توقیف نفتکش بریتانیا؛ «لندن به‌دنبال تحریم و مسدود کردن منابع مالی مقام‌های جمهوری اسلامی»

رادیو فردا: روزنامه «دیلی تلگراف» می‌گوید دولت بریتانیا، در پی توقیف نفتکش حامل پرچم آن کشور توسط ایران، قصد دارد دست به اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی بزند.
 
به گزارش روزنامه بریتانیایی وزیران کابینه آن کشور طرح‌هایی را برای تحریم حکومت ایران ارائه کرده‌اند و انتظار می‌رود جرمی هانت، وزیر خارجه، روز یک‌شنبه مجموعه‌ای از اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی را به‌طور رسمی اعلام کند.
 
به گفته دیلی‌تلگراف، تحریم‌های احتمالی، ممکن است اقداماتی مانند مسدود کردن منابع و دسترسی‌های مالی مقام‌های جمهوری اسلامی را در بر گیرند.
 
این روزنامه افزوده لندن ممکن است از اتحادیه اروپا و سازمان ملل نیز بخواهد تا تحریم‌هایی را که در پی توافق اتمی با تهران در سال ۱۳۹۴ برداشته شده بودند، دوباره اعمال کنند.
 
از آن‌جایی که تحریم‌های احتمالی ملل متحد باید در شورای امنیت مطرح شود، و کشورهای نزدیک به ایران مانند روسیه و چین در این شورا حق «وتو» دارند، فرجام چنین درخواست احتمالی، در حال حاضر چندان روشن نیست.
۲۰ تیر ماه دولت بریتانیا رسما اعلام کرد که سه قایق متعلق به ایران تلاش کرده‌اند در آب‌های خلیج فارس راه را بر یک نفتکش این کشور ببندند؛ در آن زمان گزارش شده بود دخالت یک ناو بریتانیایی، قایق‌های تندروی سپاه را مجبور به عقب‌نشینی کرده‌است. همان روز سپاه پاسداران اتهام تلاش برای تصرف این نفتکش را تکذیب کرده بود.
 
اما یک هفته بعد، سپاه به‌طور رسمی خبر از توقیف یک نفتکش بریتانیایی داد. این نهاد نظامی ایران روز جمعه سه ویدئوی کوتاه از نفتکش استنا ایمپرو در سواحل ایران منتشر کرد و روز شنبه نیز ویدئویی از «لحظه توقیف» این نفتکش ارائه کرد.
 
الله‌مراد عفیفی‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، گفته دلیل توقیف نفتکش «تصادف» آن با یک قایق ایرانی و «بی‌توجهی»به پیام‌های قایق بوده و این شناور در حال حاضر در بندرعباس پهلو گرفته‌است.
 
در پی این رخدادها دولت بریتانیا یک نشست اضطراری برگزار کرد. جرمی هانت، وزیر خارجه آن کشور، پس از این نشست در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که این کمیته بر خواست بریتانیا برای کاستن از تنش‌ها تأکید کرده اما در عین حال «تایید کرد که استنا ایمپرو در آب‌های عمان و با نقض آشکار حقوق بین‌الملل توقیف شده است».
 
پنی موردانت، وزیر دفاع بریتانیا، نیز اظهارات مشابهی با آقای هانت مطرح کرده و تاکید کرده توقیف نفتکش استنا ایمپرو در دریای عمان صورت گرفته است. خانم موردانت اقدام ایران را «خصمانه» توصیف کرده‌است.
 
وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید یک ناوشکن بریتانیایی که به خلیج فارس اعزام شده، حدود شصت دقیقه با نفتکش توقیف‌شده فاصله داشت.
 
