نوشته ای قابل تامل از احمد کسروی در کتاب زندگانی من

بیماری وبا که در ایران پیداشد،
در تبریز نیز کشتار بسیار کرد.
از کوچه‌ها قرآن آویزان کردند تا هر کس از زیرش بگذرد در امان باشد.
در کوچه ها فرش گستردند و نذرها کرده و روضه‌ خوانی‌ها بر پا کردند.
یکروز پسر آیت الله تبریزی را سوار خر کرده، در کوچه‌های تبریز چرخاندند تا مردم دست و دامنش را ببوسند و به وبا گرفتار نشوند!
پسر، خود وبا گرفت ومُرد.
مردم بجای اینکه به عقایدخود شک کنند، گفتند: «آقا بلا را بتن فرزند خود پذیرفت، تا ما را نجات دهد»!
و به باورشان به خاندان آیت الله تبریزی صدها بار افزوده شد!»
 
احمد کسروی
زندگانی من
+140
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  عجب آروغ زاده بی بخاری بود!
  139
  11
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۵
  ۵۲
  Hatef - پاریس، فرانسه

  بزرگترین آفت براى جامعه ایرانى، دین بوده و هست. تا ریشه این آفت کنده نشود، امیدى به اصلاح امور نیست.
  8
  143
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۱
  ۳۵
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  نمیدونم خاطرات آقای احمد کسروی نویسنده این کتاب مربوط به چه زمانی هستش ولی ممطمئنام که هنوز هم داریم ازین افراد در ایران و شاید خیلی بیشتر از اون سالهایی که نویسنده بیان میکنه !! مردم بجای اینکه به عقایدخود شک کنند، گفتند: «آقا بلا را بتن فرزند خود پذیرفت، تا ما را نجات دهد»!
  9
  107
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۵
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::scandal - برلین، آلمان::] بجای این حَمه چرندیات بیهوده, و خوشمَزگی حای بی محتوا , و کشیک دادن شبانه روزی در یوکی , اگه یک لحظه به رُشد اگاهی و افزایشِ درک عقیم خود تلاش میکردی , اینقدر بیسواد تشریف نمیداشتی! یقین دارم که نمیدونی کسروی کیه!؟ تقصیر نداری چون سوادت قد نمیده. زیرا تا درسِ تصمیم مادر کُبری بیشتر نخوندی . فرقِ مادر کبری با مارِ کبری رو نمیدونی! پس ببند.
  11
  92
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::scandal - برلین، آلمان::]. انگار شما کتابهای کسروی و عقاید او را نخوانده اید و بی اطلاع از این مرد بزرگ هستید
  7
  67
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  متاسفانه این جایگاه بیسوادهای دیروز هست. با سوادهای امروز را بگو که بدنبال ترهات شریعتی در ماه عکس امام دیدند و حسین زده خمینی را برگزیدند و هنوز بعد از این همه گندکاری منتظر امام زمان و عربده ی او از ته چاه نشسته اند
  4
  59
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  انسان همواره خر شدن را دوست دارد زیرا در خلا علم این توهم است که به کمک انسان میاید . زیرا وقتی دستت بجایی بند نیست بهترین کار اعتقاد به دعا است
  4
  47
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
  ۴۴
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::scandal - برلین، آلمان::]. دوست گرامی، امیدوارم اشاره شما به آروغ زاده ، اون عمامه داران باشد ، به کسروی از بعضی جهات می‌توان انتقاد داشت ، اما فراموش نشود که وی بزرگ‌ترین و برجسته ترین شخصیتی بود که مذهب را به نقد کشاند .
  3
  67
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  چند باری که برسر کسروی عمامه گذاشته بودن, ولی او فقط در بالای منبر حرفایی در بابِ ازادی می زد. یکبار در تبریز وقتی که از مسجد بر میگشت, در یکی از کوچه حا سگی به او حمله کرد. کسروی عمامه از سرش برداشت و به سوی سگ پرداخت کرد. که سگ با سر و صدای زیادی فرار کرد. مردم گفتن ببینید که عمامه چه معجزه ای داره و سگ فرار کرد. کسروی گفت: نه اقایون! سگ بخاطر این فرار کرد ,فکر میکرد میخان رو سرش عمامه بِگزارن.
