پزشکی قانونی: شلیک نجفی به میترا استاد «بیضوی» بوده

انتخاب: وکیل محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران در سومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم وی، گفت: موکلم اقرار به قتل شبه عمدی دارد.
 
به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری ها، سومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم شهردار پیشین تهران صبح امروز دوشنبه ۳۱ تیرماه به صورت علنی و به ریاست قاضی محمدی‌کشکولی در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد.
 
در این جلسه حمید گودرزی یکی از وکلای محمدعلی نجفی با حضور در جایگاه با وارد کردن ایرادات ماهیتی به نواقص شکلی گفت: موکلم اقرار به قتل شبه عمدی دارد؛ در حالی که نماینده دادستان بر اساس ماده ۱۶۴ قانون آیین دادرسی کیفری معتقد به قتل عمد از سوی موکلم است.
 
وی تاکید کرد: همچنین شاهدی بر عمدی بودن قتل وجود ندارد و حرف های آقای آقازاده به عنوان راننده نیز نمی تواند دلیلی بر اثبات نظریه دادستان باشد.
 
قاضی: ایرادات کیفرخواست مرتفع می شود
 
قاضی محمدی کشکولی نیز در این جلسه گفت: اظهارنظرهایی که از سوی وکلا در خارج از دادگاه در قالب مصاحبه با رسانه ها انجام شده، از حیث هیات قضایی فاقد ارزش قضایی است و بار حقوقی دارند و اگر اظهارات درستی بیان نشود، برخلاف عدالت و دادرسی منصفانه است.
 
وی افزود: اظهارات وکلای طرفین و افرادی که در دادرسی مداخله دارند، باید در چاچوب حقوقی باشد تا برداشت نادرستی از آن نشود.
 
رئیس دادگاه ادامه داد: امروز ادامه دفاعیات آقای گودرزی وکیل مدافع نجفی را استماع می کنیم و اظهارات کارشناسان بررسی جرم را می شنویم.
 
وی تاکید کرد: دادگاه به ارزیابی ایرادات وکلای نجفی می پردازد و ایراداتی که موثر در تصمیم دادگاه است، مرتفع شده است و ابهاماتی وجود دارد که روشن خواهد شد و جلسه را در وقت مقرر به پایان می رسانیم.
 
قاضی محمدی کشکولی گفت: پیرو جلسه قبل، جلسه امروز با وکلای اولیای دم و مهیار صفری احدی از اولیای دم و نیز آقای محمدعلی نجفی و وکلای او اعم از حمید گودرزی و لاله عقبایی و با حضور نماینده دادستان و عوامل بررسی جرم و پزشکی قانونی و پزشکان روانپزشک و سایر مطلعین که در جلسه قبل بودند، تشکیل شده است.
 
در این جلسه محاکمه نجفی به ریاست قاضی کشکولی، نمایندگان رسانه ها، وکلای متهم و همچنین وکلای اولیای دم حضور دارند.
 
گودرزی وکیل مدافع محمدعلی نجفی اظهار داشت: در مطالبی که در جلسه قبل به عرض رساندم، بیشتر بحث نواقص مطروح بود. امروز مقوله دفاع ماهوی را بیان خواهم کرد.
 
وی تاکید کرد: دادستان محترم، مدعی عمومی در این پرونده است و سند او کیفرخواست است که محصول همه تحقیقات در آن آمده است. در مقابل کیفرخواست چند مورد را به عرض می رسانم که نشان می دهد این کیفرخواست دارای دچار نواقصی است.
 
گودرزی افزود: در این کیفرخواست موضوع ماده ۱۶۹ به درستی روشن نشده است، دادسرا در متن کیفرخواست در اثبات بزه کاری متهم، وقوع بزه را از جانب نجفی محرز دانسته است.
 
وی با بیان اینکه اقرار باید طبق موادی از قانون مجازات اسلامی روشن باشد و در غیر این صورت فاقد اعتبار قانونی است، گفت: افعال صادره از متهم فاقد عمد بوده است و گواهی هم وجود ندارد، در نتیجه کیفرخواست ناقص است و برخلاف موازین قانونی صادر شده است که استدعای عنایت دارد.
 
