است که در برخی از آن‌ها آلبوم عکس زنان صیغه‌ای و یا لیست اسامی آن‌ها وجود دارد که به مردان متقاضی ارائه می‌شود. این در حالی است که در گذشته افراد معتمد مهم، متولی این کار بودند. احمدی در پاسخ به این سوال که الگوی صیغه اغلب مبتنی بر دوگانه سکس ـ پول بوده یا عشق و عاطفه، گفت: در اشکال جدید صیغه به ویژه ساعتی و روزی از همان ابتدا نیت و هدف مشخص است، بنابراین عاطفه و عشق موضوعیتی ندارد. وی در خصوص میزان اعتقادات مذهبی طرفین صیغه گفت: لزوما افرادی که مبادرت به صیغه می‌کنند، مذهبی نیستند. تنها حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از جامعه هدف من اعتقادات بالای مذهبی داشتند و بقیه اعتقاد چندانی نداشتند.
 
احمدی افزود: برخلاف این نگاه کلیشه‌ای که مذهبی‌ها یا سنتی‌ها صیغه می‌کنند، در صیغه طیف‌های بسیاری وجود دارد که صیغه را روشی مطمئن‌تر می‌دانند؛ همین! در شهر‌های مذهبی و عمدتاً در مشهد این مسئله خیلی رایج‌تر است و قبح آن مقداری شکسته شده است به طوری که مراکز صیغه‌یاب این شهر، بسیار فعال هستند. این مردم شناس در خصوص آسیب‌هایی که صیغه به زنان وارد می‌کند گفت: تنها ۱۰ درصد جامعه آماری بنده از حقوق خود به عنوان زن صیغه‌ای آگاه بودند. همچنین تعداد کمی از افراد، ازدواج موقت خود را ثبت می‌کنند. این دو عامل باعث می‌شود که اگر زنی باردار شد مرد بتواند به راحتی از پذیرش آن استنکاف کرده و نفقه هم نداده و ناپدید شود. وی افزود: آسان شدن امر صیغه و اینکه حتی می‌توان به زبان فارسی و بین طرفین نیز خوانده شود، آسیب‌های آن را افزایش داده است.
 
کامیل احمدی در توضیح پدیدار شدن اشکال مختلف صیغه که ویژگی‌ها و قواعد صیغه سنتی را ندارند به این نکته اشاره کرد که در جامعه و جهان مدرن، همه پدیده‌ها و به ویژه روابط افراد، دچار تغییر می‌شوند، تحول در نگرش‌ها، مسائلی، چون ازدواج، طلاق و روابط جنسی و عاطفی را نیز متاثر کرده و اشکال مختلفی از آن را ایجاد می‌کند. در ایران نیز نگاه به ازدواج و رابطه و همچنین کارکرد‌های آن تغییر یافته و به ویژه نسل جوان، چندان به الگو‌های سنتی تن نمی‌دهند. احمدی افزود: وجود اشکال متعددی که تنها اسم صیغه را دارند و از ماهیت آن تهی هستند نیز در چنین فضایی قابل فهم است. احمدی در خصوص مختصات سنی زنانی که صیغه می‌شوند گفت: عمده کسانی که به صیغه یا ازدواج موقت تمایل داشتند رنج سنی ۲۰ تا ۳۰ سال داشتند و تقریباً ۲۸ درصد جامعه آماری بنده ۳۵ سال به بالا و از زنان زنان مطلقه بودند.
+6
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  ما جبهه رفتیم که ناموس ایرانی در امنیت باشه و دست عراقی و بیوطنهای عرب و اجنبی همسایه به ناموس ما نرسه اما الان سپاه _ببخشید های صیغه زاده_ کاری رو که صدام ارتشش در ارزوش بودن را انجام داد، تف به شرف نداشته تون
  5
  190
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۳
  ۵۲
  Hatef - پاریس، فرانسه

  برادران سپاهى قاچاقچى بودند، ترفىع درجه گرفتند، تروریست شدند و اکنون با پرداختن به شغل کثیف ... کشى ، تابلو افتخارات خود را تکمیل کردند!
  3
  82
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
  ۴۰
  Herzl - امستردام، هلند

