نان تست شده با نان معمولی چه تفاوتی دارد؟

توضیحات دکتر محمدحسن انتظاری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را در گفت‌وگو با سلامانه در باره تفاوت نان معمولی با تست شده بخوانید.

از نظر ارزش غذایی تفاوتی بین نان تست ‏شده و نان معمولی وجود ندارد و هر یک برش نان تست متوسط، معادل یک واحد نان و برابر با ۸۰ کیلوکالری انرژی است. اما در علم تغذیه هر چه موادغذایی در معرض حرارت بالا قرار بگیرند یا به نوعی خشک و برشته شوند، مقداری از ویتامین C و ریبوفلاوین موجود در آنها کاهش می‌‏یابد. تنها مساله‏‌ای که با تست شدن نان اتفاق می‌‏افتد، این است که با برشته شدن نان، گلایسمیک یا شاخص قند آن افزایش پیدا می‌‏کند و درنتیجه سرعت جذب قند موجود در آن بالا می‌رود.

به عبارت دیگر مصرف یک برش نان تست، قندخون را سریع‌‏تر از یک برش نان معمولی بالا می‌‏برد و از طرفی هضمش راحت‎تر است. از این رو، مصرف نان تست ‏شده به کسانی که به قندخون و چربی خون بالا و چاقی مبتلا هستند، توصیه نمی‌‏شود. البته مصرف این نوع نان‌‏ها برای کودکان بدغذا و خانم‏‌های بارداری که از مشکل تهوع صبحگاهی رنج می‌برند، بسیار مناسب است البته زنان باردار باید نان تست شده را بدون آب مصرف کنند.
+13
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