بازتاب ترانه جدید ابی به نام «کوچه نسترن» درباره قربانیان جنگ ایران و عراق و آرمان‌های‌شان

صدای آمریکا :انتشار موزیک ویدئویی از «ابی» خواننده ایرانی به نام «کوچه نسترن» که به یاد کشته شدگان و قربانیان جنگ ایران و عراق خوانده شده است، با واکنش های متفاوتی در شبکه های اجتماعی همراه بود.
 
این قطعه، یکی از آهنگ های آلبوم جدید ابی به نام «لاله زار» است که ۱۷ مرداد روانه بازار می شود؛ مجموعه ای که با استفاده از اشعار «یغما گلرویی» و آهنگسازی «اشکان دباغ» تولید شده است.
 
کوچه نسترن نخستین موزیک ویدئو این آلبوم است که در فضای مجازی منتشر می شود، اثری داستانی که در لس آنجلس فیلمبرداری شده است و در آن ابی، شیلا اُمی، راد فرهادی، ناز زرکوب و دانیل زادوریان بازی می کنند.این نماهنگ ماجرای سرباز جوانی است که در جریان جنگ با عراق کشته شده است و در نامه ای که پیش از اعزام به عملیات برای پدر و مادرش نوشته، از آنها می خواهد مانع سواستفاده از نام و خاطره او پس از شهادتش شوند.
 
این سرباز جوان از والدین خود می خواهد وقتی شهید شد، به جای اینکه کوچه را به نامش کنند، عنوان نسترن، یعنی دختری که او را دوست داشت برای کوچه انتخاب کنند.
 
با توجه به مضمون احساسی شعر، گزینش مقوله حساسیت برانگیزی چون جنگ و پردازش دراماتیک موزیک ویدئو، کوچه نسترن با نظرات مثبت زیادی در فضای مجازی همراه شده است.
اما علاوه بر نظرات منفی گروهی از کاربران درباره جنبه های مختلف این اثر، برخی از سایت ها و نشریات محافظه کار حکومتی نیز از کوچه نسترن انتقاد کردند.
 
روزنامه کیهان در مطلب مفصلی این نماهنگ را نمونه ای از جریان فرهنگی-رسانه ای غرب علیه ارزش های دفاع مقدس توصیف کرد که برای تحقیر روحیه ملی و حماسی دفاع از وطن ساخته شده است.
 
کیهان در بخش های دیگری از این مقاله، به شدت از یغما گلرویی نیز انتقاد کرد، شاعری که به نوشته این نشریه تابع حزب باد و جنگ طلب است و برای امرار معاش ترانه سرایی می کند.
 
یغما گلرویی در شبکه های اجتماعی خود ضمن پاسخگویی به اتهامات کیهان نوشت، کوچه نسترن در سال ۹۲ همراه با سایر اشعارش در ایران چاپ شده است و رویکردی انسانی به مقوله جنگ دارد.
 
او در ادامه یادآور شد در این ترانه تلاش کرده به سوءاستفاده هایی که از نام شهیدان جنگ می شود اشاره کند.
+102
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  شما چی ابی همینگه دیدی تو ایران جنگ شد منقل و بافورت را گرفتی رفتی سوید . انقدر انجا خرابکاری کردی زن وبچهایت رهایت کردن بعد سالها دو باره ازدوج کردی . مردم یوتوبوری خیلی حرفها از گذشته . تو دارن میکن قابل باورم نیست
  103
  24
  ‌سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  همونطور که به پیترجکسن نمی یاد فیلم ضد لیبرالیسم بسازه به ابی هم گفتن از شهید از این حرفای صد من یه غاز نمی یاد
  80
  22
  ‌سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸
  ۵۴
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  ساعتِ خواب. سی‌ و پنج سال از آن جنگِ لعنتی گذشت. شما مشغولِ منقل و وافور بودی. حالا یادت افتاد که یه زمانی‌ در ایران جنگ بود. حالم به هم خورد
  53
  20
  ‌سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
  ۳۸
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان

