واکنش فرانسه به ترامپ: برای کاهش تنش‌ها با ایران نیاز به اجازه نداریم

 ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه رادیو فردا :ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه ، روز جمعه ۱۸ مرداد در بیانیه‌ای به انتقاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از نقش امانوئل مکرون برای حل تنش با ایران پاسخ داد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژان ایو لودریان گفته است: در خصوص موضوع ایران، فرانسه به صورت مستقل موضع خود را بیان می کند. این کشور با جدیت برای صلح و امنیت در منطقه و همچنین کاهش تنش‌ها کار می‌کند و برای چنین اقداماتی به هیچ مجوزی نیاز ندارد.
 
رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته با اشاره به مذاکرات امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، با جمهوری اسلامی گفت که «هیچ کسی نمی‌تواند به نمایندگی از آمریکا با ایران حرف بزند».
 
دونالد ترامپ در توئیتی نوشت که ایرانی‌ها «مایوسانه دنبال مذاکره با ایالات متحده هستند، ولی علائم متفاوتی از سوی کسانی که داعیه نمایندگی ما را دارند دریافت می‌کنند از جمله رئیس‌جمهوری فرانسه».
 
وی با اشاره مستقیم به امانوئل مکرون که در ماه‌های اخیر بارها با حسن روحانی، همتای ایرانی‌اش، تلفنی گفت‌وگو کرده است، نوشت: «می‌دانم که نیت امانوئل خیر است، همان طور که دیگران نیز چنین هستند، ولی هیچ کسی نمی‌تواند به نمایندگی از ایالات متحده حرف بزند مگر خود ایالات متحده».
 
رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد: «هیچ کسی به هیچ نحوی چنین اختیاری ندارد که ما را نمایندگی کند».
«مقام های آمریکا در جریان قرار گرفتند»
با این حال، وزیر امور خارجه فرانسه می‌گوید، تشدید تنش بین ایران و آمریکا ضرورت دست زدن به ابتکار عمل‌هایی برای برقرار گفت وگو بین دو طرف را بیش از هر زمانی افزایش داده است.
 
ژان ایو لودریان تاکید کرده است: این همان رویکردی است که رئیس جمهوری مکرون با شفافیت کامل درقبال شرکای خود به ویژه اروپایی‌ها در پیش گرفته است و واضح است مقام های آمریکا نیز کاملا در جریان قرار گرفته‌اند.
 
به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام و افزایش تحریم‌های واشینگتن علیه تهران ، و همچنین تشدید تنش در خلیج فارس، امانوئل مکرون در ماه‌های اخیر چند بار در این خصوص با حسن روحانی تلنفی گفت وگو کرده است.
 
رئیس جمهوری فرانسه همچنین در ماههای اخیر دو بار هم مشاور خود را به تهران فرستاد.
 
امانوئل مکرون اواسط خرداد ۱۳۹۸ در جریان سفر دونالد ترامپ به فرانسه، پیشنهاد کرد که مذاکراتی جدید درباره موضوعات مختلف با ایران صورت بگیرد. پیشنهاد او از سوی مقام‌های ایران رد شدولی مانع از ادامه تلاش‌های مکرون نشد.
 
او پنجم تیرماه خواستار «اقدامات کوچکی» برای رفع تنش بین ایران و آمریکا شد و از قصد خود برای مذاکره با ترامپ درباره کاهش تحریم‌های ایران خبر داد.
+29
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  بازی رو کشوندن به وقت اضافه! هفته ای سه تا وعده تا انتخابات تموم بشه!
  0
  6
  شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۲
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران
  تو بدنبال تنش زدائی نیستی,تو بدنبال فروش اجناس از رده خارج شده کشورت ,بما هست,هرنوع مذاکره با رژیم سفاک تهران از نظر ملت ایران مطرود است
  0
  13
  شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۴
  نظر شما چیست؟