واکنش امرالله صالح به تحقیر افغان ها توسط استاندارشیراز + ویدیو

العربیه :به تازگی ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که در آن امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی افغانستان در مورد سفرش به ایران و «کثافت» خواندن افغان‌ها توسط والی (استاندار) شیراز سخن می‌گوید.
امرالله صالح که اکنون معاون اول تکت انتخاباتی محمد اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است می‌گوید، در سفرش به ایران قرار بوده برای سه روز در شیراز بماند اما بدلیلی «بی‌احترامی» استاندار شیراز به افغان‌ها، وی فردای آن شب به افغانستان برگشته است.
 
صالح که در «همایش بزرگ ملی جوانان» در تالار لویه جرگه صحبت می‌کرد گفت: «والی شیراز یا به اصطلاح خودشان استاندار شیراز به من گفت اینجا هر کثافت‌کاری که می‌شه افغانی انجامش می‌دهد».
 
وی در ادامه می‌گوید، او که در آن شب مهمان والی شیراز برای شام بود، غذا نخورده و فردای آن شب به کابل بازگشته است، صالح در این سخنرانی خود وعده داد که پس از پیروزی در انتخابات، تمام افغان‌های مهاجر در ایران را به کشورشان باز خواهد گشتاند.
 
به گفته وی، هنگامی که والی (استاندار) شیراز او را برای رفتن به سوی فرودگاه همراهی می‌کرد، در مسیر راه، تعدادی از افغان‌های کارگر را به شکل تمسخر به وی نشان داده و گفته است: «اینان هم‌وطنان شما هستند».
 
او که گلویش را بغض گرفته می‌گوید: «عزت این را می‌گوید که ما تمام این انسان‌های استخوانی (افغان‌های کارگر) را برگردانیم و نگذاریم ایرانی ما را کثافت بگوید».
 
او افزود: «بحث تعلقات قومی جداست، بحث زبان شیرین فارسی جداست، من یک افغان ناشنالیست هستم».
 
امرالله صالح رهبر «روند سبز»، رییس پیشین امنیت ملی، وزیر امور داخله پیشین و معاون اول تکت انتخاباتی محمد اشرف غنی است، چندی قبل در حمله به دفتر کاری وی در کابل، دست‌کم 30 تن به شمول 20 تن از مهمانان و همکاران وی، کشته شدند.
 
اظهارات صالح در مورد توهین ایران به افغان‌های مقیم در این کشور در حالی است که در ماه می سال جاری (2019) ایران اعلام کرد که در جریان یک سال گذشته، بیش از 740 هزار مهاجر افغان از این کشور اخراج کرده است. از سوی دیگر، خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که کاهش بی سابقه ارزش پول ایران در برابر دلار باعث شد که بیشتر مهاجران ایران را ترک کنند.
 
از سوی دیگر، استفاده ایران از مهاجرین افغان برای جنگ در سوریه نیز همواره مورد انتقاد حکومت افغانستان و نهادهای حقوق بشری بوده است.
 
اخیرا حکومت افغانستان در مورد سخنان علی خامنه‌ای رهبر ایران در مورد مهاجران افغان واکنش شدید نشان داده و اعلام کرد، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سو استفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می‌فرستد.
 
خامنه‌‌ای در یک نشستی از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرده و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.
 
ملالی شینواری، مشاور رییس جمهوری افغانستان در این باره گفت: «آن‌ها از مشکلات اقتصادی افغان‌ها استفاده سوء می‌کنند، آن مشکلاتی که در کشور خودشان دست و گریبان هستند بخاطر منافع خودشان (ایرانی‌ها) استفاده نادرست می‌کنند».
+45
رأی دهید
-132

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  داستان های ساختگی برای پیروزی انتخابات !! سگ زرد برادر شغاله . شما هم دست کمی از ملاهای ایران ندارید چه بسا به مراتب بدتر از اونها اقلا اونها دستشون رو برای همه با کمال وقاحت رو میکنن و هزار ظلم و کثافتکاری میکنن ولی شما مارموزانه و یواشکی با حقه و داستان سازی به کثافتکاریتون ادامه میدین
  38
  244
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۶
  ۲۰
  romano - تهران، ایران