  3
  57
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران

  scandal - برلین، آلمان:همچین بی ثمرهم نبود,پس تو بی بخار چی هستی؟.
  8
  35
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  روحت شاد که واقعا حرفهای نابی زدی. حرفهایی که امروزه حتی هموطنای کراوات زدمون حاظر نیستن بخونن. ما الکی خودمونو روشن فکر میگیریم. چون پز داره کلاس داره. کراوات زده هامون ده برابر بیشتر دچار خرافات و جهل هستن. روشنفکرامون صدبرابر بیشتر. ما یک نیمچه روشنفکر شدیم و فکر میکنیم همین کافیه. فکر میکنیم تغییر کردیم. اما نه. ما تغییر نکردیم. به قول کسروی مرحوم ایرانی جماعت مثل یک مفنگی معتاد به تریاک هست که از طرفی به طرف دیگر غلطیده و اسم این غلطیدن رو تغییر و روشنفکری گذاشته. و این همون مشکلی هست که ما داریم. این جمله جواب همون سوالی هست که بارها پرسیدیم چرا ما حتی به اندازه ی افغانستان جنگ زده و عراق نابود شده به روز نیستیم؟. ما به روز بودن رو تو ساختمونهای بلند و خیابون اسفالت شده ی تهران میبینیم. در حالی که ده کیلومتر از اون ساختمونها تو تهران دور بشی میرسیم به الونکهای جور واجور. میرسیم به دشتهای پر از اشغالی که شده محل زندگی انسانها. و این دلیلی هست که ما هیچوقت از این خماری بیرون نمیاییم.
  6
  43
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. گفتی چاه امام زمان. امروز تو فیسبوکم یکی پستی شیر کرده بود که مردم یهود تو دیوار ندبه رو کاغذ دعا مینویسن و این دعا رو لای دیوار میزارن. بعد نوشته بود جهالت یعنی این. طرف مذهبی بود. از ریشهاش معلوم بود از اون خشکه مذهبیای دو اتیشه هست. منظورم دوستم نیست. منظورم اونیه که این پست رو گذاشته بود. دوستم این پست رو برام شیر کرده بود چون میدونست من خیلی خوب میتونم جواب اونو بدم. زیر پستش نوشتم شما هم رو کاغذ دعا مینویسین و تو چاه جمکران میندازین. ژاپنیها هم دعا مینویسن و اتیش میزنن. در ادامه نوشتم که خودم شاهد بودم تو چاه جمکران چطور مردم برای خرید یک تیکه کاغذ سه هزار تومان پول میدن چون مردم معتقد بودن رو کاغذ معمولی دعا اجابت نمیشه و باید همون یک تیکه کاغذ مخصوص رو از بادجه تو جمکران خرید. این اقای مذهبی یک چیز بهم گفت. گفتش که ولی ما تو لای دیوار نمیزاریم تو چاه میندازیم. اول از همه بگم که خودم دعا کردن رو جهالت نمیدونم. به نظرم یک سنت هست تا جهالت. چون تو همه ادیان مردم ارزوهاشون رو مینویسن. ادامه دارد
  6
  23
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اما چون این ادم مذهبی دو اتیشه به دعا نوشتن تو دیوار ندبه جهل میگفت اما جهالت خودشون تو چاه جمکران نمیدید من اونطوری براش نوشتم. این مذهبیها فکر میکنن جهالتشون اگه رنگ و لعابش عوض بشه اسم جهالت نیست.
