آخرین جزئیات درباره فرار سعید ملک‌پور از ایران و بازگشتش به کانادا

ایران اینترنشنال: فرد صوفی، صاحب یک رستوران در بریتیش کلمبیای کانادا و یکی از کسانی که کمک کرده تا سعید ملک‌پور در پایان مرخصی سه روزه به جای بازگشت به زندان اوین برای تحمل حکم حبس ابد خود، از ایران خارج شده و بار دیگر به کانادا بازگردد، در مصاحبه با روزنامه «تورنتو استار» جزئیات تازه‌ای را در این باره فاش کرد.
 
او گفت یکی از چند نفری است که با همکاری خانواده و دوستان ۱۰۰ هزار دلار جمع‌آوری کرد تا سعید در مرخصی به عنوان وثیقه برای مرخصی از زندان تودیع کند.
 
صوفی نزدیک به دو ماه رازی را مخفی نگه‌داشت که می‌توانست برای زندگی سعید ملک‌پور بعد از یازده سال زندان در ایران، خطرناک باشد و حالا تاکید دارد: «من اگر بتوانم این کار را برای صد تن دیگر هم انجام می‌دهم.»
 
مریم ملک‌پور، خواهر سعید ملک‌پور، جمعه ۱۱مرداد ۱۳۹۸ از ورود برادرش به کانادا خبر داد. سعید ملک‌پور مهرماه سال ۱۳۸۷ در سفر به ایران برای دیدار با پدر بیمارش، از سوی سپاه پاسداران در پروژه «گرداب» بازداشت شد و دادگاه انقلاب ابتدا او را به اعدام و بعد به حبس ابد محکوم کرد. او تا ۲۹ تیر ۱۳۹۸ نزدیک به ۱۱ سال بدون مرخصی زندانی  بود و در این تاریخ با سپردن وثیقه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی به یک مرخصی سه روزه آمد.
 
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضایی ایران، یک روز بعد گفت خروج ملک‌پور «از مبادی غیر رسمی» صورت گرفته است.او گفت که ملک‌پور در حال گذراندن حکم حبس ابد بود و در تاریخ ۲۹ تیر «برابر با ضوابط و مقررات مربوطه» و «با اخذ وثیقه لازم» به او مرخصی سه روزه داده شد و با توجه به وضعیتی که داشت، «به مراجع امنیتی و اطلاعاتی از ناحیه قضایی مرخصی او اعلام شده بود و نسبت به ممنوع الخروجی او اقدام شد» اما او از «مبادی غیررسمی و بدون گذرنامه» از کشور خارج شده است.
 
روزنامه تورنتو استار روز شنبه در گزارشی نوشت که فرد صوفی، ۶۹ ساله، مالک یک رستوران ایتالیایی در شهر کوکیتلام در استان بریتیش کلمبیای کانادا هفته‌ها قبل از مرخصی سه روزه ملک‌پور از برنامه نجات او از زندان اوین اطلاع داشت. او این راز را مخفی نگه‌داشت چون می‌توانست برای جان ملک‌پور خطرناک باشد.
 
صوفی در گفت‌وگو با تورنتو استار گفت که قرار بود فرار ملک‌پور زودتر انجام شود، اما مرخصی او از زندان به تاخیر افتاد. تصویر فرد صوفیاین روزنامه نوشت: «سعید ملک‌پور ۱۱ سال بدون مرخصی در زندان بود اما سرانجام جمعه هفته گذشته، خواهرش مریم ملک‌پور در فرودگاه ونکوور به او سلام کرد.»
 
صوفی که خودش از سال ۱۹۷۲ به کانادا مهاجرت کرده و مقیم این کشور است، افزود: «یک نقشه پنهانی به سعید اجازه فرار از ایران به یک کشور دیگر را داد.» او اسم این کشور را ذکر نکرد، اما گفت سعید به این کشور رفت تا دولت کانادا اقامت دایمش را بار دیگر تمدید کند و او بتواند به کانادا بازگردد.
 
این روزنامه اشاره کرد کشوری که ملک‌پور از ایران به آن فرار کرد، یکی از کشورهایی است که جمهوری اسلامی در آن نفوذ دارد و این نگرانی وجود داشت که او در آنجا دستگیر و بار دیگر به ایران و به زندان بازگردانده شود.
 
صوفی با اشاره به اینکه سعید  «در یک خانه‌ امن بود»، گفت این نگرانی وجود داشت که ملک‌پور دستگیر شود و علاوه بر این «ما فکر کردیم که قرار است دو تا سه هفته طول بکشد که کارهای تمدید اقامت دایم او انجام شود و به کانادا بازگردد» اما «خوشبختانه، از جانب دولت کاناد این اتفاق در دو، سه روز انجام شد».
 
صوفی، از ارائه جزئیات بیشتر درباره کشور مورد اشاره و دیگر کسانی که کمک کردند تا ملک‌پور به کانادا بازگردد، خودداری کرد و گفت که نمی‌خواهیم در این باره اطلاعاتی در اختیار حکومت ایران قرار بگیرد.
 