  نامرد دروغ میگه. محاله ایرانی سر سفره غذا دعوتت کنه اگر بهت احترام نزاره. سر سفره ایرانی حتی اگر حتی آدم بدشم باشه نشونه علاقش به شماست. این دروغگو برای جلب رای این دروغ رو داره میگه. اگر میگفت ما رفتیم شیراز استاندار شیراز بما اینطور گفت من بخاطر رژیم و مزدوراش باور میکردم اما همینکه گفت سر شام خونه طرف دروغ بچه گانش مشخصه. من دست همه افغانها رو میبوسم اما در تمام این سالها چرا افغانها به ترکیه عربستان و هند و پاکستان مهاجرت نکردن؟ دلیلش فقط پوله؟ ایران تنها جایی که مردم هر انسان غریب رو میپذیرن حتی اگر خودشون گرسنه و در حال جنگ باشن روسها و یهودیها ارمنیها گرجیها لهستانیها عراقیها قفقازیها همه در بخشی از تاریخ از مشکلات وطن خودشون به ایران اومدن و تا الان یک رقم از بی مروتی مردم ایران با این غریبها ثبت نشده.
  38
  202
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  هردو حکومت بجز دروغ و چپاول کاری دگر بلد نیستند
  12
  157
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
  ۳۷
  rahjoo - بابل، ایران

  قیافش منو بیاد علی اف میندازه آبشخور فکریش بی شک از همین اطراف میاد!!
  15
  137
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
  ۳۹
  ANTI-JAHL - هامبورگ، آلمان

  افغان‌های عزیز هواستون رو جمع کنید و زود احساسی‌ فکر نکنید و بدونید هر سیاست مداری که اشک میرییزه داره دروغ میگه
  10
  192
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴
  ۴۸
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  نفرین بر کسانى که نژاد پرستى مى کنند ، زمان شاه هیچ وقت شنیده نشود مردم ایران این حرکت زشت را انجام دهند امروزه متاسفانه این چنین اخبارهاى را مى شنویم.
  131
  37
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
  ۴۰
  baba bekheyal - اسپارت، ایران

  دروغگو ، شما می توانید از چشمان او و نحوه حرکت او را ببینید. من اهل افغانستان هستم. او درباره ایرانی دروغ می گوید. او می خواهد رأی بگیرد به همین دلیل دروغ می گوید. اگر آقایی ها دوست ندارند در ایران بمانند ، به کشور دیگری بروید اما مرد باشید و در مورد ایران دروغ نگویید.
  11
  141
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
  ۵۲
  Hatef - پاریس، فرانسه

  بحث تعلقات قومى جداست، بحث زبان شیرین فارسى جداست، شما یک سیاستمدار حقیر بر روى این کره خاکى هستى، که بخاطر چند صباح مقام و پست، ملتت را تحمیق میکنى!
  5
  116
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
  ۴۵
  Cyrusiii - لیدز، انگلستان

  شیراز کی استان شد که استاندار داشته باشه؟
  15
  77
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::romano - تهران، ایران::]. درست میفرمایید ایرانی این کار را نمیکنند، ولی کدوم یک از این احمقهایی که تو مملکت همه کاره اند ایرانی هستند، نمونش خود داعشعلی، پدرش مال زنگواره و مادرش مال حبشه، ولöی بخاطر مسلک سقت پرستیش میگه ایرانی است، اون مردار شاهرودی قصابالمسلمین ، مگر جد اندر جد عراقی نبود؟، یا مرتضوی میرعصب مگر بدر نداشتش مث خمینی هندی نبود؟
  6
  72
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸
  ۳۹
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  افغانی ها هم از ایرانیا خوب یاد گرفتن چطور باید رای جمع کنند وقت انتخابات . درضمن اگر واقعا عرضه داری همه افغانی ها رو برگردون کشورت ما کسی رو دعوت نکردیم
  11
  147
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  یاد باد اون روزگار یاد باد. هرکی که عادلانه قضاوت میکنه میدونه عامل بدبختی این کشور مستقیما قاسم سلیمانی و سپاه قدس و سپاه و در اخر نظام جمهوری اسلامی ایران هست. یه زمانی یه جایی یه کارگر افغان داشتیم. طفلک همونطور که میگن استخونی بود. اسیب دید تو کار و تا جایی که میدونم تا اخر عمر خونه نشین شد. برا خسارت و شکایت و اینا خیلیا معتقد بودن طرف افغانیه نگران نباش. هنوز این حرفا تو مغزمه. چطور مردم یه کشور انقلاب میکنن و بعدش خاورمیانه و کشورهای اطراف غرق فساد مواد مخدر و ناامنی میشن. یه زمانی رابطه ی مواد مخدر و نقش سپاه و باقی ادمهای مهم نظام تو کاشت مواد مخدر تو مناطق تحت نفوذ طالبان رو شرح دادم. متاسفانه هنوز مردم فکر میکنن هیچ نقشی تو بدبخت کردن کشورای اطراف نداشتن. به جز قبول نکردن این مسئولیت تازه دو قورت و نیمشونم باقیه. یادش بخیر چه روزایی بود. استادمون به صورت ریز بارها به صورت تیکه انداختن بهمون خط میداد چرا این کشورای اطراف هیچوقت روی امنیت رو نمیبینن. تا وقتی این کشورا مثل ما انقلابی نشن و از ما تبعیت نکنن هیچوقت رنگ امنیت رو نمیبینن.
  110
  14
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  [::romano - تهران، ایران::]. شما اشتباه میکنی. اینجا خودم زیاد دیدم. تحقیر نژادی ملی قومی برا ما یه چیز عادی شده. تو ژاپن و اکثر کشورای غربی این کارها جرمه. مطمئن باش این استاندار اگه تو خارج بود الان دستگیر و دادگاهی میشد. درباره ترامپ میبینین دیگه. تنها چیزی که باعث شده ترامپ دادگاهی نشه پست ریاست جمهوریش هست. خیلی از وکیلها گفتن بعد از تموم شدن پست ریاست جمهوری به راحتی میشه ترامپ رو دادگاهی کرد برا تک تک این حرفهاش. برام جای سواله چطور دو ملت میتونن اینقدر ازهم دور بشن؟ چطور ممکنه یه ملت اینطوری یه ملت رو تحقیر کنن؟ عربها رو ببینین. کشورهای اسیای میانه رو ببینین. کشورای اروپایی. کشورای افریقایی. امریکای لاتین. اما ما به ژاپنیها به علت چشمای تنگ بهشون میگیم چشم بادومی.
  114
  13
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
  ۳۱
  sara-de - برلین، آلمان