این حقوقدان تصریح کرد: دادسرا در تحلیل واقعه رخ داده حتماً مستحضر بوده که موضوع شلیک به میترا استاد از سه جنبه می توانسته انجام شود یکی اصابت گلوله به قفسه سینه دیگری اثابت گلوله به دست و دیگری هم اصابت گلوله به جسم سخت و کمانه کردن. دادسرا اینها را لحاظ نکرده است. لازم بود دادسرا اینها را تحلیل و سپس کیفرخواست صادر می کرد.
 
وی ادامه داد: در کیفرخواست به فیلم های موجود استناد شده است ولی موکل من آن زمان در شرایط بحرانی روحی به سر می برده و هدف فشارهای رسانه ای قرار داشته است و ده ها خبرنگار دور او را گرفته بودند.
 
گودرزی گفت: نجفی هیچ گاه در اعترافات خود نگفته است که اسلحه را گرفتم و مستقیم به سمت میترا شلیک کردم، نجفی انگیزه خود را اختلاف خانوادگی مطرح کرده است و باید بگویم که موکلم هیچ گاه به قتل غیر عمد اعتراف نکرده است و تمام صحبت هایش از روز اول یکی بوده است.
 
وی اظهار داشت: نجفی بارها گفته است که میترا شانه من را گرفته بود و چند بار گفتم ول کن که این کار را نکرد و کنترلی روی اسلحه نداشتم.
 
گودرزی بیان کرد: گفته دادستانی که اعلام شده نجفی به قتل عمد اعتراف کرده با مندرجات پرونده مطابقت ندارد و از ایرادات پرونده است.
 
وی گفت: صرفاً قتل شبه عمدی بوده و برای آن سه دلیل داریم که یکی اعترافات نجفی است؛ نجفی از روز اولی که با اداره آگاهی مراجعه کرده است قتل عمد را نپذیرفته است و تمام جملات و کلمات او یکسان بود و همه جا گفته قتل غیرعمد است.
 
وی افزود: دادسرا باید روشن کند که شلیک گلوله به سمت مقتول غیر مستقیم بوده یا غیرمستقیم بوده تا مجهولات رفع شود. اگر شلیک گلوله مستقیم باشد، نشان می دهد که قتل عمدی است و اگر شلیک غیرمستقیم باشد نشان
 
می دهد که متهم نمی دانسته است که گلوله به کجا اصابت می کند. ما می گوییم که نجفی در زمان شلیک کنترلی روی خود نداشته است.
 
گودرزی ادامه داد: نجفی در تاریخ ۹۸/۳/۹ در اعترافات خود گفته که شلیک بدون اراده بود و در تاریخ ۹۸/۳/۱۲ گفته کنترلی روی اسلحه نداشتم.
 
وی گفت: برای اینکه ثابت کنیم شلیک غیر ارادی بوده دلایلی داریم که یکی از دلایل اظهارات سرهنگ عزتی کارشناس صحنه جرم است.
 
سرهنگ عزتی در تاریخ ۹۸/۴/۲۶ در دادگاه گفت که محل اصابت گلوله نشان می دهد که متهم تعادل نداشته است.
 
گودرزی گفت: علاوه بر اینکه متهم به دفعات اقرار به قتل شبه عمدی دارد بلکه از نظر علمی هم ثابت می شود که این قتل غیرعمدی است.
 
وی با بیان اینکه در این پرونده دو فرضیه مطرح است گفت: یک شلیک مستقیم به قفسه سینه که این فرصیه با توجه به اینکه گلوله کج به قفسه سینه اصابت کرده کاملاً رد است و فرضیه دوم این است که گلوله بدست و سپس به قفسه سینه خورده باشد و با توجه به اینکه گلوله بصورت کج به قفسه سینه ثابت کرده و سپس به قلب آسیب رسانده است باز هم نشان می دهد که این فرصیه مردود است و من میخواهم امروز فرضیه سوم را مطرح کنم و آن این است که این امکان وجود دارد که گلوله به سقف یا کاشی ها و سپس بصورت غیرارادی و غیرقابل پیش بینی و از سمت بالا به ناحیه قفسه اصابت کرده باشد.
 
