گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو در ایران

رادیو فردا : روزنامه شرق با اشاره به نامه‌ای از رئیس دفتر حسن روحانی گزارش داده است که یک میلیارد دلار ارز دولتی که برای واردات دارو و کالاهای اساسی پرداخت شده بود، «گم شده است».
 
بنابر گزارش روزنامه شرق که روز شنبه ۲۹ تیر منتشر شد، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، در نامه‌ای به وزرای صنعت، جهاد کشاورزی، بهداشت و کار خواستار توضیح درباره «تعهدات ارزی ایفانشده دریافت‌کنندگان ارز واردات دارو و کالا‌های اساسی» شده است.
 
بر اساس این نامه، مبلغ ۹۷۹میلیون و ۲۵۶۹ یورو «تعهدات ارزی ایفانشده» وجود دارد که حدود ۸۴۸میلیون و ۹۰۹هزار یورو مربوط به کالاهای اساسی و ۱۳۰میلیون یورو مربوط به دارو است.
 
در این نامه اعلام شده که ۱۰ شرکت واردکننده دارو و ۱۰ شرکت واردکننده کالا‌های اساسی، بخشی از کالاهایی را که برای وارد کردن آنها ارز دولتی دریافت کرده‌ بودند را به کشور وارد نکرده‌اند.
 
به گزارش شرق، محمود واعظی در پیوست این نامه همچنین از بانک مرکزی خواسته است که گیرندگان این ارزها را به سازمان تعزیرات دولتی معرفی کند.
 
سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز سه‌شنبه ۲۵ تیر از بازداشت تعدادی از کارمندان این وزارتخانه به دلیل نقش داشتن در تخلف در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی خبر داده بود.
 
وی همچنین گفته بود که برخی از وارد‌کنندگان، دو میلیون یورو ارز دولتی برای واردات استنت (فنر) قلب دریافت کرده‌اند، اما به جای آن کابل برق وارد کرده و فرار کرده‌اند.
 
یک روز پیش از این سخنان نیز حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس، گفته بود که وزیر بهداشت در جلسه با نمایندگان از وقوع «فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در پزشکی» خبر داده است.
 
با این حال ساعتی پس از انتشار این خبر، کیانوش جهان‌پور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، این سخنان را تکذیب کرد و گفت که ۵۰ هزار میلیارد تومان «کل حجم بازار دارو و تجهیزات پزشکی است».
 
سال گذشته و پس از افزایش ناگهانی و بی‌سابقه بهای ارز در ایران، مقام‌های دولتی با هدف مهار تأثیرگذاری افزایش بهای ارز بر قیمت کالاها ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات اختصاص دادند.
 
از آن زمان گزارش‌هایی در زمینه سوء استفاده برخی واردکنندگان از ارز دریافتی مخابره شد و برخی واردکنندگان متهم شدند که واردات انجام‌شده با ارز دولتی را با نرخ آزاد به بازار عرضه کرده‌اند.
 
علاوه بر این، گزارش شده که شماری از شرکت‌های واردکننده کالاهای ضروری، ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافتی را یا به مصارف دیگری رسانده‌اند یا به قیمت آزاد در بازار عرضه کرده‌اند.
 
مقام‌های انتظامی و قضایی در ماه‌های گذشته از تشکیل پرونده‌هایی در حوزه ارز و واردات کالا خبر داده‌اند.
+51
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه

  مغولها هم اینگونه ایران را غارت نکرده بودند، که اینان کردند. اینستکه اگر کسى در این حکومت رأى بدهد ، یقینا خائن است.
  2
  78
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  مملکتی که رهبرش سد علی چلاق دست باشه و رئیس جمهورش هم روباه بنفش , معلومه حال و روزش چیه دیگه. اونوقت اون بی شرف روحانی میاد میگه مردم دوازده ساعت کار کنن , چهار ساعت مجانی برای دولت! خوب چه اشکال داره؟؟؟؟!!!! یک مشت زالو افتادن به جون مملکت و مردم, مردم هم که همیشه برای اهدای خون آماده اند , بیشترین کارشون اینه که فیلم بگیرن بفرستن برای شبکه من و تو!!!!! حقتونه هر بلایی سرتون بیاد, یه معتاد تا خودش واقعآ تصمیم به ترک اعتیاد نگیره دنیا هم که جمع بشن بازم معتاد باقی میمونه!!!! حکایت مردم ما, از ماست که بر ماست!!!!!!!
  1
  32
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  غارت. دزدی. چپاول از اصول اولیه حکومت اسلامی است.تعجب ندارد در ایین اسلام غارت از اصول اساسی تفکر بدین اسلام است. شما تاریخ حمله تازیان بایران و همچنین دستورات رهبران مذهبی را بدقت مطالعه کنید خواهید دید که این دین الهی پیروان خود را به غارت تشویق میکند. تعصب را بگذارید گوشه طاقچه و با عقلانیت فکر کنید
  0
  31
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  چیزی گم نشده است. بعلت تحریم ها به اسم دارو گشایش اعتبار کرده و محصولات دیگری را وارد کرده اند
  21
  8
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  چیزی گم نشده است. بعلت تحریم ها به اسم دارو گشایش اعتبار کرده و محصولات دیگری را وارد کرده اند
  21
  5
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  گم نشده تو جیب رامین شوهر مهناز افشار میباشد که پروندش را تازه باز کردند
  7
  8
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
  ۶۱
  سردار الکی - سیدنی، استرالیا
  زیر لحاف آقازاد ها را بگردید
  0
  9
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۲
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اینها نشانه فروپاشی است اینجور که معلوم است در داخل اورگانهایه امنییتی باعث این همه ولنگاری در ایران هستند و یواش یواش سپاه که منابع مالیش در خطر است با کسی کاری ندارد کی دزدی میکنه اونها مواجبشونو میخوان وبا این تحریمها دست سپاه کلی بسته شده و همانطور که میدانید قدرت و پول محمدوحسینو حسن نمشناسه برای همین گه گاهی خبر از دستگیری جاسوسان در رده بالایه حکومتی می شنویم اینها همان برادرانه قاچاقچی که محمود احمدی بینژاد از اونا صحبت میکرد.
  1
  1
  ‌سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۶
  نظر شما چیست؟