مقام‌های فرانسه، آلمان و چند کشور دیگر اروپایی نیز از اقدام ایران «شدیدا ابراز نگرانی» کرده‌اند. سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار آزادی فوری نفتکش شده‌است.
+66
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  چقدر خوب میشد که دیگه ورود به این کشور را جهت درمان بواسیر و پروستات را ندهند. بی حیاهای پُررو.
  4
  26
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  Süde Deutsche Zeitung روزنامه جنوب آلمان. توسط پل آنتون کروگر (Paul-Anton Krüger*. در جمعه شب در خلیج فارس یک حادثه جدی جدی رخ داد. سپاه پاسداران ایران حمله به تانکر پرچم بریتانیا، ستنه ایپرو به گزارش خبرگزاری فارس، فارس که نزدیک به باغ است، گفته می شود که کشتی "قوانین بین المللی دریایی" را نقض کرده است، مصادره شده است. رژیم تهران با رو به رو شدن با غرب رو به رو است. در اصل، این درگیری در مورد آینده معامله هسته ای رخ داده است. پس از اینکه ایالات متحده از موافقتنامه هسته ای در ماه مه 2018 عقب نشینی کرد، ایران قوانین هسته ای را متوقف کرد و با اشاره به تحریم هایی که دونالد ترومپ، رئیس جمهور آمریکا، بر این کشور اعمال کرده است، اشاره کرد. اروپایی ها می خواهند به توافق برسند. این اختلاف پس از آنکه انگلیس متوقف شد، شرکت Grace 1 در خارج از کشور جبل الطارق متوقف شد و تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه را متوقف کرد. اشاره از ایالات متحده آمریکا آمده است. ایران از اروپایی ها برای کمک به صادرات نفت خواسته است. سپس سپاه پاسداران از تهدید به اتهام تانکر بریتانیایی انتقام گرفت.
  7
  5
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  آنقدر همدیگر را بزنید تا ما سرگرم و بخندیم سقوط اتوماتیک نزدیگ است یهویی دیدی علی خامنهایبه سوریه بی در و پیکر پناهنده شده خخخ
  2
  18
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
  ۵۳
  saryas - برلین، آلمان
  [::RAHSHENAS - برلین، آلمان::]. [::RAHSHENAS - برلین، آلمان::]. رفیق من آلمانی متل گوته و شیلر حرف میزنم ،میخونم و مینویسم، فارس هم اگر از سعدی بهتر نباشم بدتر هم نیستم،ولی هر چه این مطن شما را اینا به نقل از SZ اوردید نه متوجه شدم چی نوشتید، نه توانستم رابطه ای بین گودرزی و شققایق اینجا پیدا کنم، بهتر است یک بار دیگر این متن را بخوانید و برای بیسوادهای مثل من توضیح دهید چی نوشتید و چی میخواستید با نوشتن این متن بگید.
  0
  18
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
  ۳۰
  مساوات - مساوات، ایتالیا
  انگلیسها خودشون گذاشتند که سپاه کشتی رو توقیف کنه وگرنه اون ناو جنگی میتونست جلوشون رو بگیره حالا دست هردو بازتره واسه بده بستون
  4
  9
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::مساوات - مساوات، ایتالیا::]. رفیق انگلیسها میخوان مثل جبلالطارق و جزایر مارویناس فالکلاند ،تنگه هرمز را هم صاحب بشن، مثل اینکه همه چیز طبق نقشه اونها پیش میره.و الا نیروهای امریکا در قطر کمتر از ده دقیقه با کشتی فاصله وداشتند بلاد فخیمه هم ۱۰۰ نفر از نیروهای ویژه هوابردش(اس ای اس)هم در این پایگاه قطر مستقرند،برای گیر انداختن موش یک تکه پنیر روی تله میگذارند، این هم حکایت اون تله موشگیری را داره که کار خودش را هم کرد، فقط بدبختی ایران و ملت ایران اینه که با روغن خودشون اونها را سرخ میکنند!
  2
  8
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::saryas - برلین، آلمان::]. جناب اقای سعدی علیه الرحمه! متن درسته نه مطن. ..!
  0
  2
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::مساوات - مساوات، ایتالیا::]. بعد از شام ملکه با ترامپ، داستان جور دیگه ای داره رقم میخوره. انگلیسی ها میخوان باز برگردن خلیج فارس. وگرنه دل درد ندارن ازجامعه اروپا بیان بیرون، سیاستشون به امریکا نزدیک بشه و پشت سر هم ناو و ناوچه بیارن خلیج فارس. بیشتر نفت اروپا از اونور میگذره. ولی نفت اسیا است که از تنگه هرمز رد میشه. صحبت برگشتن انگلیس به امپراطوری قدیم هست در کنار امریکا. این وسط حالا یا شانس ما است یا بد شانسی، ایران کاشی طلائی جاده ابریشم چین به مدیترانه است. ولی نه با این اخوند شپشو ها. این جماعت توی این ٤٠ سال ٣٠ تریلیون دلار از ایران رو مصرف کردن. یعنی نفری ٣٧٥٠٠٠ دلار از حق بنده و شما. یعنی یه خانواده ٤ نفره سیستان بلوچستان میتونست ١/٥ میلیون دلار براش خرج بشه. اونوقت یه سری کثافت اشغال عقده ای و دون مایه میان از اقتدار اون چلاق زر میزنن. اسم خودشون رو هم میذارن وطن پرست! 😀 باید بهشون گفت شما فعلا دارین اینو میپرستین.
  0
  4
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  [::saryas - برلین، آلمان::]. فکر کنم متن روزنامه را داده به ترجمه گوگل اینطوری جواب داده خخخخ.
  0
  1
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۸
  نظر شما چیست؟