متن مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیروهای سپاه پیش از توقیف نفتکش

بی بی سی فارسی : نوار صوتی مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیروهای سپاه پاسداران ایران پیش از توقیف نفتکش "استینا ایمپرو" به دست آمده است.
 
نیروهای سپاه پاسداران روز جمعه (۱۹ ژوئیه) وارد نفتکش بریتانیایی "استینا ایمپرو" شدند. ایران گفته است این نفتکش را به خاطر آنچه رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی خواند، در تنگه هرمز توقیف کرده است.
 
اولین صدای این نوار صوتی از آن نیروهای سپاه است که از نفتکش می‌خواهد مسیر حرکت خود را تغییر دهد.
 
رسانه‌های ایران روز گذشته تصاویری منتشر کردند که لحظه ورود نیروهای ایرانی به نفتکش بریتانیایی را نشان می‌دهد.
 
در این ویدیو، مردان مسلح نقابدار با طناب از هلی‌کوپتر پایین می‌روند و نفتکش توسط قایق‌های تندرو محاصره شده است.

نوار صوتی مکالمات رادیویی میان دو طرف به دست شرکت امنیت دریایی بریتانیایی "دریاد گلوبال" رسیده است و تام بیتمن، خبرنگار بی‌بی‌سی در بندر فجیره، به این نوار صوتی گوش داده است.
 
۱- کشتی ایرانی (احتمالا به نفتکش): اگر به دستورات توجه کنید، در امنیت خواهید بود. مسیر خود را فورا به درجه سه شش صفر تغییر دهید
 
این احتمالا شناور گشتی سپاه پاسداران است که به نفتکش بریتانیایی می‌گوید مسیر حرکت خود را تغییر دهد. پس از آن، تماس ناو جنگی اچ‌ام‌اس مونتروز شنیده می‌شود.
 
۲- ناو جنگی اچ‌ام‌اس مونتروز به نفتکش: از ناو جنگی فاکس‌تروت ۲۳۶ به کشتی "استینا ایمپرو". تاکید می‌کنم که شما در حال عبور ترانزیت از یک تنگه بین‌المللی رسمی هستید. طبق قوانین بین‌المللی، عبور شما نباید مختل، مسدود و با مانع مواجه شود.
 
کشتی ایرانی در پاسخ می‌گوید که می‌خواهد از "استینا ایمپرو" بازرسی کند.
 
۳- کشتی ایران به مونتروز: به فاکس‌تروت ۲۳۶ از شناور گشتی دریایی: قصدی برای رویارویی وجود ندارد و می‌خواهم کشتی را به دلایل امنیتی بازرسی کنم.
 
هشدار دیگری از سوی ناو جنگی بریتانیا که سرعتش را برای رسیدن به محل بیشتر کرده داده می‌شود اما در نهایت سروقت به محل نمی‌رسد.
 
ناو مونتروز به طرف ایرانی: شما نباید مسیر کشتی "استینا ایمپرو" را مختل، مسدود و با مانع مواجه کنید. لطفا تائید کنید که قصدی برای نقض قوانین بین‌المللی با تلاش برای ورود غیرقانونی به کشتی ندارید.
 
به این هشدار توجهی نشد و تلویزیون ایران بعدا صحنه ورود نیروهای سپاه به کشتی را نشان داد.
+55
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  karaji - کرج ، ایران

  حمله به بی پناهان و بی سلاح ها کاری هست که از عهده هر کسی بر نمی آید!!!
  10
  45
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۲
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  حکومت آخوندی بدنبال یک جنگ برنامه ریزی کوتاه مدت نقشه کشیده تا ترامپ را رسوا کند و تا شاید ترامپ درانتخابات پیروز نشود و از همین طریق که جنگ است مردم را سرکب کند و هرکسی هم اعتراض کند بنام خائن و جاسوس زندان و اعدام کند و وحشت در جامعه ایجاد کند برای ادامه حکومت دیکتاتوریش کاری که هیتلر و موسیلینی کرد
  5
  41
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱
  ۵۳
  saryas - برلین، آلمان
  [::آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان::]. میدونید اخوندها برای پیروزی ترامپ در انتخابات سابق چقدر هزینه کردند؟، لطفا سرچ کنید تا متوجه بشید، اینها اخوندند نه ادم ،راهنمای چپ میزنند ولی به راست میپیچند،ترامپ برای حکومت اخوندی یک معزه بود،که حتی اگر مهدی خیالی انها هم ظهور میکرد نمیتونست انها را اینجور در لبه سقوط نگه دارد.
  19
  7
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ترامپ زرنگتر از ان هست که در دام های کوچک سپاه خودش را گرفتار کند چون حتما در تسخیر افکار عمومی به نفع سپاه تمام خواهد شد و بجای ان به اهداف کلان می اندیشد
  2
  18
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  تمام این برنامه هاشون برای انحراف افکار عموی از کارهای داخلی کشوره . که مردم از داخل بی خیال بشن
  0
  13
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۱
  نظر شما چیست؟