رئیس دفتر خامنه‌ای: در کشوری زندگی می‌کنیم که رهبر آن زیر خط متوسط زندگی می‌کند

آیت الله علی خامنه ای از سی سال پیش رهبر جمهوری اسلامی ایران است بی بی سی :محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از شکاف شدید طبقاتی در این کشور انتقاد کرده اما نحوه زندگی آیت‌الله خامنه‌ای را ستوده است.
 
رئیس دفتر رهبر ایران گفته است "ثروت انباشته بدون حساب و کتاب عوارض دارد" اما "ما در کشوری زندگی می‌کنیم که رهبر آن زیر خط متوسط زندگی می‌کند".
 
در سال های اخیر درباره ثروت شخصی آیت‌الله خامنه‌ای اظهارنظرهای متعددی شده است. بخش اعظم ، منابع مالی و نهادهای ثروتمند جمهوری اسلامی ایران در اختیار رهبر ایران است.
 
آمریکا، یک سال پیش گفته بود که اموال مرتبط با رهبر ایران ممکن است به ۹۵ میلیارد دلار برسد.
 
در ارتباط با ثروت آیت‌الله علی خامنه‌ای، حسن روحانی رئیس جمهور ایران، هم اظهار نظر کرده بود.
 
یک روز پس از تحریم شدن آیت‌الله علی خامنه‌ای و دفتر رهبری از سوی آمریکا در اوایل تیرماه، آقای روحانی از این اقدام انتقاد کرده و گفت اموال "رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است".
 
کمتر از یک ماه پس از این تحریم، رئیس دفتر آقای خامنه ای در مراسم معارفه روسای جدید بنیاد مستضعفان و کمیته امداد امام سخنرانی کرده و ضمن ساده توصیف کردن زندگی رهبر ایران، افزایش شدید فقر در میان ایرانیان را تایید کرده است.
رسانه های حکومتی ایران با انتشار عکس هایی از پوشش رهبر ایران می گویند آیت الله خامنه ای ساده زیست است او گفته "در حال حاضر برخی از مستاجرین با چند بچه زندگی سختی را زیر پله‌ها می‌گذرانند برخی از افراد هم با ماشین‌های چند میلیاردی در خیابان‌ها رژه می‌روند و می‌گویند ما اینجوری هستیم".
 
آقای محمدی گلپایگانی گفته "شنیدم در اطراف تهران شهرکی است که [دور آن] به صورت قلعه دیوار کشیده و ویلایی است که ۷۰۰ میلیارد قیمت دارد. این نمایش ثروت و قدرت است. مگر قارون چه کرد. جامعه امروز ما اقلیتی قارون صفت دارد که سوار بر ماشین‌های میلیاردی در خیابان‌ها رژه می‌روند، اما در مقابل، افرادی هستند که در زیر پله زندگی می کنند".
 
شکاف شدید طبقاتی و افزایش شهروندانی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند، در سال های اخیر در ایران شکاف چشمگیری داشته است. یکی از دلایل عمده این وضعیت، سیاست های داخلی از جمله برنامه های اقتصادی و نحوه تعامل بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران است.
 
پس از توافق هسته‌ای موسوم به "برجام" میان ایران و قدرت های جهانی که به رفع تحریم های اتمی و حتی برخی دیگر تحریم های غیر اتمی انجامید، آقای خامنه‌ای بلافاصله از آنچه "خطر نفوذ" آمریکا خواند ابراز نگرانی کرد و گفت باید جلوی ورود ایالات متحده به ایران به بهانه فعالیت‌های تجاری گرفته شود.
 
آیت الله خامنه ای حتی یک بار به صراحت درباره واردات نوع مشخصی از خودروهای آمریکایی به ایران هم انتقاد کرد. پس از این، دولت ایران ثبت سفارش برای واردات خودروی شورولت را متوقف کرد.
 
هرچند توافق اتمی منجر به رفع تحریم های فرامرزی ایالات متحده شد اما محدودیت فعالیت بازرگانی شهروندانی این کشور با ایران که از ماه های اول انقلاب اسلامی برقرار شده بود، همچنان پابرجا ماند.
رهبر ایران در یکی از بازدیدهایش از مراکز نظامی در تهران. محمد محمدی گلپایگانی هم در این سمت راست تصویر دیده می‌شود پس از اظهارات آیت الله خامنه ای درباره "پروژه نفوذ آمریکا در ایران"، سازمان ها و نهادهای تحت کنترل آیت‌الله خامنه‌ای به انتقاد از گسترش فعالیت تجاری کشورهای غربی در ایران از جمله قراردادهای جدید نفتی جمهوری اسلامی ایران پرداختند.
 
