ظریف: برخلاف دزدی دریایی در جبل الطارق ما مقررات دریانوردی را اجرا کردیم

رادیو فردا :محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، روز شنبه، ۲۹ تیرماه، در واکنش به اقدام سپاه پاسداران در تنگه هرمز توقیف نفتکش بریتانیایی را قانونی و در جهت تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز دانست.
 
این نخستین واکنش آقای ظریف به خبری است که جمعه شب منتشر شد و بلافاصله در صدر اخبار قرار گرفت.
 
سپاه پاسداران جمعه شب گذشته اعلام کرد که نفتکش «استنا ایمپرو» را به‌ علت «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» در تنگه هرمز توقیف کرده است.
 
صبح شنبه خبرگزاری فارس به نقل از الله‌مراد عفیفی‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، خبر داد که نفتکش بریتانیایی در حال حاضر در بندرعباس پهلو گرفته و تمام خدمه آن در کشتی خواهند ماند.
 
در حالی که آلمان و بریتانیا و فرانسه، شرکای ایران در برجام، این اقدام را شدیدا محکوم کرده‌اند، وزیر خارجه ایران روز شنبه در توییتر به بریتانیا تاخت و این کشور را به «راهزنی در جبل‌الطارق» متهم کرد.
 
دولت جبل‌الطارق روز پنج‌شنبه، ۱۳ تیرماه، در بیانیه‌ای رسمی از توقیف این ابرنفتکش در آب‌های خود خبر داد و اعلام کرد که «از ایران» عازم سوریه بوده است. جبل‌الطارق تحت حاکمیت بریتانیا اداره می‌شود.
 
نفتکش بریتانیایی به نام استنا ایمپرو تنها ساعاتی پس از آن توقیف شد که دادگاه عالی جبل‌الطارق روز جمعه، ۲۸ تیرماه، اعلام کرد که ابرنفتکش حامل نفت ایران به نام «گریس ۱» می‌تواند ۳۰ روز دیگر در توقیف بماند. محمدجواد ظریف که در کاراکاس، ونزوئلا، به سر می‌برد روز شنبه در توییت خود نوشت: «برخلاف دزدی دریایی در تنگه جبل‌الطارق، اقدام ما برای رعایت و اجرای قوانین دریایی بین‌المللی است.»
 
آقای ظریف در ادامه خطاب به حکومت بریتانیا می‌گوید که «شریک جرم تروریسم اقتصادی آمریکا نباشد».
 
ساعتی پیشتر، در ادامه واکنش به اقدام تازه سپاه پاسداران، فرانسه و‌ آلمان روز شنبه توقیف یک نفتکش به دست ایران را «توجیه‌ناپذیر» خوانده و این اقدام را محکوم کرده بودند.
 
سپس بحرین نیز به این کشورها پیوست: منامه اقدام جمهوری اسلامی را «شدیدا» محکوم کرد و خواستار آن شد که نفتکش بریتانیایی بلافاصله آزاد شود.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، بحرین همچنین از ایران خواسته است که از اعمال «غیرمسئولانه» خود دست بردارد.
 
پیشتر جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، نیز اگرچه امکان اقدام نظامی در واکنش به ایران را رد کرد، اما هشدار داده بود که اگر آزادی حمل و نقل دریایی در منطقه به خطر بیفتد، تهران بازنده اصلی این میدان خواهد بود.
+24
رأی دهید
-79

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  با نگاه من مشغول مذاکرات پنهان با امریکا هستند اما چیزی رو نخواهد شد. در انتخابات اینده و در اوج هیجان مردم دوباره احمدی نژاد انتخاب خواهد شد و با مذاکرات مستقیم تمام خصومت 40 ساله با امریکا را ماستمالی خواهند کرد
  33
  17
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  فکر کنم تو مقررات دریا نوردی حق با قایق بزرگه هست. کشتی مثل زمین نیست که یه قایق جلو ببینی با یه فرمون دادن کشتی مسیرش عوض بشه.
  7
  36
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  یهویی تهدید و یهویی کشتی انگلسی خلاف کردش و یهویی قانون گذار شدن و یهویی آزاد کردن و همه این اتفاقها یهویی و برای انگلیس تهدید شده
  4
  19
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  چقدره خوبین شما!
  3
  21
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تصور من اینست که رژیم سعی خواهد کرد که در انتخابات اینده احمدی نژاد را از صندوق بکشد بیرون مگر اینکه ملت دست از امام زمان و امام حسین بکشد و این اجامر را جارو کند
  9
  9
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
  ۳۰
  پارس 1404 - ایران، ایران
  این ظریف چرا نمی میره خب اول روباه با دم شیر بازی کرد شیر هم براش نعره کشید.
  20
  5
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  احتمالا شغل سگ منطقه را میخوان به اینها بدن
  1
  7
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  . هیچ خبرنگار خارجی و داخلی اجازه تهیه گذارش نداره !
  0
  2
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۴
  نظر شما چیست؟