برای نخستین بار یک گروه ایرانی در رژه سالانه همجنسگرایان در برلین شرکت کردند

دویچه وله: رژه سالانه همجنسگرایان در برلین با شعار "هر قیامی با صدای تو آغاز می‌شود" برگزار شد. برای نخستین بار گروه ایرانی "شش رنگ" به طور جمعی دراین جشن بزرگ سیاسی شرکت کرد. آنها در بیانیه‌ای خواسته‌های خود را مطرح کردند.
 
حوالی ظهر شنبه، ۲۷ ژوئیه (پنجم مرداد) جمعیت بسیار زیادی در مرکز بخش غربی برلین گرد آمده و بلوار طولانی کورفورستن دام» را پر کرده است. زن و مرد، پیر و جوان، در لباس‌های الوان با هیجان در رفت و آمدند، از هر گوشه صدای موسیقی به گوش می‌رسد، آهنگ‌هایی موزون که هر انسان آزادی را به حرکت وامی‌دارد.
 
از چند روز پیش گروه ایرانی «شش رنگ» برای شرکت در این جشن بزرگ فراخوان داده است و اکنون شماری از فعالان آن در کنار خروجی مترو با پلاکارد بسیار بزرگی که نقشه ایران بر آن نقش بسته، نظر شرکت کنندگان و تماشاچیان و اهل رسانه را به خود جلب می‌کنند.
 
شعار «شش رنگی‌ها» که تنها نام زادگاهشان ایران را در بر می‌گیرد، از ویژگی‌های بارز این گروه است. مابقی گروه‌ها و شرکت کنندگان، بدون شعار یا با پخش موسیقی حرکت می‌کنند. حتی لباس گروه ایرانی (با شلوارهای بلند و پیراهن ساده) با دیگران که رنگین است، تفاوت دارد.
‌یکی از برنامه‌ریزان تظاهرات گروه «شش رنگ» که نمی‌خواهد نامش فاش شود، در پاسخ به این پرسش که «چرا بی‌آلایش در این جشن رنگین شرکت می‌کنید» می‌گوید: «ما نه تنها لباس معمولی به تن داریم بلکه حس و حالمان هم با بقیه فرق می‌کند. آنها جشن می‌گیرند، می‌رقصند، می‌نوشند، ما آمده‌ایم که فریاد بزنیم، در مملکت ما چه به سر همجنسگرایان می‌آید. آمده‌ایم روشنگری کنیم و می‌خواهیم صدای ایرانیانی باشیم که امکان حضور در چنین رژه‌هایی را ندارند. آنچه امروز در زادگاه ما می‌گذرد انگیزه‌ای برای جشن و شادی نیست و ما هم جدا از آنها نیستیم.»
 
گروه «شش رنگ» در بیانیه‌ای که از پیش منتشر شده خواسته‌های خود را مطرح کرده است - از جمله لغو حکم اعدام و زندان برای آمیزش جنسی داوطلبانه میان دو همجنس بالغ، ممنوعیت هر گونه اقدام پزشکی برای تغییر یا تعیین ناخواسته جنیست یک شخص و ممنوعیت هر گونه عملیات و اقدامی که علیه افراد جامعه به دلیل جنسیت آنها اعمال می‌شود.
تظاهرات «کریستوفر استریت دی» که به «رژه افتخار» شهرت دارد، با سخنرانی برگزارکنندگان و فعالان حقوق همجنسگرایان آغاز می‌شود. نخستین سخنران، به نمایندگی از برگزارکنندگان می‌گوید که رژه «کریستوفر استریت دی» حرکتی رنگین و نمادین برای دفاع از حقوق همجنسگرایان و همه گروه‌های اجتماعی و افرادی است که اکثریت جامعه نسبت به آنها رفتاری تبعیض‌آمیز دارد. در این راستا از رنگین‌پوستان و مسلمانان هم نام برده می‌شود، که در جامعه «سفیدپوست» آلمان در اقلیت هستند.
 
یکی از سخنرانان آیلین کاکاوند است که نسب ایرانی دارد و مسئول رسیدگی به امور مهاجران اتحادیه همجنسگرایان ایالت‌های برلین و براندنبورگ است.
 
کاکاوند در سخنرانی خود به وضعیت اسف‌بار همجنسگرایان در کشورهایی می‌پردازد که به خاطر تمایلات جنسی‌شان باید تبعیض و توهین و حتی زندان و شکنجه را به جان بخرند.
 
بالاخره انتطار به پایان می‌رسد و رژه آغاز می‌شود و نخستین کامیون با پخش موسیقی موزون، به حرکت در می‌آید. گروه «شش رنگ» جزو سه گروه نخست رژه است و به این ترتیب توجه تماشاچیان و عکاسان را بیشتر به خود جلب می‌کند.
تظاهرات «کریستوفر استریت دی» یادبود اتفافی است که ۵۰ سال پیش رخ داد. در نخستین ساعات روز ۲۸ ژوئیه ۱۹۶۹ پلیس به کافه-بار "استون‌وال این"" (Stonewall Inn)  که یکی از پاتوق‌های معروف همجنسگرایان در  خیابان کریستوفر (Christopher Street) نیویورک بود حمله کرد. این اقدام با مقاومت همجنسگرایان مواجه شد و گسترش یافت. در آن درگیری که شش روز به طول انجامید شماری از همجنسگرایان دستگیر و تعدادی از دو طرف زخمی شدند.
 
