«چرا آمریکا مقابل ایران کوتاه آمده» از نگاه صادق زیباکلام

عصرایران: «ترامپ دارد به گونه‌ای رفتار می‌کند که آمریکا را خویشتن‌دار و گریزان از جنگ و در مقابل، ایران را متمرد و مخل امنیت منطقه به آمریکایی‌ها و افکار عمومی در دنیا معرفی کند.»
 
به گزارش عصرایران، صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت: هر طور که واکنش واشنگتن در قبال رویداد‌های اخیر در خلیج فارس را تصور کنیم، به نظر می‌رسد یک عنصر به طور منظم برجسته می‌شود؛ نوعی مدارا و تسامح در برابر ایران؛ اگر نگفته باشیم کوتاه‌آمدن و حتی عقب‌نشینی.
 
اما چرا به نظر می‌رسد که ایالات متحده در برابر ایران، به طور متناوب در حال کوتاه آمدن است؟ حتی زمانی که نفت‌کش انگلیسی در تنگه هرمز از طرف نیروی دریایی ایران توقیف شد.
 
فراموش نکنیم همین دو هفته قبل بود که یک ابرنفت‌کش در جبل‌الطارق، از سوی تفنگداران نیروی دریای انگلیس توقیف شد و مشخص شد نفت ایران را حمل می‌کرده و ایران اعلام کرد این اقدام نوعی راهزنی دریایی است و بی‌پاسخ نمی‌ماند. با وجود این بعد از اقدام دو روز قبل ایران، همچنان از آمریکا واکنش خاصی دیده نمی‌شود.
 
به نظر می‌رسد چهار دلیل برای خودداری ترامپ از درگیرشدن با ایران محتمل است. نخستین احتمال، همان نظر شماری از فرماندهان نظامی کشورمان مبتنی بر این است که ایران دست بالای نظامی را در منطقه دارد و آمریکایی‌ها اصراری برای درگیرشدن در چنین شرایطی ندارند.
 
دلیل دوم، همان است که رئیس‌جمهور ایالات متحده صراحتا عنوان کرده؛ مشارکت دیگر کشور‌ها در هزینه برقراری امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس.
 
او همان‌طور که به کشور‌های عضو پیمان ناتو خاطرنشان کرد که آمریکا دیگر هزینه تأمین امنیت آن‌ها را تقبل نمی‌کند و خود اعضا باید سهم به‌مراتب بیشتری را در مقایسه با گذشته بپردازند، درباره هزینه برقراری امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس هم ظاهرا همین موضع را اتخاذ کرده است.
 
با توجه به این که قسمت عمده صادرات نفت خلیج فارس به آسیا و اروپا می‌رود؛ بنابراین کشور‌های آسیایی به‌علاوه اروپایی‌ها باید سهم خیلی بالاتری از هزینه حضور نظامی در خلیج فارس را تأمین کنند؛ پس ناامن‌شدن تنگه هرمز دست کم در این مرحله چندان هم برای ترامپ نامطلوب نیست.
 
خودداری واشنگتن از درگیرشدن مستقیم با تهران یقینا سبب می‌شود تا کشور‌هایی که وابستگی بیشتری به نفت خلیج فارس دارند، مجبور شوند خیلی جدی‌تر به فکر چاره برآمده و لاجرم هزینه بیشتری را برای تأمین امنیت تجارت دریایی متقبل شوند.
 
دلیل سوم هم همچنین اقتصادی است. ناامنی در خلیج فارس باعث افزایش قیمت نفت می‌شود و ایالات متحده به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصول، خیلی هم از این بابت متضرر نمی‌شود.
 
البته بسته‌شدن تنگه هرمز ممکن است نفت را به بشکه‌ای صد دلار هم برساند که به هیچ روی باب میل ترامپ نیست؛ چون قیمت سوخت را در آمریکا بسیار افزایش داده و در نتیجه از محبوبیت او در جریان رقابت‌های انتخاباتی می‌کاهد، اما افزایش چند دلار بر قیمت نفت که چندان باری هم بر دوش مصرف‌کننده آمریکایی نگذارد، خیلی هم برای او نامطلوب نیست.
 
