احمدی‌نژاددر مصاحبه با نیویورک تایمز: ایران باید مستقیما با ترامپ مذاکره کند

محمود احمدی نژاد هشت سال رئیس جمهور ایران بود بی بی سی :در حالی که آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران مذاکره با دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را "سم مضاعف" خوانده و قویا با آن مخالفت کرده است، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق خواستار مذاکره مستقیم با آمریکا شده است.
 
آقای احمدی نژاد در یک گفت و گوی تلفنی با خبرنگار ایرانی‌الاصل روزنامه نیویوک تایمز گفته است که "ترامپ مرد عمل است. او همچنین یک تاجر است و بنابراین قادر به محاسبه سود و زیان و تصمیم‌گیری بر این مبناست. ما به او می‌گوییم، بگذارید هزینه‌های بلندمدت تنش و یا همکاری بین دو کشور را محاسبه کنیم و کوته‌بین نباشیم".
 
آمریکا از توافق برجام خارج شده و همه تحریم های رفع شده اتمی را همراه با گروه تازه ای از تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است.
 
همزمان با تشدید تنش ها، رئیس جمهور پیشین ایران گفته "همکاری متقابل ایران و آمریکا به نفع صلح، اقتصاد و فرهنگ جهانی خواهد بود. آمریکا خواهان گفت وگو بر سر طیف وسیع‌تری از موضوعات خارج از برجام با ایران است موضوعاتی که اهمیت بیشتری از ادامه یا مرگ برجام دارند. ما نیازمند یک گفت وگوی اساسی در تمامی زمینه‌ها هستیم".
 
تنش ها میان ایران و آمریکا پس از تشدید تحریم های ایالات متحده و کاهش برخی از تعهدات ایران در توافق هسته ای موسوم به برجام، در هفته های اخیر افزایش یافته است. به دنبال انهدام یک هواپیمای بدون سرنشین ارتش آمریکا از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دونالد ترامپ گفته بود که به دنبال تلافی بوده اما چند دقیقه پیش از حمله به برخی از نقاط ایران، عملیات را لغو کرده است.
دونالد ترامپ تحریم های بی سابقه ای علیه جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته آقای ترامپ به تازگی گفته است که یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را در خلیج فارس ساقط کرده اما سپاه می گوید هیچ هواپیمایی را از دست نداده است. مقام های ایرانی می گویند آمریکا احتمالا هواپیمای بدون سرنشین خود را منهدم کرده است.
 
شرکای اروپایی برجام، می گویند در حال مذاکره با ایران برای کاستن از تنش ها هستند.
 
ایران تهدید کرده است در صورتی که مساله فروش نفت تحریم شده و معاملات بانکی آن حل و فصل نشود، در شهریور ماه، سومین مرحله از کاهش تعهدات اتمی خود را به اجرا می گذارد. ایران تاکنون ذخایر غنی سازی خود را به بیشتر از ۳۰۰ کیلو و خلوص آن را به بالای ۳.۶۷ رسانده است. هر دو اقدام، خلاف توافق برجام است اما دولت ایران اعلام کرده هدف از این کار، حفظ برجام و جلب نظر دیگر شرکای آن به اهمیت توافق هسته‌ای است.
 
در حالی که تماس ها میان ایران و اروپا ادامه دارد، آقای احمدی نژاد گفته است که جمهوری اسلامی ایران باید از رویکرد تماس با میانجیگران اروپایی برای تاثیرگذاری آنها روی دونالد ترامپ دست بردارد و به طور مستقیم با خود ترامپ وارد مذاکره شود.
 
او پیشنهاد کرده است که برای شروع مذاکره، آمریکا تحریم های خود علیه ایران را متوقف کند.
 
آقای احمدی نژاد اولین مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران است که در زمان ریاست جمهوری به رئیس جمهور وقت آمریکا نامه نوشت. او پس از ریاست جمهوری هم سه نامه به دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا نوشته اما آقای ترامپ به هیچ کدام از این نامه‌ها واکنشی نشان نداده است.
+8
رأی دهید
-107

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  محموت تو چرا دیگه!
  55
  11
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  بگم نژاد اصلا بی ناموس تشریف دارند
  6
  53
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  به پیش بینی من هم اکنون مذاکرات پنهان صلح با امریکا جریان دارد ولی مسئله رو نخواهد شد تا در انتخابات اینده احمدی نژاد دوباره رئیس جمهور شود و ایشان قرارداد صلح را مستقیما امضا و برملا کند
  28
  16
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  احمدی چیز خورد با ایل وتبارش
  11
  38
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  هیچ کس در حکومت آخوندی نمیتواند حق و حقوق ملت را بدهد و هیچ کشوری برای منافع ملت ما کاری را انجام نخواهد داد و بمنافع کشور خودش می نگرد ما ملت باید خودمان بلند شیم و این حکومت را کنار برانیم ،اتحاد و همبستگی عامل سقوط دیکتاتوری آخوندی خواهد شد
  3
  17
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  بی خانمان های مملکت های دیگر ظاهری آراسته تر از این الدنگ دارند.
  4
  16
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تصور من اینست که رژیم سعی خواهد کرد که در انتخابات اینده احمدی نژاد را از صندوق بکشد بیرون مگر اینکه ملت دست از امام زمان و امام حسین بکشد و این اجامر را جارو کند
  7
  9
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تصور من اینست که رژیم سعی خواهد کرد که در انتخابات اینده احمدی نژاد را از صندوق بکشد بیرون مگر اینکه ملت دست از امام زمان و امام حسین بکشد و این اجامر را جارو کند
  11
  4
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
  ۳۰
  پارس 1404 - ایران، ایران
  احمدی نژاد فهمیده ترامپ یک هدیه از طرف خدا به ایرانه
  20
  4
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  هر چه زور میزنم نمیتونم قبول کنم این میمونای با یا بدون عمامه باشن چهره ومغز رو به بیرون ایران!. اینا حرف که میزنن بیشتر عاشق شاه و کاریسماش میشم هر چند فقط کشورمو دوست دارم و بقول احمقا سلطنت پرست نیستم
  4
  14
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک
  بی ناموس!!! پس اینا که کاغذ پاره ای بیش نبود!!!!!!! میمیری اگه خفه خون مرگ بگیری؟؟؟؟؟؟
  2
  15
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ببینم اون هاله نورت کو، کو امامه زمانت...ادرست ترامپ را از کجا اوردی از همه مهمتر به چه زبانی نوشتی...اتمالا زبون بیزبونی،دنیا را ببین این روانی هم شده سخنگوی ۸۰ میلیون ایرانی،این شرنم اور برای انسان به عنوان یک موجود زنده نیست،بدگذ'ریم از ایران و ایرانی.
  2
  10
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
  ۴۸
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  بابا این مموتی هم دل داره! از همون سفر اولش که پاشو گذاشت امریکا یک دل نه صد دل عاشق امریکا شد !! ۸ سال هر سال با۸۰۰ نفراومد وسط مانهاتان تا تونست بار کرد٬ برد. خب حالا میخواد باز بچپونه خودشو وسط امریکا.... این خاصیت امریکاست دیگه! نمیشه ازش دل کند !! حالا مموتی بمیری هم از هفت خوان باید رد شی ! اونهمه دزدیدی و چاپیدی دیگه قیافه روشنفکری نگیر !!
  0
  3
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۸
  نظر شما چیست؟