جلسه کبرا در بریتانیا؛ ایران تصاویر خدمه نفتکش توقیف شده را منتشر کرد

بی بی سی: جلسه کبرا، کمیته اضطراری دولت بریتانیا، امروز دوشنبه ۲۲ ژوییه (۳۱ تیر) درباره توقیف نفتکش این کشور توسط ایران، به ریاست ترزا می، نخست وزیر بریتانیا برگزار شده است.
 
در این جلسه که امروز صبح برگزار شده، وزرا و مقام‌های ارشد بریتانیایی درباره افزایش امنیت دریایی در تنگه هرمز گفتگو کردند.
 
در این جلسه گفته شده با توجه به حجم بالای تردد در امنیت تنگه هرمز، همراهی نفتکش‌ها با ناوهای نظامی امکان پذیر نیست؛ این در حالی است که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است بریتانیا باید خودش محافظت از نفتکش‌هایش را بر عهده بگیرد.
 
این اتفاقات در حالی است خبرگزاری‌های ایران ایران تصاویری از داخل نفتکش توقیف شده بریتانیایی را منتشر کرده است.
 
بر اساس این تصاویر، خدمه این کشتی در حال انجام امور عادی خود دیده می‌شوند.
 
پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند که دولت بریتانیا در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تنبیهی از جمله مسدود کردن بعضی اموال ایران به تلافی توقیف نفتکش استینا ایمپرو است.
 
روز یکشنبه وزارت امور خارجه بریتانیا تایید کرد که جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، با وزرای خارجه فرانسه و آلمان صحبت کرده که هر دو اقدام ایران را محکوم کرده‌اند.
 
بریتانیا، فرانسه و آلمان سه کشور اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای ایران (برجام) هستند.

به گفته وزارت خارجه بریتانیا هر دو وزیر خارجه با آقای هانت هم‌نظر بوده‌اند که باید از هر گونه افزایش تنش خودداری شود اما هم‌زمان رفت و آمد امن کشتی‌ها در تنگه هرمز را اولویت کشورهای اروپایی دانسته‌اند.
 
روز جمعه ۱۹ ژوییه نیروی دریایی سپاه پاسداران نفتکش استینا ایمپرو را که با پرچم بریتانیا در حال عبور از تنگه هرمز بود توقیف کرد. ایران دلیل توقیف را رعایت نکردن قوانین دریایی خوانده اما بریتانیا می‌گوید این اقدام غیر قانونی و تلافی‌جویانه بوده است.
 
روز چهارم ژوییه (۱۳ تیر) نیروی دریایی بریتانیا نفتکش گریس ۱ را که حامل نفت ایران بود، در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده بود.
 
بریتانیا می‌گوید این نفتکش به این دلیل توقیف شده که در راه بندر بانیاس در سوریه بوده در حالی که سوریه مشمول تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا است. اما ایران توقیف نفتکش گریس ۱ را غیر قانونی خوانده است.
مقام‌های دولتی بریتانیا گزارش‌ رسانه‌ها را که گفته‌اند دولت به دلیل وضعیت سیاسی داخلی، به موضوع توقیف نفتکش بریتانیایی توجه لازم را نداشته رد کرده‌اند.
 
رای‌گیری برای انتخاب رهبر جدید حزب محافظه‌کار بریتانیا و جانشین خانم می امروز دوشنبه به پایان می‌رسد و انتظار می‌رود روز سه‌شنبه نخست وزیر جدید بریتانیا معرفی شود.
 
در این رای‌گیری جرمی هانت با بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین رقابت می‌کند. بر اساس نظرسنجی‌ها آقای جانسون شانس اصلی تصدی پست نخست وزیری است.
 
فیلیپ هموند، وزیر خزانه‌داری بریتانیا که تایید کرده در صورت نخست وزیر شدن بوریس جانسون از مقامش کناره‌گیری می‌کند گفته است که دولت با متحدان خود در آمریکا و اروپا در ارتباط با اقدامات ایران در چند ماه گذشته در ارتباط مدام بوده است.
 
توبیاس الوود، معاون وزیر دفاع بریتانیا هم گفته است که روزانه کشتی‌های بریتانیایی صدها مایل دریایی در آبراه‌های جهان طی می‌کنند و "غیرممکن است که بتوان برای هر کشتی یک اسکورت گذاشت."
 
در ایران کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ضمن انتقاد شدید از بریتانیا گفته است: "امیدواریم که انگلیسی‌ها نفتکش ایرانی را آزاد کنند و طی شدن فرآیند قانونی در ایران هم منجر به آزادی نفتکش انگلیسی شود."
+27
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۲
  منوچهری - کرمان، ایران

  به سپاه تبریک میگم. دیگه در حد, دزدان دریای سومالی بالا آمدند!
  9
  39
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۱
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اعم از چپول ها یا راستگرایان اروپائی هنوز خصلت استعماری 300 ساله را در تن خود دارند و اتفاقا حکومت های چپولی بدترند چون چپول ها تنبل تر و متوقع ترند و بدلیل همین خصلت اروپائیان نمی توانند دندان طمع اخوندی را بکشند چون این ها بعلت فساد طعمه های مرغوبی برای دوشیدن هستند و خوراک چپول های تنبل ان ها را بهتر مهیا میسازند و هنوز امید دارند این گاو شیرده را از دست ندهند
  4
  14
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹
  نظر شما چیست؟