چرا چربی‌های شکمی ماندگار هستند؟

اگر با وجود پیروی از رژیم‌‌های سخت غذایی، کاهش دریافت کالری روزانه و فعالیت بدنی مکرر، هنوز شاهد ماندگاری چربی‌‌ها در ناحیه شکم و دور کمر هستید، شاید دچار فقر منیزیم شده باشید.
 
ماده معدنی منیزیم در تنظیم خون و عملکرد قلب نقش کلیدی دارد. این ماده معدنی که در غذاهایی مانند سبزیجات تیره رنگ، لوبیا و انواع آجیل یافت می‌‌شود، همچنین به کاهش وزن و از دست دادن چربی‌‌های شکم کمک می‌‌کند. به گفته متخصصان تغذیه مصرف کافی منیزیم با سطوح پایین قند خون و انسولین ناشتا نیز ارتباط دارد.
 
اما علت دیگر از دست ندادن چربی‌‌های شکم کاهش کیفیت خواب است. مطالعه‌‌ای که نتایج آن در ژورنال آمریکایی اپیدمیولوژی منتشر شده، نشان می‌‌دهد زنانی که خواب شبانه کمتر از ۵ ساعت دارند، ۳۲ درصد بیشتر از سایرین دچار افزایش وزن، افزایش سایز کمر و چاقی شکمی می‌‌شوند. علاوه بر این، بر اساس بررسی‌‌های مرکز تحقیقات تغذیه نیویورک، زنانی که به جای هشت ساعت خواب شبانه، چهار ساعت می‌‌خوابند، در طول روز ۳۰۰ کالری بیشتر مصرف می‌‌کنند. بیخوابی سبب افزایش هورمونی به نام گرلین میشود که اشتها را تحریک می‌‌کند و عامل پرخوری است.
 
مصرف نمک از مقصران دیگر ماندگاری چاقی شکمی است. نمک بیش از حد باعث احتباس مایعات، نفخ و افزایش سایز شکم میشود. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، ۹۰ درصد آمریکایی‌ها بیش از ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم در روز مصرف می‌کنند. دقت کنید که غذاهای کنسرو شده، سس سالاد و حتی برخی پنیرها حاوی مقادیر زیادی سدیم هستند.
 
اما مطالعات متعدد نشان میدهد که انواع خاصی از الکل به طور خاص با چربی شکم در ارتباط هستند. اگر از علاقه‌مندان به مصرف الکل هستید، به میزان مصرف خود توجه داشته باشید: نتایج تحقیقات دانشمندان دانمارکی در سال ۲۰۱۳ حاکیست مصرف آبجو با چاقی شکمی ارتباط دارد. محققان آلمانی نیز معتقدند مصرف الکل به ویژه در زنان، با چاقی شکمی ارتباط مستقیم دارد.
 
در نهایت، حتی اگر وزن شما در محدوده سالم باشد، ضعف عضلات شکم از علل ماندگاری چربی‌های شکم است و تنها با انجام برخی حرکات ورزشی، داشتن برنامه تناسب اندام و رژیم غذایی سالم میتوان این عضلات را تقویت کرد.
+15
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