  آقا اینقدر از عراقى و یا زائرین و خانمهاى که براى امر معاش تن به همه چیز مى دهند نگردید دنبال علت بگردید چرا اینطور شدة.
  3
  55
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
  ۷۱
  samson - استکهلم ، سوئد

  ۴۲سال پیش یکی از سران این رژیم را میشناسم که در شهرنو ژتون میفروخت٬
  2
  45
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  انها که با نظرات احمقانه در قسمت مربوط به همجنسگرایان خود را تکه پاره کردند در این موارد سکوت مرگ۰۰ در بهشت اسلامی ایران عنقلابی
  4
  43
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
  ۷۲
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  خوب برای اینکه شغل شان اینست .....کشی
  2
  51
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  اى بابا، چه حرفیه؟ سپاه دستش تو کار هست و منبع درآمدشه. این ها که تو ایران میان که هیچى، اینا بى بضاعت ها هستن، سپاه دختر ها رو اینجا با هواپیما میبره عراق برا ارایه سرویس به پولدارهاى عراقى و پولش رو هم میفرسته لبنان که حزب الله لبنان درآمدش رو از دست نده. قاچاق مواد مخدر رو ندیدین! سردار ها کامیون کامیون مواد از افغانستان وارد میکنن و میریزن تو بازار. برا همینه که قیمت مواد تو ایران از سیگار کمتر شده و تو هر محلى ده بیست تا ساقى مواد پخش میکنن بدون اینکه از دستگیر شدن و اعدام و و و ترسى داشته باشن. اینا دستشون تو یه کاسه اس با نظام
  7
  46
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران

  این عراقی ها چه جنایتهایی که در حق مردم ایران انجام ندادند. از تجاوز و کشتار دسته جمعی به زنان و دختران و گورها دسته جمعی. یکی را میشناسم که میگفت این عراقی های وحشی نوزاد سه روزه را از وسط پاره کردند. هر عرب عراقی هم که میبینی ته دلش از ایرانی متنفره.
  8
  50
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۸
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران

  اگثر علماء و سپاهی ها از (درصدِی)که نصیبشان میشود ,ملیونر شدند.صیغه یعنی فحشاء مذهبی شیعه
  4
  34
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
  ۳۴
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  اینا برای بقای خود چیز هم میدهند !! یه مشت گدا گشنه که با خمس و زکات مردم زندگی می کردند اکنون صاحب ثروت و کشور شدند مسلمه که موقعیت ازدستش نمیدن !
  1
  28
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
  ۳۹
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  من موندم این جبهه گیری اونم از مخالفان جمهوری اسلامی چه معنی میده ؟. خوب سکس به این معنی من شخصا کشوری رو نمیشناسم که نداشته باشه حالا در جزییات فرق میکنه اما کلیتش مشترکه یعنی طرف پا میشه میره یه کشوری در کنارشم بتونه برای سکس پول هم پرداخت میکنه هر دو طرف هم راضی. اصلا چرا راه دور بریم بعضی از خود ایرانیا که میرن تایلند یا حتی ترکیه و . هم همین کار می کنن . از اونایی که دم از حکومت لاییک و لیبرالیسم میزنن واقعا بعید که این وقتها از اخوند های قم هم تعصبی تر حرف می زنن
  23
  3
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  سپاه دفاع میکنه چون میدونه کارخانه ساخت پاسداران اینده همین مردان خارجی هستند، وگرنه بچه ادم تا این حد احمق نیست که پاسدار بشه، اینها میخوان یک ملت و یک مملکت بیریشه مثل خودشون تولید کنند، مثل امام خیال زمان بی اصل و نصب
  2
  24
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::samson - استکهلم ، سوئد::]. [::samson - استکهلم ، سوئد::]. فقط یکی؟، بگفو یکی را میشناسم که پدر و مادر واقعی خودش را میشناسد
  1
  20
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
  نظر شما چیست؟