با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، که منتقد توافق هسته‌ای بود، نه تنها تمایلی به حضور تجاری ایالات متحده در ایران نشان نداد که حتی این کشور را از برجام خارج و همه تحریم های رفع شده اتمی را همراه با گروه تازه ای از تحریم ها دوباره علیه ایران برقرار کرد.
 
از زمان شروع مجدد تحریم ها، صادرات نفت ایران که به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود، به کمتر از یک میلیون بشکه سقوط کرد. به دلیل تحریم های بانکی، پول میزان اندک فروش نفت هم به راحتی قابل انتقال به ایران نیست.
 
معاون وزارت نفت ایران اخیرا گفته بود "از زمان اجرای برجام تا خروج آمریکا از آن، ۱۷ ماه سپری شد و ایران می‌توانست از این فرصت و حمایت جامعه جهانی از آن به نحو احسن استفاده کند، اما در عمل این اتفاق نیفتاد و ایران فرصت برجام را تا حدودی از دست داد".
+13
رأی دهید
-126

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  بله وقتی اجدادتان از عرعرستان باشدکه همینها صدهاهزار ایرانی راکشتندو زنان دختران و خواهران انها را بعنوان برده به عرعرستان بردند ......طبق دین ننگینشان .... باید این وقاحت و خیانت را به ارث برده باشید جای تعجب نیست
  6
  80
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
  ۳۵
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  مشنگ الدوله ...
  5
  77
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
  ۳۹
  mahdi moud - تهران، ایران

  قارون کارفرما بود نه دزد و رانت خار و اختلاسگر ، بهتره همون آخوند صفتی مثال بزنی. 200 میلیارد دارایی میشه زیر خط فقر . تمام اموال بیت المال تحت اختیار ایشونه. الان گدای سر کوچه هم کفش سالم داره ، این سیاه نمایی ها فقط از اخوند صفتی میاد
  4
  74
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
  ۴۴
  david1980 - لندن، انگلستان

  الهی بمیرم، خیلی دلم گرفت واسه رهبر مهربون و ساده زیستمون :/ کاش یه ارگانی پیدا میشد که پول ما ملت ثروتمند رو جمع میکرد و میداد به رهبرمون که یخورده از این ساده زیستی ارتقاع درجه کنه و از زندگی زیر خط متوسط یا فقر یخورده بالاتر میومد. خوبه که با این همه ساده زیستی دوست هم نداره جاشو به کس دیگه ای بده، رهبری که قدرت خیلی کمی هم در امور اجرایی کشور داره و دیکتاتور هم نیست. خلاصه دلم کباب شد واسش. بچه هاش، بچه هاشو بگو، مخصوصا اون پسر مظلومش مجتبی که اکثرا پشت پیتزا فروشی های تهران دیده شده که با چشمان اشک آلود چشمش به ملت ثروتمندی هست که دارن پیتزای داغ میخورن اما اون باید سر گشنه به بالین بزاره و صبح خیلی زود هم بیدار بشه و بره سر کار...
  5
  82
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
  ۴۲
  Southern Star - سیدنی، استرالیا

  من دقیقاً متوجه نشدم که حضرت آغا زیر خط وسط چی یا کی زندگی میکنن؟ شفاف سازی بفرمایند لدفن!
  5
  65
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
  ۶۰
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  اینا آخدن و روباه صفت تا دیدن انگلیس میخواد حساب های بانکی سران کشور را مسدود کند از ترس برملا شدن مقدار موجودی حساب های مجتبی و خامنه ای سریع یک سریال تهیه کردند خورد سپاه و حزب الهی ها بدهد تا ریزش نکنند آخوند یعنی میکروب
  4
  36
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
  ۵۳
  ادوینو - گوالف، کانادا
  شماها مثلان عا لم هستید ؟ بدختها شما بعداز مردن فقط درب دوزخ نسیبتان خواهد شد وکارتون به برزخ نمیرسه از همین الان توبه کنید که وقته زیادی نداریدوفکر نکنید سر خدا راهم میتونید شیره بمالید خدا از دلها آگاهه.
  1
  20
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  رئیس دفتر طویله رهبری به گور پدرش خندید با این جفنگی که میگه خامنه ای و توله های دزدش مال و ثروت و سرمایه ایران و ایرانی را چپاول کرده اند و در حسابهای بانکی خارج از کشور منتقل کرده اند
  3
  38
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران

  حقه بازی دورویی شارلاتان گری پستی حیله گری رذالت حق کشی تجاوز خشونت فقط از ملاها و شیعیان برمیاد
  5
  33
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
  ۲۹
  golaleh - زاگرس، افغانستان

  یعنی کار این ق ... به اینیده شده که خرج خونش را هم صرف عملیات تروریستی می‌کند. میدونید که یه مشت ،.. مال این حرفازو می‌زنند. ۴۰ ساله کارشون همین بوده. بر پدر همشون لعنت و اول از همه هم گور پدر سید علی گدا!. کار ذیگه ای جز تملق د چاپلوسی ازشون بر نمیاد.
  3
  29
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  جانم فدای رهبر برم دلم کباب شد وقتی اون دمپایی پاره را دیدم برم یک جفت دمپایی بخرم براش پست کنم بره گناه داره کسی نیست به این پوفیوزا بگه بابا جان ساده زیستی با دقل کاری فرق داره پوشیدن دمپایی پاره ساده زیستی نیست اگر راست میگه رهبر اقا چرا برای ساده زیستس بجای اتومبیل بی ام و چند میلیونی پراید ایرانی سوار نمیشه چرا
  3
  28
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران

  اولا,,,,جد و ابادخودت و رهبرت هست .دوما زیر خط هست ولی چه خطی؟خط فهم و شعور ,زیر خط انسانیت و شرف و وجدان و مرام و بگیر برو جلو
  4
  25
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  بچه ها من یه سفر به ماه داشتم. حرف این رئیس دفتر این خامنه ایی همینطوریه.
  2
  18
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
  ۴۹
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک
  [::Southern Star - سیدنی، استرالیا::]. دوست عزیز!! یعنی آغا زیر خط کمربندی دائم با پروستاتشون از بیکاری یه قل دو قل زندگی میکنن!!!!!!!!
  2
  20
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
  ۳۵
  RedBull - تهران، ایران
  یعنی‌ این زیر خط متوسط "ما" زندگی میکنه یا "ما آنها" ؟؟ البته چون "ما آنها" در ویلا‌های لوکس و شاهانه زندگی‌ میکنند و کمتر از پورش سوار نمیشند، ولی‌ امکانش هست که محض احتیاط مثل خودی‌ها زندگی‌ نمیکند فقط وقتی‌ که در خارج هست گازش را می‌گیرد که از بقیه "ما آنها" کم نگذارد و پوز آنها را بزند
  3
  15
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
  ۵۳
  gholi.irani11 - ایران، ایران
  پدر داماد ایشون خط جدیدی اختراع کردند خط وسط. کل ریاضیا دنیا را آخوند اختراع کرده از خطوط موازی و مورب و منحنی و مکسر مثدثو مخنسو >>>> هفت خط و خط میخ طویله ای جای تعجب نداره .
  2
  15
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
  ۴۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::Southern Star - سیدنی، استرالیا::]. زیر خط وسط دوروبر صدمیلیارد دلاریها!. فقط ۹۵ میلیارد دلار داره
  1
  19
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
  ۴۹
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اینجوری معلوم میشه وقتی میگن مولای متقیان زندگی فقیرانه داشتن همه اش ...شری بیش نیست. همه این مسلمونها برای پول له له میزنن. از اون ممد بچه باز بگیر تا این اخری که علی چلاق شاگرد طوسی.
  2
  11
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱
  ۴۹
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Southern Star - سیدنی، استرالیا::]. یه زمان به کمربند میگفتن خط کسری، چون صورت و مخرج رو جدا میکنه. این اخوند دوزاری هم زیر خط کسری نزدیک مخرج ارتزاق میکنن.
  2
  16
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۴
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  نه زیر خط فقر البته از لحاظ انچه که در کاهدونی زیر عمامه اش قرار دارد
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
  نظر شما چیست؟