  مرتکیه خودش میگه من جاسوسم نه بازیگر اما تو یک جاسوس بازیگری البته از نوع سیاهی لشگر! کسی‌ یک قطره اشک تو صورت این سیاهی لشگر دیدی؟،اگه راست میگفتی‌ اینهمه ساله آمریکایی‌ تو کشورت بهت میگه کثافت ساکتی‌ تجاوز میکنه ساکتی‌ میکشتتون ساکتی‌،حالا به ایرانی‌ که حقیقتو گفت زورت اومده؟خوب مگه دروغ میگه که شما جرم و جنایت می‌کنید؟نه بیاید برینین رو سر ما ما هم براتون کف بزنیم،اینم فکر کرده ترامپی کلیتونی چیزیه از آمریکایی‌‌ها همین شو رو یاد گرفته برای رای جمع کردن،برو عمو جون اونهایی که برات سوت میزننو در یاب باقی‌ پیشکشت.ما از خدامونه همشونو جمع کنی‌ ببری کشورت تو قصر بنشونی بادشون بزنی‌ ببر اگه مردی دروغگو
  12
  131
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
  ۵۲
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  برای رای جمع کردن در انتخابات چه اشگی میریزه
  6
  78
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ( اشک تمساح او بریزد بیگمان - میزند او افترا ها بی امان) ( مد شده حرف چرند و بی اساس - لابلایش گریه و داد و فغان ) ( بر من و دیگر کسان ‌پوشیده نیست - کشورت از ما جدا شد یک زمان ) ( نه فقط کابل، مزار و قندهار - بلکه هر کنج و کنار از آن مکان) ( بود روزی قسمتی از خاک ما - مردمش هم مردم ایرانمان) ( پس نگو توهین به تو کرده کسی - بحث توهین نیست اصلاً در میان)
  6
  93
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  جالبه. وقتی اون دوچرخه سوار المانی رو کتک زدن و گروگان گرفتن خیلیا میگفتن ایرانی از این کارا نمیکنه و اونا ایرانی نبودن. بازیگرامونم اومدن گفتن حقیقت نباید داشته باشه. یه حبابی از خودمون ساختیم و تو همین حباب زندگی میکنیم و خوشیم. خمینی میشه هندی. هرکی که یه ذره تاریخ خونده میدونه خمینی یه ایرانی بود بعد اینکه نادر هند رو غارت کرد اخوندها رو فرستادن هند تا مردمشون رو مسلمون کنه. خودتونو گول نزنین.
  115
  19
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  او خدا بیامرز میخواست حتی مرزهای جغرافیایی بین کلشورهای فارسی زبان افغانستان، تاجکستان تا سمرقند و بخارا در ازبکستان را برداره، خیلی پیشتر از انکه اروپاییها به فکر برداشتن مرز در کشورهاسیی اروپایی بودند، ولی وقتی اون مردک خوکچه هندی خمینی سر ایران اوار شد حتی با همهوطنهای خودمون هم دچار مشکل شدیم
  9
  63
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. به هندیها توهین نکنین. اون خوکچه هندی نبود. هرچقدرم زور بزنین نمیتونی منکر ایرانی بودنشون بشی. حالا خمینی هیچی. سپاه چی؟ قاسم سلیمانی که کل منطقه رو به گند کشیده چی؟ اون کجاییه؟ خامنه ایی کجاییه؟ روباه بنفش روحانی کجاییه؟ ظریف دغل باز کجاییه؟. ۲۰۰ هزار نظامی سپاه کجایین؟ حدود بیست میلیون بسیجی الان به صورت رسمی تو ایرانه. اینا کجایین؟. برداشتن مرزها پیش کش. همینکه مسخرشون نکنیم هنر کردیم. تو المان اگه یکی اینطوری میگفت الان مردمش تو خیابون بودن و بر علیه اون استاندار تظاهرات میکردن. اونا هیچوقت حرف نزدن و ادعاشو نکردن. اونا عمل میکنن. ما حرفشو میزنیم. یه سری حمایت مجازی و یه متن بلندبالا از مهمون نوازیمون مینویسیم و تموم. تا قربانی بعدی که برا اونم همین کار رو میکینم. خدا بیامرزه شاه رو. شاه عکسها شو ببین سفید نیست. پوستش تیره هست. خودم اصالتا از یه استان تو رشه کوه های زاگرسم. پوستمون یکم تیره هست. هموطنامون به اینجا رسیدن میگن پوست روشن نداشته باشی ایرانی نیستی. اخه کی از ما ایرانی تر؟ کی از قوم من ایرانی تر؟
  89
  6
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. یه مدت ساکن شیراز بودیم به علت شغل پدرم که اداره چی بود. اونجا مادرم با چندتا خانوم افغانستانی دوست بودن. مادرم همیشه میگه لهجه ی افغانستانیها رو خیلی راحت متوجه میشه اما لهجه تهرانیا رو نه. فرهنگ ما به اینجا رسیده کسی با لهجه حرف بزنه براش جوک میسازن. پرچم تقریبا تمام کشورا رو اتیش زدیم و این اتیش زدن افتخار میکنیم.از ما صلح جو در نمیاد.
  92
  8
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴
  ۳۲
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  البته یک نکته مهم وباریک یادمان نرود : ایشان افغان است، ولی از نژاد پشتو و نفرت او از برادران افغان فارسی زبان و خود ایران قابل تامل است، این ها و طالبان نزدیک هستند. ولی ما همه ی افغانستان را جزیی از مام وطن می دانیم
  6
  62
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
  ۳۷
  paksan - ایران، ایران

