وزیر اسرائیلی: امروز اسرائیل تنها کشور دنیاست که ایرانی‌ها را می‌کشد

 به گفته زاخی هانگبی، «ایرانی‌ها در واکنش نشان دادن دست‌وپا بسته هستند».
رادیو فردا :فرنوش رام ( اسرائیل)
زاخی هانگبی، وزیر همکاری‌های منطقه‌ای در دولت بنیامین نتانیاهو، می‌گوید اسرائیل «تنها کشور دنیا است که ایرانی‌ها را می‌کشد».
 
هانگبی عضو حزب حاکم لیکود و کابینه امنیتی- سیاسی اسرائیل است و اظهارات او روز یکشنبه، ۳۰ تیر، در مصاحبه با بخش عبری رادیوی دولتی «کان» بیان شد.
 
زاخی هانگبی در پاسخ به این پرسش که آیا اسرائیل باید بابت «احتیاط» دولت دونالد ترامپ در واکنش نشان دادن به بحران جاری میان ایران و بریتانیا در قضیه نفتکش‌ها نگران باشد گفت: «الان دو سال است که اسرائیل تنها کشور دنیا است که ایرانی‌ها را می‌کشد».
 
این عضو کابینه اسرائیل در ادامه افزود: «ما صدها بار ایرانی‌ها را در سوریه زده‌ایم. بعضی اوقات مسئولیت آن را قبول می‌کنیم؛ بعضی اوقات رسانه‌های خارجی این را می‌گویند؛ گاهی وزیران‌مان؛ گاهی هم رئیس ستاد ارتش‌مان این را می‌گوید. اما این یک سیاست هماهنگ شده است».
به گفته هانگبی، «ایرانی‌ها در واکنش نشان دادن دست‌وپا بسته هستند؛ به این خاطر نیست که توانایی‌هایش را ندارند؛ به این دلیل است که آنها می‌فهمند اسرائیل [در جواب دادن] شوخی‌بردار نیست؛ ما در امور منافع ملی راسخ هستیم».
 
رسانه‌های اسرائیلی از زاخی هانگبی به عنوان سیاستمداری نام می‌برند که هیجان‌زده نیست و در بیان سخنانش احتیاط و سنجش نشان می‌دهد. با وجود این، هانگبی در این مصاحبه به جای نیروهای نظامی ایران از «کشتن ایرانی‌ها» استفاده کرده و معلوم نیست منظورش کشتن غیرنظامی‌های ایران نیز بوده است یا نه.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به گفته‌های این وزیر اسرائیلی نشان نداده‌اند.
 
با این حال شبکه «العالم»، تلویزیون عربی‌زبان جمهوری اسلامی، روز یکشنبه گفت: اسرائیل به کشتن ما افتخار می‌کند؛ تصور کنید که اگر بالعکس بود و ما این کار را کرده بودیم چه می‌شد. به گفته «العالم»، اسرائیلی‌ها آزادانه و با افتخار از کشتن ایرانی‌ها سخن می‌گویند.
 
با اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هفته گذشته گفته بود «اسرائیل تنها ارتش دنیاست که با ایران می‌جنگد»، با این حال تا امروز هیچ مقام ارشد اسرائیلی به صراحت از «کشتن ایرانی‌ها» سخن نگفته بود.
 
جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل از چهار دهه پیش تاکنون روابطی خصمانه با هم دارند و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سه سال پیش گفت که اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید.
 
بجز حملات متعدد اسرائیل به مواضع ایران در خاک سوریه، جمهوری اسلامی همچنین کشته شدن برخی از دانشمندان هسته‌ای خود را به اسرائیل نسبت داده است.
 
همچنین بنیامین نتانیاهو گفته است که نقشی اساسی در خروج آمریکا از برجام داشته است.
 
از سوی دیگر شماری از منابع اسرائیلی و روسی مدعی شده‌اند که حمله پنج‌شنبه گذشته به یک پایگاه نیروهای حشدالشعبی در منطقه امرلی عراق، از سوی اسرائیل صورت گرفته است.
 
این منابع گمانه‌زنی کرده‌اند که چنین اقدامی به مثابه ورود اسرائیل به حملات مستمر در عراق علیه منافع ایران باشد؛ شبیه حملات سال‌های گذشته اسرائیل در سوریه.
 
اما دولت‌های اسرائیل و عراق به این ادعاها واکنش نشان نداده‌اند.
+90
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  اوزگل جان، نگو ایرانی، بلکه بگو ایران ساندیسی
  21
  119
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  شب دراز است و قلندر بیدار
  101
  26
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. چهل ساله این شب تمومی نداره قلندر بیدار شو شو دیگه
  10
  91
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
  ۲۰
  romano - تهران، ایران

  والا اگر نسلتون رو زمین راه میره از برکت معرفت و انساندوستی ایران و ایرانیه. دوم از همه اینکه اگر هم از زورتون میگین همه میدونن شما . نیستین اربابتون حمایتتون میکنه وگر نه یه افغانستان از تخم و ترکه ایرانی بسه بشورتون بزارتون کنار. اگر شما جگر داشتین......که هیچ اول از همه تمام یهودیهایی که پول و پله داشتن در رفتن هم دیگرو قال گذاشتن. این بوزینه برای ما قدرت مند شده. گور بابای رژیم ولی همه دنیا میدونن که ....ترسو و بی . هستن.
  65
  32
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱
  ۵۳
  ادوینو - گوالف، کانادا

  ای پدر اسراییل حساب ایرانیها رو از دزداوآدم کشای رژیم ایران خواهشان سوا کن نگو ایرانیها بگو خاک ایران فروشها و وطن فروشانه ایرانی .
  2
  61
  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
  ۶۰
  samak - پاریس، فرانسه
  پاسخ دادن به چنین ابلهی وقت هدر دادن است
  18
  3
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۳
  نظر شما چیست؟