رتبه نظامی کشورهای جهان در ۲۰۱۹؛ «ایران سه پله بالاتر از اسرائیل است»

 دو روحانی در حال بازدید از یک نمایشگاه نظامی به مناسب چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷ در ایران. رادیو فردا :رده‌بندی توان نظامی کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که ایران برای دومین سال پیاپی سه پله بالاتر از اسرائیل قرار گرفته است.
 
بر اساس رده‌بندی «گلوبال فایرپاور»، آمریکا، روسیه، چین، هند و فرانسه جایگاه نخست تا پنجم را حفظ کرده و ترکیه به جایگاه نهم ارتقاء یافته است و مصر نیز در ردیف دوازدهم قرار دارد.
 
رتبه ایران در این گزارش چهاردهم اعلام شده است، حال آنکه اسرائیل بعد از پاکستان و اندونزی، قدرت نظامی هفدهم جهان معرفی شده است.
 
این برآورد در حالی است که اسرائیل خود را قدرت برتر نظامی خاورمیانه معرفی می‌کند و مدعی است که توان نظامی‌اش در منطقه بلامنازع و بی‌رقیب است.
 
روزنامه اسرائیلی «جروزالم‌پست» روز یکشنبه ۲۰ مرداد در این زمینه نوشت: امسال دومین سال پی در پی است که ایران در رده‌بندی «گلوبال فایرپاور» در جایگاهی برتر از اسرائیل قرار گرفته و رتبه امسال اسرائیل در قیاس با پارسال، یک درجه نیز نزول کرده است.
 
حکومت‌های اسرائیل و ایران از ۴۰ سال پیش تاکنون دشمن یکدیگرند که دشمنی در سال‌های اخیر تشدید شده و رهبران سیاسی و فرماندهان دو کشور پیوسته یکدیگر را تهدید می‌کنند که در صورت بروز یک درگیری نظامی، طرف مقابل ضربه مهلکی خواهد دید.
 
«گلوبال فایرپاور» بر اساس ۵۵ مولفه، قدرت نیروهای مسلح یک کشور را می‌سنجد؛ از جمله تجهیزات فن‌آوری پیشرفته، جزییات توان نظامی نیروهای هوایی، زمینی، دریایی و سایر امکانات نظامی و دفاعی و نیز امکانات اقتصادی و منابع طبیعی. اما با لحاظ شدن جمعیت و مساحت کشورها، امکان رقابت کشورهای کوچک با کشورهای بزرگ در این رده‌بندی فراهم شده است.
 
ثبات مالی نیز یکی از مولفه‌های تعیین‌کننده در این رده‌بندی است؛ جایگاه چهاردهم ایران در حالی است که با خروج آمریکا از برجام، واشینگتن تاکید دارد که به «کارزار فشار حداکثری» خود به ایران ادامه می‌دهد تا تهران را برای دستیابی به توافق تازه هسته‌ای، موشکی و نقش جمهوری اسلامی در منطقه به پای میز مذاکره بکشاند.
 
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته گفت که از زمان خروج ایالات متحده از برجام، بودجه نظامی ایران ۲۸ درصد کاهش یافته است.
 
ایران به خاطر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل حق خرید و فروش اسلحه ندارد اما اسرائیل از جمله به حمایت‌های قوی نظامی آمریکا تکیه دارد.
توان نظامی ایران
هر چند شمار کلی نیروهای مسلح ایران ۸۷۳ هزار تن، شامل ۵۲۳ هزار پرسنل فعال و ۳۵۰ هزار تن ذخیره اعلام شده است، اما نظر به جمعیت ۸۳ میلیون نفری کشور، تنها ۱.۱ دهم درصد از ایرانی‌ها عضو نیروهای مسلح هستند.
 
جایگاه چهاردهم ایران در این فهرست در شرایطی است که بر اساس آمار «گلوبال فایرپاور»، بودجه نظامی ایران امسال به شدت محدود شده و به حدود شش میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بالغ می‌شود.
 