  [::sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. [::naderali63 - گوتمبر، سوئد::]. این که چرا به تریپ قبای شما ها بر خورده برام مهم نیست. خودم طرف دار ابی نیستم ولی خیلی از این کار لذت بردم و کلی حقیقت درش بود که کار یغما گلرویی بود و اجرای ابی هم عالی.
  12
  50
  ‌سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
  ۵۳
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  فرمانده هان کاخها ساختند و جان باختگان فراموش شدند و جانبازان روی صندلی چرخدار محتاج نان شب اینو کسی مینویسه که ماهها در جبهه بوده !
  1
  57
  ‌سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  کاری ندارم کی چی میگه ولی توی گردان محمد رسول. تو پایگاهی که دره شیپنجو بود نزدیک ۷۰-۸۰ سرباز بودیم که اگه اقرار نباشه ۲-۳ نفر بیشتر نماز نمیخوند کسی اونجا به اسلام شزیعتمداری تره هم خورد نمیکرد که بخواد واسش جنگ هم بکنه ولی همشون عاشق وطنشون بودن حتی دو سه تا عرب ماهشهری هم بودن که دنیاشون همون اب و خاک بود. حالا اقایون از اونهایی هم که منطقه بودن سبقت گرفتن و صاحب اون اب خاک شدن . شرم ابدی بر شما وطنفروشان .
  2
  67
  ‌سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  حقیقت جبهه و شهدا و بسیج نشون میده صددرصد کیهان و جریان کیهانی ها دروغگو هستند. یک نگاه به فیلم اخراجی ها بکنید نکنه اونم محصول جریان فرهنگی رسانه ای غرب هستش؟ اخراجی ها کاملا نشون میده عمده بسیجی ها مردم عادی که برای دفاع از ناموس و ملت و کشورشون دست به اسلحه برده بودند هستند اونو که دیگه ده نمکی ساخته و کاملا نشون میده عمده بسیجی کیا هستند و خواسته و نیتشون با اون چیزی که کیهانی ها ادعا میکنند فرسنگها تفاوت داره. گلرویی شاعر باسواد آگاه به زمان با استعداد و البته گستاخ و پرده دری هستش و همین شده که با وجود این همه شاعر یغما گلرویی با این سن کمش تونسته اشعار و ترانه هایی رو بنویسه که ارزشی هستند و حقیقت عریان حداقل 40 سال گذشته رو درونش دید میشه حال جامعه رو باهاش فهمید و حقیقتا همه کارهاش عالی و میشه گفت یک شاعر آزاده هستش و کیهانی ها بدونند که با میلیاردها تومان و دلار هزینه های فرهنگی آنها برای تغییر واقعیت و قبولوندن الگویی که خودشون دوست دارند و بزک کردند نمیتونند جلوی حقیقت رو بگیرند و همیشه حقه بازها و مکارها بازنده بودند و خواهند بود.
  1
  24
  ‌سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  [::nooshin tehrani - روم، ایتالیا::] ساعت خواب رو باید به خود خمارت بگی. بله سالها از جنگ و شهید دادناش گذشته ولی هنوز ت خیابانهای ایرانی دارند مردم رو بخاطر همین شهدا یا باتوم میزنند که چرا روسریت عقب رفته یا آب پاشیدی روی کسی. هنوز دارن به اسم شهدا و خانواده شهدا اختلاس میکنند هر خیابون اسم یک شهیده و ببینید چطور مردم بی گناه رو با این اسامی سر می برند و اعدام میکنند بدون هیچ گناهی فقط بخاطر ارعاب و ترسوندن مردم . ننگ بر تو که نمی بینی و چون خودت نمی بینی همه رو هم به خفقان و سکوت دعوت میکنی. آره حالت بهم خورد و این نشانه نون حرامی بوده که از بقل اینها خوردی و باعث شده معده ات به حقیقت و حداقلهای آزادی حساس بشه.
  1
  35
  ‌سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
  ۵۴
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  [::paksan - ایران، ایران::]. الحق که ابی لایقِ یک همچین طرفدارانِ مرتجع و بی‌ ادب مثلِ شماست
  12
  4
  ‌چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان::]. مشخصه که چرا نظر راست من این طور به تریپ قبای شما بسیجی محترم بر خورد . شما از اون دست افرادی هستی که نه طرف دار رژیمی نه ابی ولی هر کدوم منافعت رو تامین کنن میری سمتش
  5
  2
  ‌پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۵
  نظر شما چیست؟