  3
  22
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  دوستانِ گرامی: اگه یادتون باشه یکی از دوستان به/ اسم تو خوبی بابا / اینجا قلم میزد. نیت طرفداری از ایشون رو ندارم .ولی ادم باسواد, اجتماعی, مطلع از اخبار روز, اهل نوشتن و قلم بود. که همیشه دوستمون scandal گوشه و کنار پرسه میزد, و او رو خوشنویس قلمداد میکرد. ولی او حَمیشه پوز scandal رو بخاطر چرندیاتش میزد. حالا این رفیق مُتوحم و بیسواد میخاد ادای تو خوبی بابا رو در بیاره. واقعا خجالت اور نیست که یک ادم شلخته به کسروی بگه اروغ زاده؟
  3
  41
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
  ۳۵
  RedBull - تهران، ایران

  بیماری که در بین ایرانیان بوده و الان کمتر شده به اسم خریت هست این آقا کسروی آن زمان نمیدونم به چه کسانی‌ این حرف را میزد ولی‌ مطمئنم که گوش شنوایی نبوده
  4
  41
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  گویند یک شیر در مقابل یک گله گاو پا بفرار میگذارد! منظور شخص بنده فرزند راستین روستا آن بچه آخوند بی بخار بود. راستی، با یک گل بهار نمیشه، آمدیم و من اشتباه برداشت کردم که مثلا کسروی آروغ زاده بود! آیا شیر مردان که هر روز نظرات شخص بنده فرزند راستین روستا میخوانید، میتوانید مثل . رفتار کنید! کجا بودید، وقتی که من با "جان و مال" خود و خانواده گرامیم بر ضد هندی زاده بودم. چقدر سرگذشت کسروی برایم آشناست.
  16
  9
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۱
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  هرگاه مورد حسادت و چشم تنگی دیگران شدید، میتوانید به خود آفرین بگوئید 🤣😂😏
  25
  6
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
  ۳۹
  Liberte - ارومیه، ایران

  روح و روان کسروی شاد.
  3
  27
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۹
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  چه ملتی هستیم از بس دو پهلو سخن گفتیم مردمی ۸ بعدی دراومدیم !!! تعحب من از مردم بیسواد اونموقع نیست تعجبم از مردم به اصطلاح تحصیلکرده حال حاضر است. کامنت هموطنمون از برلین (اسکاندال) که من ۱۰۰٪ مطمعنم منظورش زنده یاد کسروی نبود و اون صد پدر اخوندزاده بود ولی دریغ از اندکی تعمل و درک عمیق همچین بمباران لفظی کردیم که حتی جای کوچیکترین دفاع از سخنش نگذاشیم و اکثرا اونایی که حمله کردن دوستانی هستن که تو همین سایت دم از دموکراسی و ازاداندیشی کردن و با شمشیر ذوالفقار علی ابن ...ظالم ازش دفاع کردن.پس بیخود اینهمه تو نقشهای دوقرونی ازادیخواه بازی نکنیم و قبول کنیم تو بطن هرکدوممون یک خلخالی خفته که فقط فرصت نبوده بروز بدیم. شاید منم با خیلی از حرفای این هموطن مخالف باشم ولی دلیل نمیشه که از نشستن پشت کامپیوترش که پول کامپ با اینترنتش وخودش میده بخوام ممنوع کنم با حرفام بعدا بیام از کسایی که توایران سانسور میکنن ایراد بگیرم این یعنی ۸بعدی بودن فقط ادای ادمای لیبرال دراوردن. فکر کنم این دوستمون برای نظری که داده توضیح داره بده که شاید من برداشتم اشتباه بوده که اگه اینطوری هست جلو جلو از تک تک
  12
  15
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  که اگه اینطوری هست جلو جلو از تک تک این عزیزان معذرت میخوام
  7
  14
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. عزیز دلم. البته تمام مذاهب و جوامع نکات تاریک دارند و این فقط مخصوص ایرانیان نیست از جمله یهودیان دیوار ندبه دارند با این تفاوت که من ایرانی ام و متولی مردم جهان و افکار ان ها نیستم و نادانی ان ها دلیل برائت عقب مانده های ما نیست. دوم اینکه در ممالک دیگر هم که از این عتیقه ها دارند اما عقلا بر ان ها حکومت میکنند ولی در مملکت من و تو این عقب افتاده های دزد و جنایتکار حکومت میکنند. سوم اینکه مردم هیچ مملکتی در قرن 21 بدنبال عقبگرد مذهبی نرفته است و ایرانیان چنین کرده اند. موفق و موید باشید
  2
  17
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۰
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  ین نوع اتفاقات که صدها مورد که پدراخوند بوده و فرزند شارلاتان و سوء استفاده از مردم ساده من خودم تو همون بقول شیرینینمون فاطی شله یکی دوبارکوچیک که بودم دیدم که لامپ کشیده بود قبر پدره و مردم ساده لو رو ترکه میکرد که پدرش معجزه کرده و بدون برق لامپ روشن بوده. اینا شارلاتانیزم تو ذاتشونه.زنده یاد کسروی تنها کسی بوده که از خوده اینها بوده و اینهارو خوب میشناخت و هیچموقع نخواست مثل این صدپدرها زندگی کنه و همیشه خواستش رو کردن دست این انگلها بوده که ثمره اشو هم همه میدونیم چی شد .