بر اساس گزارش گلوبال فایرپاور، نیروهای مسلح ایران ۵۰۹ هواپیما دارند که از این تعداد، ۱۴۲ فروند جنگنده و ۱۶۵ فروند نیز دارای توان تهاجمی است؛ ۸۹ هواپیمای ترابری، ۱۰۴ فروند آموزشی و ۱۲۶ بالگرد که ۱۲ فروند آن تهاجمی است، از دیگر تجهیزات نظامی ایران هستند.
 
برآورد شده است که ایران ۱۶۳۴ تانک، ۲۳۴۵ خودروی نظامی و ۱۹۰۰ فروند موشک دارد. از مجموع ۳۹۸ شناور نیروی دریایی ایران نیز ۳۴ فروند زیردریایی‌ هستند.
توان نظامی اسرائیل
با وجود نزول رتبه اسرائیل به جایگاه هفدهم، این کشور هنوز تنها دولتی است که با جمعیتی کمتر از هشت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، در بین سی کشور نخست این فهرست قرار دارد که برخی از آنها دارای جمعیت کثیری هستند.
 
بودجه نظامی اسرائیل در سال ۲۰۱۹، نوزده میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ارزیابی شده است.
 
حدود دو میلیون تن از اعراب اسرائیل از رفتن به خدمت سربازی معاف هستند و از میان شش و نیم میلیون نفر بقیه، ارتش اسرائیل ۱۷۰ هزار نیروی در حال خدمت دارد به علاوه ۴۴۵ هزار نیروی ذخیره؛ به این معنی که ۷.۳ دهم ساکنان اسرائیل مشمول خدمت نظامی هستند.
 
بر اساس گزارش گلوبال فایرپاور، نیروی هوایی اسرائیل ۵۹۵ هواپیما دارد؛ ۲۵۳ فروند جنگنده و ۲۵۳ فروند دیگر هواپیمای دارای توان تهاجمی، ۱۵۳ فروند هواپیمای آموزشی، و ۱۴۶ فروند بالگرد که ۴۸ فروند آن تهاجمی است.
 
این کشور ۲۷۶۰ تانک دارد؛ شمار خودروهای زرهی‌اش ۶۵۴۱ دستگاه است؛ ۶۵ شناور نیروی دریایی دارد که شامل شش فروند زیردریایی است.
 
برخی گزارش‌های رسانه‌های غربی مدعی است زیردریایی‌های اسرائیل که ساخت آلمان است، توان ضربه هسته‌ای نظامی دارند. ۳۷ فروند از شناورهای نیروی دریایی اسرائیل، ناوچه گشت‌زنی است.
رتبه دیگر کشورها
عربستان که در چهار سال اخیر با ایران دچار اختلافات گسترده‌ای شده است، در فهرست «گلوبال فایرپاور»، بعد از تایوان، ویتنام و لهستان در جایگاه بیست و پنجم قرار گرفته است.
 
حکومت کمونیستی کره شمالی که توان هسته‌ای نظامی نیز دارد و در هفته‌های اخیر پیوسته موشک‌های جدید آزمایش کرده، در این رتبه‌بندی در جایگاه هجدهم و بعد از اسرائیل، و پیش از استرالیا، اسپانیا و کانادا قرار گرفته است.
 
ژاپن ششمین، کره جنوبی هفتمین و بریتانیا هشتمین قدرت نظامی جهان هستند.
 
در میان کشورهای منطقه، آذربایجان در رده پنجاه و دوم و عراق در جایگاه پنجاه و دوم قرار گرفته است.
 
یمن که در پنج سال اخیر دستخوش جنگی به شدت خونین بوده است، در رده ۷۳، و بسیار بالاتر از عمان (رده هشتاد و دوم)، نیوزیلند (رده هشتاد و هفتم)، بحرین (رده نود و هشتم)، قطر (رده یک‌صد و ششم) و لبنان (رده یک‌صد و هجدهم) قرار گرفته است.
 