وکیل نجفی خطاب به رئیس دادگاه گفت: علت اینکه از ابتدا اصرار داشتم که وضع و شمایل گلوله مورد بررسی قرار گیرد به همین خاطر بود.
وی با اشاره به گزارش اولیه پزشکی قانونی گفت: در گزارش اولیه گفته شده است که گلوله به صورت مدور به بدن مقتوله اصابت کرده اما در تحقیقات بعدی که در پزشکی قانونی روی جسد صورت می گیرد پزشکی قانونی با صراحت اعلام می کند که شلیک بیضوی بوده است.
 
گودرزی ادامه داد: ابعاد گلوله یک و دو دهم است و تشخیص این مورد برای کارشناسان اسلحه شبیه ۴ عمل اصلی است که کاملاً واضح و روشن است. آقای نجفی به صورت مستقیم به مرحومه شلیک نکرده و تمام دلایل در پرونده و شواهد نشان می دهد که قتل غیرعمدی است.
 
وی با بیان اینکه در جدال و کش و قوس بین متهم و مرحومه بشکلی بوده که اسلحه کاملاً به دست خانم استاد چسبیده بود و بر اثر شلیک های غیرارادی و کمانه کردن گلوله و طی طریقی به قفسه سینه مرحومه اصابت کرده است. اگر گلوله به صورت مستقیم به بدن مرحومه اصابت می کرد حتماً باید از بدن وی خارج می شد.
 
وی افزود: بررسی های انجام شده روی گلوله و بررسی های سرگرد عزتی و همچنین دو فورمه شدن گلوله نشان می دهد که گلوله مستقیم به بدن وی اصابت نکرده است.
 
نجفی شهردار پیشین تهران در تاریخ هفتم خرداد ماه امسال میترا استاد همسر دوم خود را به ضرب دو گلوله در منزل خود واقع در منطقه سعادت آباد تهران به قتل رساند و عصر آن روز با حضور در پلیس آگاهی تهران به قتل اعتراف و دلیل آن را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.
 
وی در دومین جلسه دادگاه رسیدگی کننده به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم خود گفت: شلیک پنج گلوله از فاصله یک متری که چهار شلیک آن به سقف و دیوار خورده، نشان می دهد که به هیچ وجه قصد قبلی برای قتل نداشتم.
 
سومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم شهردار پیشین تهران صبح امروز دوشنبه ۳۱ تیرماه به صورت علنی و به ریاست قاضی محمدی‌کشکولی در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد.
 
در این جلسه دادگاه، نجفی و وکیل مدافع او و کارشناسان پزشکی قانونی و کارشناسان بررسی صحنه جرم مطالب خود را بیان کردند.
 
پس از پایان جلسه دادگاه قاضی ختم رسیدگی را اعلام کرد و گفت: در مهلت قانونی حکم صادر می شود.
+21
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  اگر در گفتار اسلامی، از بیضه و بیضوی و مثل این چیزها گفته نشود، مریض میباشند و انگار یک چیزی را گم کردند! این پزشک منو یاد آقا فاطی انداخت!
  10
  73
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  .... هم درش نقش داشته. فلسفه اسلامی بیضوی
  3
  40
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  اصولا مرمری فشنگ اگر از نوع سرپخ سربی نباشه، همچین گرد و نرمه. و اگر به لبه طاقچه، لبه وان و یا با زاویه کمتر از 45 درجه به سطوح سفت صاف برخورد کنه، بصورت بیضوی کمونه میکنه. و با اینکه از سرعتش کاهسته شده ولی هنوز کشنده هست. ایشون هم هول کرده و چون اسلحه نیمه خودکار بوده، تمام فشنگهاش شلیک شده. قتل غیرعمد بوده و امیدوارم هیئت منصفه در حکمشون رعایت این نکات رو بکنند و عجله نکنند.
  40
  5
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  بیضوی یعنی چی؟، یعنی با بیضه اش شلیک کرده؟ این فاطمه را پیداش کنید بیاد یه توضیحی بده یا آن شم دزد قم ولا هر روز یه چیزی اختراع می کنند
  2
  46
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  مگه مقتول مرد بوده که به بیضه اش زده؟
  3
  40
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حتما بیضه ی ایشان بیضوی اسیب دیده و کروی کره خری رفتار کرده اند!
  2
  33
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
  ۲۷
  boysboys - مونیخ، آلمان

