متهم ردیف اول پرونده فساد در بانک مرکزی از ایران فرار کرد؛ متهم عامل توزیع ارز در بازار بود

صدای آمریکا :در حالی رسیدگی به پرونده فساد در بانک مرکزی ایران، پس از گذشت یکسال از بازداشت متهمان دولتی آن آغاز شده که رسانه‌های ایران از متواری شدن «سالار آقاخان» متهم ردیف اول این پرونده خبر می‌دهند.
 
خبرگزاری تسنیم رسانه نزدیک به سپاه روز دوشنبه ۲۱ مرداد نوشت که «سالار آقاخان» از جمله اخلالگران بازار ارز در ایران فراری است. از این متهم به عنوان «عامل بانک مرکزی» در توزیع ارز نیز یاد می‌شود و در پرونده تشکیل شده برای مسئولان و مقامات سابق بانک مرکزی، متهم ردیف اول است.
 
از جمله اتهامات سالار آقاخان که ۲۸ساله است، «مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و دو پرداخت رشوه به میزان ۱۱۸ هزار دلار به متهم میثم خدایی و نیز پرداخت رشوه به متهم سید رسول سجاد مدیر بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی» عنوان شده است.
 
سالار آقاخان در ۲۰ اسفند سال گذشته شناسایی و دستگیر شد اما پس از دستگیری براساس گفته مقامات قضایی «بازپرس وقتی می‌بیند بانک مرکزی و معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات، آقاخان را تأیید می‌کنند و می‌گویند اقداماتش با هماهنگی آنها بوده، او را آزاد می‌کند.»
 
تسنیم نوشته است که «بر خلاف آنچه تصور می‌شود، آقاخان در جلسات دادگاهی که این روزها برای مسئولان و مقامات سابق بانک مرکزی از جمله سیف و عراقچی برگزار می‌شود و متهم ردیف اول پرونده نیز هست، حضور ندارد و محاکماتش غیابی است.»
 
احمد عراقچی، برادرزاده عباس عراقچی معاون وزارت امورخارجه، در مرداد سال گذشته بازداشت شد زمانی که یک روز قبل از آن از سوی عبدالناصر همتی، رئیس جدید بانک مرکزی برکنار شده بود.
 
این خبرگزاری همچنین محمدرضا مظلومین پسر «وحید مظلومین» معروف به سلطان سکه که سال گذشته محاکمه و به اعدام محکوم و حکمش نیز اجرا شد، را از دیگر متهمان متواری در پرونده ارزی اعلام کرده است.
 
نخستین جلسه محاکمه ۹ تن از متهمان پرونده اخلال ارزی شامل معاون ارزی بانک مرکزی، صرافان و دلالان مرتبط با این بانک، یکشنبه ۱۳ مرداد در شعبه دوم «دادگاه ویژه مفسدان اقتصادی» برگزار شده است اما برخی از سایت‌ها از جمله سایت فرارو نوشته‌اند که تنها پنج متهم در دادگاه حضور داشته‌اند.
 
بحران های ارزی در ایران در پی اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران اوج گرفت که در پی آن پرونده‌های اخلالگران بازار ارز تشکیل شد و دادگاه ویژه جرایم اقتصادی احکام سنگینی همچون اعدام «وحید مظلومین» را نیز صادر کرد.
 
از سوی دیگر برخی از متهمان این پرونده‌های از افراد دولتی هستند که معمولا با قید وثیقه آزاد می‌شوند. علی اکبر یقینی یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه از جمله متهمانی است که پس از آزادی با وثیقه متواری شده است.
 
ایالات متحده بارها فساد گسترده و نهادینه در ارکان حاکمیت ایران و ماجراجویی‌های خارجی رژیم این کشور را محکوم کرده و آن را از مهمترین عوامل مشکلات متعدد اقتصادی مردم ایران، برشمرده است.
خبرگزاری سپاه هم فرار سالار آقاخانی متهم پرونده بانک مرکزی را تایید کرد
خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران "فرار سالار آقاخانی" متهم پرونده فساد در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را تایید کرده است.
 
خبرگزاری تسنیم گزارش داده در کیفرخواستی که برای سالار آقاخان در دادگاه قرائت شده، اتهام او "مشارکت در اخلال نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و دو پرداخت رشوه به میزان ۱۱۸ هزار دلار به متهم میثم خدایی و نیز پرداخت رشوه به متهم رسول سجاد مدیر بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی بابت خرید یک دستگاه رنو به قیمت ۳۰ میلیون تومان، یک جفت ساعت امگا به مبلغ ۳۲ میلیون تومان، پرداخت هزینه سفر هوایی به کیش و اقامت در هتل برای نامبرده و اعضای خانواده است".
 
بر اساس این گزارش در جلسات دادگاهی که این روزها برای رسیدگی به اتهامات مسئولان و مقامات سابق بانک مرکزی از جمله ولی الله سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی و احمد عراقچی معاون پیشین ارزی بانک مرکزی برگزار می‌شود، متهم ردیف اول پرونده سالار آقاخانی است اماحضور ندارد و محاکمه اش به صورت غیابی است.
+36
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  یک نفر به خاطر یک چک برگشتی یا ندادن مهریه از شهرش هم نمیتونه بره بیرون چه برسه از ایران . اونوقت این دزدان نظام اخوندی گله گله با میلیاردها دلار راحت فرار میکنند یا فرارشون میدند که خفه بمونند گند کارها و دزدیهای اغا در نیارند. تو روحت خمینی
  0
  57
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸
  ۶۰
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  فرار نکرد فراریش دادید تا گند خیلی از اختلاس ها در نیاید
  0
  50
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
  ۷۱
  samson - استکهلم ، سوئد

  بنظرمن مدیریت درشهرنوهم هزاران برابر بهترازمدیریت این جمهوری اسلامی بود
  0
  28
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰
  ۴۳
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  ...میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و دو پرداخت رشوه به میزان ۱۱۸ هزار دلار به متهم میثم خدایی و نیز پرداخت رشوه به متهم رسول سجاد مدیر بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی بابت خرید یک دستگاه رنو به قیمت ۳۰ میلیون تومان، یک جفت ساعت امگا به مبلغ ۳۲ میلیون تومان، پرداخت هزینه سفر هوایی به کیش و اقامت در هتل برای نامبرده و اعضای خانواده است"....رییس جمهور پیشین آلمان بخاطر ۱۰۰ € مجبور شد استعفا بده چون گفتند این پول رشوه بوده و برای ناتانیاهو بخاطر ۵۰۰ دلار هدیه که گرفته ،به اسم رشوه علیهش تشکیل پرونده دادند، این ممالک کفر، ولی در کشور شیعه زده ایران هیچ مبلغ دزدیده شدهه ای کمتر از ۵۰ میلیون نیست.خب اونهایی که انگ دزدیی به شاه بدبخت و خانواده اون میزدند الان چه جوابی به این چپاول دارند که بدن؟
  0
  24
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۹
  ۴۹
  ernakola - تهران، ایران
  اینم رفت ....!! جزایر کارئیب خوش بگذره !!
  0
  7
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۵
  نظر شما چیست؟