بعد از ورود ملک‌پور به ونکوور، اولین ملاقات صوفی با سعید سه‌شنبه گذشته طی یک قرار شام در رستوران او انجام شد. او گفت: «معلوم بود که سعید مایل نبود درباره تجربه زندان و فرار از ایران حرف بزند.»
 
صوفی افزود: «به محض دیدن سعید ما همدیگر را بغل کردیم و احساساتی شدیم. بعد از سعید پرسیدم حالت چطور است، گفت خوبم. خیلی خوشحال بود اما به من گفت پنج روز است نخوابیدم چون هنوز باورم نمی شود.»
 
به گفته صوفی، قرار است سعید در روزهای آینده  به پزشک و دندانپزشک مراجعه کند و یک مشاور را هم ملاقات کند.
 
صوفی خودش یک فعال داوطلب حقوق بشر است که با شعبه عفو بین الملل در کانادا همکاری می‌کند. او شش سال پیش با مریم ملک‌پور، خواهر سعید، در شهر کوکیتلام ملاقات کرد.
 
مریم در همه این سال‌ها برای آزادی برادرش تلاش می‌کرد و هفته‌ها قبل با اطمینان درباره پول وثیقه و برنامه بیرون آوردن سعید از ایران با صوفی حرف زده بود.
 
صوفی نمی‌خواهد بگوید که چه مبلغی اهدا کرده است. او با تاکید بر اینکه «پول اهمیتی در زندگی ندارد»، گفت: «من اگر بتوانم این کار را برای صد تن دیگر هم انجام می‌دهم، می‌توانم خانه‌ام را بفروشم و این کار را انجام دهم.»
 
او گفت که این کار برایم اررزشمند است چون «درباره حقوق بشر نمی‌شود فقط حرف زد، باید عمل کرد چه به لحاظ مالی و چه بقیه امور. حرف زدن به تنهایی فایده‌ای ندارد».
 
صوفی خودش آخرین‌ بار در سال ۱۹۸۰ به ایران سفر کرد و دید برادر کوچک‌ترش که یک مهندس بود به خاطر عقاید سیاسی‌اش زندانی است. به گفته صوفی، «یک سال بعد از بازگشت از این سفر، برادرش در زندان اعدام شد».
 
او در مصاحبه با تورنتو استار گفت: «در ایران نمی‌شود نظرات خودتان را بیان کنید»، جمهوری اسلامی ایران «فقط افراد فعال را بازداشت و زندانی نمی‌کند، آن‌ها را تهدید می‌کند، خانواده آن‌ها را هم می‌گیرد و این واقعا بی‌رحمانه است».
 
ملک‌پور، مهندس و برنامه‌نویس وب ، ۱۱ سال پیش وقتی برای دیدار پدر بیمارش به ایران رفت که اقامت دایم کانادا داشت و با همسرش در ویکتوریا زندگی می‌کرد. عفو بین‌الملل می‌گوید ملک‌پور گزارش داده که بعد از بازداشت از سوی سپاه پاسداران «چشم‌بسته و دستبند زده، چندین نفر او را با کابل، باتوم و مشت» مورد ضرب و شتم قرار دادند و به زور شکنجه او را وادار به اعتراف اجباری کردند.
 
در گزارش تورنتو استار اشاره شده که وزارت خارجه کانادا پس از بازگشت ملک‌پور به این کشور، همکاری دولت برای نجات سعید را تایید کرد اما جزئیات آن را برای رعایت حریم خصوصی بیان نکرد.
 
در بیانیه وزارت خارجه کانادا تاکید شده است:«کانادا از این خبر که سعید ملک‌پور به خانواده خود در این کشور  پیوسته استقبال می‌کند. ما از آزادی آقای ملک‌پور دفاع کردیم و خوشحالیم که او اکنون در کانادا است.»
+103
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  behzad2010 - رتردام، هلند

  مبارک٬ یه تیر دیگه به قلب ارتجاع٬ تا باشه از این خبرهای خوب.
  16
  86
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران

  این داستان درسته؟آقای زریف میگن ,ما در ایران زندان نداریم,,منظورم زندانی سیاسی نداریم,پس مرتیکه این آقا سعید شوهر ننه ات بود؟نفرت و ننگ و تف بروی کسانیکه در رای گیری شرکت کنند,انها از مدفوع سگ هم کمترند
  16
  71
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
  ۷۹
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  کانادا از همه فراریان خائن به ایران، جاسوسان بی وجدان جانی، اختلاس گران کلان، دزدان فراری، قاتلان از ایران فرار کرده، قاچاقچی های مواد مخدر فراری و خلاصه هر آدم خلاف و جنایتکار ی مثلمأ باید دفاع کنه چون حکومت شون با سرمایه های دزدی شده به اقتصادشون کمک میکنه...
  70
  36
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴
  ۴۰
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان

