ظریف: آمریکا منطقه را به انبار باروت آماده اشتعال تبدیل کرده

ظریف: تهدیدها از سوی آمریکا و متحدانش می‌آید که در حال سرازیر کردن سلاح به منطقه هستند بی بی سی :محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه هشدار داده و گفته است که فروش تسلیحات آمریکا منطقه خلیج فارس را به "انبار باروت آماده اشتعال" تبدیل کرده است.
 
آقای ظریف که به قطر سفر کرده بود، در گفت‌وگو با شبکه الجزیره هشدار داد که ورود ناوهای بیشتر به خلیج فارس باعث ناامنی منطقه خواهد شد.
 
وزیر امور خاجه ایران در دیدار با امیر و وزیر خارجه قطر هم هرگونه ائتلاف نظامی خارجی در خلیج فارس را "از پیش شکست خورده" دانست.
 
بعد از حوادث اخیر در خلیج فارس و توقیف یک نفتکش با پرچم بریتانیا از سوی سپاه پاسدران، آمریکا از کشورهای دیگر دعوت به تشکیل یک ائتلاف برای تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز کرده است.
 
بریتانیا تایید کرده که در این ائتلاف حضور خواهد داشت و گزارش‌هایی هم از همکاری اسرائیل با این ائتلاف منتشر شده است.
 
امروز دوشنبه ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا به بریتانیا آمده تا از مقام‌های این کشور بخواهد که برخورد سخت‌گیرانه‌تری با ایران داشته باشد.
"انبار باروت"
آقای ظریف در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت "امارات متحده با یک میلیون جمعیت، ۲۲ میلیارد دلار و عربستان ۸۷ میلیارد دلار در یک سال خرج خرید تسلیحات و تجهیزات نظامی کرده‌اند."
 
او گفت: "اگر درباره تهدیدهای این منطقه صحبت می‌کنیم، این تهدیدها از سوی آمریکا و متحدانش می‌آید که در حال سرازیر کردن سلاح به منطقه هستند و آن را به انبار باروتی آماده اشتعال تبدیل کرده‌اند."
 
وزیر امور خارجه ایران تنگه هرمز را آبراهی باریک خواند که به گفته او حضور بیشتر شناورهای خارجی در آن باعث کاهش امنیت برای همه می‌شود.
 
آقای ظریف پس از بازگشت از قطر، سفر خود را "بسیار سازنده" خواند و در توییتی نوشت: "تنها کشورهای منطقه می‌توانند امنیت منطقه را تضمین کنند."
 
قطر که میزبان یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاور میانه است تلاش می‌کند از درگیر شدن در دعوای ایران و آمریکا پرهیز کند.
 
اختلافات شدید قطر با عربستان و امارات متحده، متحدان اصلی آمریکا در منطقه هم باعث شده قطر در موقعیتی حساس قرار بگیرد.
مخالفت عراق با حضور نیروهای خارجی
از سوی دیگر عراق که هم با ایران و هم با آمریکا روابط خوبی دارد، هشدار داده است که اعزام نیروهای غربی باعث افزایش تنش در منطقه خواهد شد.
 
محمد علی حکیم، وزیر امور خارجه عراق، در توییتی نوشته است که کشورهای خلیج فارس با کمک همدیگر می‌توانند امنیت رفت و آمد کشتی‌ها را تضمین کنند.
 
او گفته است "عراق به دنبال کاهش تنش در منطقه از طریق گفت‌وگو است... حضور نیروهای غربی در منطقه تنش را افزایش خواهد داد."
+8
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Vejdanebidar - آمستردام، هلند

  هرچه فریاد دارید بر سر امریکا بزن اموالت دیگه برنمی گرده.وطن فروش .
  3
  36
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
  ۶۰
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  من میترسم آخرش ظریف که اینهمه بخودش فشار میاره جر بخوره
  3
  33
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
  ۲۸
  خوب، بد، زشت - نیبورگ، دانمارک

  این ظریف هنوز عرعر میکنه، مگه این مردک تحریم نیست؟
  4
  24
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۲
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  جواد چاخان حتما مدت ها دوره ی حاج سعید طوسی را گذرانده که در دروغگوئی دماغ پینوکیو در مقابل او هسته خرما هست و بهتر است که خفه خون بگیرد
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۹
  ۴۹
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  شما انگل ها هم مملکتمون رو به فاضلابِ روسها تبدیل کردین و بوی اون رو میخوایین به کل دنیا صادر کنین
  1
  5
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۴
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  تاکی قیافه تهوع اورتو و ملایان بی همه چیز را باید تحمل کرد۰۰۰خدائیکه نیست می داند
  0
  6
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
  نظر شما چیست؟