وکیل ایرانی - آلمانی از ترامپ شکایت کرد : دولت آمریکا اجازه شرکت در مراسم خاکسپاری پسرم را نداد

بی بی سی :شهرام ایرانبومی، وکیل ایرانی- آلمانی می‌گوید: "دولت آمریکا حق من را برای شرکت در مراسم خاکسپاری پسرم نادیده گرفته است."
 
یک وکیل ایرانی - آلمانی که نتوانسته برای خاکسپاری فرزندش به آمریکا برود از دولت دونالد ترامپ به سازمان ملل شکایت کرده است. او شکایت نامه خود را هفته گذشته به دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو تحویل داده است.
 
شهرام ایران‌بومی، وکیل ایرانی- آلمانی نخستین شخصی است که به صورت کاملا مستقل در اعتراض به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به سازمان ملل شکایت کرده است. او می‌گوید: "دولت آمریکا حق من را برای شرکت در مراسم خاکسپاری پسرم نادیده گرفته است."
 
آقای ایران‌بومی همچنین کارزاری را برای اعتراض به قانون محدودیت ورود ایرانیان به خاک آمریکا به راه انداخته است.
 
اوایل ژوئن امسال، پسر آقای ایران‌بومی در اثر حادثه رانندگی در آمریکا جان خود را از دست می‌دهد و او قصد سفر به آمریکا و شرکت در مراسم خاکسپاری فرزند خود را داشته اما اجازه ورود به آمریکا به او داده نمی‌شود.
 
بر اساس قانونی که از دو سال پیش در آمریکا تصویب شده است، شهروندان ایران، عراق، سودان و سوریه، حتی اگر تابعیت اروپایی داشته باشند، باید برای ورود به خاک آمریکا درخواست ویزا کنند.
 
وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که این مقررات شامل همه شهروندان دو تابعیتی این چهار کشور می‌شود چه در پنج سال گذشته به این کشورها سفر کرده باشند و چه سفر نکرده باشند.
 
بر اساس این قانون همچنین شهروندان ۳۸ کشور جهان که قبلا برای سفر به آمریکا به ویزا نیاز نداشتند اگر در پنج سال گذشته به ایران، عراق، سودان و سوریه سفر کرده باشند باید درخواست ویزای آمریکا کنند.
 
او در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی با اشاره به اینکه شهروند اروپاست و قبلا بارها به آمریکا سفر کرده است، گفت که سی سال است که من به آمریکا سفر می‌کنم و قبل از این هم حتی ویزای ده ساله آمریکا داشته‌ام.
 
آقای ایران‌بومی گفت که نامه‌ای در پاسخ درخواست او برای سفر به آمریکا گرفته که در آن نوشته شده "شما شرایط قانونی را ندارید."
 
او در برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی فارسی توضیح داد که به سه علت از دولت آقای ترامپ شکایت کرده است: چرا پاسخی به اینکه چرا او نمی‌تواند به آمریکا سفر کند داده نشده است، چرا به او حق داده نشده که از خود دفاع کند و اینکه چرا حق پسرش به عنوان یک شهروند نادیده گرفته شده است.
 
او توضیح داد که "درست است که پسر من فوت کرده است اما حق اوست که پدرش بتواند در مراسم خاکسپاری او شرکت کند و کرامت او را حفظ کند. اما آمریکایی ها این اجازه را به من ندادند."
آقای ایران‌بومی همچنین کارزاری را برای مبارزه با قانون محدودیت سفر ایرانیان به آمریکا به راه انداخته است آقای ایران‌بومی، در کنار شکایت حقوقی از دولت آقای ترامپ، کارزاری را هم در مخالفت با محدودیت ورود ایرانیان به آمریکا به راه انداخته است و در شهر فرانکفورت آلمان تجمعی برگزار کرده است.
 
دکتر ایران‌بومی معتقد است که با وجود اختلاف نظر میان ایرانیان، همگی باید با اتحاد و همدلی در دفاع از حق هر ایرانی در جهان با ظلم دولتها هوشیارانه مبارزه نماییم. یادمان باشد که منشا خردمندی و حقوق بشر از فرهنگ ایران زمین شکل گرفته است.
قانون محدودیت ورود ایرانیان به آمریکا چیست؟
در ژانویه دو سال پیش، دونالد ترامپ با صدور فرمانی تحت عنوان "حفاظت از ملت در برابر ورود تروریست خارجی به ایالات متحده" ورود شهروندان ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا را برای مدتی به حالت تعلیق درآورد. این فرمان با استناد به قوانین مصوب ایالات متحده صادر شد که به رئیس جمهوری اجازه می‌دهد در شرایط اضطراری، ورود شهروندان خارجی به این کشور را محدود کند.
 
صدور این فرمان، که به فرمان "محدودیت ورود مسلمانان" شهرت یافت، و اقدامات بعدی رئیس جمهوری در این مورد با انتقاد و اعتراض گسترده در داخل و خارج ایالات متحده مواجه شد و مخالفان و منتقدان با مراجعه به محاکم قضایی، اجرای آن را به چالش کشیدند.
 
بعدها با هماهنگی دولت ایالات متحده و برخی از دولت‌های مشمول در این فرمان، نام کشورهایشان از این فهرست حذف یا محدودیت‌های وضع شده در مورد آنها تغییر یافت و کشورهای دیگری به این فهرست افزوده شدند.
 
چالش‌های قضایی علیه این سیاست سرانجام با مداخله دادگاه عالی ایالات متحده پایان یافت. با توجه به رای این دادگاه، در حال حاضر صدور ویزا برای شهروندان ایران به استثنای ویزای دانشجویی و تحقیقاتی به حالت تعلیق درآمده است.
 
سایر کشورهای مشمول این محدودیت عبارتند از: لیبی (ممنوعیت صدور ویزای مهاجرتی، مسافرتی و تجاری)، کره شمالی (انواع ویزا)، سومالی (ویزای مهاجرتی)، سوریه (ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی)، ونزوئلا (چند تن از مقامات دولتی)، یمن (مهاجرتی، غیرمهاجرتی،تجاری و مسافرتی).
 
عراق، سودان و چاد که برای مدتی در این فهرست بودند با هماهنگی با آمریکا از این فهرست خارج شدند.
+39
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  آقا فدام - دوسلدورف، آلمان

  آقاى وکیل اون موقع که اوباما پاسپورت کیلویى به فاضلاب زاده ها داد چرا اعتراض نکردى چرا تو این چهل سال که ملاها مملکت را به نیستى و نابودى کشاندن از این کارها نکردى؟.
  12
  49
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۶
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران

  من نمیدانم انکسانیکه باین کامنت رای منفی دادند؛منظورشان چه بوده.آیا زجر این پدر را احساس نکردند؟در خود آمریکا بخاطر خلافکاران محلی آمریکائی,پشت در منزلشان سه یا چهار قفل زدند,در بعضی از فیلمهای آمریکائی آنرا میتوان دید.مظهر نا امنی در جهان خود آمریکاست,بهمین دلیل حمل اسلحه آزاد است چون امنیت شخصی ندارند
  24
  4
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۲
  نظر شما چیست؟