نوشاندن آب به نوزادان زیر شش ماه به آنان آسیب می‌‌زند

العربیه :آب مایه حیات است، بنابراین مادر شیرده دچار تعجب می‌شود به ویژه اگر در مورد فرزند اولش به او گفته شود که آب برای او تا وقتی زیر شش ماه است، آسیب‌رسان به شمار می‌آید. این تعجب ناشی از این واقعیت است که او نمی‌داند چه زمانی و چقدر آب به کودک خود بدهد. او بیشتر برخی از نظرات، توصیه‌ها و نصیحت‌های مادرش را می‌شنود زیرا باتجربه تر است.
 
به نوشته العربیه.نت به نقل از روزنامه بریتانیایی The Sun، نوشاندن آب به یک نوزاد تازه متولد شده می‌تواند تعادل آب را در بدن او به بزند.
 
در این گزارش همچنین نسبت به دادن آب به نوزادان کمتر از شش ماه هشدار داده شده است، زیرا این امر منجر به خستگی کلیه‌ها شده و ممکن است به طور خطرناکی باعث کمبود سدیم در خون شود.
 
پزشکان خاطرنشان می‌کنند که کلیه‌های کودک زیر شش ماه معمولا به شدت نرم هستند و نوشیدن آب می‌تواند باعث مسمومیت آنها شود و ممکن است دچار عوارضی مانند تومور مغزی شوند.
 
طبق این پژوهش، دادن آب به کودک مانع از دریافت غذای کافی توسط بدن آنها می‌شود، بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند که تنها از شیر مادر یا غذاهای جایگزین شیر استفاده شود.
سایر خطرات
 
پزشکان دریافتند، کودکی که علاوه بر شیر مادر، آب بنوشد، سریعتر سیر می‌شود و این امر وزن او را کاهش داده مانع رشدش می‌شود. و به مرور زمان شیر مادر در اثر کاهش تمایل نوزاد به خوردن شیر، کم می‌شود.
 
• سازمان بهداشت جهانی (WHO) و آکادمی آمریکا شیردهی کامل را برای کودکان تا شش ماهگی توصیه می‌کنند، یعنی آب به تغذیه کودک اضافه نشود.
شیر مادر حاوی 80٪ آب است. این میزان بین تابستان و زمستان متفاوت است و بسته به سن کودک و محیطی دارد که مادر در آن زندگی می کند.
 
• در ابتدا که نوزاد سینه مادر را می‌گیرد، شیر حاوی آب کافی برای رفع عطش است، سپس نسبت چربی در آن افزایش می‌یابد؛ و در آخر، شیر تبدیل به غلیظ ترین رژیم غذایی برای کودک می‌شود که به او سلامتی می‌بخشد تا تمام مزایای تغذیه و افزایش وزن را برایش فراهم کند.
نوشیدن آب در ماه اول زندگی کودکان، خطر صفرای خون را افزایش می‌دهد.
 
• نوشاندن آب به نوزادان قبل از شش ماهگی آنها را در معرض اسهال، سوءتغذیه و باکتری‌ها قرار می‌دهد.
 
• کودکی که قبل از شش ماهگی آب بنوشد، شیر مادر را زودتر ترک می‌کند چون مقدار شیر کم شده است.
اما نصحیت می‌شود که پس از شش ماهگی، آب با قاشق و به تدریج یا با سرنگ به کودک داده شود.
 
• آب استریل همان آبی است که باید به نوزاد داده شود.
 
• کودک باید یاد بگیرد که آب را به تدریج بنوشد.
 
میزان آب داده شده به کودک پس از سن شش ماهگی، از نظر سازمان بهداشت جهانی تحت شرایط مختلفی قرار دارد و به طور کلی می‌تواند از 118 تا 177 میلیمتر آب در روز از سن هفت ماهگی تا یک سالگی باشد.
+2
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  آن احمقی که گفته به بچه نباید آب داد را باید دادگاهی کنند آب دادن به بچه بسیار ضروری است منتها روش آب دادن به بچه نوزاد اینطور نیست که لیوان آب را بگیرید جلوی دهانش تا قلوپ قلوپ آبخوره روزانه در چند نوبت باید با یک قاشق کوچک در دهان بچه آب گذاشت
  0
  0
  شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
  نظر شما چیست؟