  ایرانی و افغان نداریم ولی باید ایشون قبول کنه عمده مهاجران افغان درگیر قاچاق انسان و مواد مخدر و سایر فعالیتهای خلاف هستند و نمیدونم چرا این آدم میخواد با این داستان سازیش مردم افغانستان رو بقولی خر کنه. همین دیروز گزارشگر افغان از کابل گزارشی نوشته بود که حجم دزدی و راهزنی در کابل پایتخت افغانستان سر به فلک کشیده و حتی زنها نمی تونند از یک ساعتی بیرون بیایند . آخه شما خیلی ادعا داری اول همون کابل رو درست کن بعد واسه برگردوندن بقیه مردمت آش بپز. هدف این آدم فقط احمق کردن مردم و پاک کردن صورت مسئله و سرپوش گذاشتن از مشکلات واقعی مردم افغانستان هستش . مشکل اصلی مردم افغانستان امنیت هستش و عمده ناامنی از طرف همین مقامات فاسد حکومتی و قضایی و نظامی هستش که با دزدها و خلافکارها همکار و هم سفره هستند.
  0
  27
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۹
  ۳۹
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. الان به فرض راست بودن حرف شما نظرت چه ربطی به موضوع ادعای بیربط این فرد توی مقاله داشت ؟
  0
  60
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۸
  ۴۹
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. بله ا ین بابا پشتو هست و مخالف تاجیکی دری و فارس زبانها.مردم کابل هرات و مزار مانند این پشتوها بی فرهنگ نیستن. قیافه طرف رو ببینین با خودش درگیره چه برسد با ایرانی ها.
  1
  32
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۱
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران
  تمام مردم کشورهای دیگه چیزهای خوب ایران ، از تمدن و فرهنگمون گرفته تا اشعار و غیره را به خودشان نسبت میدهندو پستی را نثار مردم ایران میکنند. چون ایرانیان فرهنگ خود را فراموش کرده و پستی های عرعرها را قبول کردند
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
  ۵۰
  haftsang - انتورپن، بلژیک
  این مردک میخاد رای جمع کنه .
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴
  ۴۹
  rezanl - امستردام، هلند

  [::romano - تهران، ایران::]. دلیلش زبانه.
  20
  0
  ‌چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  سیاست مدار راستگو فقط عمام خامنه ای
  0
  2
  جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۳
  نظر شما چیست؟