بهترین ماده برای پر کردن دندان ها کدام است ؟

کامپوزیت و آمالگام دو ماده اصلی برای پر کردن دندان‌ها هستند. حمید مظاهری عضو هیئت علمی دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد تفاوت این دو ماده پرکاربرد توضیح می‌دهد:
 
1 - کامپوزیت به واسطه اینکه همرنگ دندان‌ها است، بیشتر مورد توجه قرار دارد. همچنین اکثر پزشکان بیشتر علاقمندند به استفاده از کامپوزیت به جای آمالگام هستند.
 
2 - ترکیب اصلی آمالگام جیوه است و این ماده سمی است اما این سم تاکنون مشکلی ایجاد نکرده و دو قرن است که از آن استفاده می شود. همچنین تاکنون آماری که مبنی بر سمی شدن فرد استفاده کننده، اعلام نشده است.
 
3 -  کامپوزیت نیز دارای ترکیباتی است که ممکن است سرطان‌زا باشد. به طور کلی و به صورت تئوریک هر دو این مواد دارای معایبی هستند، اما به قدری نیست که مصرف آنها محدود شود.
 
4 - آمالگام ماده ای قوی‌تر نسبت به کامپوزیت است و در طول دو قرن استفاده بشر مشکل خاصی ایجاد نکرده است، اما به دلیل رنگ خوبی که ندارد، چندان مورد توجه نیست. البته ماده بسیار خوبی است، به شرطی که درست از آن استفاده شود.
 
5 - معمولا در دندان‌های جلویی از کامپوزیت استفاده می‌شود و استفاده از آن در سه دهه اخیر بیشتر شده و ترمیم‌هایی که قبلا با آمالگام صورت می‌گرفت در حال حاضر با کامپوزیت نیز انجام می شود.
 
6 - نحوه استفاده و کارکردن با کامپوزیت نسبت به آمالگام حساس‌تر است و باید بهتر و دقیق‌تر روی آنها کار شود که نتیجه بهتری داشته باشد. کامپوزیت‌ها امروز بیشتر از قبل برروی دندان‌های عقبی استفاده می شود. با توجه به اینکه هر دو مواد کاملا متفاوت اند، اما هر دو قابل قبول هستند.
 
7 - کامپوزیت‌ها خودشان باعث پوسیدگی دندان‌ها نمی شوند، زیرا تنها یک ماده پر کردنی‌ هستند، اما در برخی مناطق دندانی که تمایلی به استفاده از کامپوزت‌ها نداریم (به خاطر نقطه ضعف‌هایی که دارند) باعث می شود که اگر درست کار نشود احتمال پوسیدگی در آن نواحی بیشتر می‌شود. آمالگام کمی قوی‌تر است و پوسیدگی کمتر اتفاق می افتد. کامپوزیت نسبت به روش اجرا و انجامشان حساس تر است و باید به درستی استفاده شود، دندان پزشکان باید هر کدام از این مواد را بر اساس خصوصیاتی که دارند استفاده کنند. یعنی در برخی مناطق دندانی که لازم است از کامپوزیت استفاده شود و اگر به خوبی کار شود قابل قبول است.
 
8 - ترمیم کردن با کامپوزیت مستلزم دقت خاصی است و باید منطقه دندانی کاملا از رطوبت خالی باشد. اگر یک کامپوزیت خوب ترمیم نشود، از نظر دندان پزشکان حکم شکست خورده دارد در مورد آمالگام نیز می توانیم بگوییم ترمیم کامپوزیت متوسط است. برای همین است که مردم به درست و غلط می گویند این مواد عمرشان کمتر است و زود خراب می شوند، در صورتی که اگر هر کدام را دندان‌پزشک با اطلاع در جای خود استفاده کند، می تواند نتیجه بهتری داشته باشد.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