  اقتصاد ایران انقدر گدایی شده که وقتی صد هزار دلار را دیدند و می دانستند احتمال فرار زیاد است اما بی خیالش شدند. ایران به پول نیاز دازد
  8
  55
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  مرگ بر خامنه ای و ننگ بر حکومت دزد و جنایتکار و کثیف اسلامی
  17
  42
  یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹
  ۱۰۲
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. میلاد جان این بابا هیچکدوم از اون چیزهایى که نوشتى نبوده داداش ، این بنده خدا خائن بى وجدان و جاسوس و قاچاقچى مواد مخدر و جنایتکار نبوده ، ایشون تو کانادا ترویج فساد کرده تو کانادا داستانهاى سکسى نوشته، تو کانادا سایت سکسى و عکس و .. ترویج کرده ، ایشون فساد رو در سرزمین کانادا ترویج کرده ، همین کانادایى که نه تنها زندانیش نمیکنه بلکه کمکش هم میکنه ، تو کانادا فساد کرده و جامعه کانادا رو به گند کشیده ، کانادایى ها هم نمیفهمند !! ، حالا چرا ایران باید ناراحت باشه که این شخص بد و فاسد کننده زمین از کشور ایران خارج شده ؟؟!!
  5
  21
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۲
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  خاک بر سر اونهایی که منفی دادند
  5
  2
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۷
  ۷۹
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. ملیونر جان.. فساد فساده. چه اینجا چه اونجا. حالا اون بد بختهایی که تو کانادا هستن گناه کردن گیر یه آدم کثیفی مثل این انگل افتادن؟ انسانها همه جا برابرند تا زمانی که با دیگران انسانی رفتار کنند. حالا اگر از ج. ا. در رفته به کانادا باید ایرانیها خو شحال باشن که تو ایران نیست دیگه؟
  2
  9
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
  ۳۹
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::behzad2010 - رتردام، هلند::]. بله مبارک باشه و تیر به قلب ارتجاع تیگه رو هوا حرف زدنه اگر اینا تیر به قلب بود تا حالا 100 ها تیر خورده قلب که . این فقط یه تلگر بود و طبعا از این پس سخت گیری بیشتر درباره باقی زندانی ها. در واقع هر چه این موضوعات باز بشه برای زندانی های داخل بیشتر سخت میشه اوضاع . هر چه مخفی بمونه بهتره
  1
  3
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
  ۳۹
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. بله ولی این مطالب رو برای کانادایی ها نمی نوشته پورن رو برای مردمی کار می کرد که در اون کشور جرمه و با توجه به نظر شما پس ایران حق داشته وقت ورود به این طرف رو بازداشت کنه .
  2
  6
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
  ۷۹
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. نخودی....از اردوگاه لیبرتی نمیتونی بیای بیرون داری قاط میزنی. خانم برو کشکتو بساب اینا یی که مینویسی نون و آب برات نمیشه...
  6
  4
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۰
  ۱۰۲
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. میلاد جان نگرفتى داداش ، د نگرفتى مطلبو ، دزد همه جا دزده ، اینور آب و اونور آب نداره ، جانى و آدم کش و جاسوس و قاچاقچى اینور آب و اونور آب نداره بده ولى همجنس باز اینور خوبه اونور بد ، دوست دخترتو به بوسى أونور بده و اینور اشکالى نداره داستان سکسى نویسى اینور بد نیست و اونور میشى مفسد فى الارض ، یه سرى چیزها نسبى یه ، این بابا کارى تو کانادا کرده که تو کانادا بد نیست ، دولتشون روانشناساشون جامعه شناساشون به این نتیجه رسیدن که بد نیست مضر نیست ، اگه زیر و رو شه و ایران ما هم قوانینش علمى و عقلى بشه براى ما ایرانى ها هم مثل کانادا آزاد میشه
  0
  0
  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹
  ۱۰۲
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. ساسان جون تو کشور ما جرمه ، براى ایرانیها نوشتن جرمه ، براى ایرانیهایى که حکومت اسلامى دارن جرمه ، ولى در جامعه خارج از ایران در جامعه جهانى جرم نیست یه روزى اگه قوانین اسلامى از ایران خداحافظى کنه دیگه سعید ملک پور مفسد فى الأرض نیست ،اگه شما اسلامى هستید و قوانین اسلامى رو قبول دارید که اصلن بحثى با شما ندارم ، ولى اگه اسلامى نیستید بزارید لختیها و سکسى ها و عکس چاپکن ها و روسپى ها و بى بندوبارها به بى بندوباری شون برسن قضاوتشون نکنید
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۴
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. تو به جاسوسی و مفت خوری ادامه بده مزدور آخوند عرب
  1
  0
  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵
  ۷۹
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. شنیدم تو دبی چند وقت مشغول کار بودین.... الان هم که کمپ لیبرتی هستی. مبارکه خانم..
  0
  1
  جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۸
  نظر شما چیست؟