  خب راست میگه همینجور بیضوی بیضوی شلیک کرد زنش رو‌کشت.🥚🥚
  1
  48
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  یعنی خاویاری تیراندازی کرده!؟ این هفته اینجا رفتم تمرین تیراندازی بپرسم بیضوی چه جور تکنیکی است؟ فکر کنم توی حوزه بیضیه درس میدن.
  2
  23
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. چی؟؟ جان؟؟ اسلحه نیمه خودکار بوده؟ تمام فشنگها شلیک شده؟ جان من! بیا تعریف اسلحه نیمه خودکار رو برای ما بگو! میشه!؟؟
  1
  22
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. وقتت را حروم این اطمه نکن این از امین آباد آنلاین میشه یک روز تو دانمارک یک روز ایتالیا ساندیس فروشی داره خخخخ
  2
  11
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. این الان یک خودکار را دوقسمت میکنه و میگه نیم خودکار یعنی این،این کسی بود که ادعا داشت در ملیات مرصاد با یک تیربار از" اونها که لولش میچرخه" نه یک ایفای منافقین شلیک کرد ۵۰ یا ۶۰ نفر را کشت انقدر عصبانی بود که با انکه فشنگهاش تموم شده بودند ،دست از ماشه بر نمیداشتر و لوله تیربار تا امروز میچرخه.زیاد خرده بهش نگیریم، باعث خنده همه است تو سایت، هه وقت خبر خوش کم باشه میشه با این خندید
  1
  13
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  همه چیز اینا بیضویه : طرز فکرشون طرز کارشون طرز مملکت داریشون و حتی قتلشون.
  1
  16
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. میشه بگی چطوری باید واستاد که ای گلوله های کمانه شده به فرد موردنظر بخوره و خودت هیچ خراش کوچکی هم برنداری🤪
  3
  9
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان::]. دوست عزیز این رو من میشناسم. شر و ور مینویسه که یه چی نوشته باشه. احتمالش هم هست از بر و بکس خود سایت باشه که بازار گرمی کنه! 😀😀. هر از چندگاهی یه گیر سبکی به هم میدیم
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. من این نباشه نمیام! والله . هم فاطمه است هم زهرا. کجا میتونی با یه تیر دوتا جیگر بزنی؟ 😂😂
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  . بله، حتما. الان منزل نیستم. گونیا، پرگار و تیرکمون ورمیدارم. بعد واست نتیجه آزمایش رو مینویسم.
  1
  0
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. هر از چندگاهی یه گیر سبکی به هم میدیم!!!!! شما میدی، نه من. من تا بحال به کسی ندادم و نخواهم داد.
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  یکی توضیح بده شلیک بیضوی یعنی چی یعنی شلیکش ت....بوده
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::حسین سلطانزاده - برلین، آلمان::]. توضیح تکنیکی رو من دادم. عامیانه همون کمونه کردن خودتون هست.
  2
  0
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. برای اولین شلیک، گلنگدن رو میکشی. بعد از هر شلیک گاز ناشی از انفجار باروت اتوماتیک گلنگدن رو میکشه عقب. اگر 8 تا گلوله در خشاب باشه، 8 بار باید ماشه رو بچکونی. خوب حالا شما میای تو حمام، یهویی چشات میفته به یه زنی با همان تفاصیل (خوشگل، سفید و کمی هم چاق). طبعا انگشتا شروع میکنن به کیبورد زدن. خوب حالا اگه انگشت رو ماشه باشه، اسلحه چه خودکار، چه نیمه خودکار هم که باشه، همه فشنگها شلیک میشن.
  2
  0
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  . [::آزاذه - تهران، ایران::]. وقتی که گلوله بیضوی حرکت میکنه، به شخصی که جلوی هست برخورد میکنه، نه به خودتون. و چون گلوله بخاطر برخورد اول با لبه وان سرعتش کاهش و احتمالا تغییر شکل و از بغل هم به مرحومه برخورد کرده، دیگه از بدنش رد نشده که به خود فرد اسلحه بدست بخوره.
  2
  0
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. برو مسلکی که احکامش بند تنبانی باشه و همه چیزش فقط بسته به بند تنبان باشه، احکامش هم باید بیض. وی باشه، البته این بخاطر حرمت خواننده بیضوی نوشته چون معنی محاوره ان بر همه روشن است و ملت هر روز تو کوچه بازار تکرارش میکنند
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
  نظر شما چیست؟