فنلاند یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان که شاخص‌های رفاه در آن بسیار بالاتر از آمریکا و اروپای غربی است، در رتبه‌بندی «گلوبال فایرپاور» دارای قدرت نظامی شصت و سوم، و بسیار عقب‌تر از آنگولا، سوریه، اتیوپی و بنگلادش است.
 
بوتان آخرین نام در این فهرست ۱۳۷ کشوری است.
+23
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  بشنو و باور مکن! همانگونه که گفته شده زیردریایی که آلمان به اسرائیل هدیه داد که جزو مدرنترین زیردریایی جهان است حتی حاضر نشد آنرا به آمریکا به قیمت یک میلیارد دلار در ۱۰ سال گذشته به آن بفروشد! و از طرفی قدرت بمب اتمی اسرائیلی کجا رفت!؟
  19
  45
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  جود پرست ها کلاهتان را بگذارید بالاتر
  61
  16
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
  ۲۴
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی

  حالا این هندونه هاتون کیلو چند هست؟
  11
  40
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۱
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  با این همه چریدن پس دنبه اش کو!!!؟ پس چرا بیش از 200 بار توسری خورده و نمیتواند جواب بدهد! دارند خیک این ها را با تبلیغات غلط پر از دروغ میکنند تا یابو بیشتر ورشان دارد و ته مانده ی شیر گاو را هم بدوشند
  10
  52
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶
  ۲۹
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  تقویت قدرت نظامی بخصوص برای کشورهایی با امکانات محدود مالی و بخصوص تک محصولی همیشه به قیمت کسر هزینه از بهداشت و درمان و آموزش و کلا خدمات اجتماعی و ملزومات اساسی جامعه و این یعنی تضعیف کشور در دراز مدت. قدرت نظامی هرگز معیاری منطقی برای رفاه و امنیت جامعه نبود بخصوص در دنیای امروز بر عکس نشان دهنده شکنندگی آن جامعه است. نمونه آن آمریکا و و سعودی و ایران (با توجه به بی ارزشی ریال) که به نسبت بودجه در عمل بالاترین سطح هزینه های نظامی را دارند و نقطه مقابل همین فنلاند و سوئیس بدون ارتش نظامی و نیوزلند و باقی کشورهای منطقه اسکاندیناوی. کاش به جای این هزینه های نظامی این هزینه ها صرف جای درستش میشد. بمب اتمی برای کشوری که زنانش بخاطر نانی تن فروشی می‌کنند آب و نان نمی‌شود.
  4
  22
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۶
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  این چرندیات چیه، اینها فکر کردن زمان تبر سنگی و عصر تیرو کمان است، نه رفیق عصر عصر سلاحای مینیاتوری اتمی و بمبنها پلاسمایی و آئروسلو بمب ، بمب نوترون است که قبل از اینکه تروریستهای ۴ پای سپا خشتکشون را بالا بکشن ، تبدیل به فیلم سوختهشون میکنند
  2
  11
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۶
  ۶۰
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  مگر می شود؟ اسرائیل از لحاظ رتبه نظامی با کشورهای اروپایی مقایسه می شود مگر اینکه پیاده نظام منظورش باشد
  2
  8
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۲
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  فیلم رتبه بالاترشون رو همین چند روز پیش دیدیم که روسها آب میپاشیدن خاموشش کنن!
  2
  12
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۴
  ۴۹
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::scandal - برلین، آلمان::]. المان تا انقلاب مهدی در دست دولت اسرایل اسیر است. هر سیاستمدار المان برای حفظ کار خود باید بره اسرایل و جلوی دیوار یهودی ها احترام بزاره.تا ده سال پیش کوچکترین کلمه منفیپیگرد قانونی داشت.کسی در المان زندگی کنه یواش یواش از.....
  6
  8
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۰
  نظر شما چیست؟