  10
  16
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۴
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  بزرگ ترین افات برای ایرانی اخوندها بودن !
  2
  18
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۸
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::scandal - برلین، آلمان::] جفنگ نگو: انگار دُب اصغر رو به دُب اکبر پیوند زدی.
  4
  18
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::] با احترام به شما: منِ نوعی معتقدم که نباید کیفیت حا رو قربانی کمیت حا کرد. در این عرصه حَمگی با رَمز فکری و اندیشگی یکدیگه اشنا حَستیم. ایا شما موضوعی رو دید ه ای که جنبه علمی, اجتماعی, تحلیلی و فرحَنگی داشته باشه, و اقایscandal ورود بکنه؟ ایا تلاش و جُهد ایشون در این خلاصه نمیشه که اول بنویسه و در باب حَر مطلبی اظهار وجود بکنه, و برایش مهم نیست که چه تراوش میکنه و چه می نویسه؟ اخه تا کی میخاحیم به حَمدیگه نون قرض بدیم و اراجیف و منفی بافی دوستان نا اگاه رو توجیه کنیم؟ تاکید و سوال من از شما اینه چطور به خود اجازه میدی, که ۱۰۰٪ تضمین می کنی که منظور ایشون کسروی نبوده؟ رفیق اَزیز: اخه سالی که نیکوست از بهارش پیداست. از شما بعیده که ریش خودتون در گرو شعور یک ادم ناهنجار بگذارین! حالا جواب ایشون رو حَم خوندی بچه راستین روستا مثلا چه گفت؟ دوستِ ازیز: بیماران اینترنتی رو نباید تشویق کرد. باید به اینها فهماند که کسروی شریعتی نیست! تا بدون تامل به خود بیایند که بُنجل نویسی معیار نیست. با محبت
  4
  12
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۲
  ۴۶
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  قدیما میگفتن دنیا ببین چه فنده کور به کچل میخنده حالا منم میگم دنیا ببین چه فنده شنبل به اون نفر اول میخنده هاهاهاها هانی جون ول کن بذار بنویسن این بساط خنده رو از ما نگیر جان مولا
  22
  3
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۷
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. اولا اجازه من دست کسی نیست که اگه بخوام نظری بدم اجازه بگیرم که شما اگه از کسی اجازه میگیرین اون مسئله خوده شماست. دوم المثال هرکسی میتونه دریک ایده و یا مسئله ایی ۱۰۰ ٪ باشه یا نه حالااین۱۰۰ ٪ چقدرش درسته دیگران و یا صاحب اوننظر نمره میده. اونقدر که شما مطمعن بودین منظورش کسروی بوده بهش حمله کردین منم بهمونقدر مطمعن بودم منظورش اخوندزاده ها بوده. بلاخره هرکس برداشت خودشو داره و و منو شما نمیتونیم بدیگران نظرمونو دیکته کنیم . هموطن من قبل ازاینکه اقای برلینی جواب شما رو بده حدس میزدم نتونسته نظرشو اونطور که منو شما برداشت درست کنیم اظهار کنه پس بیایید یادبگیریم تمام گلهارو بو کنیم اونی که با مزاجمون میخوره انتخاب کنیم و بگذاریم دیگران هم حق انتخاب داشته باشند واین حق وکه ما تشخیص میدیم چی خوبه واونی که میگیم خوبه خوبه میشیم خامنه ایی که اینجا کلی ناسزا بارش میکنیم ( حالا منو شما نه دیگران ناسزا ناسزاست) دوست عزیز گلهارو بو کن اونی که به مزاجتان هست انتخاب بکن و اگه بمزاجتان نیست نادیده بگیر لهش نکن ادمها سلیقه شون مختلف هست و بهمون اندازه هم عقیده هست .
