عربستان به زنان اجازه گرفتن گذرنامه و سفر بدون نیاز به قیم مرد را داد

با صدور این حکم، عربستان سعودی حق سفر زنان را برابر مردان اعلام کرد بی بی سی :زنان عربستان سعودی برای نخستین بار اجازه یافتند که بدون نیاز به یک قیم مرد گذرنامه بگیرند و به خارج از این کشور سفر کنند.
 
بنابر این حکم حکومتی جدید از این پس زنانی که حداقل ۲۱ سال دارند می‌توانند شخصا برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و برای سفر به خارج از عربستان هم نیازی به اجازه و یا همراهی یک مرد ندارند.
 
در حکم حکومتی جدید که روز جمعه (اول اوت) صادر شده زنان همچنین به حق ثبت ازدواج یا طلاق و تولد نوزاد دست یافتند.
 
در این حکم همچنین حق اشتغال زنان در نظر گرفته شده به طوری که بنابر قانون جدید همه شهروندان عربستانی حق اشتغال دارند و کارفرمایان نمی‌توانند میان متقاضیان به علت جنسیت، سن یا محدودیت جسمی تبعیض قایل شوند.
 
تا پیش از این حکم زنان در عربستان باید برای درخواست گذرنامه و یا سفر خارجی از یک مرد که قیم قانونی آنها بود اجازه می‌گرفتند. این قیم می‌توانست پدر، همسر، برادر و یا یک مرد از اعضای اصلی خانواده آنها باشد.
 
این حکم در ادامه اصلاحات اجتماعی و تسهیل حقوق زنان در عربستان سعودی است که محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور از زمان بر مسند نشستن قول آنها را داده بود و وعده کرده بود که کشورش را به سوی "یک جامعه باز" سوق دهد.
 
محمد بن سلمان وعده داده که اقتصاد عربستان را تا سال ۲۰۳۰ متحول کند و برای این کار مشارکت زنان در بازار کار را هم مد نظر قرار داده است.
 
با وجود این، در یک سال و چند ماه گذشته ماجرای فرار زنان جوان از عربستان سعودی و پناه بردن آنها به کانادا به علت "بدرفتاری و تحت ستم قرار گرفتن به علت زن بودن" افکار عمومی جهان را به سوی خاندان سلطنتی در ریاض جلب کرده بود.
 
