ظریف:بولتون دارد زهرش را به بریتانیا می‌ریزد به این امید که این کشور را به یک مخمصه بکشاند

بی بی سی :محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، را متهم کرده است که قصد دارد بریتانیا را در تنش با ایران به مخمصه بیندازد و گرفتار کند.
 
دو روز پیش نیروی دریایی سپاه پاسداران یک نفتکش بریتانیایی را به نام "استینا ایمپرو" در تنگه هرمز توقیف کرد. چند هفته پیش نیروهای بریتانیایی یک نفتکش ایرانی را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده بودند. این تحولات تنش میان دو کشور را بالا برده است.
 
آقای ظریف روز یکشنبه ۳۰ تیر (۲۱ ژوییه) در توییتی به زبان انگلیسی نوشت: "اشتباه نکنید: جان بولتون که در کشاندن دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) به جنگ قرن ناکام ماند و از فروپاشی 'تیم ب ' هراسان است، دارد زهرش را به بریتانیا می‌ریزد به این امید که این کشور را به یک مخمصه بکشاند."
 
او در ادامه نوشت "تنها احتیاط و دوراندایشی می‌تواند چنین توطئه‌هایی را خنثی کند."
 
بریتانیا با لحنی شدید درباره پیامدهای توقیف نفتکش بریتانیایی به ایران هشدار داده اما جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا تصریح کرده است که این کشور تلاش می‌کند تنش را با شیوه‌ دیپلماتیک حل و فصل کند.
 
مشخص نیست آقای ظریف به کدام اقدام یا اظهار نظر آقای بولتون در قبال توقیف نفتکش بریتانیایی اشاره دارد اما منظور او از ناکام ماندن جان بولتون در آمریکا، صرف نظر کردن آقای ترامپ از حمله به ایران و تغییر تصمیم او در هدف قرار دادن نقاطی در ایران بعد از سرنگون شدن یک پهپاد مریکایی است.
 
صبح روز یکشنبه حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، هم در توییتی به دولت بریتانیا هشدار داد که "نیروهای سیاسی داخلی را که می‌خواهند تنش موجود بین ایران و بریتانیا را تشدید و به موضوعی ورای کشتی‌ها تبدیل کنند" کنترل کند.
بریتانیا و گزینه‌های احتمالی
رسانه‌‎های بریتانیایی می‌گویند دولت این کشور قصد دارد روز دوشنبه (۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر) مجموعه‌ای از اقدامات تنبیهی دیپلماتیک و اقتصادی را علیه ایران اعلام کند. مسدود کردن برخی دارایی‌های ایران در بریتانیا به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی مطرح شده است.
 
فیلیپ هموند، وزیر خزانه‌داری بریتانیا، هم گفته است که این کشور تمام گزینه‌ها را در قبال ایران بررسی می‌کند اما اذعان کرده است که در حال حاضر با وجود تحریم‌های گسترده علیه ایران، مشخص نیست دولت بریتانیا چه اقدام بیشتری می‌تواند انجام دهد.
 
ایران دلیل توقیف نفتکش بریتانیایی را رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی اعلام کرده اما بریتانیا می‌گوید نفتکش این کشور به صورت غیرقانونی توقیف شده و هدف ایران اقدام متقابل بوده است.
 
ساعاتی پیش از توقیف نفتکش بریتانیایی از سوی ایران، دادگاهی در جبل‌‎الطارق توقیف نفتکش ایرانی را به مدت سی روز تمدید کرده بود. جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا از سرزمین‌های تحت حاکمیت بریتانیا است.
+13
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این مارمولک وقیح کذابالکاذبین اگر خفه خون بگیرد راحت تر هست.
  10
  56
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
  ۳۰
  آش با جاش - سیاهکل، ایران

  و شما احمقها هم مثل بچه دارید بازی می‌خورید. وای به روزی که روزتون تموم بشه. تا هفت جد و آبادتون رو همین مردم از سوراخ در میارند، میخواد ایران باشه یا کانادا و آمریکا و اروپا
  5
  55
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  ! ظریف:بولتون دارد زهرش را به بریتانیا می‌ریزد به این امید که این کشور را به یک مخمصه بکشاند! آن چیزی که عوض داره گله نداره!
  3
  34
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  کافیه دارای های کره خامنه ای مجتبی را ضبط کنه افتاب غروب نکده مجتیی خجسته خانم مامایش را دودستی تقدیم انگلیس میکنه نفکتش که سهله
  3
  48
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  خواهشا آقای ظریف وزیر امور خارش ویران ، پیه جان بولتون رو به تن خودت نمال !!! راسته راه خودت رو برو ( راستی رفتی آمریکا فروختی دختر و زنت رو بهشون ؟؟ ) بی آبرو !!! جان بولتن گفته رو فلان چی من اسکی نرو ، با فلان چیه منم طرقعه بازی نکن ، با فلان چیه منم لباست رو اتو نکش ، با فلان چی منم دوش نگیر ، بی ...
  5
  37
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  زریف بی سواد سالها در خارج از کشور بودی و هنوز نفهمیدی آنها براساس داده و از روی عقل تصمیم میگیرند ؟ اسکل هایی مثل تو و رهبرت مردم ایران را تو این مخمصه قرار دادند
  1
  21
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  انگلیس و امریکا یه ... کاشتن که حالا بوش تا ته روده شون میره!. یه عذز خواهی از ایرانیا بکنین و بعد اشغالاتونو جمع کنین برین٫ ما صحبت میکنیم چه جوری ببخشیم شما کله زردارو
  14
  9
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۴
  نظر شما چیست؟