  15
  3
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۵
  ۴۶
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. چطور نتونستی بفهمی که اون کوروش از لوکزامبورگ یا همون خوبی بابا همین گفتنیها کم نیست از رومانیه؟
  25
  6
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۶
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. مثلا من یکی تا حالا از شما نپرسیدم که این چه طرز نوشتن هست و مطمعن باشید این سوال و از خودم کردم که شاید کیبوردتون یجوره دیگه هست که نمیتونین عادی بنویسین ولی هستن کسانیکه فکر بد میکنن بنوشتنتون ولی دلیل اصلیشو فقط خودتون میدونین و به من نوعی ربطی نداره و نمیخوام هم دلیلشو بدونم .
  16
  2
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۶
  ۴۶
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. وقت کردی بیشتر بنویس چه دل خجسته ای داری حاجی
  21
  4
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۰
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. اینجا هم عزیز نونوایی نیست که بهمدیگر نون قرض بدیم . قرض بدیم که چی بشه نکنه واقعا فکر میکنین فردا رژیم عوض بشه کسی از نروژ شما برمیگرده ایران که رئیس بیمارستانی و رئیس کارخونه ای بشه . نه عزیز مااینجا درواقع سعی میکنیم اون خاطرات گذشته مونو یجوری زنده نگهداریم و یجوری تسکین بدرد غربتی که گریبانمونو گرفته باری ازش کم کنیم.اینجا عزیز کسی اونطرف مانیتورو نمیبینه و نمیدونه کاربری که باهاش صحبت میکنه اصلا واقعی هست که لازم بقرض دادن نون باشه.اصلا شاید طرف نونخور نیست ( اینم از شوخی که حال و هوامون عوض بشه )
  19
  2
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۱
  ۱۰۲
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::scandal - برلین، آلمان::]. باز تو ....گفتى ، ....
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۰
  ۴۳
  samisan - توکیو، ژاپن
  این داستان نیست که احمد خسروی در کتاب هایش نوشته عقاید احمقنه مردم ایران را به تصویر کشیده که چطور حقایق با عقاید جاشون عوض میشه به وسیله متقلبان دینی این یکی فقط نیست در زمان امیر کبیربدتر هم بودن این مردم احمق زود باور مذهبی وقتی سرخک و ابله مرغان و یا مخملک وغیره در زمان امیر کبیر در ایران کسترش یافت ازاروپا واکسن اوردن و مردم نمیزدن و سروقت دعا و اخوند میرفتن نادان ها
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۰
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::] ۱- در ابتدا تاکید میکنم, که هیچ چیز در باب یک نظر و عقیده نمیتونه ۱۰۰٪ مطلق باشه. حالا اگه شما خودتون رو بجای ایشون قرار دادی و حکم ۱۰۰ درصدی میدی, جای خود داره . در ضمن کی از شما پرسید که اجازه بگیری یا نگیری؟ شما حَق داری حَر گلی رو بو کُنی. ولی مَن بین علفِ هرز و گُل خوشبو فرق قایلم. کاربری چون واق واق دیگه احتیاج به بو کردن نداره. چون علف هرزه! و میدونیم که مطالبش فقط علیه خانم حا و قومیت حا خلاصه میشه. آیا گُل حایی چون scandal که باعث سر درد میشن, احتیاج به بو کردن دارن؟ مگه ما هَر روز نمی بینیم که چه مینویسه و فقط تلاشش این نیست در هَر کامنتی اول باشه و بس؟
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۷
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  ۲- جوابِ ایشون رو حَم خوندی! گفتن فرزند راستین روستا, یا هندی زاده برگِ مبارزه ایشون حَست. در متنِ تقی شهرام از انگل بدن اشاره کرده بودی که جوابتون رو دادم که اینگونه مثال حا در باب جامعه نمی گنجن.پس بد نیست خودتون در گیر این مثال حا نکنی . یقین دارم چون شبانه روز در این سایت کشیک نیستی, و مجبورم برای یکبار دیگه بنویسم که مَن تلاش میکنم از کلمات مشابه {ث س ص } {ق غ} {ط ت} {ز ظ ض} {ح ه} حرف رایج رو استفاده بکنم. یعنی این کاری حَست که میتونم ۱۰۰٪ انجام بدم. حتی اَزیز رو میتونم عزیز بنویسم.ا میدوارم جوابِ شمارو داده باشم.