دلیل چهارم، بازمی‌گردد به تجربه تلخ دخالت نظامی آمریکا در افغانستان و عراق. اگرچه آمریکایی‌ها بنا ندارند حتی یک سرباز هم وارد خاک ایران کنند و شکل درگیری احتمالی با ایران کاملا با آن چه در افغانستان و عراق اتفاق افتاد، متفاوت خواهد بود، در هر حال تهران می‌داند درگیری نظامی با ایران با اقبال عمومی در آمریکا روبه‌رو نخواهد شد.
 
جدای از دموکرات‌ها، بسیاری از مردم آمریکا هم با چنین کاری همراهی نمی‌کنند؛ بنابراین ترامپ دارد به گونه‌ای رفتار می‌کند که آمریکا را خویشتن‌دار و گریزان از جنگ و در مقابل، ایران را متمرد و مخل امنیت منطقه به آمریکایی‌ها و افکار عمومی در دنیا معرفی کند؛ پس آمریکا در مقابل همه اتفاقات دو ماه گذشته، نهایت بردباری و خویشتن‌داری را نشان داده و در مقابل سعی کرده ایران را علاقه‌مند به تنش نشان دهد.
 
از میان همه دلایلی که اشاره شد، مورد آخر برای ایران از همه تأمل‌برانگیزتر است. اگر این ملاحظه درست باشد، در آن صورت ترامپ برای ما خواب‌هایی دیده که بخش اول آن، مجاب‌کردن افکار عمومی در آمریکا که آن کشور به دنبال برخورد نظامی و ناامن‌کردن مسیر کشتی‌رانی در خلیج فارس نبوده و دولت آمریکا ماه‌ها از خود صبوری و خویشتن‌داری نشان داده بود، اما ایران برعکس، بر دامنه اقدامات تحریک‌آمیز می‌افزوده است.
 
نتیجتا آن که ترامپ و اداره‌کنندگان کاخ سفید چاره‌ای نداشتند؛ جز این که در نهایت در برابر ایران بایستند.
 
البته در مقابل روایتی که آمریکاییان سعی می‌کنند القا کنند، این واقعیت را هم نمی‌توان نادیده انگاشت که ایران چاره دیگری نداشته؛ چراکه این آمریکایی‌ها بودند که نه‌تن‌ها از برجام خارج شدند بلکه با اعمال فشار بر اروپایی‌ها و دیگر اعضای برجام، عملا تحریم همه‌جانبه‌ای را بر کشورمان تحمیل کردند و به نظر نمی‌رسد حق انتخاب دیگری برای ایران باقی گذاشته باشند.
+17
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  از اول گفتم دارن برنامه چینی میکنن برای حمله افکار عموی جهان که همراه شد انوقت حمله شروع میشود حالا اون میلا ۲۰۲۰ اوسکل و اون زالزال منگول کجایید
  5
  23
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  سوال بسیار خوبیه . جواب خیلی سادست . اقتدار آ سید علی آقای خامنه ای
  72
  3
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  آخه پفیوز بیسواد ،آمریکا ترسیده نه بدبخت پاچه خوار کسی‌ که استاد دانشگاه آخوندی باشه سوادش بیشتر از این نیست،بیچاره آمریکا می‌خواد دنیا را با خودش کنه،اشغال بیسود.
  8
  57
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  هرگونه برخورد امریکا با سپاه اگر به براندازی نینجامد باعث وحدت ملی و به ضرر امریکا خواهد بود. بنا بر این امریکا از درگیری های کوچک فرار میکند و این وظائف را به اسرائیل سپرده که پس از سوریه حالا پایگاه ها و موشک های سپاه را در عراق نشانه گرفته است
  5
  35
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  مش صادق آخوندی اسمت را باید عوض کنی
  3
  36
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. بگیر بخواب بابا. الان دارن سر برند وازلین جهت قمبل قهرمانانه آسد علی چونه میزنن. جالب اینجاست شهر محل سکونتت دو حرف اول "نرمش قهرمانانه" رو داره. اصلا شهرت هم میگه چه کاره ای.
  3
  39
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. اقتداری که موجب شلوار خراب کردن آق سید نباشد صلوات ،جنتی که مهو شده و گاو های امام جمعه ای را هم از ترسشان برداشتند آ سید منظر نابودی اسرائیل و آمریکا هستیم
  1
  19
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
  نظر شما چیست؟