در «رژه افتخار» برلین هر سال شمار زیادی از چهره‌های برجسته سیاسی و فرهنگی و اجتماعی شرکت می‌کنند. امسال شهردار پیشین برلین، کلاوس وورایت (با پیراهن سفید و عینک)، که از همجنسگرایان سرشناس آلمان به شمار می‌رود نیز حضور داشت.
 
حضور شماری از بانک‌ها (از جمله دویچه بانک)، شرکت‌های کلان (مانند زیمنس، مرسدس، بایر) و وزارت امور خارجه آلمان در راهپیمایی کریستوفر استریت دی بیانگر اهمیت این رژه حقوق بشری است.
 
حمایت شهروندان برلین، از سنین و قشرهای گوناگون از «رژه افتخار» همجنسگرایان نشان می‌دهد که جامعه آلمان به حدی از بلوغ فرهنگی رسیده که وجود گروه‌های گوناگون اجتماعی را پذیرا شده است.

آخرین خودروها و افرادی که در «رژه افتخار» برلین حضور داشتند، خودروهای شرکت «نظافت خیابان‌های شهر» برلین و کارکنان آن بود. آن‌ها همزمان با برگزاری راهپیمایی، به نظافت خیابان‌ها و پیاده‌روها پرداختند و هنوز صدای موسیقی آخرین گروه همجنسگرایان در رژه خاموش نشده بود که مسیر چند کیلومتری رژه شسته و رفته، تمیزتر از روز پیش در اختیار شهروندان قرار گرفت.
+45
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران
  تازه داریم پیشرفت میکنیم ،‌مملکت داره به هوا میره ، اونوقت .. بجای اینکه متحد بشیم پدر و مادر این رژیم رو بیاریم جلو چشمشون . خبر فستیوال همجنس گرایان میبینیم
  60
  55
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  ۵۴
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  هنوز صدای موسیقی آخرین گروه همجنسگرایان در رژه خاموش نشده بود که مسیر چند کیلومتری رژه شسته و رفته، تمیزتر از روز پیش در اختیار شهروندان قرار گرفت. این به همجنسگرایی کاری نداره. این تمدنِ یک ملت رو نشون میده. تو ایران از نمازِ جمعه گرفته تا روز کورش، ملت فقط گند میزنه و میره
  7
  61
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  درود بر این عزیزان. اول هر کاری سخته و به شهامت برای قدم گذاشتن برای انجام آن کار نیازمند است و باور کنید در سال آینده بر تعداد شما عزیزان اضافه خواهد شد. من فرزند راستین روستا برای آزادی فرد فرد هم میهنم هستم تا شما و دیگران برای ارزشهای مدرن امروزی فرزندان راستین روستا باشید. راه و چاره ایی جز از این نداریم.
  32
  28
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  [::Revolver_Ocelot - رشت، ایران::]. دوست عزیز گودرزی چه ربطی به شقایق دارد؟
  8
  23
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::Revolver_Ocelot - رشت، ایران::]. از شما توقع دیگری داشتم و بعد از نوشتن کامنت اولم چقدر از رفتار زشتم در اوایل زندگیم در آلمان خجالت کشیدم و آن اینکه به یک همجنس گرا بسسسیار مودب و فهمیده هم میهنم، کنایه زدم و او را رنجاندم. خدایا منو ببخش که عاقل و باز نبودم، هر چند بنوبه خود باز بودم ولی نه مثل هم اکنون.
  14
  16
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در عکس بالا آقای طوسی را ملاحظه میکنید که با استفاده از ماسک الاغ بطور مخفیانه در این جشن شرکت کرده است!
  7
  46
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  خاک بر سرا!
  34
  17
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۷
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  در چند کلمه: انحطاط انسانیت و روح و روان انسان.
  16
  21
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  در ایران همجنسگرایی و حتی آمیزش جنسی دو همجنس جرم نیست به همین دلیل به مهمانی های مختلط حمله میکنند ولی به مهمانی های زنانه و مردانه کاری ندارند!!! در فقه آخوندی رابطه جنسی بین دو مرد تا زمانی که دخول صورت گرفته ولی از ختنگاه نگذشته باشه لواط بحساب نمیآد بلکه اگر تا بیخ فرورفته باشه لواط است پس میبینیم حتی اگر دو همجنسگرا موقع نزدیکی هم دستگیر شوند میتوانند ادعا کنند که تا ختنه گاه بیشتر فرو نکردند و قائله ختم میشود. درضمن بعد از سقوط این رژیم و آزاد شدن مردم از این رژه ها میلیون میلیون در خیابان های شهرهای ایران خواهیم دید این که چیزی نیست.
  5
  15
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  یک مشت عقب‌مونده به تمام معنا.
  12
  10
  دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۳
  ۴۷
  ebi0088 - شیراز، ایران
  این کارها در همه ادیان گناه محسوب می شه ماجرای قوم لوط که معروفه پس اگه کسی به خداوند و ادیان اسلام یا حتی مسیحیت و یهود معتقد باشه نباید از این کارها بکنه !
  0
  2
  ‌سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۱
  نظر شما چیست؟