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۹
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  تعداد زیادی از ایرانی نما ها لیاقت رضاشاه و کسانی چون کسروی ستار خان و باقرخان را نداشتند که این شد۰۰۰سر ملت را شیره نمالید۰۰۰ همان شیره ی ۱۴۰۰ سال پیش و شیره ی عععععععنقاب شکوهمند برای۷۷ پشت ایرانی کافیست
  13
  19
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. ساندیس خور و مزدور اجنبی
  7
  14
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
  ۴۶
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  کوروش جون از ولایت مستفرنگ لوکزمبورقیه یا همون توخوبی بابا از بلژیک من هنوز بخاطر اون )جلو جلو( که نوشتی دارم میخندم امیرزیقنعلیخان اونیکه باید مینوشتی پیشاپیش بوده نه جلو جلو اره گفتنی ها کم نیست ولی حیف که سوادها کم است هاهاهاها
  20
  2
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۴
  ۳۱
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. باشه
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۶
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. اره بخدا کم سوادی هم دردی واسه خودش. ببین تو دیگه سوادت چقدره که بعد اینهمه ...... رژیم تبهکار که یکشبه به یه گچکار درجه سرداری دادن تورو با سروانی دم در گذاشتن که فقط رفت و امدهای ...... به رئیست گزارش بدی. در ضمن مثل اینکه این کوروشه ..... که نه فقط ضربه جسمانی بلکه تاثیر بد روانی هم داشته که همه رو کوروش میبینی . ببین عزیز من تخصصم پوسته که جسمانی قول میدم دو ساعته عادی راه بری ولی روانی باید بفرستمت پیش یه همکار روانکاو که اون دیگه طول میکشه که باید روی خاطره بدت با کوروش کار بشه روت و از من میشنوی دیگه ازین به بعد سعی کن یا با ادمهایی مثل کوروش معامله نکن یا من یه..... میگیره و یا حداقل خاطره بد از دست دادن نخواهی داشت . واقعا درکت میکنم حالت بد باشه چون حداقل هفته ای دو سه کیس مثل تو تو بیمارستان باهاشون سرکار دارم ولی جسمانیخوب میشی اما متاسفانه روانی قول نمیدم که کوروش و کلا فراموش کنی.
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۱
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. درضمن جناب دربان من یادم نمیاد جایی گفته باشم که پروفسور ادبیات فارسی هستم تو دانشگاه . پس یقینن اگه بگردی توی کامنتهام صدها غلط لفظی و یا املایی پیدا خواهی کرد و تو هم که کارت نگهبانیه دم در وقت داری بگرد پیدا کن تا همه بخنندن که خدا نکرده فکر نکنن که یجورهایی شیرینی مثل بقیه ساندیسیها و یا خ...ل شدی که تنهایی هاهاها میکنی.
  4
  14
  جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۶
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  خب شد بین این دو استان سیم خاردار کشیدند
  3
  2
  جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸
  ۴۴
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. جناب دربان رسیدن بخیر ، خوشحالم که از آسایشگاه مرخصی گرفتی ، باز هم ظاهرا در خوردن قرص ها کم لطفی کردی ، اوهام گرفتی که من با اسامی مختلف کامنت میزارم ، این اختلالات را از کودکی هم داشتی ،پسر خوب ، قرص ها را به موقع بخور ، التماس و دعا
  2
  4
  یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. دوست عزیز بنده حقیر یه سوال از شما نازنین دارم که که چرا پول این دربان توهمی و بعد باربریش حساب نمیکنین که بدبخت مفلوک همه رو کوروش میبینه ؟ اخه همینطور رو مخ من راه میره که شما و بنده و اون دوست نازنینمون تو خوبی بابا در واقع یک نفریم !! فکر کنم پول دکتر نداره که بره پیش یه روانکاو والا با وضیعتی که داره شما مقصرین اگه خودکشی بکنه از توهمی که داره. قرصاش هم دیگه اثری ندارن چون سالهاست استفاده میکنه که سیستم عصبیش عادت کردن بقرصها دیگه اثری ندارن حتی اگه بموقع و دابل هم بخوره. منم براش التماس دعا دارم از عمامش.
  2
  5
  دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۵
  ۴۴
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::]. فرمایشات شما کاملا درسته ، شاد و تندرست باشید . با سپاس
  2
  2
  دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۲
  نظر شما چیست؟