نان های لاکچری و سفارشی در نانوایی‌های تهران - عکس

اسپوتنیک: فروش نان سنگگ کنجدی و نازک شده در برخی از نانوایی‌ها با قیمت ۷ تا ۱۰ هزار تومان موضوع بحث برانگیز این روزها در فضای مجازی شده است.
 
به گزارش اسپوتنیک، مدت‌هاست که با افزایش هزینه‌های تولید نان در ایران، علاوه بر کاهش کیفیت نان، حجم چانه خمیر کمتر شده و نان‌های کوچک‌تری در نانوایی‌ها پخت می‌شود. از طرف دیگر برخی نانوایی‌ها برای جبران هزینه‌های خود اقدام به گران فروشی می‌کنند و برای توجیه آن فروش نان‌های سفارشی را با پوشش افزودنی‌هایی مانند کنجد، سیاه‌دانه، سبزیجات، سبوس و غیره را مطرح می‌کنند. اما با رواج سفارش و تهیه نان لاکچری در نانوایی‌ها، قیمت فروش نان سنگگ سفارشی تا ۱۰ هزار تومان و نان بربری تا مرز ۵ هزار تومان کشیده شده است.

به تازگی تصویری از یک نان سنگگ ۷ هزار تومانی آپشنالی که یک نانوایی آزادپز در شهرک غرب در اختیار مشتریان خود قرار داده بود توسط کاربران در صفحات اجتماعی منتشر می‌شود که واکنش‌هایی را نیز به دنبال داشته است. نان سنگگی که از نظر وزن و کیفیت پخت همچون نان سنگگ ۲ تا ۳ هزار تومانی بوده و تنها فرق آن استفاده از افزودنی‌هایی مانند کنجد و همچنین کشیده‌تر و نازک‌تر شدن نان می‌باشد. این نان با عنوان نان سفارشی و لاکچری با قیمت چند برابری در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

افزایش قیمت نان غیرقانونی است/ آزادپزها هم مشمول قیمت‌گذاری هستند مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که هرگونه افزایش قیمت نان از سوی نانوایی‌ها غیرقانونی بوده و همچنین نانوایی‌های به اصطلاح آزادپز نیز به دلیل دریافت آرد یارانه‌ای، مشمول قیمت‌گذاری هستند و نمی‌توانند نان تولیدی را به هر نرخ دلخواه عرضه کنند. (بیشتر…)#اخبار_ایران #اخبار_جهان #رتبه_آنلاین #قیمت_نان #اجتماعی_و_شهری #خبر #گزارش_روز جهت مشاهده ادامه مطلب به سایت مراجعه نمایید http://bit.ly/2FMAGt7