نهادهای حقوق‌بشری جهان عربستان‌سعودی را یکی از ناقضان عمده حقوق زنان می‌دانند و می‌گویند با زنان در این کشور به عنوان "شهروندان درجه دو" برخورد می‌شود.
+54
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  قابل توجه مدعیان فرهنگ 2500 ساله . کاش عرب بودم ، ایرانی نبودم ، بازم برید رای بدید ، خجالت هم نکشید ، بع بع کنان به رای دادن میشتابیم ....
  8
  42
  جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  زنان عربستانی با تلاش و زحمت و اعتراض های جندین ساله موفق شدن حق گرفتن گذرنامه و گواهینامه ی رانندگی رو بگیرن. چند سال پیش تو عربستان وقتی یک خانوم بدونه برقع رانندگی کرد خیلی جالب بود ۸۰ درصد کامنتها برای حمایت از اون خانوم بود. ۸۰ درصد مردم به اون خانوم افرین گفتن و اعلام کردن ازش حمایت میکنن. دیدین که حتی پلیس های عربستان نتونست اون خانوم رو دستگیر کنه. مردم برای حمایت از اون خانوم تظاهرات سکوت با شمع راه انداختن. اما تو تلگرام یه فیلم میبینم یه خانوم ایرانی با پوشش معمولی داره تو خیابون راه میره. تنها فرقش با مردم اطرافش اینه که مثل مذهبیا چادر و روسری و لباس نداره. حالا مردم بهش میخندن. تو تلگرام بهش فحش میدن. مسخرش میکنن. اما دریغ از یک کامنت برا حمایت از اون خانم. حتی تو کانالی که شب تا صبح دم از دموکراسی سوئیس میزنه فیلمشو گذاشته و گفته این خانوم اگه میخواد اینطوری راه بره بهتره بره گمشه اروپا نه تو ایران مهد نجابت. این جمله رو تو کانالی نوشتن که شب تا صبح میگه سوئیس اینطوره المان اینطوره کانادا اینطوره. تو ایران مردم خودشون نمیخوان.
  25
  7
  جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Revolver_Ocelot - رشت، ایران::]. تو شیراز انگار یه خانوم با پوشش معمولی رفته تو خیابون مردم تو کانالای تلگرام دارن بهش ناسزا میگن. چرا؟ چون اون خانوم مثل یه ادم خشکه مذهبی لباس نپوشیده. ما همینیم. تمدن رو ما نداشتیم هیچوقت. تمدن رو اجداد ما تو سه هزار سال پیش داشتن و تمام. اینجا ایتالیا نیستش که بهتر از دیروز باشه. اینجا ایرانه. امروز بدتر از دیروز. تمدن ما خیلی وقته مرده. فرهنگ ما خیلی وقته مرده. مردم حتی اگه ازادی ببینن مسخرش میکنن فیلمشو پخش میکنن. توهین میکنن. فحش میدن. اخرش میگن اینجا ایرانه کشور نجابت. اگه اون خانوم شیرازی میخواد اونطوری لباس بپوشه بره گمشه خارج. ما هیچوقت عربستان نمیشیم. ما هیچوقت پاکستان نمیشیم. شما تو پاکستان میتونی حجاب نداشه باشی کسی بهت کاری نداره. بارها فیلمشو دیدین طرف بی حجاب بوده یه خشکه مذهبی اومده گیر بده پلیس طرفو دستیگر کرده به جرم مزاحمت برا اون خانوم. نخست وزیر قبلی پاکستان یه خانوم بود. عکسهاشو تو اینترنت ببین. اگه اون خانوم تو تهران تو پارک با همون روسری سفید قدم میزد گشت ارشاد میبردتش تا ارشادش کنه.
  25
  10
  جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Revolver_Ocelot - رشت، ایران::]. و جالبه ما به پاکستانیها فحش میدیم کشورشون بمب منفجر میشه. اما خودمونو گول میزنیم نمیگیم چرا بمب منفجر میشه؟ بمب به این علت منفجر میشه که مردمشون دارن در مقابل مذهب و این تروریستای اسلامی مقاومت میکنن. مثل ما نیستن در مقابل چنین چیزایی سکوت کنن. این ما هستیم در مقابل این چیزا سکوت کردیم. ولی پاکستان کشته میدن ولی زیر ذلت و خفت تروریستای اسلامی نمیرن. برا همینه تو کراچی تو اسلام اباد یک زن بدونه حجاب میره و میاد. پاکستانیها مثل ما نبودن و نیستن. و اونقدر فرهنگشون بالا هست به ایرانیها فحش نمیدن چرا مثل یه برده زیر ننگ این انقلابیون اسلامیون رفتیم. اینه تفاوت فرهنگ ما و اونا. ما به اونا توهین میکنیم چرا مثل ما زیر یوغ و ظلم اسلامیون افراطی نرفتن. کاش مملکت ما هر روز بمب منفجر میشد اما ازاد بودیم مثل پاکستان. اما ما تروریستها رو با دستهای خودمون اوردیم و تو مجلس و تو تمام قوه ها بهشون قدرت دادیم. اینه فرق پاکستانی که با تروریستهای اسلامی میجنگه و تو کشورشون بمب منفجر میشه و ماهایی که با گل از تروریستها استقبال کردیم.
  23
  5
  جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  بله کشوری که زادگاه این دین ننگین بود رنگ سیاهش کمرنگ و ایران اسلامی خود بهتر می دانید اگر ایرانی راستین باشید۰افسوس
  5
  13
  جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  قابله توجه مسئولانه بی کفایته کاسه ی داغ تر از آش که فکر میکنن اسلام ماله ایناست . جایی که مهد اسلامه الان داره با مردمش اینطور رفتار میکنه پس بدونین که این اسلامی که شما دارین تبلیغشو میکنین و سنگشو به سینه تون میزنین چیزی نیست جز یه نون دونی
  1
  13
  جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  همه کشورهای جهان دنبال پیشرفت و ازادی بیشتر مردمانشان هستند ومتاسفانه ما سالهاست که در جا میزنیم !
  1
  10
  جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰
  نظر شما چیست؟