A post shared by پایگاه خبری رتبه آنلاین (@rotbehonline) on


کاربران زیادی عنوان می‌کنند از مدت‌ها پیش با وجود کاهش وزن خمیر نان از ششصد گرم به چهارصد گرم، قیمت نان افزایش یافته است. از طرفی برخی به دلیل اینکه در صف نان نایستند سفارش نان کنجد‌دار بزرگ می‌دهند. این کاربران عقیده دارند در صورتی که این موضوع به صورت جدی پیگیری نشود نانوایی‌ها نان ارزان را بی‌کیفیت خواهند پخت و نان گران را بهتر می‌پزند و به این ترتیب قیمت نان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. . برخی نانوایی‌ها نان سنگک خشخاشی و نازک شده را به نرخ 7تا 10هزار تومان می‌فروشند. شاید شما هم از جمله افرادی باشید که برای خرید نان با قیمت و کیفیت مناسب و مصوب بارها راهی نانوایی شده و به ناچار به مشاجره لفظی با نانوایان پرداخته و در نهایت نان کم‌کیفیت و کوچک شده را با عناوین یارانه‌ای یا آزاد‌پز به نرخی خریده‌اید که به‌مراتب از قیمت‌های مصوب یا مورد ادعای تنظیم بازاری بیشتر بوده است. موضوع اصلی این گزارش به رونمایی از نان سنگک 7هزار تومانی آپشنالی اختصاص دارد که یکی از نانوایی‌های آزادپز شهرک آپادانا، واقع در منطقه 5تهران در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. نانی که از نظر وزن و کیفیت پخت تغییر چندانی نسبت به نان سنگک 2تا 3هزار تومانی عرضه شده در این واحد صنفی نداشته و تنها با نازک‌تر و کشیده‌تر شدن و استفاده از برخی افزودنی‌ها مانند کنجد با قیمت چند برابری در اختیار مشتریان متقاضی قرار می‌گیرد. پدیده نان لاکچری چند سالی است که در نانوایی‌های سنتی به‌خصوص با پخت انواع نان سنگک و بربری رایج و موجب شده تا نان سنگک سفارشی تا مرز 10هزار و نوع بربری آن تا 5هزار تومان برای مشتریان خاص آب بخورد. اما اوضاع نان‌های سنتی با آرد دولتی نیز چندان بهتر از نانوایی‌های آزادپز نیست، نان‌هایی که هر روز کوچک و بی‌کیفیت‌تر شده و نانوایی‌ها عملا به محلی برای مشاجره مردم و نانوایان در مورد حجم و کیفیت نان و دخل و خرج ناهمخوان نانوایان تبدیل شده است؛ نانوایانی که تلاش می‌کنند با فروش نایلون 500تومانی و نان‌های سفارشی آپشنال روزگار خود را بگذرانند. شرایط کنونی بازار نان موجب تغییر معیارهای سفارش خرید نان در برخی نانوایی‌های آزادپز شده است به‌نحوی که برخلاف گذشته که نرخ مصوب اتحادیه‌ها محور خرید و فروش نان بود اکنون در اغلب نانوایی‌های سنگکی و بربری، مشتری بنابر برخی آپشن‌ها و افزودنی‌های مجاز، قیمت مثلا2، 3تا 7هزار تومانی خرید نان را به نانوا سفارش می‌دهد اما با وجود پرداخت هزینه بیشتر همچنان از کیفیت و قیمت نان عرضه شده ناراضی است. به‌نظر می‌رسد با توجه به وضعیت کنونی بازار، پاک‌کردن صورت مسئله نان، پاسخگوی شرایط کنونی تولید و عرضه این محصول نبوده و باید راهکاری برای رضایتمندی توأم نانوایان و مشتریان نان از سوی سیاستگذاران بازار آرد و نان ارائه شود. پدیده نان لاکچری چند سالی است که در نانوایی‌های سنتی به‌خصوص با پخت انواع نان سنگک و بربری رایج و موجب شده تا نان سنگک سفارشی تا مرز 10هزار و نوع بربری آن تا 5هزار تومان برای مشتریان خاص آب بخورد #نان_سنگک #سنگک_لاکچری

A post shared by روزنامه خبرجنوب (@khabarnewspaper) on


برخی از کاربران از این اتفاق با نام سوء‌مدیریت و برخی دیگر تبعیض، یاد می‌کنند. کاربران بر این باورند این خود مردم هستند که تبعیض را ایجاد می‌کنند و گرانی را به وجود می‌آورند. اما گروه دیگری از کاربران دلیل این اتفاق را عدم نظارت صحیح و بی‌توجهی اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی می‌دانند.
+12
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  اسپیسر - لندن، انگلستان

  نون سنگگ زپرتی 10000 تومان؟؟ خمینی که گفت نون را مجانی می کنم، پس چی شد؟ البته خداعیش نگفت نون رو مجانی می کنم . آب و برق و گاز و نفت و اتوبوس و شیر رو گفته بود. پس به قول معروف دندتون نرم و از این جور .....شعرها.
  7
  91
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
  ۵۰
  سیران اوهانیان - نورنبرگ، آلمان

  [::اسپیسر - لندن، انگلستان::]. خمینی گفت اینها را مجانی میکنه،ولی نگفت برای ملت ایران، الان هم اینها برای لبنان و عزه و یمن و عراق تقریبا مجانی است.خصوصا در مورد عراق ،برق و گاز و نفتش همش از جیب ملت ایران است و مجانی.
  3
  64
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹
  ۶۰
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  وقتی کشور بی صاحب باشد و چندتا آخوند قوزی حکومت کنند همین میشود دیگر،حالا بدوید سر صف تخم و مرغ ،ملت ما خودآزاری را دوست دارند
  11
  58
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران

  از وقتی اسلام فقرا بر ما حاکم شده نفس کشیدن و مردن هم لاکچری شده. نوش جان مسلمان
  15
  55
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
  نظر شما چیست؟